Ρουμανία Roadtrip Ρουμανία

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
με το Μαράκι
Ξεκινήσαμε από Αθήνα για την υπέροχη αυτή χώρα αρχές Αυγούστου.Πολύτιμος οδηγός για το ταξίδι αυτό ήταν αυτό το forum και οι ιστορίες των μελών που θέλω πολύ να ευχαριστήσω και να προσπαθήσω να βοηθήσω κι εγώ με τη σειρά μου γράφοντας την ιστοριούλα μας...

ΣΟΦΙΑ
Μετά από 9 ώρες με σχετικά κουραστικό ταξίδι και με 2-3 στάσεις φτάσαμε Σόφια απογευματάκι όπου διανυκτερεύσαμε στην πολύ όμορφη περιοχή Vitosha στα νότια της Σόφιας στο εξαιρετικό boyana hotel που το συστήνω ανεπιφύλακτα (53€ με πρωινό).Κάναμε μια βόλτα εκεί τριγύρω και φάγαμε με 10 ευρώ το άτομο σε πολύ καλό εστιατόριο.Την επόμενη αφού επισκεφτήκαμε μια πολύ όμορφη εκκλησία στην περιοχή αναχωρήσαμε για Βουκουρέστι περνώντας από το όμορφο Velico Tarnovo το οποίο το είδαμε μόνο απ'έξω δυστυχώς.Στο κέντρο δεν μπήκαμε καθως είχαμε ξαναπεράσει σε άλλο roadtrip.Το αρχικό πλάνο ήταν να πάμε καρφί για Sibiu αλλά μου φάνηκε μεγάλο καπάκι ταξίδι...

ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ
Απογευματάκι Βουκουρέστι λοιπόν από Ruse (2€ γέφυρα, 4 € βινιέτα) όπου είχαμε κλείσει στο Herastrau hotel στο ομώνυμο πάρκο (54 € με μπουφέ πρωινό) πολύ καλό ξενοδοχείο δίπλα στη λίμνη μέσα στο πάρκο.Φάγαμε στο ακριβό για Ρουμανία Argentina μέσα στο πάρκο με 20 € περίπου το άτομο νόστιμη μπριζόλα που σου φέρνουν και ψήνεις εσύ όσο θέλεις.Όμορφο bar-restaurant με δυνατή μουσική και πισινούλα στην άκρη.
Το πρωί με ζέστη και υγρασία ξεκινήσαμε για την περιήγηση της πόλης.Πρώτη στάση Mogosoaia palace. Πολύ όμορφο παλάτι, ιδίως ο περιβάλλον χώρος δίπλα σε λίμνη και μέσα σε τεράστιο πάρκο και όμορφους κήπους τριγύρω του.Στα δεξιά κάπου σκαλιστή Ελληνική επιγραφή..Δεν μπήκαμε στο εσωτερικό γιατί δεν είχαμε κάνει lei ακόμα (καλο ε ; ) και δεν έπαιρναν visa.. η είσοδος ήταν 5 lei νομιζω το ατομο.Η φωτογραφική πήρε φωτιά για πρώτη φορά ξεκινώντας για το δικό της ταξιδι των 3000 περίπου φωτογραφιών..
Σειρά είχε το Herastrau village museum (10 lei/ατ.) όπου η είσοδος ήταν στην απέναντι μεριά της λίμνης από το ξενοδοχείο μας. Πανέμορφο με παραδοσιακά σπιτάκια της επαρχίας,απλωμένο σε μεγάλη έκταση όπου έκανες τη βόλτα σου δίπλα στη λίμνη..κάτι αντίστοιχο ήταν και το Astra museum στο Sibiu.
Στη συνέχεια πήγαμε προς το κέντρο αφού βγάλαμε φωτογραφιες στο εντυπωσιακό παλάτι του λαού.Παρκάραμε δυο δρόμους κάτω από την Σταυροπόλεως όπου είδαμε το φημισμένο Caracubere με την ουρά για να κάτσεις (εμείς προτιμησαμε να φάμε αλλού), την ορθόδοξη εκκλησία που λειτουργούσε κιόλας και χαθήκαμε στα στενάκια όπου ανακαλύψαμε ωραίες γωνιές...το κεντρο ζωντανό με πολλά μπαράκια και εστιατόρια και πλήθος κόσμου θύμιζε λίγο Ερμού και πλάκα...
Κάναμε κάτι ψωνάκια αναμνηστικά και φάγαμε καλά σε ένα εστιατόριο που δεν θυμάμαι..μετά πίσω στο ήσυχο hotel μας.Γενικά το Βουκουρέστι μου άρεσε αρκετά με τα πολλά και μεγάλα πάρκα του και το όμορφο κέντρο του.Μόνο στην είσοδο μπαίνοντας από νότια με χάλασε λίγο γιατί έφερνε κάτι από Ανω λιόσια..μετά όμως η εικόνα άλλαζε..τα πραγματικά όμορφα όμως θα άρχιζαν την επόμενη μέρα που το πρόγραμμα είχε Sibiu από Transfagarasan...
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
με το Μαράκι
SIBIU

Πρωινό και βουρ για Pitesti με καλό αυτοκινητόδρομο και μετά δεξιά για Curtea de Arges..για να δούμε λοιπόν..πως ήταν αυτός ο πολυδιαφημισμένος δρόμος..και ξαφνικά..σύννεφα..φτου! σκέφτηκα τον grossclockner που είχαμε περάσει με βροχή και ομίχλη και χάσαμε τη θέα και είπα όχι πάλι...

Ευτυχώς ο καιρός μας έκανε το χατήρι και άνοιξε.το τοπίο ομόρφαινε σταδιακά, ψηλά έλατα τριγύρω και μοτοσυκλετιστές να περνάνε ευτυχισμένοι..τι απίστευτος δρόμος.. σταματήσαμε καμια δεκαριά φορές για φωτό..το τοπίο έγινε αλπικό..τρία γαιδουράκια στη μέση του πουθενά να βοσκάνε..στάση πάλι..η θέα απίστευτη στη συνέχεια..πέρασμα από τούνελ και αναβαση στα 2000 και κάτι..balea lac... κάτι σαν την δρακόλιμνη τη δικιά μας μόνο που εδώ φτάνεις με το αμάξι.Τριγύρω του πανηγυριού με πλανόδιους να πουλάνε ό, τι μπορείς να φανταστείς..πήραμε καλαμπόκι και το σουβλιστό ζαχαρωτό να το δοκιμασουμε..τίποτα ιδιαίτερο..

Φωτό απανωτές με θέα το γνωστό ζιγκ ζαγκ στο κατέβασμα και την λίμνη από την άλλη.Αυτή η φορά του Transfagarasan σου δινει όντως καλύτερη θέα (συμβουλή του kalspiros νομίζω).Κατέβασμα σε δασωμένο και πάλι με συνεχείς στροφές και μετά από λίγο Cartisoara...τελευταίες φωτό του βουνού από κάτω και στροφή αριστερά στον κεντρικό για Sibiu.

Σε όλα τα μέρη σχεδόν κλείναμε έξω από τις πόλεις γιατί μας αρέσει η φύση και η ησυχία. Εδώ είχαμε κλείσει στο εξαιρετικό pencuinea romantic έξω από το Sadu (52 € με πρωινό). Όμορφη θέα του βουνού και του θαυμάσιου κήπου από το μπαλκόνι.Τακτοποίηση και ντου για Sibiu στα 12 χλμ..

Piata mare, mica, εκκλησία στην huet,γέφυρα ψεμμάτων μερικά απ'τα σημειωμένα που περάσαμε καθώς και το crama sibiu vechi στο οποίο είχε ουρά και φυσικά δεν κάτσαμε.Ένα παλιό κελάρι είναι, μικρός χώρος για εστιατόριο..
Φάγαμε σε ένα ιταλικό δίπλα στη γέφυρα των ψεμμάτων πολύ καλά και βολτάροντας πήγαμε στο αμάξι που το είχαμε παρκάρει δωρεάν (μετά τις 18:00) στον δρόμο του εστιατορίου vechi.

Το πρωί πλούσιο πρωινό και αργοπορημένα ξεκινήσαμε την περιήγηση με κατεύθυνση τον transalpina...το σχέδιο υπεραισιόδοξο,στη συνέχεια προσαρμόστηκε..
 

Giannis_Zaf

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους. Επειδή θα κάνω και εγώ ενα ταξίδι Βουκούρεστι και δεν μπορώ να επιστρέψω αεροπορικώς, ποιόν τρόπο επιστροφής θα επιλέγατε; Έχω δει οτι υπάρχει μια εταιρία που βάζει κάθε μέρα πούλμαν από Βουκουρέστι για Αθήνα αλλά δεν ξέρω αν είναι της προκοπής. Έχει κανείς εμπειρία; Άλλος τρόπος υπάρχει; Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
10
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Bruges
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταυλανδη
Καλημέρα σε όλους. Επειδή θα κάνω και εγώ ενα ταξίδι Βουκούρεστι και δεν μπορώ να επιστρέψω αεροπορικώς, ποιόν τρόπο επιστροφής θα επιλέγατε; Έχω δει οτι υπάρχει μια εταιρία που βάζει κάθε μέρα πούλμαν από Βουκουρέστι για Αθήνα αλλά δεν ξέρω αν είναι της προκοπής. Έχει κανείς εμπειρία; Άλλος τρόπος υπάρχει; Ευχαριστώ
εγω ειχα κανει τη διαδρομη επιστρογης με πουλμαν. Αρκετα κουραστικη . σε καποια σημεια εβλεπες ενδιαφεροντα πραγματα και πολεις. Την περιισοτερη ωρα κοιμομουν βεβαια :p
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom