Γαλλία Απορίες για Παρίσι

thenia_s

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Το πιο σημαντικό για την οργάνωση του ταξιδού σας είναι να σου πούμε εμείς τι καιρό θα κάνει το Δεκέμβρη στο Παρίσι;;
Ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε αν είναι ο καιρός συνήθως βροχερός ή χιονίζει τέτοια εποχή. Το ότι θα κάνει κρύο το ξέρουμε ήδη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τα 3 τελευταια Χριστουγεννα θυμαμαι ασθενες χιονι, βροχη και λιακαδα. Δεν ξερω ποσο βοηθησα. Το ψιλοβροχο ειναι πολυ συνηθες αυτες τις μερες παντως. Επισης εξαρταται και το σημειο που βρισκεσαι. Αλλος καιρος στο βορειο Παρισι, αλλος στο νοτιο, αλλος Βερσαλιες, αλλος Disney, αλλος CDG.
 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
και επίσης να ξέρεις για Γαλλία ότι "είναι παράνομο να δημοσιεύσει κανείς μια φωτογραφία με τον Πύργο του Άιφελ τη νύχτα, καθώς η εγκατάσταση με τα φώτα προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα" . Αυτό λογικά ισχύει όταν η δημοσίευση είναι για εμπορικούς σκοπούς, αλλά ποτέ δεν ξέρεις! Από τότε που το έμαθα θέλω να πάω Παρίσι και να βγάλω δεκάδες φωτογραφίες του Άιφελ το βράδυ!!:innocent:
 

Lela

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Χανιμουν....αλλα που;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταιλανδη...
Θα παω Παρίσι με τη μητέρα μου αρχές Οκτώβρη!! Είμαι ξετρελαμενη όχι για μένα (θα είναι η 3η φορά που παω) αλλά κυρίως για τη μαμ; μου, η οποία πρωτη φορά θα βγει εκτός Ελλάδας!!θέλω λοιπόν να της μείνει αξέχαστο και πέραν των μουσειων (Λούβρο, ορσε, μπομπιντου) τι έχετε να προτεινετε ώστε να μη μπουμπουνιασει το μυαλό απο την πολύ κουλτούρα;;κανένα ωραίο εστιατόριο; κανένα καφέ;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Μονμάρτη Sacré-Coeur Basilica, Place de la Concorde, Place Vendôme, Panthéon, La Défense, Jardin du Luxembourg, Arc de Triomphe, Παναγία των Παρισίων (Notre Dame) Saint Chapelle και βόλτα γενικά στα νησάκια ile de la cite και ile Saint-Louis, Place des Vosges και Bastille, Les Halles, L'Hôtel national des Invalides και Musee de l' Armee, Trocadero και Tour Eiffel και πολλά άλλα....
 

katia2

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Που να μεινω,συγκοινωνιες,υπαρχει ημερησια καρτα?φθηνο φαγητο,αξιοθεατα,μουσεια,ουρεες και εισιτηρια για αξιοθεατα,μεταφορα απο αεροδρομιο,ψωνια?
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα!

Μια βοήθεια για τις κάρτες για τα ΜΜΜ γιατί μπερδεύτηκα...
Θα είμαι Παρίσι από 30/11-06/12 (Δευτέρα έως Παρασκευή) και σκέφτομαι να βγάλω την κάρτα Navigo Decouverte για όλες τις ζώνες η οποία κοστίζει 21,25 + 5,00 ευρώ η κάρτα (http://www.navigo.fr/forfait-navigo-semaine.html#forfaits-navigo). Αυτή ισχύει και για μεταφορά από/ προς αεροδρόμιο CDG? Εαν ναι τότε είναι φοβερή ευκαρία για οποιονδήποτε πάει Παρίσι μιας και η κάθε διαδρομή από/ προς αεροδρόμιο κοστίζει 10,00 ευρώ. Σωστά??? Η κάτι δεν έχω καταλάβει...

Μια βοήθεια από τους Παρισόφιλους... Ευχαροστώ πολύ
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Με ενδιαφερει και εμενα παιδια η βοηθεια σας .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom