Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

kukilia

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Γε
Και να νοικιάσεις αμάξι από Παλαιόχωρα, δεν ξέρω πού θα πας. Αν και θα μπορούσες μέσα από ένα όχι και τόσο καλό δρόμο να πας Ελαφονήσι (από την Παλαιόχωρα εννοώ). Επίσης θα μπορούσες να πας στη Σούγια με αυτοκίνητο για μπάνιο από την Παλαιόχωρα, αλλά..
Δεν ξέρω, στη θέση σας θα προτιμούσα να νοίκιαζα ένα μηχανάκι να πάω στις κοντινές στην Παλαιόχωρα παραλίες (Κριός κ.α.), έτσι για μια μέρα. Και μετά με το καραβάκι μέχρι Αγία Ρουμέλη για παράδειγμα, ενοικίαση κανό για να χαρείτε 2-3 κοντινές ερημικές παραλίες, και αν θέλετε και στάση στην επιστροφή για βουτιά και καφεδάκι στη Σούγια ας πούμε. Ή ακόμη και να μένατε στην Αγία Ρουμέλη μια νύχτα και να γυρίσετε την επομένη. Οι επιλογές είναι πολλές, εξαρτάται από εσάς το ακριβές πρόγραμμά σας :)
Εμείς είχαμε και αυτοκίνητο και φουσκωτό γιατί έτσι μετακινηθήκαμε από Χανιά, δε νοικιάσαμε κάτι. Αν μετά επιστρέψετε για διαμονή και στα Χανιά, μπορείτε εκεί να νοικιάσετε αυτοκίνητο για κάποιες μέρες, να πάτε μέχρι το Ρέθυμνο, σε ταβερνάκια έξω από τα Χανιά κτλ.
Ελπίζω μη σας μπέρδεψα περισσότερο :D


Γεια σου αγαπητε,τι να πω εισαι απολυτα κατατοπιστικος,εσυ τη γνωμη σου μου δίνεις, κ εγω απο το φορουμ αυτό ζηταω.Μετά τα βαζω κατω κ βλεπω πως κινουμαι,συμφωνα με τους χαρακτηρες κ τη διαθεση μας.Λοιπον αυτο εβλεπα κι εγω πως εκει κατω κινεισαι καλα με βαπορακι η μηχανακι για τα περιχ αυτο το βλέπουμε εκει,οποτε μετά απο τις πρωτες μερες που κ για μπαλο κ φαλασσαρνα δεν ειναι αναγκαιο το ι.χ, μπορω να το νοικιασω μονο Χανιά τις τελευταιες μερες για χερσονησο,σειταν λιμανια κλπ...Λεω τωρα..μη με λιντσαρετε

Οκ
Από Χανιά για Ελαφονήσι πας μια χαρά, κανονικός δρόμος είναι. Η δυσκολία είναι από Ελαφονήσι για Κριό Παλαιόχωρας (ή αντίστροφα, όπως είπα παραπάνω). Είναι χωματόδρομος. Αλλά προσωπικά βάζω το αμάξι μου όπου να 'ναι, σιγά μην κολλήσω για το ενοικιαζόμενο.
Νομίζω ότι τα Φαλάσαρνα είναι κλάσεις ανώτερη παραλία από το Μπάλο, αλλά γούστα είναι αυτά. Ο Μπάλος μου αρέσει για να τον φωτογραφίζω από ψηλά, αλλά αν μιλάμε για μπάνιο, δεν μπορώ τις ρηχές θάλασσες. Το Ελαφονήσι από την έξω πλευρά μου αρέσει γιατί δε μυρίζουν τα φύκια, όπως στο Μπάλο.
Καλή εποχή πάτε, χωρίς πολλή ζέστη και χωρίς τον πάρα πολύ κόσμο. Αν και εκεί στα νότια, αχ αυτά τα νερά του Λιβυκού.. Θα με θυμηθείς :)
Οκ μου τα χεκαθαρισες ακομα καλυτερα
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γε




Γεια σου αγαπητε,τι να πω εισαι απολυτα κατατοπιστικος,εσυ τη γνωμη σου μου δίνεις, κ εγω απο το φορουμ αυτό ζηταω.Μετά τα βαζω κατω κ βλεπω πως κινουμαι,συμφωνα με τους χαρακτηρες κ τη διαθεση μας.Λοιπον αυτο εβλεπα κι εγω πως εκει κατω κινεισαι καλα με βαπορακι η μηχανακι για τα περιχ αυτο το βλέπουμε εκει,οποτε μετά απο τις πρωτες μερες που κ για μπαλο κ φαλασσαρνα δεν ειναι αναγκαιο το ι.χ, μπορω να το νοικιασω μονο Χανιά τις τελευταιες μερες για χερσονησο,σειταν λιμανια κλπ...Λεω τωρα..μη με λιντσαρετε
Χερσόνησο;; Εννοείς τη Χερσόνησο που είναι μετά το Ηράκλειο;:shock:
 

kukilia

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Χερσόνησο;; Εννοείς τη Χερσόνησο που είναι μετά το Ηράκλειο;:shock:
Ωχ ηρθε η στιγμη να με σβησετε απ το φορουμ..καπου διαβασα πως λενε χερσονησο το κομμάτι πανω στο οποιο βρίσκεται το αεροδρομιο των Χανιων..Λανθασμενο ειναι; Παντα στο φορουμ το ειδα :-(
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ε; Αλήθεια; Και να το λένε έτσι, εγώ 7 χρόνια που έμενα εκεί, στο χωριό Κουνουπιδιανά (πάνω στη "χερσόνησο" αν το δεις στο χάρτη), δεν το άκουσα ποτέ :D
(Τέλος πάντων, στη Χερσόνησο στο Ηράκλειο μην πάτε, κι όλα καλά, χοχο!)
Α, μήπως είδες ότι το λένε Ακρωτήρι; Όχι Χερσόνησο.. είναι ο δήμος Ακρωτηρίου εκεί;)
 

kukilia

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Ε; Αλήθεια; Και να το λένε έτσι, εγώ 7 χρόνια που έμενα εκεί, στο χωριό Κουνουπιδιανά (πάνω στη "χερσόνησο" αν το δεις στο χάρτη), δεν το άκουσα ποτέ :D
(Τέλος πάντων, στη Χερσόνησο στο Ηράκλειο μην πάτε, κι όλα καλά, χοχο!)
Α, μήπως είδες ότι το λένε Ακρωτήρι; Όχι Χερσόνησο.. είναι ο δήμος Ακρωτηρίου εκεί;)
Πωπω...ακροτηρι.Ναι.Το χερσονησος το φανταστηκα μαλλον

Δε βρησκω πληροφοριες για ταχι θαλασσια, η ενοικιαση κανο...για τις παραλιες κοντα στην Αγ ρουμελη...μονο καποια δρομολογια για τις συνδεσεις με βαπορακι Παλαιοχωρα/Αγ Ρουμελη..Μα απο κει κ περα; .Μπορει καποιος να μου δωσει κατι πιο συγκεκριμενο; ΚωσταντινεΑλενα, ησουν κατατοπιστικοτατος, μα δε βρισκω συγκεκριμενα με ποιον να επικοινωνησω για το πως να φτασω π.χ Καλογηρο μια κ τη βαρκουλα μας την αφηνουμε Ιταλια...Μπορω να το αφησω στην τυχη διοτι φτανοντας εκει βρισκω σιγουρα;...Ευχαριστω πολυ.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Δε βρησκω πληροφοριες για ταχι θαλασσια, η ενοικιαση κανο...για τις παραλιες κοντα στην Αγ ρουμελη...μονο καποια δρομολογια για τις συνδεσεις με βαπορακι Παλαιοχωρα/Αγ Ρουμελη..Μα απο κει κ περα; .Μπορει καποιος να μου δωσει κατι πιο συγκεκριμενο; ΚωσταντινεΑλενα, ησουν κατατοπιστικοτατος, μα δε βρισκω συγκεκριμενα με ποιον να επικοινωνησω για το πως να φτασω π.χ Καλογηρο μια κ τη βαρκουλα μας την αφηνουμε Ιταλια...Μπορω να το αφησω στην τυχη διοτι φτανοντας εκει βρισκω σιγουρα;...Ευχαριστω πολυ.
Καλημέρα!!:)
Δε θέλω να ανησυχείς για τα θαλάσσια ταξί και για τα κανό, τα νοικιάζεις επιτόπου μόλις κατέβεις Αγία Ρουμέλη. Θα ψάξω βέβαια να βρω κάποιο τηλέφωνο να σας δώσω, αν και είμαι σίγουρος ότι δε γίνεται κράτηση, έτσι κι αλλιώς δεν είναι φουλ σεζόν.
Α, μπορείς να με λες απλά Κωνσταντίνο, το nickname μου εδώ είναι απλά το όνομά μου μαζί με αυτό της συζύγου όπως γράφεται με λατινικούς χαρακτήρες, χοχο! Alena, Алёна στα Ρωσικά.
Και, πού έχετε το σκάφος σας στην Ιταλία;; Μήπως να το χρησιμοποιήσω όταν επισκεφτούμε ένα καλό φίλο στη Σαρδηνία...B-)B-)
Καλή μέρα εύχομαι!!
 

kukilia

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Καλημέρα!!:)
Δε θέλω να ανησυχείς για τα θαλάσσια ταξί και για τα κανό, τα νοικιάζεις επιτόπου μόλις κατέβεις Αγία Ρουμέλη. Θα ψάξω βέβαια να βρω κάποιο τηλέφωνο να σας δώσω, αν και είμαι σίγουρος ότι δε γίνεται κράτηση, έτσι κι αλλιώς δεν είναι φουλ σεζόν.
Α, μπορείς να με λες απλά Κωνσταντίνο, το nickname μου εδώ είναι απλά το όνομά μου μαζί με αυτό της συζύγου όπως γράφεται με λατινικούς χαρακτήρες, χοχο! Alena, Алёна στα Ρωσικά.
Και, πού έχετε το σκάφος σας στην Ιταλία;; Μήπως να το χρησιμοποιήσω όταν επισκεφτούμε ένα καλό φίλο στη Σαρδηνία...B-)B-)
Καλή μέρα εύχομαι!!
Καλημερα Κωσταντινε.στην ιταλια προς το παρον εχουμε ενα μικρο βαρκακι με μηχανουλα εντος βαρκας,αρκετά αδυναμη,μα εχει τη χαρη της..μένουμε βόρεια κοντά στη Γενοβα.Πολυ καλα λοιπον για αυτο που λες,εαν φτανοντας εκει βρισκω,δεν ανησυχω. Φτιαχνω πρόγραμμα επιτοπου με οτι διαθετει το λιμανακι.Φαινεται πως ακομα ειμαι με τους φρενετικους ρυθμούς της δουλειας μετά απο 13 μηνες χωρις αδεια κ θελω να τα οργανωσω ολα.. Απο την αλλη για τις πρωτες μέρες ειναι καλυτερα να βρω καποιο καταλυμα φαλασσαρνα,η καλα ειναι ο κολπος εκει στον Κισαμο;
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλημερα Κωσταντινε.στην ιταλια προς το παρον εχουμε ενα μικρο βαρκακι με μηχανουλα εντος βαρκας,αρκετά αδυναμη,μα εχει τη χαρη της..μένουμε βόρεια κοντά στη Γενοβα.Πολυ καλα λοιπον για αυτο που λες,εαν φτανοντας εκει βρισκω,δεν ανησυχω. Φτιαχνω πρόγραμμα επιτοπου με οτι διαθετει το λιμανακι.Φαινεται πως ακομα ειμαι με τους φρενετικους ρυθμούς της δουλειας μετά απο 13 μηνες χωρις αδεια κ θελω να τα οργανωσω ολα.. Απο την αλλη για τις πρωτες μέρες ειναι καλυτερα να βρω καποιο καταλυμα φαλασσαρνα,η καλα ειναι ο κολπος εκει στον Κισαμο;
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα τι παίζει από καταλύματα στα Φαλασαρνα, αλλά μου φαίνεται θα παραείναι ήσυχα για να μείνετε εκεί. Δεν έχει κάτι να κάνεις. Στην Κίσσαμο έχει και μια άλφα ζωή. Απλά δεν έχω μείνει ούτε κι εκεί ποτέ, απλά Ρίχνουμε το σκάφος για Γραμβούσα από εκεί:)
 

kukilia

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα τι παίζει από καταλύματα στα Φαλασαρνα, αλλά μου φαίνεται θα παραείναι ήσυχα για να μείνετε εκεί. Δεν έχει κάτι να κάνεις. Στην Κίσσαμο έχει και μια άλφα ζωή. Απλά δεν έχω μείνει ούτε κι εκεί ποτέ, απλά Ρίχνουμε το σκάφος για Γραμβούσα από εκεί:)


Για Μπαλο/Φαλασαρνα/Ελαφονησι πρεπει να διατηεσω το λιγοτερο 1 μερα στο καθενα ετσι δεν ειναι;

και επειδη απο ελαφονησι για παλαιοχωρα ο δρομος ειναι δυσκολος, καυτερα ν ανεβω παλι προς κισσαμο και να παρω τον αλλο δρομο που με βγαζει παλαιοχωρα ετσι δεν ειναι;Ρωταω ωστε να δω ποσες μερες να κλεισω γιανυκτερευση σε κισσαμο μια και θα το χρησιμοποιησω ως σημειο εχορμησης...ευχαριστω κ παλι.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αν πάτε μόνο στο Μπάλο με αυτοκίνητο ή λεωφορείο από τον χωματόδρομο (και όχι με καραβάκια Μπάλο- Γραμβούσα) , θα μπορούσατε ίσως να φύγετε μετά το μεσημέρι και να πάτε και να αράξετε και στα Φαλάσαρνα, να μείνετε μέχρι το ηλιοβασίλεμα. Το Ελαφονήσι είναι για ολοήμερη εκδρομή, απλά αν πάτε με αυτοκίνητο ξεκινήστε όσο νωρίτερα γίνεται, να προλάβετε την πολλή ζέστη και την πολυκοσμία. Και πηγαίνετε στο νησάκι να βρείτε και να αράξετε σε μια από τις μικρές παραλιούλες εκεί. ;) Please, μην πάρετε ροζ άμμο και κοχύλια μαζί σας, θα τελειώσουν στο τέλος..
Από Ελαφονήσι για Παλαιόχωρα μέσω του χωματόδρομου είναι περίπου 30 χιλιόμετρα. Αν ανεβείτε προς Κίσσαμο (θα το δεις στο χάρτη, δε φτάνεις ούτε στη μέση του νησιού), και κατεβείτε από τον κανονικό δρόμο, είναι περίπου 50 χιλιόμετρα, αλλά ίδια ώρα. Συμβουλή μου είναι να πάτε Ελαφονήσι την τελευταία μέρα από Κίσσαμο και το ίδιο βράδυ να πάτε Παλαιόχωρα είτε από τον ένα δρόμο είτε από τον άλλο. Και από την επόμενη μέρα εξερευνείτε τα νότια. Μη γυρίσετε Κίσσαμο δηλαδή μόνο για ύπνο, τσάμπα χιλιόμετρα
 

kukilia

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Αν πάτε μόνο στο Μπάλο με αυτοκίνητο ή λεωφορείο από τον χωματόδρομο (και όχι με καραβάκια Μπάλο- Γραμβούσα) , θα μπορούσατε ίσως να φύγετε μετά το μεσημέρι και να πάτε και να αράξετε και στα Φαλάσαρνα, να μείνετε μέχρι το ηλιοβασίλεμα. Το Ελαφονήσι είναι για ολοήμερη εκδρομή, απλά αν πάτε με αυτοκίνητο ξεκινήστε όσο νωρίτερα γίνεται, να προλάβετε την πολλή ζέστη και την πολυκοσμία. Και πηγαίνετε στο νησάκι να βρείτε και να αράξετε σε μια από τις μικρές παραλιούλες εκεί. ;) Please, μην πάρετε ροζ άμμο και κοχύλια μαζί σας, θα τελειώσουν στο τέλος..
Από Ελαφονήσι για Παλαιόχωρα μέσω του χωματόδρομου είναι περίπου 30 χιλιόμετρα. Αν ανεβείτε προς Κίσσαμο (θα το δεις στο χάρτη, δε φτάνεις ούτε στη μέση του νησιού), και κατεβείτε από τον κανονικό δρόμο, είναι περίπου 50 χιλιόμετρα, αλλά ίδια ώρα. Συμβουλή μου είναι να πάτε Ελαφονήσι την τελευταία μέρα από Κίσσαμο και το ίδιο βράδυ να πάτε Παλαιόχωρα είτε από τον ένα δρόμο είτε από τον άλλο. Και από την επόμενη μέρα εξερευνείτε τα νότια. Μη γυρίσετε Κίσσαμο δηλαδή μόνο για ύπνο, τσάμπα χιλιόμετρα

Φανταστικος, ετσι το σκεφτομουνα κι εγω! Μου κανεις τις μερες πιο χεγνοιαστες...:clap:

Φανταστικος, ετσι το σκεφτομουνα κι εγω! Μου κανεις τις μερες πιο χεγνοιαστες...:clap:

Επιπλεον ερωτησουλα..Κατα τη γνωμη σου εχω 7 μερες ακομα..
3 Παλαιοχωρα+4 Χανια, η 4 νοτο και 3 χανια;:D
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Φανταστικος, ετσι το σκεφτομουνα κι εγω! Μου κανεις τις μερες πιο χεγνοιαστες...:clap:




Επιπλεον ερωτησουλα..Κατα τη γνωμη σου εχω 7 μερες ακομα..
3 Παλαιοχωρα+4 Χανια, η 4 νοτο και 3 χανια;:D
Εχμμ.. Αν υποθέσουμε ότι φτάνεις απόγευμα-βράδυ στην Παλαιόχωρα μετά το Ελαφονήσι, την επόμενη περιπλανιεσαι στις εκεί παραλίες, τη μεθεπόμενη καραβάκι για Αγία Ρουμέλη και Καλόγηρο-Μάρμαρα, μπορείς την τέταρτη να κινηθείς προς Χανιά και να μείνετε εκεί αλλα 4 βράδια. Εκτός αν σκοπεύετε να μείνετε νύχτα και στην Αγία Ρουμέλη ας πούμε, τότε αλλάζει.
Θα έχετε αρκετά πράγματα να κάνετε και αρκετές επιλογές και από Χανιά, τις παραλίες στο Ακρωτήρι (Σεϊτάν λιμάνια πηγαίνετε μέρα και ώρα που θα αποφύγετε την πολυκοσμία), τη λίμνη Κουρνά και τις πηγές Αργυρούπολης προς Ρέθυμνο, και διάφορα άλλα ανάλογα την όρεξή σας :) Αν υπάρχει όρεξη, ξεκινάτε κι ενα πρωί από Χανιά εφοδιασμένοι και οδηγείτε περίπου 90 λεπτά για ολοήμερη εκδρομή στα νότια του νομού Ρεθύμνου, παραλία Τριόπετρα για παράδειγμα, ή Πρέβελη,ή,ή....πολλές φανταστικές επιλογές...Δηλώνω ερωτευμένος με νότιο Ρέθυμνο, το παραδέχομαι:xalara:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom