Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Γεια σας παιδιά !! Τελικά με δέχτηκαν από το Erasmus για ΠΡΑΚΤΙΚΗ στη ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ και ξεκινάω 1 ΟΚΤΩΒΡΗ !! οποιαδήποτε πληροφορία για την ζωή στην Βαρκελώνη,χρήσιμη ή περιττή θα την ήθελα !
Επίσης ,θα είναι κανείς από εσάς εκεί ? Κυριολεκτικά δεν ξέρω άνθρωπο και θα πάω και ολομόναχη ,αλλά δεν με τρομάζει καθόλου κάτι τέτοιο :)
Σκέφτομαι ακόμα να επισκεφτώ (μόνη ή με παρέα,θα δείξει !) Μαδρίτη,Ανδαλουσία και γενικά όσα περισσότερα μέρη της Ισπανίας,Λισαβόνα,κάποια πόλη του Μαρόκο και Γαλλία..πιστεύετε είναι εφικτά αυτά τα ταξίδια? Υπόψην,θα έχω κάθε βδομάδα 2 μέρες ρεπό και γενικά θα δουλεύω πρωί. Οπότε θα μπορώ να λείπω από Βαρκελώνη 2-3 βράδυα κάθε εβδομάδα..
 

Jim@ras

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πρακτική άσκηση πως μπορώ να βρω τι επιλογές έχω; Γιατί έχω διαβάσει ότι εσύ πρέπει να ψαχτείς.. Ισχύει;
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Γεια σου Jim@ara !!
Λοιπόν,αν εννοείς μέσω του Erasmus και όχι ανεξάρτητα,τότε έχεις 2 επιλογές :
Είτε
1) Σκέφτεσαι το που θέλεις να κάνεις πρακτική (σε οποιαδήποτε τοποθεσία της Ε.Ε ) και σε τι φορέα (πχ σε μουσείο,σε επιχείρηση,σε πανεπιστήμιο,κλπ) και εν έχει από κάποια ελάχιστη σχέση με το αντικείμενο των σπουδών σου εώς και απόλυτη, στέλνεις ένα e-mail στον τάδε φορέα και τους ζητάς να κάνεις πρακτική μαζί τους,μπλα μπλα μπλα..Συνήθως θα σε δεχτούν. Σε μια τέτοια περίπτωση θα πάρεις τη επιχορήγηση του erasmus.

2) Βρίσκεις (ψάχνοντας παντού στο Google) κάποια ήδη προ-κυρηγμένη θέση πρακτικής άσκησης και στέλνεις αίτηση. Σε αυτήν την περίπτωση,εάν σε δεχτούν,θα λαμβάνεις κάθε μήνα την επιχορήγηση του erasmus ΣΥΝ τις παροχές που θα έχεις από τον φορέα(χρήματα,διαμονή,διατροφή ή οτιδήποτε παρέχουν)..

Εγώ βρήκα θέση πρακτικής μέσω του spain-internship.com !

Καλή τύχη !!
 

Jim@ras

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Γεια σου Jim@ara !!
Λοιπόν,αν εννοείς μέσω του Erasmus και όχι ανεξάρτητα,τότε έχεις 2 επιλογές :
Είτε
1) Σκέφτεσαι το που θέλεις να κάνεις πρακτική (σε οποιαδήποτε τοποθεσία της Ε.Ε ) και σε τι φορέα (πχ σε μουσείο,σε επιχείρηση,σε πανεπιστήμιο,κλπ) και εν έχει από κάποια ελάχιστη σχέση με το αντικείμενο των σπουδών σου εώς και απόλυτη, στέλνεις ένα e-mail στον τάδε φορέα και τους ζητάς να κάνεις πρακτική μαζί τους,μπλα μπλα μπλα..Συνήθως θα σε δεχτούν. Σε μια τέτοια περίπτωση θα πάρεις τη επιχορήγηση του erasmus.

2) Βρίσκεις (ψάχνοντας παντού στο Google) κάποια ήδη προ-κυρηγμένη θέση πρακτικής άσκησης και στέλνεις αίτηση. Σε αυτήν την περίπτωση,εάν σε δεχτούν,θα λαμβάνεις κάθε μήνα την επιχορήγηση του erasmus ΣΥΝ τις παροχές που θα έχεις από τον φορέα(χρήματα,διαμονή,διατροφή ή οτιδήποτε παρέχουν)..

Εγώ βρήκα θέση πρακτικής μέσω του spain-internship.com !

Καλή τύχη !!
Σε ευχαριστώ πολύ.. Εντάξει ακόμα νωρίς είναι, αλλά ρώτησα για να ξέρω.. Εγώ τώρα θα φύγω για Σπουδές Erasmus στην Αγγλία.. Σκέφτομαι για Πρακτική στο Μεταπτυχιακό.. Θα πρέπει να είναι μεγάλη εμπειρία ;)

Πρέπει να είμαι Μεταπτυχιακό νομίζω για να το κάνω τώρα έτσι; Αν δεν κάνω Μεταπτυχιακό δεν έχω το δικαίωμα έτσι;
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Φυσικά και το έχεις.. Εγώ προπτυχιακό είμαι και θα κάνω πρακτική !
(πιο άμεση απάντηση δεν γίνεται :p)
 

Jim@ras

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Φυσικά και το έχεις.. Εγώ προπτυχιακό είμαι και θα κάνω πρακτική !
(πιο άμεση απάντηση δεν γίνεται :p)
Χαχα όντως.. Απλά εγώ τώρα μπαίνω στο 50 έτος.. Θα πάω Erasmus σπουδές μέχρι τον Ιανουάριο, και όταν γυρίσω θα πάρω το πτυχίο.. Αν δεν κάνω Μεταπτυχιακό θα μπορώ; ή πρέπει να ξεκινήσω υποχρεωτικά για να έχω το δικαίωμα ;)
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Κοίτα και εγώ γυρνάω Ιανουάριο από πρακτική και θα πάρω το πτυχίο μου τότε.

Μπορείς να κάνεις πρακτική μέχρι και 2 χρόνια αφού τελειώσεις τις σπουδές ,αλλά πρέπει να κάνεις την αίτηση πριν πάρεις πτυχίο-υποχρεωτικά!
Μετά πας σε άλλο τύπο μετακίνησης,πχ μετακίνηση με το erasmus για μεταπτυχιακό αλλά εκεί είναι κάπως πιο περιορισμένα τα πράγματα από ότι ξέρω.
 

gi_mani

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδιά..Σκέφτομαι και εγώ για Erasmus και θα'θελα τη βοήθεια σας!. Ανάμεσα στις επιλογές που έχω, δίνω περισσότερη σημασία σε αυτές στη Γαλλία.Είμαι ανάμεσα στο Ανζέ και τη Λυών. Για το πρώτο , όσα σχόλια και αν διάβασα στο φόρουμ δεν βρήκα κάτι για την πόλη και την ερασμίτικη ζωή. Απ'ό,τι έχω βρει ,το πανεπιστήμιο έχει εστίες και γενικά η πόλη είναι πιο φθηνή σε σχέση με το Παρίσι , αλλά σχετικά ακριβή για τα δεδομένα της Ελλάδας. Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με πληροφορίες για τις δύο πόλεις :) Από την άλλη πλευρά , έχω Coimbra και Brno για τα οποία διάβασα τα καλύτερα εδώ.Τι μου προτείνετε??
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Καλησπέρα, τελικά θα πάω με Εράσμους στο Βρότσλαβ (Πολωνία) στο εαρινό εξάμηνο. Υπάρχει κάποιος που έχει κάποια πληροφορία για την πόλη που δεν έχει ήδη ειπωθεί; Επίσης, μιας και θα είμαι στο κέντρο της Ευρώπης θέλω να κάνω και κάποια ταξίδια στις γειτονικές χώρες. Έχει κανείς άποψη για τα τραίνα σ' εκείνη την περιοχή ή το polski bus?
Ευχαριστώ πολύ
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Επίσης, μιας και θα είμαι στο κέντρο της Ευρώπης θέλω να κάνω και κάποια ταξίδια στις γειτονικές χώρες. Έχει κανείς άποψη για τα τραίνα σ' εκείνη την περιοχή ή το polski bus?
Ευχαριστώ πολύ
Δυστυχως το μονο που ξερω για την Πολωνια ειναι οι συνδεσεις του interrail.. http://www.interrail.eu/trains-europe/trains-country/trains-poland ηταν οτι καλυτερο μπορουσα να σκεφτω... Αλλα απο εκδρομες μπορω να σου πω απειρες...
1. Βαρσοβια
2. Κρακοβια - Auschwitz
3. Γκνανσκ
4. Το πιο κοντινο εξωτερικο ειναι η Τσεχια (Πραγα- Μπρνο, Οσταβα, Καρλοβυ Βαρυ)
5. Βερολίνο- Δρεσδη
6. Μπρατισλαβα-Βιεννη
7. Ουκρανια (με μια επιφυλαξη)
8. Βαλτικη (Λιθουανια- Λετονια- Εσθονια)
9. Λευκορωσια (γιατι οχι?)

Αλλα ταξιδια ειναι πιο μακρια... Γενικα νομιζω πως διαλεξες μια απο τις καλυτερες χωρες (για erasmus αλλα και για ταξιδια) καθως ολα ειναι διπλα!!! '
Σου ευχομαι καλα ταξιδια!
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Δυστυχως το μονο που ξερω για την Πολωνια ειναι οι συνδεσεις του interrail.. http://www.interrail.eu/trains-europe/trains-country/trains-poland ηταν οτι καλυτερο μπορουσα να σκεφτω... Αλλα απο εκδρομες μπορω να σου πω απειρες...
1. Βαρσοβια
2. Κρακοβια - Auschwitz
3. Γκνανσκ
4. Το πιο κοντινο εξωτερικο ειναι η Τσεχια (Πραγα- Μπρνο, Οσταβα, Καρλοβυ Βαρυ)
5. Βερολίνο- Δρεσδη
6. Μπρατισλαβα-Βιεννη
7. Ουκρανια (με μια επιφυλαξη)
8. Βαλτικη (Λιθουανια- Λετονια- Εσθονια)
9. Λευκορωσια (γιατι οχι?)

Αλλα ταξιδια ειναι πιο μακρια... Γενικα νομιζω πως διαλεξες μια απο τις καλυτερες χωρες (για erasmus αλλα και για ταξιδια) καθως ολα ειναι διπλα!!! '
Σου ευχομαι καλα ταξιδια!
Σ' ευχαριστώ πολύ, έχω ήδη το μυαλό μου τα περισσότερα απ΄ αυτά τα μέρη, και θα κοιτάξω και για Βαλτική, που δεν το είχα σκεφτεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom