Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Μια συμβουλή για όσους αγοράζουν ναύλους flex για ταξίδι με επιστροφή:
Μην κλείνετε μαζί σε μια κράτηση και τις δυο πτήσεις, αναχώρησης και επιστροφής. Αν οι δυο πτήσεις έχουν διαφορετικές κρατήσεις, είναι ανεξάρτητες. Αυτό είναι σημαντικό γιατί αν οι δυο πτήσεις βρίσκονται στην ίδια κράτηση και εσείς θέλετε να κάνετε αλλαγή μόνο σε μια από τις δυο, η aegean θα σας χρεώσει, εκτός από την ενδεχόμενη διαφορά τιμής της πτήσης που θέλετε να κάνετε αλλαγή και την διαφορά στην τιμή που έχει υπάρξει και στην άλλη πτήση!
Την πάτησα, το ρώτησα και έμαθα.
Κάνοντας όμως κράτηση ξεχωριστά για την αναχώρηση και ξεχωριστά για την επιστροφή δεν αλλάζει προς τα πάνω και η συνολική τιμή του εισιτηρίου από ότι αν γινόταν σε μία κράτηση και για τις δύο πτήσεις?
Δεν είμαι σίγουρος αλλά πολλές εταιρείες το εφαρμόζουν αυτό, αν και θυμάμαι πρόπερσι που είχα κλείσει για την αναχώρηση για Λονδίνο με EasyJet και για την επιστροφή με British η συνολική τιμή δεν άλλαζε δραματικά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και εγώ έκλεινα πάντα μαζί τις δυο πτήσεις για να πετύχω καλύτερη τιμή (και έτσι την πάτησα), αλλά πλέον με την aegean δεν ισχύει αυτό. Μόλις έκανα ακόμα ένα πείραμα για να στο πω σίγουρα.
 

ChristosRodos87

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα, εχω δυο αποριες , προγραμματιζω ενα ταξιδι για Νεα Υορκη τον χειμωνα. οι επιλογες μου ειναι aegean απο ροδο και αθηνα και μετα ειτε British (non member star alliance),Delta ή lufhansa.

Δεν γνωριζω ακομη εαν το ταξιδι μου θα εχει διαρκεια ενος μηνα ειτε 3-4 στην αμερικη, προσπαθησα να μαθω μεσω aegean αλλα τζιφος, ειναι καλυτερα να κλεισω εισητηριο για μαρτιο και να ζητησω τυχων αναχωρηση για ιανουαριο ή το αντιθετο' να κανω book για ιανουαριο και να κανω τυχων request για 2 μηνες πιο μετα? ( ή απλα δεν γινετε (απο οτι ξερει), οπως μου ειπε η υπαλληλος της aegean )
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια συμβουλή για όσους αγοράζουν ναύλους flex για ταξίδι με επιστροφή:
Μην κλείνετε μαζί σε μια κράτηση και τις δυο πτήσεις, αναχώρησης και επιστροφής. Αν οι δυο πτήσεις έχουν διαφορετικές κρατήσεις, είναι ανεξάρτητες. Αυτό είναι σημαντικό γιατί αν οι δυο πτήσεις βρίσκονται στην ίδια κράτηση και εσείς θέλετε να κάνετε αλλαγή μόνο σε μια από τις δυο, η aegean θα σας χρεώσει, εκτός από την ενδεχόμενη διαφορά τιμής της πτήσης που θέλετε να κάνετε αλλαγή και την διαφορά στην τιμή που έχει υπάρξει και στην άλλη πτήση!
Την πάτησα, το ρώτησα και έμαθα.
Που το ρώτησες;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στο customer service τηλεφωνικα της aegean, μόλις είδα την επιπλέον χρέωση στην αλλαγή πτήσης.
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
να σας κανω μια ερωτηση...ειχα κλεισει με aegean για πραγα παρασκευη με δευτερα μεσω του site petas.gr :μου ηρθε ενα mail λοιπον που λεει οτι η πτηση μου ακυρωθηκε και εγινε επιστροφη κυριακη....κ μου ζηταει να απαντησω αν το θελω η οχι χωρις να μου λεει αν δε το δεχτω τι γινεται. πηρα στην aegean κ μου ειπαν οτι αυτοι δε μπορουν να μου πουν τιποτα γτ η κρατηση δεν εγινε απο αυτους. τι γινεται σε αυτες τι περιπτωσεις ξερετε? τι δικαιωματα εχω?
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
τους εχω στειλει mail και δεν εχουν απαντησει κ τηλεφωνικα δεν εξυπηρετουν. απλα ηθελα να ξερω τι δικαιωματα εχω εφοσον μου αλλαζουν το ταξιδι.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
να σας κανω μια ερωτηση...ειχα κλεισει με aegean για πραγα παρασκευη με δευτερα μεσω του site petas.gr :μου ηρθε ενα mail λοιπον που λεει οτι η πτηση μου ακυρωθηκε και εγινε επιστροφη κυριακη....κ μου ζηταει να απαντησω αν το θελω η οχι χωρις να μου λεει αν δε το δεχτω τι γινεται. πηρα στην aegean κ μου ειπαν οτι αυτοι δε μπορουν να μου πουν τιποτα γτ η κρατηση δεν εγινε απο αυτους. τι γινεται σε αυτες τι περιπτωσεις ξερετε? τι δικαιωματα εχω?
τους εχω στειλει mail και δεν εχουν απαντησει κ τηλεφωνικα δεν εξυπηρετουν. απλα ηθελα να ξερω τι δικαιωματα εχω εφοσον μου αλλαζουν το ταξιδι.
Η Aegean όμως προφανώς σου αλλάζει το ταξίδι, όχι η ιστοσελίδα petas.gr
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
Ναι η aegean το αλλάζει. Απλα επικοινωνησα πρωτα με την aegean οι οποιοι μου ειπαν οτι δε μπορουν να μου απαντησουν σε τπτ γτ θα πρεπει η συννενοηση να γινει μεσω του petas. Εννοειτε οτι δε φταιει το πετασ
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Ναι η aegean το αλλάζει. Απλα επικοινωνησα πρωτα με την aegean οι οποιοι μου ειπαν οτι δε μπορουν να μου απαντησουν σε τπτ γτ θα πρεπει η συννενοηση να γινει μεσω του petas. Εννοειτε οτι δε φταιει το πετασ
Πάντως νομίζω ότι αν ενημερωθείς εγκαίρως για την ακύρωση ή σου προσφερθεί εναλλακτική πτήση δεν δικαιούσαι ολική επιστροφή χρημάτων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom