Γερμανία Χριστούγεννα στην Κολωνία

ioannispsa

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα, στην παρέα! Με ένα φιλαράκι μου θέλουμε σιγά σιγά να αρχίσουμε να οργανώνουμε τις διακοπές των Χριστουγέννων. Αρχικά, σκεφτόμασταν να πάμε με πρακτορείο στο Βουκουρέστι-Καρπάθια. Το απορρίψαμε μάλλον, γιατί με το πρακτορείο δεν έχεις την ίδια ελευθερία. Η 2η σκέψη μου είναι η Κολωνία. Έχω ακούσει καλά λόγια. Το πλάνο μου έχει ως εξής: 4 βράδια διαμονή, εκδρομές στο Άαχεν και στη Βόννη. Υπ' όψιν, δε θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Υπάρχει κάποιος που έχει πάει σε αυτή την περιοχή να μου δώσει παραπάνω πληροφορίες η να μου προτείνει; Ευχαριστώ!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Απο το Ααχεν την ιδια μερα μπορεις να πεταχτεις μεχρι το Μααστριχτ της Ολλανδιας,αξιζει.Υπαρχει λεωφορειο,νομιζω το 50,που τις συνδεει σε 45 λεπτα.Αν θυμαμαι καλα,η καρτα για τα ΜΜΜ στην Κολωνια ισχυει και για τη Βοννη.Πολυ ομορφη πολη με αρκετα ενδιαφεροντα μουσεια,αν σ ενδιαφερουν υπαρχει σχετικη καρτα που συμφερει πολυ.Αναμεσα σε Κολωνια και Βοννη υπαρχει ενα πολυ ομορφο παλατι,το Augustusburg.Αν σας μεινει χρονος δειτε το ειναι διπλα σε σταθμο τρενου.Η Κολωνια εχει αρκετες ωραιες γωνιες και ειναι ζωντανη πολη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ενταξει δεν τρελαθηκα και τοσο πολυ με την Κολωνια..εγω μπορει να διαλεγα τη Ρουμανια-Καρπαθια ...αλλες εικονες .
Εγω δηλ πηγα Κολωνια για 3 μερες και τη μια μερα κατεβηκα κατω στα χωριουδακια του Ρηνου μεχρι το Κομπλεντζ και την αλλη πηγα Αμστερνταμ...δηλ στην Κολωνια δεν εκατσα.
Γιατι δεν πας Μοναχο αν θες να παραμεινεις Γερμανια?Σκαλες καλυτερο ...μην μιλησω για το Βερολινο.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Ούτε εγώ ενθουσιάστηκα με την Κολωνία... μόνο ο καθεδρικός ναός μ'εντυπωσίασε! Όντως, όμως, είναι πολύ ζωντανή πόλη κ για όλα τα γούστα.

Από κεί πήγαμε μονοήμερη με αυτοκίνητο στο Ντισελντορφ το οποίο μ'άρεσε περισσότερο από την Κολωνία, αλλά κ πάλι δεν τρελλάθηκα. Με πήγαν εκεί μόνιμοι κάτοικοι Κολωνίας οπότε φαντάζομαι πως περάσαμε από τα must see βέβαια όπως είπα πήγαμε μονοήμερη οπότε δεν ξέρω αν έχω ολοκληρωμένη άποψη.
 

billkozani

Member
Μηνύματα
42
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια μια βοηθεια θελω να παω Κολωνια από θεσσαλονικη ειδα ότι πεταει η Ryanair για Ντίσελντορφ Βεετσε όμως αξιζει να παω από κει η να κοιτάξω για απευθειας που είναι πανάκριβα?Ευχαριστω
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
παιδια μια βοηθεια θελω να παω Κολωνια από θεσσαλονικη ειδα ότι πεταει η Ryanair για Ντίσελντορφ Βεετσε όμως αξιζει να παω από κει η να κοιτάξω για απευθειας που είναι πανάκριβα?Ευχαριστω
Η Eurowings πετάει απευθείας από θεσνικη για Κολωνία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.767
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom