Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Χριστούγεννα Βουδαπέστη- Πράγα

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Καλησπέρα σας!
Αποφασίσαμε να πάμε με την γυναίκα μου διακοπές τα χριστούγεννα, 23-30 Δεκεμβρίου, δλδ 7 διανυκτερευσεις.
Σαν αρχική ιδέα επειδή μας αρέσει γενικά ο στολισμός τα χριστούγεννα κτλ λέμε να πάμε 4 ημέρες Πράγα και 3 Βουδαπέστη.
Δλδ 23-27 Πράγα και απο εκεί πάμε με τρένο(?) Βουδαπέστη 27-30.
Εχω διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα σχεδόν και αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:
1)Το έχουμε μοιράσει σωστα οσο αφορά τις ημέρες?Δλδ 4 Πράγα, 3 Βουδαπέστη?
Από Πράγα σε Βουδαπέστη με τι συμφέρει πιο πολύ να πάει κάποιος από την άποψη κούρασης και διάρκειας ταξιδιού? Δεν θέλουμε να μπλέξουμε πάλι με πτήσεις και αεροδρόμια.
2)Επειδή έχουμε πάει Χριστούγεννα Βιέννη,Παρίσι (Μάιο) και Ρώμη, που είναι και αυτοί Χριστουγεννιάτικοι προορισμοί μας προτείνεται να δούμε κάτι άλλο για Χριστούγεννα εκτος Πραγα-Βουδαπέστη?
3)Τα καταστήματα στην Πράγα 25-26-27 είναι κλειστά όπως όταν είχαμε πάει Βιέννη? Θα είναι ερημιά δλδ?
4)Ξενοδοχεία έχουμε βρεί στο κέντρο και στις 2 πόλεις, από οτι διάβασα εκεί ειναι καλύτερα, ετσι?
Εισητήρια αεροπορικά δεν έχουμε κλείσει ακόμη.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοηθειά σας!!!
 

Thanos91

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα!
Στα περισσοτερα δεν μπορώ να σου απαντήσω αφού έχω πάει μόνο Βουδαπέστη.
Δύο πραγματάκια μόνο που μπορεί να σου φανούν χρήσιμα.
Απο Θεσσαλονίκη για Βουδαπέστη εκτελούνται κάποια δρομολόγια την εβδομάδα με την lowcost Wizz Air ρίξε μια ματιά ισως σε συμφέρει.
Επίσης στον δρόμο που ενώνει τους σταθμούς Rákóczi tér M και Oktogon λειτουργέι άψογη γραμμή τρόλευ (πιο πολύ με τράμ μοιαζει) η οποια ειναι 24ωρη.Οπότε αν το ξενοδοχείο σας βρισκεται κοντά σε στάση τρολευ θα μπορειτε να μετακινειστε αφοβα χωρις να σας νοιαζει η ωρα μιας και το μετρο κλεινει σχετικα νωρις.

Καλά να περάσετε!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
1)Το έχουμε μοιράσει σωστα οσο αφορά τις ημέρες?Δλδ 4 Πράγα, 3 Βουδαπέστη?
2)Επειδή έχουμε πάει Χριστούγεννα Βιέννη,Παρίσι (Μάιο) και Ρώμη, που είναι και αυτοί Χριστουγεννιάτικοι προορισμοί μας προτείνεται να δούμε κάτι άλλο για Χριστούγεννα εκτος Πραγα-Βουδαπέστη?
3)Ξενοδοχεία έχουμε βρεί στο κέντρο και στις 2 πόλεις, από οτι διάβασα εκεί ειναι καλύτερα, ετσι?
1)Αν και δεν εχω παει Πραγα,νομιζω οτι η Βουδαπεστη εχει πιο πολλα να δεις και να κανεις...αρα 4 Βουδ-3 Πραγα
2)οπως ειπε ο fotast....Βερολινο αλλα και Μοναχο,αλλα μεινε στο προγραμμα σου.Θα περασεις καλα.
3)...θελει και ρωτημα;
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Έχω πάει και στα δύο μέρη, όχι όμως την χριστουγεννιάτικη εποχή. Πιστεύω ότι καλύτερα είναι στη Βουδαπέστη να ξοδέψετε περισσότερο χρόνο, έχει περισσότερα πράγματα να δεις, αν και περισσότερο τουριστική είναι η Πράγα για Χριστούγεννα.
 

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
Θα αλλαξουμε τις ημερες οπως μου προτεινατε και θα το κανουμε 4 βουδαπεστη και 3 πραγα. Επειδη ξεκινησε παλι η προσφορα της aegean και πρεπει να ξερω τις ημερες εως και 2/9, γνωριζει καποιος σχετικα με αυτο που ρωτησα για τα καταστηματα?
Ειναι ανοιχτα ή θα εχουμε προβλημα?
Δλδ να παμε 23-24-25 Πραγα για 3 βραδια και 26-27-28-29 Βουδαπεστη και να γυρισουμε 30.
Τελος ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να παμε απο Πραγα - Βουδαπεστη?
Το τρενο που διαβασα οτι κανει καπου 7 ωρες?
Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας!!!!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Η προσφορά δεν νομίζω να περιλαμβάνει μέρες μέσα στις γιορτές αλλά anyway.
Αν δεν θες αεροπλάνο(δεν γνωρίζω αν και ποιος κάνει το δρομολόγιο),η λύση είναι τρένο.Εισιτήρια από εδώ: http://www.cd.cz/en/
 

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Καλησπερα σας και παλι!
Μπορει παρακαλω αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει σχετικα με το αν θα ειναι καλα να παμε μετα απο Πραγα στις 26-27-28-29 Βουδαπεστη?
Λογω Χριστουγεννων ρωταω, αν θα ειναι ανοιχτα μαγαζια κτλ.
Λεω να κλεισω εως 2/9 τα εισητηρια με την προσφορα (ο θεος να την κανει προσφορα 130 ευρω μονο πηγαινε Πραγα...).

Ευχαριστω πολυ :D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Η τιμή είναι πολύ υψηλή λόγω του ότι η προσφορά δεν ισχύει για Χριστούγεννα. Μην αγχωθείς αδικα.
Αν είσασταν πιο ευέλικτοι και φεύγατε για Μπρατισλάβα αεροπορικώς στις 22 το απόγευμα, η τιμή θα έπεφτε στα 50, και από κει για Πράγα ή Βουδαπέστη
 
Last edited:

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Καλημερα σας και παλι. Τελικα λογω του οτι τα αεροπορικα εισητηρια δεν "εβγαιναν" με τις ημερομηνιες για να γινει Πραγα-Βουδαπεστη, θα παμε μονο 4 ημερες 23-27 Πραγα. Οι αγορες απο οτι ειδα ειναι ανοικτες εκει μεχρι 1/1/16 και δεν κλεινουν μετα τις 24-25!
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν η τιμη που βρηκα τα εισητηρια με aegean ειναι καλη να τα κλεισω απο τωρα δλδ, 580 τα 2 ατομα με χειραποσκευη και ο ενας μονο, με βαλιτσα μεγαλη.
Ξενοδοχειο εκλεισα το
Hotel UNIC Prague που μας αρεσε πολυ, με δωρεαν ακυρωση και πρωινο στα 474 για 4 βραδια, στο κεντρο ειναι.
https://www.booking.com/hotel/cz/un...c;sid=3523ef4e15f8b3caeb58293e0b703be3;dcid=5

Επειδη θελαμε να παμε και Βουδαπεστη βρηκα χθες προσφορα και εκλεισα αεροπορικα Θεσσαλονικη-Βουδαπεστη για πασχα 26-30 με wizz,
τελικη τιμη με μικρη χειραποσκευη και οι 2 και ο ενας και με βαλιτσα εως 23 κιλα,
με 106 ευρω και οι 2 μαζι, δλδ 53 ευρω ο ενας.Και με αλλα 20 ευρω και για τους 2 μεταφορα απο αεροδρομιο στο κεντρο και απο το κεντρο στο αεροδρομιο κατα την αναχωρηση με Mini bus της εταιρειας. Το γραφω για οποιον ενδιαφερεται να παει.
 

aleksios

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
580 μου φαινεται ακριβα..καθιστε πράγα όσο παραπάνω μπορείτε,δεν υπάρχει αλλη πόλη σαν και αυτη τοσο υπεροχη και μαγευτική ειδικά για ζευγάρια..δεν συγκρίνεται ούτε με βουδαπέστη ούτε με καμία αλλη (εχω πάει και στις δύο) ειδικά μέρες χριστουγέννων θα πάθετε πλάκα απο τον στολισμό της πόλης ..εγω στη θέση σου θα καθόμουν εβδομάδα και βάλε..ασε τη βουδαπέστη άλλη φορά..και για ξενοδοχείο κοντα στη στάση muzeum όπου βρεις καλά είναι ,με τα πόδια πας παντου..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom