Βραζιλία Και ο Θεός έπλασε το Ρίο.....

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Demie ειχα και γω το ιδιο αγχος για την εγκληματικοτητα ...δεν καταλαβα απολυτως τιποτα ...βεβαια και η φιλη που ζει εκει μου ανεφερε πολλες ιστοριες με μαχαιρωματα και κλοπες .Αυτα αυξανονται την περιοδο του καλοκαιριου που ειναι περισσοτερος ο κοσμος .Τηρουσαμε ολες τις απαραιτητες προφυλαξεις ..δηλ στην παραλια κουβαλουσαμε ελαχιστα λεφτα ,οταν η μια βρεχοταν στη θαλασσα-γιατι μπανιο κανονικο δεν εκανες οπως προειπαμε-η αλλη καθοταν με τα πραγματα.Ρουχα πολυ απλα , οχι κοσμηματα,οχι ακριβα κινητα και καμερες,επισης κινηθηκαμε σε συγκεκριμενες περιοχες και παρα πολυ με ταξι..γιατι ηταν πολυ φθηνα.καποιες φορες που ελεγα να παμε στο ταδε μερος ,μου ελεγε ουτε να το σκεφτεσαι.
Giannoula do it !!!!Μην το αφηνεις ,αλλα εννοειται βεβαια οτι καλο θα ηταν να πας στο καρναβαλι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
να και το Ριο απο ψηλα , οπως φαινεται ερχομενοι απο Σαο Παολο

 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
οχι δεν ειναι ξαπλωμενες βραζιλιανες
φτου πάνω που αυτό σκέφτηκα :D
Το μακρινό 199κάτι που είχαμε πάει στο Ρίο, όλοι οι βραζιλιάνοι κάνανε καμάκι στην κοπέλα της παρέας μας (εντυπωσιακή ομολογουμένως, δείγμα ελληνίδος σε περιορισμένα αντίτυπα). Έβαλε κάτω όλες τις ντόπιες που απ'ότι βλέπαμε ήταν επιεικώς επί του μετρίου
Αφού αναρωτιόμουνα αυτές που μας δείχνουν στα καρναβάλια κλειδωμένες τις έχουνε;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Τι μπορείς να κάνεις στο Ρίο; Να λιάσεις την κορμάρα σου στις πλαζ.Να επισκεφτείς τα κλασσικά :Corcovado-Χριστό Λυτρωτή και SugarLoaf με το τελεφερίκ. Και τα δύο κοστίζουν 62 reais (1 euro=3,16 reais).Για να ανέβεις στο SugarLoaf θα πρεπει να πάρεις 2 τελεφερίκ,το ένα σε πάει σε ένα χαμηλότερο λόφο το Morro da Urcaκαι το δεύτερο ανεβαίνει στο Morro do Pao de Acucar-Sugar Loaf.Η θέα και από το Χριστό και από το Suga rLoafείναι α-πί-στευ-τη!!!!!!!!Όλο το Ρίο και το Νιτερόι ,η απέναντι ακτή –πόλη στον κόλπο Guanabara ,στα πόδια σου.Aλλά όσο νωρίς και να πας στο άγαλμα του Χριστού γίνεται σκοτωμός.

-Βγάλτε καλέ το χέρι σας από το μάτι μου….μαντάμ μπαίνετε στο πλάνο μου…..ποιός σπρώχνει; φύγε…έλα…πέρα…δώθε….ο απόλυτος χαμός!!!!!

Στο Χριστό και στο λόφο Corcovadoπας με το κόκκινο τρενάκι Trem do Corcovadoπου ξεκινά από το σταθμό στο Κόσμε Βέλιο και ανηφορίζει προς το άγαλμα μέσα σε μία οργιώδη βλάστηση.

Θα πας επίσης στο ιστορικό κέντρο, θα δεις την Όπερα –Teatro Municipal- αντίγραφο της Όπερας του Παρισιού, το Μαρακανά (μπορείς να δεις και αγώνα), το Σαμπόντρομο και δεν πρέπει να χάσεις με τίποτα τον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Σεμπαστιάν ,προστάτη της πόλης.Δεν υπάρχει αυτός ο ναός πουθενά …παγκόσμια πατέντα!!!Είναι τραπεζοειδούς σχήματος, κάτι σαν μια πυραμίδα αλλά με πιο επίπεδη κορυφή και έχει εκπληκτικά βιτρό στο εσωτερικό του.Δεν πίστευα στα μάτια μου ότι αυτό το πράγμα είναι εκκλησία!!!

Aναφορικά με τα μουσεία της πόλης, δεν έκανα και πολλά.Πήγα μόνο στο Museu Historico Nacional.Δεν τρελάθηκα ιδιαίτερα ..μου φάνηκε φτωχό συγκριτικά με πολλά μουσεία της Νέας Υόρκης και της Ευρώπης ,στα οποία έχω πάει.Το Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης-Μuseu de Arte Contemporanea στο Νιτερόι έχει πολύ περίεργο σχήμα σαν διαστημόπλοιο ή ιπτάμενο δίσκο και λέγεται ότι είναι αξιόλογο.Άλλα αξιοθέατα του Ρίο που μπορεί να επισκεφτεί κανείς είναι το Εθνικό Μουσείο Καλών Τεχνών,το Museu de Arte Moderna, το Museu do Indio, το Palacio Tiradentes,την Εθνική Βιβλιοθήκη ,το Museu Nacional Quinta da Boa Vista και τον χαριτωμένο ζωολογικό κήπο που είναι δίπλα στο μουσείο αυτό.H Eθνική Βιβλιοθήκη έχει 13 εκατομμύρια βιβλία,ορισμένα από αυτά είναι πολύ παλιές και σπάνιες εκδόσεις , όπως για παράδειγμα 2 εκδόσεις της Βίβλου από το 1462!Είναι μία από τις μεγαλύτερες βιβλιοθήκες του κόσμου.Ενδιαφέρουσα είναι και μια επίσκεψη στο Βοτανικό Κήπο του Ρίο.Έχει φύτα που δεν τα συναντάμε στην Ευρώπη.

Έκλαψα με μαύρο δάκρυ γιατί το Μουσείο του Καρναβαλιού –Cidade do Sambaήταν κλειστό λόγω έργων.Το μουσείο αυτό εκθέτει στολές και άρματα από παλιότερα καρναβάλια και κάποιες μέρες γίνεται μερική αναπαράσταση της παρέλασης για όσους τουρίστες δεν μπορούν να παρευρεθούν στην κανονική παρέλαση το Φεβρουάριο.

Ήθελα επίσης να πάω σε ένα σάμπα πάρτυ ή ένα favela funk party, αλλά αυτά μου είπαν ότι γίνονται μέσα στις φαβέλες οπότε ήταν δύσκολο.Αντ΄αυτού ένα βράδυ με βρήκε στη Λάπα κάτω από τις διάσημες αψίδες Arcos da Lapa.Εκεί υπάρχουν πολύ καλά μαγαζιά για να παρακολουθήσεις sambashow: το Rio Scenarium,το Lapa 40 degrees ,το Carioca da Gemaκαι το Estrela da Lapa.Εγώ πήγα στο πρώτο,το οποίο έχει είσοδο 45 reais συν ό,τι φας ή πιεις.Τραγουδούν και χορεύουν πολλά διαφορετικά συγκροτήματα samba, bossanova ,chorinho( έχει γρήγορο και χαρούμενο ρυθμό και παίζεται με μαντολίνο,πνευστά και ταμπουρίνο),forro( ποπ μουσική από τη βορειανατολική Βραζιλία που παίζεται με κρουστά όργανα και ακορντεόν)pagode ( είναι ένα είδος σάμπας πιο άργο και αισθησιακό), axe (προήλθε από το Σαλβαντόρ και είναι μια μίξη αφροβραζιλιάνικης και αφροκαραϊβικής μουσικής) και MPBπου είναι η βραζιλιάνικη ποπ μουσική.Στα μαγαζιά αυτά μπορούν να χορέψουν και οι θεατές του σόου.Είναι αδύνατον να αντισταθείς στο ρυθμό της σάμπα.Εννοείται ότι δεν μπορούμε να φτάσουμε ούτε στο ελάχιστο τις Βραζιλιάνες, όπου αντί για αίμα στις φλέβες τους κυλάει αυτός ο ρυθμός, αλλά το κουνήσαμε λίγο όσο μπορούσαμε.

Μια εκδρομή που ήθελα να κάνω αλλά δεν υπήρξε χρόνος ήταν σε μια fazenda , δηλ μια φυτεία καφέ με το σπίτι του ιδιοκτήτη και τους χώρους που έμεναν οι σκλάβοι. Αυτές βρίσκονται στο Coffee Valley.Οι Fazenda Ponte Altaκαι Fazenda Paraisoφαίνονται ενδιαφέρουσες για επίσκεψη.Οι λάτρεις των πολλών και καλών παραλιών μπορούν να κατευθυνθούν προς το Buzios 170 χιλ βόρεια του Ρίο .Θυμάστε οι παλιότεροι το γνωστό κλαμπ της παραλιακής;Πλάκα θα είχε να πήγαινα και στο ορίτζιναλ Buzios.Στα νότια μέτα τη Barra da Tijucaξεκίνα η CostaVerde–η πράσινη ακτογραμμή που καταλήγει στο Agra do sReis (δίπλα σε 365 νησίδια) και το Παρατσί –Paraty, ένα όμορφο παραδοσιακό χωριουδάκι 241 χιλ νότια του Ρίο.Από το Agra dos Reisξεκινούν πλοιάρια για το νησί Ilha Grande το μεγάλο νησί.Είναι η βασικότερη τουριστική ατραξιόν της περιοχής,έχει προστατευόμενους βιότοπους ,πανέμορφες παραλίες –η praia Lopes Mendesθεωρείται από τις καλύτερες του κόσμου και οι κάτοικοι ζουν μια απλή και ανέμελη ζωή.Ξεφεύγεις εντελώς από τη μεγαλούπολη Ρίο.Κάποια στιγμή σκεφτήκαμε να πάμε για το Σαββατοκύριακο και να νοικιάσουμε μια pousada–ένα ξύλινο σπιτάκι –αλλά τελικά υπήρχαν υποχρεώσεις στους οικοδεσπότες μου και δεν έγινε.Μια άλλη πολύ συχνή εκδρομή που κάνουν οι επισκέπτες του Ρίο είναι στην Petropolis, όπου βρίσκονται οι θερινές κατοικίες και τα παλάτια της βασιλικής οικογένειας.Εκεί κατέφευγαν λόγω του δροσερότερου κλίματος οι βασιλείς για να γλυτώσουν από την αποπνικτική ζέστη του Ρίο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Υπέροχη πόλη :xalara:
Πόσες μέρες θέλεις στο Ρίο για να πεις οτι πήρες μια καλή γεύση μαζί με τις γύρω εκδρομές?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ειχε τελικα αρκετα πραγματακια να κανεις ..δεν ηταν μονο ξαπλωμα στις παραλιες και οφθαλμολουτρα.Απο εκδρομες το καλυτερο ειναι να παει καποιος και στους καταρρακτες του Ιγκουασού στα συνορα Αργεντινης -Βραζιλιας ,οποτε αυτο θελει 2-3 μερες παραπανω.Μια βδομαδα με 10 μερες θα εβαζα εγω.
Τωρα αν το τραβηξω και το επεκτεινω πολυ ,γιατι ξερω οτι καποια μελη παιρνουν και εσωτερικες πτησεις και καθονται μερες ,θα εβαζα 15-20 μερες για να πλευσει και στον Αμαζονιο με ποταμοπλοιο.Μην κοιτας που εγω ειχα περιορισμο χρονου και χρηματων....θεωρω οτι αν καποιος παει Βραζιλια και δεν παει και στην Αμαζονία ..ειναι μεγαλο λαθος.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Παμε να δουμε το τελεφερικ που σε ανεβαζει στο Sugar Loaf
P1010055.JPG
P1010058.JPG

να και το ζαχαρενιο καρβελακι
P1010072.JPG

η θεα προς το Botafogo και τη Gloria -συνοικιες -παραλιες της πολης
20150225_101021_Richtone(HDR).jpg
20150225_103629_Richtone(HDR).jpg

Αυτη ειναι η Κοπακαμπανα απο ψηλα
20150225_102949_Richtone(HDR).jpg

διαφορες πλευρες της πολης
20150225_103435_Richtone(HDR).jpg
 

Attachments

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν διαβασα τιποτα, μονο μια φωτογραφια με κωλους γλυπτα στην αμμο παρατηρησα. Αφου ομως δεχτηκα προσκληση δεσμευομαι να διαβασω την ιστορια για το θεο που επλασε τις Βραζιλιανες τις επομενες μερες.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom