ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγώ πάλι σκεφτόμουν να κανω συναλλαγμα σε κάποια ελληνική τράπεζα και να έχω ήδη δολλάρια από εδώ... Όμως για να πω την αλήθεια φοβάμαι να κουβαλάω τόσα μετρητά πάνω μου. Οπότε σκεφτόμουν να έχω και κάποια κάρτα μαζί. Όμως, επειδή είμαι λίγο άσχετη, δέχονται χρεωστικές εκεί; Γιατί δεν έχω πιστωτική. Και επίσης, πόσα χρήματα νομίζετε ότι πρέπει να έχει κάποιος μαζί του; Μας είπαν να υπολογίσουμε περίπου συνολικά 700 ευρώ για μετακινήσεις και άλλα έξοδα,χωρίς να ψωνίσουμε σαν τρελοί εννοείται. Είναι λίγα; Συγνώμη αν ακούγομαι άσχετη (είμαι :D )
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
με debit τα πράγματα είναι λίγο περίεργα..σήμερα προσπάθησα να βγάλω και ενώ δεν την είχα χρησιμοποιήσει εδώ και 4-5 μέρες μου έβγαλε 40$ μόνο..δεν ξέρω τι θα γινόταν αν προσπαθούσα να την δώσω σε μαγαζί..εγώ προσωπικά θα έκανα συνάλλαγμα από Eλλάδα και θα είχα τα λεφτά για να είμαι σίγουρος..700 για πόσες μέρες υπολογίζεις?
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Το ταξίδι διαρκεί 9 μέρες. Θα αγοράσουμε κάρτα για μετρό, οπότε θα μετακινούμαστε έτσι,άντε και κανένα ταξί αν προκύψει κάτι επείγον. Επίσης,δεν νομίζω ότι θα κάνουμε πολλά ψώνια ή ότι θα πάμε σε εκπτωτικά καταστήματα κτλ. Αν κάνουμε,θα είναι σε λογικά πλαίσια,δεν πηγαίνουμε για ψώνια δυστυχώς ή ευτυχώς :p Χμμμ, ωστέ έτσι με την χρεωστική. Θα δούμε, μάλλον το βλέπω να παίρνω μόνο μετρητά μαζί μου.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
πριν λίγο δοκίμασα και σε άλλο κατάστημα μήπως και έχει διαφορετική πολιτική..αλλά τζίφος..οπότε θεωρώ ότι με τις debit κάπως έτσι είναι τα πράγματα..αν και είναι πολύ προσωπικό το πόσα λεφτά θα χαλάσει ο καθένας στο ταξίδι του μιας και ρώτησες κατά την δική μου άποψη τα λεφτά είναι οριακά..αλλά είπαμε ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες..σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα:)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ναι και εγω ετσι φανταζόμουν,οτι οριακά θα ειναι. Θα παρω παραπανω, λογικα κανενα χιλιάρικο τουλάχιστον ώστε να νιωθω πιο "άνετη". Ευχαριστω πολυ για τη βοήθεια :) Ανυπομονω για το ταξίδι!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Δυο ερωτησούλες ακόμα! Έχω ακούσει/διαβάσει ότι ο καιρός στην Νέα Υόρκη είναι παρόμοιος με αυτόν στην Ελλάδα, ισχύει; Τέλη Οκτωβρίου δεν πιστεύω να έχει πολύ κρύο έτσι; Λογικά με κάποιο ελαφρύ μπουφανάκι θα είμαι μια χαρά. Επίσης, η πτήση της επιστροφής είναι στις 31 Οκτωβρίου,τη νύχτα του Halloween. Θα πάρουμε έστω και λίγη γεύση από την ατμόσφαιρα αυτής της γιορτής τις προηγούμενες μέρες; Στολίζουν or something? Ευχαριστώ και πάλι :D
 

vasimo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ακόμα θα ερώτηση.....κάποιες κάρτες που προσφέρουν διευκόλυνση κ fast line σε μουσεία και άλλα αξιοθέατα αξίζουν;;;;;; έχει νόημα τσάμπα λεφτά;;;; ευχαριστώ

πριν λίγο δοκίμασα και σε άλλο κατάστημα μήπως και έχει διαφορετική πολιτική..αλλά τζίφος..οπότε θεωρώ ότι με τις debit κάπως έτσι είναι τα πράγματα..αν και είναι πολύ προσωπικό το πόσα λεφτά θα χαλάσει ο καθένας στο ταξίδι του μιας και ρώτησες κατά την δική μου άποψη τα λεφτά είναι οριακά..αλλά είπαμε ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες..σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα:)
Δοκίμασες να βγάλεις χρήματα η να κάνεις αγορά σαν χρεωστική κ δεν σε άφησε;;;;;;;
Όλες οι τράπεζες εδώ διαβεβαιώνουν ότι με φυσική παρουσία οι χρεωστικές δουλεύουν στο όριο που έχεις....
 
Last edited by a moderator:

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
προσπάθησα να βγάλω λεφτά..η κάρτα μου είναι της εθνικής με το τσιπάκι και γράφει πάνω maestro..δεν ξέρω αν υπάρχει πιο καινούργια αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό θα δούλευε εδώ σαν χρεωστική..προσπάθησα με το Square ένα σύστημα που παίρνει χρεωστικές/πιστωτικές και δώρο κάρτες και δεν την διαβάζει..
 
Μηνύματα
266
Likes
119
προσπάθησα να βγάλω λεφτά..η κάρτα μου είναι της εθνικής με το τσιπάκι και γράφει πάνω maestro..δεν ξέρω αν υπάρχει πιο καινούργια αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό θα δούλευε εδώ σαν χρεωστική..προσπάθησα με το Square ένα σύστημα που παίρνει χρεωστικές/πιστωτικές και δώρο κάρτες και δεν την διαβάζει..
Η εμπειρία μου με χρεωστική κάρτα της Πειραιώς είναι ότι (1) γίνεται δεκτή σαν credit και όχι debit card σε αρκετά άλλα όχι όλα τα καταστήματα (2) μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αναλήψεις μετρητών από ΑΤΜ. Επίσης το square την δέχεται κανονικά.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Δυο ερωτησούλες ακόμα! Έχω ακούσει/διαβάσει ότι ο καιρός στην Νέα Υόρκη είναι παρόμοιος με αυτόν στην Ελλάδα, ισχύει; Τέλη Οκτωβρίου δεν πιστεύω να έχει πολύ κρύο έτσι; Λογικά με κάποιο ελαφρύ μπουφανάκι θα είμαι μια χαρά. Επίσης, η πτήση της επιστροφής είναι στις 31 Οκτωβρίου,τη νύχτα του Halloween. Θα πάρουμε έστω και λίγη γεύση από την ατμόσφαιρα αυτής της γιορτής τις προηγούμενες μέρες; Στολίζουν or something? Ευχαριστώ και πάλι :D
δεν ξέρω από που το έχεις ακούσει αλλά εγώ πιστεύω ότι δεν έχουν πολλά κοινά..αλλά αυτό είναι και λίγο σχετικό πως αισθάνεται ο καθένας με το κρύο και την ζέστη..εγώ πάντως έχω φάει και καλά κρύα τον οκτώμβριο..εύχομαι φέτος να είναι ζεστός:) θα προλάβεις να καταλάβεις halloween..μπορείς να επισκεφθείς και κάποια τεράστια μαγαζιά με είδη για το halloween όπως επίσης να ψάξεις και κάποιες γειτονιές που στολίζουν αρκετά τα σπίτια..επίσης στο sixflags ξεκινάει το Fright Fest που είναι αφιερωμένο στο halloween..μπορείς να το επισκεφθείς και βέβαια έχει και άλλες πολλές δραστηριότητες όπως τρενάκια,σαφάρι και διάφορα άλλα..δεν ξέρω το πρόγραμμα σου γιατί είναι λίγο μακριά..απλά ρίχνω ιδέες για να πετάξεις χρήμα:)
 

Dionisios

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα.
Θα επισκεφτούμε οικογενειακός την Νέα Υόρκη τα προσεχή Χριστούγεννα. Θα παραμείνουμε και την Πρωτοχρονιά του νέου έτους 2016. Είναι πρώτη φορά μας !!!!! Θα μένουμε στο Μανχάταν !!! είναι όνειρο πολλών χρόνων...
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν μου προτείνετε που να ψάξω για να δημιουργήσω ένα πρόγραμμα 11 ημερών!!!! Θα ήθελα περιέχει ψώνια και αν υπάρχει περίοδο εκπτώσεων εκείνες τις μέρες .... Μουσεία ... Επίσκεψη Πανεπιστημίων για τα παιδιά να δούνε άλλο περιβάλλον .... κλπ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

MAURH THUELLA

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Γεια σας!Προκειται να επισκεφθω την νεα υορκη σε λιγο καιρο και θα ηθελα να σας ρωτησω ποια ειναι τα αξιοθεατα που πρεπει να δω?Θα μεινω για περιπου 25 μερες και θα ηθελα να κανονισω το προγραμμα μου.

Ευχαριστω, Ηλιας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.256
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom