Πολωνία Διαμονή στην Βαρσοβία

Nikos Pap

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Jordan
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας,ελπίζω να περνάτε καλά!!Θα ήθελα την βοήθεια σας.Προετοιμάζω ταξίδι έκπληξη για την κοπέλα μου στην Βαρσοβία για αρχές Δεκεμβρίου.Τα εισιτήρια ήδη έχουν κλεισθεί.Τώρα ψάχνω μέρος διαμονής.Στις αναζητήσεις που έχω κάνει δεν μπορώ να καταλάβω ποιά είναι η βολικότερη περιοχή για να μείνεις στην Βαρσοβία.Θα είναι και Δεκέμβρης με πολύ κρύο φαντάζομαι και χρειάζεται να είμαστε σε μια άνετη τοποθεσία.Έχετε να μου προτείνετε κάτι;Να είναι βολική και να έχει και την ζωή της. Είναι το stare miasto το ιδανικό όπως διαβάζω;Σας ευχαριστώ πολύ :)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
πολλά καινούργια ξενοδοχεία και αλυσίδες στην περιοχή του κεντρικού σιδηροδρομικού σταθμού και στο παλάτι του πολιτισμού, τα οποία είναι και σε πολύ καλές τιμές (τουλάχιστον πριν δύο τρία χρόνια) από εκεί η πρόσβαση στην παλιά πόλη (στάρε μέστο) γίνεται και με τα πόδια αλλά και με όλα τα ΜΜΕ.
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Συμφωνώ με τον Borealis για την περιοχή. Γυρίσαμε πριν 15 μέρες και εχοντας κλείσει ξενοδ. εκει , είχαμε τα πάντα γύρω μας
 

Nikos Pap

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Jordan
Σας ευχαριστώ θερμά για τις πληροφορίες σας.Μιας και γνωρίζετε την πόλη ήθελα να σας ρωτήσω η ζωή της πόλης που εντοπίζεται κυρίως;(εστιατόρια,καφέ,νυχτερινή ζωή-μπαράκια).Και θυμάστε αν είναι εύκολες οι συγκοινωνίες στην Βαρσοβία :)
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
φιλανδια
Σας ευχαριστώ θερμά για τις πληροφορίες σας.Μιας και γνωρίζετε την πόλη ήθελα να σας ρωτήσω η ζωή της πόλης που εντοπίζεται κυρίως;(εστιατόρια,καφέ,νυχτερινή ζωή-μπαράκια).Και θυμάστε αν είναι εύκολες οι συγκοινωνίες στην Βαρσοβία :)
ενα ωραιο ξενοδοχειο ειναι το novotel centrum ουρανοξυστης με φοβερη θεα και σε πολυ καλη τοποθεσια στο κεντρο με παρα πολλα μαγαζια ολων των ειδων διπλα και πας στην παλια πολη με το τραμ νο4 σε πεντε στασεις.
 
Last edited by a moderator:

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Σας ευχαριστώ θερμά για τις πληροφορίες σας.Μιας και γνωρίζετε την πόλη ήθελα να σας ρωτήσω η ζωή της πόλης που εντοπίζεται κυρίως;(εστιατόρια,καφέ,νυχτερινή ζωή-μπαράκια).Και θυμάστε αν είναι εύκολες οι συγκοινωνίες στην Βαρσοβία :)
Μειναμε στο gromada διπλα απο το παλατι κουλτουρας, διπλα στο σταθμο τρενων, διπλα στην βασιλικη οδο που οδηγει στην παλια πολη κλπ. Για τις συγκποινωνιες εχω να πω πως ειμασταν 4 ατομα και το ταξι ηταν πιο φτηνο. Τα μαγαζια για φαγητο 10 το βράδυ εκλειναν, για ποτο αργοτερα. Για μπαράκια δεν ξέρω.... Αν θες κατι αλλο ευχαριστως τωρα που τα θυμάμαι..........................
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Η περιοχή κοντά στο Μουσείο Σοπέν είναι βολική;
Αρκετά βολική. Αν το κατάλυμα είναι κοντά στη Novy Swiat, τότε με δεκάλεπτο περπάτημα βρίσκεσαι στην καρδιά της Παλιάς Πόλης. Γενικά η Βαρσοβία έχει εξαιρετικά ΜΜΜ οπότε οι μετακινήσεις γίνονται παιχνιδάκι. Εγώ έμεινα στο Hampton by Hilton που βρίσκεται κοντά στο κεντρικό ΣΣ και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένη. Ευρύχωρα και καθαρά δωματια-μπάνια, πλουσιότατο πρωινό κι όλα αυτά σε εξαιρετική τιμή (λιγότερο από 50 ευρώ την βραδιά το δίκλινο).

Τιπ: Μη χάσεις το Warsaw Rising Museum (http://1944.pl/en/), αν κλείσεις μάλιστα από πριν εισιτήριο θα ήταν ιδανικό αφού έτσι θα αποφύγεις τις ουρές.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Tέλος Μαρτίου έχει πάει κανείς Βαρσοβία; Το κρύο είναι υποφερτό ή είναι ακόμα εντελώς χειμώνας;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Αρκετά βολική. Αν το κατάλυμα είναι κοντά στη Novy Swiat, τότε με δεκάλεπτο περπάτημα βρίσκεσαι στην καρδιά της Παλιάς Πόλης.
Ειναι κοντα σ' αυτή τη στάση του Μετρό, λίγους δρόμους πιο νότια. Είδα ότι έχει και στάση τραμ πολύ κοντα.Κλείσαμε διαμέρισμα γιατί βρήκαμε ένα υπέροχο. Ευχαριστώ για το tip για το Μουσείο. Ακόμη δεν εχω κοιτάξει τι θα δούμε, οπότε να το βάλω στο πρόγραμμα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ειναι κοντα σ' αυτή τη στάση του Μετρό, λίγους δρόμους πιο νότια. Είδα ότι έχει και στάση τραμ πολύ κοντα.Κλείσαμε διαμέρισμα γιατί βρήκαμε ένα υπέροχο. Ευχαριστώ για το tip για το Μουσείο. Ακόμη δεν εχω κοιτάξει τι θα δούμε, οπότε να το βάλω στο πρόγραμμα.
Εκτός από στάση του μετρό, η Novy Swiat είναι ο δρόμος που σε βγάζει καρφί στην Παλιά Πόλη κι ο οποίος είναι γεμάτος με διάφορα αξιοθέατα και καλοβαλμένα κτίρια. Το τραμ περνάει κατα μήκος του συγκεκριμένου δρόμου, αλλά τα ΣΚ πεζοδρομείται (τουλάχιστον αυτό συμβαίνει το καλοκαίρι), οπότε θα απολαύσετε την -ομολογουμένως ευχάριστη- διαδρομή ποδαράτοι.
Η Βαρσοβία είναι από τις πόλεις που δεν κερδίζεις κάτι αν μείνεις σε διαμέρισμα αφού τα ξενοδοχεία είναι πολύ οικονομικά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Η σύνθεση της παρέας επιβάλλει μεγάλο διαμέρισμα με χωριστά δωμάτια. Το αντίστοιχο σε ποιότητα ξενοδοχείο έβγαινε στην τριπλάσια τιμή...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.708
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom