Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

tsepeto

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Καλημέρα σας,
παρόλο που έχει απαντηθεί στο παρελθόν επιτρέψτε μου παρακαλώ να ρωτήσω και πάλι. Πρόκειται να πάω στην Κωνσταντινούπολη απο την Αθήνα αεροπορικός, χωρίς διαβατήριο αλλά με ταυτότητα που έχει Λατινικούς χαρακτήρες είμαι καλυμμένος;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλημέρα σας,
παρόλο που έχει απαντηθεί στο παρελθόν επιτρέψτε μου παρακαλώ να ρωτήσω και πάλι. Πρόκειται να πάω στην Κωνσταντινούπολη απο την Αθήνα αεροπορικός, χωρίς διαβατήριο αλλά με ταυτότητα που έχει Λατινικούς χαρακτήρες είμαι καλυμμένος;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Εννοιείται ναι.

Αλλά αφού το διάβασες ήδη,γιατί ξαναρωτάς;Τόσο άγχος..
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Η (Ελληνική) νομοθεσία λέει ότι κάθε πολίτης άνω των 12 ετών είναι υποχρεωμένος να βγάλει ταυτότητα ( η οποία προφανώς θα έχει και λατινικούς χαρακτήρες), οπότε με αυτήν (προφανώς) είσαι καλυμμένος...
Με διαβατήριο δεν υπάρχει κανένα θέμα...
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Επειδή αργά ή γρήγορα πρέπει να βγάλει ταυτότητα το παιδί και επειδή το διαβατήριο πλέον απαιτείται μόνο για ταξίδια που κάνουμε σπάνια και έχει και ένα κόστος περίπου 100 ευρώ και διάρκεια πέντε έτη, για το παιδί νομίζω ότι είναι μικρότερη αφού δεν έχει ταυτότητα, καλύτερα λοιπόν να βγάλει ταυτότητα!
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
210
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Ας το ξεκαθαρισουμε, μια και καλη.
Με αστυνομικη ταυτοτητα που εχει τα στοιχεια με λατινικους χαρακτηρες, ταξιδευεις ανετα στην Τουρκια.
Προσοχη μονο, στο λευκο χαρτι με την σφραγιδα, που θα σας δωσουν στο αεροδρομιο της Κων/πολης, κατα την εισοδο σας.
Θα το φυλαξετε προσεκτικα, ωστε να το εχετε μαζι σας, την ημερα που θα αναχωρειται απο εκει.
Κατι που παρατηρησα εγω κατα την επισκεψη μου στην Πολη,
ηταν οτι σε καποιες περιπτωσεις, οπως πχ. στην ενοικιαση αυτοκινητου η στην αγορα τοπικης καρτας SIM κινητης τηλεφωνιας, ζητουσαν επιμονα διαβατηριο κι οχι ταυτοτητα.
Πιθανον να ετυχε σε μενα, οποτε οποιος αλλος συμφορουμιτης εχει
την εμπειρια, ας δωσει τα φωτα του!
 

Gareth95

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
καλησπέρα.. με αεροπλάνο Αθήνα - Ντενιζλί ..χρειάζεται ταυτότητα ή διαβατήριο ?
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Θα ταξιδεψω για τρεις μερες στην Κωνσταντινουπολη, τον Σεπτεμβριο 2015.......το διαβατηριο μου ληγει τον Ιανουαριο 2016.....θα εχω καποιο προβλημα??
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Όπως φαίνεται, δυστυχώς θεωρητικά θα έχεις πρόβλημα.. Μόλις τώρα πήρε το μάτι μου αυτή την ανακοίνωση του Υπουργείου Εξωτερικών. Τρέχει στο πάνω μέρος της σελίδας που παραθέτω εδώ:
http://www.mfa.gr/turkey/ypiresies/loipes-uperesies/diabateria.html

Βέβαια, να συμπληρώσω ότι μπορείς να πας με ταυτότητα νέου τύπου, οπότε δε χρειάζεται να ανησυχείς για το διαβατήριο..
 
Last edited by a moderator:

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Ταυτοτητα νεου τυπου..εννοεις με λατινικους χαρακτηρε.....και να μην ειναι χειρογραφη....ευχαριστω παντως για την απαντηση σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom