Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ταυτοτητα νεου τυπου..εννοεις με λατινικους χαρακτηρε.....και να μην ειναι χειρογραφη....ευχαριστω παντως για την απαντηση σου!
Και χειρογραφη μπορει να ειναι,αρκει να εχει λατινικους χαρακτηρες.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Και χειρογραφη μπορει να ειναι,αρκει να εχει λατινικους χαρακτηρες.
Με τη μόνη διαφορά όσοι ταξιδεύουν με ταυτότητα αντί για διαβατήριο θα χρειαστεί στον έλεγχο να περιμένουν λίγο παραπάνω γιατί ο αρμόδιος υπάλληλος πληκτρολογεί το ονοματεπώνυμο στον υπολογιστή που έχει μπροστά του για να κάνει τον έλεγχο (είναι και λίγο ''τα ζώα μου αργά'' μέχρι να πληκτρολογήσει το ένα ψηφίο ξεχνά το προηγούμενο), ενώ το διαβατήριο απλά το περνάει από το scanner.
Το παρατήρησα και εφέτος και πέρσι στον έλεγχο και ιδίως σε γκρουπ με μεγάλες οικογένειες (εκεί είναι που λες ''να αρχίσω να πλέκω πουλόβερ ή δεν θα μου φτάσει το μαλλί?'' ).
Ίσως εκεί να οφείλονται εν μέρει και οι μεγάλες ουρές στον έλεγχο διαβατηρίων. :mad:
 

mariacrete

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Παιδιά sos θέλω τα φώτα σας.

Έχω κλείσει με pegasus airlines για την άλλη βδομάδα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη και συγκεκριμένα με μετάβαση στο αεροδρόμιο Σαμπίχα Γκοκτσέν.

Ξέρω γενικά ότι για να πας στη τουρκία μπορείς να ταξιδέψεις με ταυτότητα που έχει λατινικούς χαρακτήρες αλλά διάβασα κάπου ότι για το συγκεκριμένο αεροδρόμιο δεν γίνεται δεκτή η ταυτότητα πάρα μόνο το διαβατήριο. Τι ισχύει τελικα;

Παρακαλώ φωτίστε με καθώς είναι τελευταία στιγμή και έχω αγχωθεί.!!!!!!!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Παιδιά sos θέλω τα φώτα σας.

Έχω κλείσει με pegasus airlines για την άλλη βδομάδα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη και συγκεκριμένα με μετάβαση στο αεροδρόμιο Σαμπίχα Γκοκτσέν.

Ξέρω γενικά ότι για να πας στη τουρκία μπορείς να ταξιδέψεις με ταυτότητα που έχει λατινικούς χαρακτήρες αλλά διάβασα κάπου ότι για το συγκεκριμένο αεροδρόμιο δεν γίνεται δεκτή η ταυτότητα πάρα μόνο το διαβατήριο. Τι ισχύει τελικα;

Παρακαλώ φωτίστε με καθώς είναι τελευταία στιγμή και έχω αγχωθεί.!!!!!!!!!
Αυτό το "κάπου" που διάβασες ό,τι διάβασες να το πετάξεις στο καλάθι των αχρήστων γιατί δεν ισχύουν αυτά που διάβασες. Μπορείς να ταξιδέψεις με την ταυτότητά σου.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Οι πληροφορίες μου είναι ότι κάτι έχει αλλάξει όσον αφορά την είσοδο στη χώρα με ταυτότητα, επικοινώνησε με την πρεσβεία. (Συγγενικό μου πρόσωπο δεν κατάφερε να ταξιδέψει ...)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Οι πληροφορίες μου είναι ότι κάτι έχει αλλάξει όσον αφορά την είσοδο στη χώρα με ταυτότητα, επικοινώνησε με την πρεσβεία. (Συγγενικό μου πρόσωπο δεν κατάφερε να ταξιδέψει ...)
Δηλαδή έφτασε εκεί και δεν μπηκε στη χώρα; Ποτέ έγινε αυτή η αλλαγή; Απίστευτο.
 

mariacrete

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Μετά από πολυ ψάξιμο email και τηλέφωνα θα σας ενημερώσω τι ισχύει.!

Αφού ρώτησα στο προξενείο Τουρκίας, στο αεροδρόμιο Αθήνας και στην αεροπορική της pegasus airlines.

επιβεβαιώθηκα ευτυχώς ότι οι Έλληνες πολίτες μπορούν να περνούν στην Τουρκία μόνο με την ταυτότητα τους χωρίς κάποιο θέμα. (Αυτό ισχύει για όλα τα αεροδρόμια της Τουρκίας).

"Evi01 " πιστεύω ότι μπορεί να υπήρξε κάποιο θέμα με την ταυτότητα του καθώς όταν εκδόθηκαν οι καινούργιες ταυτότητες βγήκαν κατά λάθος και κάποιες με χαρακτήρες όπως το Φ (πχ. ΧΦ 145610) το οποίο δεν έχει αντίστοιχο γράμμα στο λατινικό αλφάβητο και πολλοί που ήθελαν να ταξιδέψουν στο εξωτερικό είχαν σοβαρό θέμα. Ρώτησε τους μήπως είχαν κάποιο τέτοιο πρόβλημα

Ακόμα να ενημερώσω ότι στρατιωτικοί,λιμενικοί,αστυνομικοί, αεροπόροι κλπ δεν μπορούν να ταξιδέψουν συγκεκριμένα στη Τουρκία με την ταυτότητα που διαθέτουν από την υπηρεσία τους. Χρειάζονται απαραίτητα ΔΙΑΒΑΤΉΡΙΟ.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ταξίδευε με aegean από Αθήνα και δεν την άφησαν να επιβιβαστεί στο αεροσκάφος. Είχε περάσει όλους τους ελέγχους με τη σωστή ταυτότητα και της είπαν ότι μετά τα τελευταία γεγονότα δε μπορεί να ταξιδέψει χωρίς διαβατήριο στην Τουρκία. ... Αυτό συνέβει στις αρχές Μαίου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ είχα διαβάσει αυτό το αρχείο από το προξενείο Τουρκίας. και το συγκεκριμένο αεροδρόμιο δεν συμπεριλαμβάνεται για ταξίδι με ταυτοτητα
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.hatta.gr/LinkClick.aspx?fileticket=l%2FepS3%2FD2c8%3D&tabid=147&language=el-GR&ved=0ahUKEwjW69HR8bDVAhVDbhQKHTlJCWEQFggaMAA&usg=AFQjCNHywFLC0YQowf-8vhkDlvh_vLG2Ug
Διαβάζοντας αυτό το έγγραφο, λέει ξεκάθαρα ότι ισχύει για όλα τα αεροδρόμια του νομού Ισταμπούλ, άρα για για το Σαμπιχά Γιοκσέν. Επίσης, δεν το εμπιστεύομαι ως έγγραφο του προξενείου. Πρώτον, είναι ανυπόγραφο και χωρίς κανένα διακριτικό. Δεύτερον, είναι αναρτημένο σε άσχετο site (hatta.gr).
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τελικά δεν με άφησαν να ταξιδεψω γιατι το διαβατήριο μου λήγει σε 3 μηνες και δεν το κάνουν αποδεκτό...Οπότε τζαμπα ταλαιπωρία και αρκετά λεφτά χαμενα....Όποιος δεν το ξέρει ας το μάθει έστω κ ένας να γλιτώσει ενδεχόμενη ταλαιπωρία κέρδος είναι.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.767
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom