Ιταλία Τοσκάνη.....Θέλω βοήθεια.

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
επειδή βρίσκομαι στο τελικό στάδιο του προγραμματισμού του ταξιδιού μου στη Τοσκάνη θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια όλων των φίλων που γνωρίζουν την περιοχή. το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί από 18 έως 25 Σεπτ. με άφιξη και αναχωρ. από Πίζα. λέω να σπάσω τις 7 διαν/σεις σε 4 και 3 ή 5 και 2.
οι 4 ή 5 σε κάποιο αγροτουριστικό στην ύπαιθρο κοντά σε Σιένα ( Σαν Τζιμινιάνο ή Monteriggioni)
και τις 2 ή 3 κάπου κοντά σε Λούκα.
για την ώρα έχω κάνει 3 κρατήσεις για 18 έως 23 στα παρακάτω.

1.http://hotel.aegeanair.com/hotel/it...bd9987474c6e34269fcbc6ab5f3X1;highlight_room=

2.http://hotel.aegeanair.com/hotel/it...60e6f18a1f584c20c5cX1;highlight_room=17146702

3.http://hotel.aegeanair.com/hotel/it...80c76328e2121096bedbX1;highlight_room=8825103

γνωρίζει κανείς κάποιο από αυτά?? μήπως το τρίτο πέφτει λίγο μακρυά??
περιμένω τις προτάσεις σας και πολλά και διάφορα tips για μέρη που αξίζουν επίσκεψης-φαγητού-παγωτού και χαλαρουίτας.
να σημειώσω ότι θα υπάρχει αυτοκίνητο.
 
Last edited:

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
θα σου έλεγα να μην μείνεις στο Σαν Τζιμινιάνο γιατί ο δρόμος δεν είναι για να πηγαινοέρχεσαι για 5 μέρες....καλύτερα πιο κοντά στη Σιένα.
Επίσης να μείνεις μέσα στη Λούκα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Ευτυχία γιατί το λες αυτό για το Σαν Τζιμινιανο?? λόγω της πολύς κίνησης??
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
οχι για την κινηση , αλλα λογω του οτι ειναι μικρος επαρχιακος δρομος με στροφες και οταν θα πρεπει να τον κανεις 2 φορες την ημερα ,ειναι ζορι...
δες τις εκδρομες που θέλεις να κανεις και επελεξε αγροτουριστικο που να βολευει , για να μην κανεις την ιδια διαδρομη πολλακις , αν καταλαβαινεις τι θελω να σου πω....
οι επαρχιακοι δρομοι ειναι ψιλοζορικοι....και αρκετα μεγαλες οι αποστασεις....
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά όπου αλλού και να είμαι για 5 βράδια κάπως έτσι δεν θα είναι?? δώσε μου ένα παράδειγμα για εσένα που βρέθηκες εκεί που θα επέλεγες να μείνεις για να καταλάβω καλύτερα.
τώρα, αυτά που θέλω να δω είναι η φύση,τα χωριουδάκια στο Chianti καθώς και Lucca, Siena, Πίζα. θα ήθελα αν μπορούσες να μου κάνεις ένα μπούσουλα για με ξεμπλοκάρεις.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
απλώς , αν έχεις μια πιο εύκολη πρόσβαση στο κατάλυμα θα είναι καλύτερα.
π.χ. αν μείνεις στην περιοχή της Πίζας και θέλεις να κάνεις τις εν λόγω εκδρομές, θα πρέπει να κάνεις 1,5-2 ώρες διαδρομή για να φτάσεις π.χ. στη Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο κλπ

αυτό που έχεις στο Monteriggioni έχει ας πούμε πιο καλή θέση για τις εκδρομές σου.
Το Monteriggioni είναι πολύ μικρό και όμορφο ,έχει και κάποια εστιατόρια στην πλατεία. Βέβαια δεν ξέρω αν είναι ο τύπος του αγροτουριστικού όπως το φαντάζεσαι...

θα επιμείνω κοντά σε Σιένα και νότια, να μπορείς να πας και ένα βράδυ ας πούμε στη Σιένα, που αξίζει.
κοίταξε και στο agriturismo.it , στην περιοχή της Σιένας και μπορείς να επικοινωνείς και μαζί τους online να τους εξηγήσεις τι ακριβώς .

επίσης ,τα 2 βράδια να μείνεις μέσα στη Λούκα και από εκεί θα δεις και την Πίζα.
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Ευτυχία ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
& έγω θα σου πρότεινα να μείνεις στην Λούκα κ απο εκεί να κάνετε μια ημερήσια στην Πίζα.
Εμείς είχαμε μείνει σε αυτό http://www.luccainvilla.it/en/villa-elisa-gentucca
δεν είναι αγροτουριστικό, πιο πολύ τύπου B&B, αλλά είναι σε καλή τιμή, ακριβώς έξω απο τα τείχη, οπότε είσαι δίπλα στην πόλη αλλά δεν έχεις θέμα με το παρκάρισμα & μας έιχαν δώσει και ποδήλατα να γυρίσουμε την πόλή.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
και τα δύο που μου προτείνετε κορίτσια δεν έχουν διαθεσιμότητα τις μέρες που θέλω.
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
158
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τα δύο πρώτα ξενοδοχεία είναι κοντά μεταξύ τους Μάκη. Ίσως να ήταν αρκετό ένα από τα δύο για εξορμήσεις στη γύρω περιοχή.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
και εγώ γιαυτό τα έβαλα, για να επιλέξω το ένα από τα τρία με την δική σας βοήθεια ή κάποιο άλλο που μπορεί να μου προτείνει κάποιος που έμεινε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom