Ηνωμένο Βασίλειο Ξενοδοχείο στο Λονδίνο

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση!!!Δεν έχω ξαναπάει Λονδίνο πρώτη φορά 26/12 με 2/1!!
Δες κι αυτό είναι κοντά στο ξενοδοχείο που σου πρότεινε ο vasnorth και έμεινα το καλοκαίρι εκεί όταν πήγα, πολύ καλό τετράστερο και καινούριο. http://www.booking.com/hotel/gb/h10-london-waterloo.el.html?aid=356983;label=gog235jc-7mAEI2AEB-AEM;sid=b32c39e9694edc2843348ceb1a9bdb5b;dcid=1;checkin=2015-12-26;checkout=2016-01-02;dist=0;group_adults=3;group_children=0;no_rooms=1;req_adults=3;req_children=0;room1=A,A,A;sb_price_type=total;srfid=e03efd39c8e707039c149f71d8edd856c4a28d97X1;type=total;ucfs=1&

Στο συγκεκριμένο μπορείς να επιλέξεις και ημιδιατροφή αν θες. Βέβαια το Hampton by Hilton είναι πιο οικονομικό απ΄ότι βλέπω.

Και να κάνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τη διαδρομή που σου πρότεινε ο vasnorth κατά μήκος της νότιας όχθης του Τάμεση, άσχετα που θα μείνεις, απλά απίστευτη!
 
Μηνύματα
11
Likes
2
Το Apex temple court hotel στην fleet street δεν είναι πιο κεντρικό από το H10 london Waterloo?? Δεν ξέρω έτσι το βρίσκω. Αν και με συμφέρει που έχει ημιδιατροφη το Η10 το άλλο είναι πιο κεντρικό... Τι πιστεύετε ???
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Το Apex temple court hotel στην fleet street δεν είναι πιο κεντρικό από το H10 london Waterloo?? Δεν ξέρω έτσι το βρίσκω. Αν και με συμφέρει που έχει ημιδιατροφη το Η10 το άλλο είναι πιο κεντρικό... Τι πιστεύετε ???
Καλησπέρα.
Και τα δύο ξενοδοχεία από άποψη ποιότητας είναι εξίσου εξαιρετικά και σε πολύ καλές περιοχές.
Κατά τη γνώμη μου υπερτερεί το Apex Temple Court γιατί βρίσκεται στα βόρεια του Τάμεση και θεωρητικά είναι περισσότερο κοντά στο κέντρο (αν και στο Λονδίνο είναι δύσκολο να προσδιορίσεις ποιό είναι το κέντρο γιατί σαν πόλη είναι πολύ απλωμένη με σημαντικά μνημεία παντού. Μην ξεχνάμε ότι είναι μία από τις μεγαλύτερες μητροπόλεις του κόσμου).
Εκεί και στην ευρύτερη περιοχή βρίσκονται και τα περισσότερα σημαντικά αξιοθέατα (μουσεία, εμπορικοί δρόμοι, πάρκα, μνημεία κλπ.) χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι και νότια του Τάμεση αξίζει λιγότερο σαν περιοχή, αλλά η βόρεια κερδίζει λίγο στα σημεία.
 
Μηνύματα
11
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Και κάτι άλλο. Μέχρι ποία ώρα λειτουργούν τα τρένα και τα μέτρο στο Λονδίνο ?? Γιατί φτάνω gatwick η ώρα 11:20 και δεν ξέρω αν θα προλάβω το gatwick express που φτάνει Βικτόρια και από εκεί να πάω στο ξενοδοχείο μου..
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Και κάτι άλλο. Μέχρι ποία ώρα λειτουργούν τα τρένα και τα μέτρο στο Λονδίνο ?? Γιατί φτάνω gatwick η ώρα 11:20 και δεν ξέρω αν θα προλάβω το gatwick express που φτάνει Βικτόρια και από εκεί να πάω στο ξενοδοχείο μου..
Το Gatwick express λειτουργεί όλη τη νύχτα με πιό αραιά δρομολόγια μετά τη 1:00' το βράδυ.
http://www.gatwickexpress.com/en/your-journey/timetable

Παράλληλα με το Gatwick express υπάρχει και το απλό τραίνο της Southern railway (χρησιμοποιεί την ίδια γραμμή με το Gatwick express) που και αυτό λειτουργεί όλη τη νύχτα με συχνά δρομολόγια και αρκετά πιό φτηνό εισιτήριο (διαφέρει από το express γιατί κάνει κάποιες στάσεις επιπλέον).
http://www.southernrailway.com/

Το μετρό τις καθημερινές σταματά λίγο μετά τις 12 το βράδυ και τα σαββατοκύριακα νομίζω πλέον θα λειτουργεί όλη τη νύχτα (δεν ξέρω αν έχουν ξεκινήσει, αλλά ενάντια σε αυτή την απόφαση τον περασμένο μήνα οι εργαζόμενοι στο μετρό έκαναν απεργία).
https://tfl.gov.uk/modes/tube/first-and-last-tube
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Καλησπέρα σε όλη την λονδινοπαρέα!

Θα ήθελα να παραθέσω κι εγώ μία πρόταση για όσους σκέφτονται να επισκεφτούν την πρωτεύουσα του Ηνωμένου Βασιλείου! Πρόκειται για την αλυσίδα tune hotels με ξενοδοχεία σε Kings Kross, Westminster, Paddington, Liverpool Street και Canary Wharf. Εκεί έκλεισα εγώ 30 Δεκ με 6 Ιαν, οι κριτικές είναι πολύ καλές σε booking, tripadvisor κλπ, από ό,τι φαίνεται είναι καθαρά και μοντέρνα, πλην μικρά τα δωμάτια. Το tip είναι βέβαια να κλείσετε από το site τους καθώς είναι σχεδόν μισοτιμής από το booking, το agoda κλπ..
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Καλησπέρα σε όλη την λονδινοπαρέα!

Θα ήθελα να παραθέσω κι εγώ μία πρόταση για όσους σκέφτονται να επισκεφτούν την πρωτεύουσα του Ηνωμένου Βασιλείου! Πρόκειται για την αλυσίδα tune hotels με ξενοδοχεία σε Kings Kross, Westminster, Paddington, Liverpool Street και Canary Wharf. Εκεί έκλεισα εγώ 30 Δεκ με 6 Ιαν, οι κριτικές είναι πολύ καλές σε booking, tripadvisor κλπ, από ό,τι φαίνεται είναι καθαρά και μοντέρνα, πλην μικρά τα δωμάτια. Το tip είναι βέβαια να κλείσετε από το site τους καθώς είναι σχεδόν μισοτιμής από το booking, το agoda κλπ..
Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
Τα Tune hotels είναι μία οικονομική και έντιμη πρόταση πλην όμως τα δωμάτια είναι πολύ μικρά (7 - 10 cm) και ανεβαίνει το τελικό κόστος αν χρειαστεί να προσθέσεις επιπλέον παροχές (που οι περισσότερες είναι αναγκαίες), όπως δωμάτιο με παράθυρο, καθημερινή καθαριότητα, TV, WiFi και διάφορα άλλα.

Κάπως καλύτερη επιλογή νομίζω είναι η αλυσίδα Travelodge με ξενοδοχεία σε πολλές περιοχές.
https://www.travelodge.co.uk/

αλλά και τα Premier Inn, τα οποία τα έχω δοκιμάσει, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και τα προτείνω σε μεγάλο βαθμό. Φυσικά σε όλα τα ξενοδοχεία ισχύει και το όσο πιό κοντά στο κέντρο τόσο πιό ακριβά.
http://www.premierinn.com/
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Φαίνονται όντως καλές επιλογές αυτές που αναφέρεις, ωστόσο τα tunes είναι αρκετά πιο φτηνή επιλογή. Έκλεισα δηλαδή για 7 νύχτες (ανάμεσα τους και η νύχτα της Πρωτοχρονιάς που είναι υπερδιπλάσια η τιμή παντού) με λιγότερο από 500 ευρώ γιατί είχε και μία προσφορά με -20% για κρατήσεις μέσω paypal! Στην τιμή αυτή συμπεριλαμβάνονται και κάποιες ''ανέσεις'' όπως τσεκ ιν νωρίτερα, πιστολάκι μαλλιών, πετσέτες, ίντερνετ για μία συσκευή, οι οποίες όπως σωστά αναφέρεις, χρεώνονται επιπρόσθετα. Κάλλιστα μπορούμε να χαρακτηρίσουμε ότι πρόκειται για τη ''Ryanair των ξενοδοχείων'', τίμιο για μένα γιατί κάποιοι μπορεί πχ να μη θέλουν να χρεωθούν την τηλεόραση.

Ξαναλέω ότι δεν έχω πάει, οπότε θα ενημερώσω και αφού μείνω εκεί! Όμως, το πρώτο μου κριτήριο είναι να είναι καθαρό και κεντρικό, ώστε να μπορώ να μετακινηθώ εύκολα και να κάνω μία μικρή μεσημεριανή σιέστα! :innocent: Εάν βρεις φτηνή διαμονή, μπορείς να μείνεις περισσότερες μέρες, κατά το δικό μου τρόπο σκέψης, οπότε αφού το βρήκα, οι 4 μέρες έγιναν 7!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom