Ιταλία Προσωρινή φύλαξη αποσκευών στην Πίζα και μετακινήσεις

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.996
Όντως οι αποστάσεις είναι πολύ κοντά με τα πόδια.
Οι αποστάσεις δεν μου φάνηκαν και τόσο σύντομες με τα πόδια, ειδικά σε συνθήκες αφορητης ζέστης που μου έτυχε. Απο τον σταθμό συνεχίζει το λεωφορείο του αεροδρομίου με το ίδιο εισιτήριο και σε αφήνει ακριβώς στον Πύργο. Εμείς δεν το περπατήσαμε πάντως...
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Οι αποστάσεις δεν μου φάνηκαν και τόσο σύντομες με τα πόδια, ειδικά σε συνθήκες αφορητης ζέστης που μου έτυχε. Απο τον σταθμό συνεχίζει το λεωφορείο του αεροδρομίου με το ίδιο εισιτήριο και σε αφήνει ακριβώς στον Πύργο. Εμείς δεν το περπατήσαμε πάντως...
Χρήσιμο αυτό που λες. Οπότε αν κατεβουμε στον P. Centrale με το τραινο για να αφήσουμε τις αποσκευές, μπορούμε να παρουμε ακριβώς απο εκει λεωφορείο που παει στον πυργο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.996
Ακριβώς. Πολυ βολικό και φτηνό. Ειναι το μοναδικό λεωφορείο με κίτρινο χρώμα. Για την επιστροφή πάλι μ αυτο απο το κέντρο πας αεροδρόμιο.
Πάντως μη φύγετε και ξημερώματα απο Φλωρεντια. Η Πιζα ειναι για κανένα 3ωρο, οχι παραπάνω.

Και κατι ακόμη, επειδή κανονίζεις πρώτη μερα Σιενα όπως εγώ, προετοιμάσου για ταξίδι της υπομονής απο Εμπολι για Σιενα. Ένα μικρό τρένακι με στάσεις σε κάθε χωριό, μας έβγαλε την ψυχή. Δηλαδή πάνω απο 2 ώρες Πιζα- Σιενα συνολικά. Έχει κάθε μισή ωρα, δεν ξέρω αν υπάρχει εξπρές και ήμουν άτυχη. Μην κλείσεις κανένα εισιτήριο τρένου απο δω, ήταν άδειο. Επίσης έτυχε καθυστέρηση στο αεροδρόμιο και αν είχα κλείσει τρένα θα το είχα κάνει άδικα.
 
Last edited by a moderator:

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Και κατι ακόμη, επειδή κανονίζεις πρώτη μερα Σιενα όπως εγώ, προετοιμάσου για ταξίδι της υπομονής απο Εμπολι για Σιενα. Ένα μικρό τρένακι με στάσεις σε κάθε χωριό, μας έβγαλε την ψυχή. Δηλαδή πάνω απο 2 ώρες Πιζα- Σιενα συνολικά. Έχει κάθε μισή ωρα, δεν ξέρω αν υπάρχει εξπρές και ήμουν άτυχη. Μην κλείσεις κανένα εισιτήριο τρένου απο δω, ήταν άδειο. Επίσης έτυχε καθυστέρηση στο αεροδρόμιο και αν είχα κλείσει τρένα θα το είχα κάνει άδικα.
Μπερδεύτηκα λίγο. Η Σιένα είναι ο δεύτερος προορισμός μας, μετα τη Ρώμη. Θα παμε με λεωφορείο απο το στεθμό Roma Tiburtina.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Επιστρέψαμε χθες βράδυ! Πρέπει να σας πω οτι οι πληροφορίες που μου δώσατε ήταν σωτήριες, πραγματικά! Travel stories for the way! Σύντομα φωτο-ιστορία απο Ρώμη-Σιένα-Φλωρεντία-Πίζα. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom