Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα,
το έκανα πριν μερικές μέρες.
Από το υπόγειο του αεροδρομίου παίρνεις το τρένο (SKM S3 με 4,50 zloty ή KML με 6,80 zloty) για Βαρσοβία.
http://www.lotnisko-chopina.pl/en/train.html
Σε ποια στάση θα κατέβεις εξαρτάται με το αν θα μείνεις κάποια μέρα στην Βαρσοβία.
Αν φύγεις απευθείας για Κρακοβία κατεβαίνεις είτε Warszawa Zachodnia είτε Warszawa Centralna.
Από εκεί θα πάρεις το τρένο για την Κρακοβία (Krakow Glowny). Κλείνεις εισιτήρια ΠΡΙΝ ΠΑΣ από το http://www.intercity.pl/en/ (ανοίγουν 30 μέρες πριν).
Για να πας άνετα και γρήγορα (2,5 ώρες) θα κλείσεις EIP ή EIC (όχι TLK, είναι ο μουτζούρης της Πολωνίας). Δεύτερη θέση ξεκινάει από 49 zloty (αν τα προλάβεις τις πρώτες μέρες) και φτάνουν μέχρι 150 zloty.
Ότι άλλο θες ρώτα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ευχαριστούμε πολύ για τις κατατοπιστικότατες πληροφορίες.
 

aleksios

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Κοιτα εγω φτανω 10.00 το πρωι βαρσοβια οποτε να κοιταξω να κλεισω κατα τις 11.30 το πρωτο για το κεντρο και κατα τις 12.30 το επομενο?η να αφησω και αλλο περιθωριο?χανω δηλαδη ενα τετραωρο στις διαδρομες
 
Last edited:

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Κοιτα εγω φτανω 10.00 το πρωι βαρσοβια οποτε να κοιταξω να κλεισω κατα τις 11.30 το πρωτο για το κεντρο και κατα τις 12.30 το επομενο?η να αφησω και αλλο περιθωριο?χανω δηλαδη ενα τετραωρο στις διαδρομες
Κοίτα να δεις...
το εισιτήριο από αεροδρόμιο για κέντρο δεν μπορείς να το κλείσεις (ή τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα από που το κάνεις). Άρα το βγάζεις επιτόπου. Δεν θα έχεις πρόβλημα, τα τρένα είναι μεγάλα και έχουν θέσεις και για αποσκευές.
Για το κρατικό (SKM S3, το κόκκινο) το βγάζεις είτε στο σταθμό είτε και μέσα στο τρένο (έχει μηχανήματα) και έχει δρομολόγια κάθε ώρα περίπου στις και 25 (δηλαδή 10:25, 11:25, 12:25, κτλ)
Για το ιδιωτικό (KML, πράσινο) το βγάζεις στο σταθμό, αν μπεις μέσα στο τρένο χωρίς εισιτήριο έφαγες πρόστιμο. Αυτό έχει δρομολόγια κάθε ώρα περίπου στις και 50 (δηλαδή 10:50, 11:50, 12:50, κτλ)
Η διαδρομή μέχρι το κέντρο (Warszawa Centralna) είναι 25-30 λεπτά.
Άρα, αν φτάσεις 10:00, μέχρι να πάρεις βαλίτσα, να κάνεις συνάλλαγμα και να βγάλεις το εισιτήριο μάλλον πας για το KML στις 10:50 και θα φτάσεις κέντρο στις 11:20.

Τώρα, αν θυμάμαι καλά το intercity για κρακοβία έχει δρομολόγιο στις 11:35 και μετά στις 13:35 και 14:35. Το 11:35 είναι ρίσκο, πρέπει όλα να πάνε όπως ακριβώς τα έχεις σχεδιάσει...άρα μάλλον πας για τις 13:35 και φτάνεις Κρακοβία στις 16:00.

Όλα αυτά με επιφύλαξη βέβαια, γιατί τέλος Οκτωβρίου αλλάζουν τα δρομολόγια (αυτά που είναι δημοσιευμένα στο link που έβαλα πιο πάνω ισχύουν μέχρι 31/8). Οπότε θα πρέπει να το ψάξεις λίγο περισσότερο όσο πλησιάζουν οι ημερομηνίες του ταξιδιού σου.
 

aleksios

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Ελεγα να παω απευθειας κρακοβια την πρωτη μερα για να γλυτωσω τα δρομολογια μετα αλλα βλεπω οτι ετσι χανω σχεδον ολη την πρωτη μερα...υπαρχει αλλη λυση η το κανω ετσι;
 

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Ελεγα να παω απευθειας κρακοβια την πρωτη μερα για να γλυτωσω τα δρομολογια μετα αλλα βλεπω οτι ετσι χανω σχεδον ολη την πρωτη μερα...υπαρχει αλλη λυση η το κανω ετσι;
Αν έχεις υπόψη σου να μείνεις και στην Βαρσοβία κάποιες μέρες, μείνε τις πρώτες μέρες και μετά παίρνεις ένα πρωινό Intercity (6:35, 7:35) για την Κρακοβία.
Εναλλακτικά μπορείς να δεις πτήσεις της LOT από Βαρσοβία για Κρακοβία.
 

aleksios

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Εχω κλεισει ηδη πτηση για βαρσοβια φτανω εκει 10 το πρωι και ελεγα να παω αμεσως κρακοβια τις 3 πρωτες μερες και να αφησω τις υπολοιπες 3 μερες για βαρσοβια οπου και πεταω παλι για πισω .αλλα ετσι που μου τα λες σχεδον η πρωτη μερα παει χαμενη...απο την αλλη δε μπορω να παωκρακοβια μετα ,γιατι θα πρεπει να ξαναγυρισω βαρσοβια για τη πτηση...μπερδεμα.
 

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Εχω κλεισει ηδη πτηση για βαρσοβια φτανω εκει 10 το πρωι και ελεγα να παω αμεσως κρακοβια τις 3 πρωτες μερες και να αφησω τις υπολοιπες 3 μερες για βαρσοβια οπου και πεταω παλι για πισω .αλλα ετσι που μου τα λες σχεδον η πρωτη μερα παει χαμενη...απο την αλλη δε μπορω να παωκρακοβια μετα ,γιατι θα πρεπει να ξαναγυρισω βαρσοβια για τη πτηση...μπερδεμα.
Άλλο εννοούσα.. υπάρχουν πτήσεις της LOT από βαρσοβία για κρακοβία. Είναι περίπου 1 ώρα. Οπότε ψάξε αν με το που φτάνεις στο αεροδρόμιο της Βαρσοβίας υπάρχει κάποια πτήση για κρακοβία, ώστε να γλυτώσεις χρόνο.

Επίσης θα πρότεινα 2 μέρες στην Βαρσοβία και 4 στην Κρακοβία, θα σου αρέσει πολύ περισσότερο και υπάρχουν τριγύρω μέρη τα οποία ίσως θες να επισκεφτείς (Αουσβιτς, Αλατωρυχεία, κτλ) και απαιτούν ημερήσια εκδρομή.

Τέλος, αν η πτήση επιστροφής σου από Βαρσοβία είναι το απόγευμα (aegean π.χ.) μην φοβάσαι την επιστροφή από Κρακοβία. Θα πάρεις το τρένο το πρωί, το μεσημεράκι θα είσαι στο αεροδρόμιο και το απόγευμα θα πετάς.
 

aleksios

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Σε ευχαριστω για τη βοηθεια ...πραγματι εχει πτηση στις 10.50 που δε νομιζω να προλαβω και μετα στις 1.30 ...απο το chopin πεταει σωστα?δυστυχως πεταω 10.30 για πισω οποτε πρεπει να ειμαι πισω.
Βρισκω με LOT με 53 ευρω για 2 ατομα πιστευω συμφερει ετσι...
 
Last edited:

gerasimos89

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Για το Αουσβιτς εχω να πω οτι θέλεις τουλαχιστον 3,5-4 ωρες και για τα δυο στρατόπεδα, συν τον χρόνο μετάβασης. Φυσικά και αξιζει να πάς, αλλα αν εχεις μια μέρα μόνο στην Κρακοβία κάνε την επιλογή σου......
ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! αν έχει να μου πει κάποιος άλλος κάτι είναι ευπρόσδεκτος :)
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Καλημέρα και από μένα σε όλο τον κόσμο.
Σας ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Απ 'οτι κατάλαβα σχεδόν όλοι πάνε Κρακοβία. Πράγματι νομίζω πρέπει να αξίζει.
Εμείς θα έχουμε 4 βράδυα τέσσερις μέρες. (Φτάνουμε 20.00 Modlin) Οπότε πάει η μέρα.

  • Εισητήριο για 4 ημέρες υπάρχει; Πως μετράνε από την ώρα έκδοσης;
  • Μήπως χρειάζεται καμμιά φωτο ταυτότητας;
  • Είναι μέσα και η διαδρομή Modlin-Wasrow ;
  • Συμφέρει τραίνο η λεωφορείο;

  • Αξίζει να μείνεις μόνο Βαρσοβία για 4 μέρες και τι προτείνετε;
  • Αν όχι προλαβαίνω να πάω και Κρακοβία 2 μέρες; Χλωμό...Θέλω μια μέρα στο δρόμο. Υπάρχει και αεροπλάνο βέβαια...
  • Η να τις κάνω 5;;)
 
Last edited:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλησπέρα @intefix!
Κατ' αρχάς για τα εισιτήρια που λες, τετραήμερο στη Βαρσοβία δεν νομίζω να υπάρχει. Πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ:
http://www.ztm.waw.pl/?c=110&l=2
Για να σπάσεις το ταξίδι σου σε 2+2 μέρες σε Βαρσοβία - Κρακοβία δεν το συνιστώ. Βέβαια με το γρήγορο τρένο είναι μόνο 2,5 ωρες η απόσταση μεταξύ τους, αλλά δεν θα προλάβεις να δεις και πολλά ειδικά αν πας χειμώνα. Στην Κρακοβία αν δεν έχεις σκοπό να πας αλατωρυχεία και Άουσβιτς τότε δυο μέρες είναι μια χαρά για να πάρεις μια γεύση, αν θες να δεις κι αυτά όμως, πρέπει να προσθέσεις άλλες δυο μέρες. Επίσης στην Βαρσοβία ένα τριήμερο είναι ο,τι πρέπει. Εγώ στη θέση σου θα έβαζα μια διανυκτέρευση σε ένα μέρος μικρό και κοντά στην Βαρσοβία και μάλιστα θα επέλεγα κάποιο που να βολεύει ωστε ή να φύγω κατευθείαν μετά την αφιξη στο Μοντλιν ή να επιστρέψω σ' αυτό για την αναχώρηση. Δες μήπως σε εξυπηρετεί να χρησιμοποιήσεις τα https://www.modlinbus.com/.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom