Ηρακλειά Δονούσα Σχοινούσα Μικρές Κυκλάδες- Δονούσα- Σχοινούσα- Ηρακλειά

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Καθώς το φετινό καλοκαιρινό πρόγραμμα είχε tour στις Μικρές Κυκλάδες (εκτός από το Κουφονήσι που το είχαμε επισκεφθεί παλαιότερα), ας ξεκινήσω από τον πρώτο σταθμό την Δονούσα. Προσωπικά, ενθουσιάστηκα με τη Δονούσα από όλα τα υπόλοιπα νησιά, ιδανική για χαλαρές διακοπές με κρυστάλλινα νερά και ωραία, αν και μετρημένα σε 3 τα μπαράκια. Μου θύμισε πολύ στο στυλ την Ανάφη.

Παραλίες

- Κέδρος, παραλία γυμνιστών (όχι απαραίτητα βέβαια). Πιο πάνω είναι το μπαράκι για φαγητό- καφέ- μπύρες. Ακολουθεί το ελεύθερο κάμπινγκ. Η καλύτερη του νησιού. Πας και με τα πόδια.

- Λιβάδι, παρόμοια με του Κέδρου, πας με καραβάκι που αναχωρεί από το Λιμάνι του νησιού ή με το ΚΤΕΛ κατεβαίνοντας από το Μερσήνι (είναι ένα 20λεπτο ποδαρόδρομος και λίγο δυσκολούτσικος).

- Καλοταρίτισσα, 3 κολπίσκοι, επίσης είτε με ΚΤΕΛ είτε με καραβάκι, δεν ξετρελάθηκα.

- Με το καραβάκι επίσης επίσκεψη στη Φωκοσπηλιά, αν είσαι τυχερός θα δεις φώκιες (ένας από τη δική μας τη φουρνιά είδε να φεύγει μια σαν τορπίλη), βουτάς, συνιστάται μάσκα, υπέροχα νερά και χρώματα.

- Στη χώρα, πιο οικογενειακή παραλία, επίσης πεντακάθαρα νερά και κρυστάλλινα.


Όλες παγωμένες!!!


Φαγητό

- Στο Μερσήνι 2 ταβέρνες, η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ και ΤΖΙ ΤΖΙ με την Κόρη του Μιχάλη να παίρνει πλέον καλύτερες κριτικές.

- Στη χώρα, 3-4 ταβέρνες, φάγαμε στο ΚΥΜΑ και στο ΚΑΠΕΤΑΝ ΓΙΩΡΓΗ, όχι κάτι ιδιαίτερο.

- Στο νησί δεν υπάρχει ψάρι, συνήθως ψητά και μαγειρευτά.

- Πολύ ωραίος φούρνος στο Λιμάνι.


Διασκέδαση

- Τα μπαρ Σκαντζόχοιρος και CoronaBorealis (και για καφέ- πρωινό) στο Λιμάνι του νησιού. Περάσαμε υπέροχα, εναλλάξ μεταξύ τους είχαν κάθε βράδυ live.

- Το μπαράκι στον Κέδρο, επίσης γίνονται live.

Δεν υπάρχουν πολλά καταλύματα, κάντε κράτηση εγκαίρως.



Σχοινούσα


Όμορφη χώρα, χτισμένη σε ύψος, περισσότερα μαγαζιά σε σχέση με την Δονούσα. Δεν με ενθουσίασε όμως. Γούστα είναι αυτά. Στο λιμάνι παρατεταμένα τα γιοτ.


Παραλίες: Τσιγκούρι, Λιβάδι, Ψιλή άμμος (η καλύτερη), Αλμυρός (προχωρήστε δεξιά μέχρι να βρείτε ένα κολπίσκο σε μια σπηλιά).


Διασκέδαση: Στη χώρα υπάρχουν 2-3 μπαράκια (Αίλουρος, Deli, Χαρά ) και ένα στο Τσιγκούρι. Επίσης υπάρχει ένα προς Αλμυρό, αλλά είναι κανα 20λεπτο με τα πόδια με ρεμπέτικες βραδιές.


Φαγητό: Αρκετά εστιατόρια στη χώρα,στην πλατεία ωραίες πίτσες η Λόζα, η Ακάθη στο Λιβάδι.


Ηρακλειά


Αν και το μεγαλύτερο σε έκταση, είναι το νησί με τους λιγότερους μόνιμους κατοίκους.

Μείναμε μόλις μια μέρα, επισκεφθήκαμε το σπήλαιο του Αγ. Ιωάννη χωρίς να το έχουμε στο πρόγραμμα, ντάλα μεσημέρι, φορώντας σαγιονάρα και έτοιμη για παραλία. Μην κάνετε τα ίδια λάθη. Στο σπήλαιο φτάνεις μέσω ενός μονοπατιού από την Παναγία, τη χώρα, μέσα από το βουνό, περίπου 1 ώρα και ένα τέταρτο. Είναι το μεγαλύτερο των Κυκλάδων. ΠΡΟΣΟΧΗ! Έχετε φακούς μαζί σας για να το εξερευνήσετε! Δεν υπάρχει κανείς εκεί και δεν έχει φως. Αξίζει η επίσκεψη.


Θα μείνετε στο Λιμάνι, στον Αγ. Γεώργιο, έχει αρκετές ταβέρνες. Εμείς φάγαμε στο Μαϊστράλι κρέας. Καλά λόγια μου είπαν για το Σύρμα για ψάρι.


Παραλίες: Λιβάδι, Λιμάνι, Αλιμιά, Τουρκοπήγαδο.


Η Ηρακλειά διαθέτει πολλά μονοπάτια, όρεξη να περπατάτε να έχετε!


Ολα τα νησιά έχουν ΑΤΜ Πειραιώς.

Μετακινήσεις:

Σε όλα τα νησιά υπάρχει ΚΤΕΛ τύπου minibus, με τον καλύτερο οδηγό τον Νεκτάριο από την Σχοινούσα!Μάλιστα το συγκεκριμένο ήταν η πρώτη χρονιά που λειτούργησε. Παραθέτω τα δρομολόγια. Στην Ηρακλειά δεν υπάρχει βενζινάδικο. Παραθέτω τα δρομολόγια (ελπίζω να τα κατάφερα).

ΔΟΝΟΥΣΑ.jpg
ΚΑΡΑΒΑΚΙ.jpg
ΣΧΟΙΝΟΥΣΑ.jpg
ΗΡΑΚΛΕΙΑ.jpg
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
αναλυτικότατα....ευχαριστούμε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ευχαριστούμε για τις up to date πληροφορίες. Η είδηση της ύπαρξης ΚΤΕΛ στη Δονούσα (και στην Ηρακλειά) που δημιουργεί ανάμικτα αισθήματα.

Πώς σου φάνηκαν τα νησιά αυτά από τιμές για διαμονή, φαγητό κτλ;
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Δε βάζεις και καμιά φωτογραφία;;
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Ευχαριστούμε για το ινφορμεησο!
Μονοπάτι για Αλιμιά (αεροπλάνο) υπάρχει στην Ηρακλειά ή μόνο με βάρκα?

Σε 4 μέρες θα είμαι εκεί!:clap:
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Giannoula ναι πρέπει να βάλω!!θα επανέλθω!

Elgreco νομίζω πως υπάρχει μονοπάτι αλλά πρέπει να είσαι φανατικός πεζοπόρος, από οτι κατάλαβα. Ρωτησε όμως και θα σε κατατοπίσουν.

Katkats, οι τιμές στην Δονούσα ήταν αρκετά καλές και στη διαμονή και στο φαγητό, αν και δεν μπορώ να πω ότι ήταν κ κάτι ιδιαίτερο. Στην Ηρακλειά η διαμονή ήταν ομολογουμένως ακριβότερη. Στην Σχοινούσα ίσως πιο ακριβό το φαγητό.

Οσο για το ΚΤΕΛ, επειδή ηταν μικρούλι βανάκι δεν σου χαλάει την αισθητική (δεν ξέρω αν αυτό εννοούσες) και γενικά διευκολύνει κατά πολύ τις μετακινήσεις.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Οσο για το ΚΤΕΛ, επειδή ηταν μικρούλι βανάκι δεν σου χαλάει την αισθητική (δεν ξέρω αν αυτό εννοούσες) και γενικά διευκολύνει κατά πολύ τις μετακινήσεις.
Σκεφτόμουν τι άλλο μπορεί να έρθει στο μέλλον σε αυτά τα νησιά, πως αλλάζουν, πως χτίζονται και ότι γι' αυτό πρέπει προλάβω να τα επισκεφτώ ξανά. Τη Δονούσα κυρίως. Την Ηρακλειά την έχω χορτάσει - έκλεισε και το Μακούμπα και τη Σχοινούσα την έχω σχεδόν ξεγράψει από προορισμό εδώ και χρόνια.
 
Last edited:

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Η Σχοινούσα εμένα δεν μου άρεσε και είχα ακούσει πολύ καλά λόγια. Πάντως για να λέμε και την αλήθεια, ειχα επισκεφθεί πριν 10 χρόνια το Κουφονήσι..Περάσαμε με το πλοίο, καμία σχέση...το διπλάσιο μου φάνηκε!
Η Δονούσα δεν παίζεται, πρέπει να ξαναπας!!!!
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πραγματικά, αυτό που έχει συμβεί με το χτίσιμο στο Κουφονήσι (και όχι μόνο) είναι έγκλημα.
 

antmar

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Καλησπερα σε ολη τη παρεα

Σκεφτομαστε με το φιλο μου το καλοκαιρι να κανουμε tour κουφονησια σικινο σχοινουσα δονουσσα και ηρακλεια,οποιοι εχετε παει μπορειτε να μ πειτε αν ειναι 2 μερες για το καθε νησι αρκετες και Ποιοι απ ολα αξιζει πιο πολυ για 15αυγουστο

Ευχαριστω
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπερα σε ολη τη παρεα

Σκεφτομαστε με το φιλο μου το καλοκαιρι να κανουμε tour κουφονησια σικινο σχοινουσα δονουσσα και ηρακλεια,οποιοι εχετε παει μπορειτε να μ πειτε αν ειναι 2 μερες για το καθε νησι αρκετες και Ποιοι απ ολα αξιζει πιο πολυ για 15αυγουστο

Ευχαριστω
Καλησπέρα. Η Σίκινος είναι άσχετη με τα υπόλοιπα νησιά. Δεν ανήκει στις Μικρές Κυκλάδες, ούτε στην ίδια ακτοπλοϊκή γραμμή με αυτές. Άρα είναι λίγο δύσκολο να την συμπεριλάβετε στο τουρ. Όταν λες "ποιο αξίζει πιο πολύ για 15αύγουστο" τι εννοείς; Θέλεις να έχει πολύ κόσμο (όλα θα έχουν κόσμο, ιδίως τα Κουφονήσια), λίγο κόσμο (στα υπόλοιπα νησιά τα πράγματα θα είναι λίγο καλύτερα), να είναι οικονομικά (παντού οι τιμές ανεβαίνουν και θα πρέπει να κλείσεις νωρίς), να είναι παραδοσιακά (κανένα);
 

gtgt

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Καλημέρα!!! Θα 'θελα να μου πείτε την άποψή σας για δακοπές σε ένα απο τα δύο νησιά.. Θα παμε με το φίλο μου που είναι Γάλλος και έρχετι πρώτη φορά στην Ελλαδα.. Αρκετοί φίλοι μου πρότειναν ένα από τα δύο το οποίο λέμε να το συνδυάσουμε με Αστυπάλαια.. Οπότε ανάμεσα σε Δονουσα και Σχοινουσα τι μου προτείνετε; Να επισημάνω οτι ζητάμε απλα ωραίες παραλίες καθως είναι η πρώτη φορά του φίλου μου στην Ελλάδα και ησυχία (όσο αυτό είναι δυνατό) γιατί θα ειμαστε Ελλάδα 1-16 Αυγούστου...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom