ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Καλησπέρα! Φεύγω την Παρασκευή κι εγώ για το ταξίδι των ονείρων μου κ θέλω αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Λέμε με την παρέα μου να ανέβουμε Harlem για να παρακολουθήσουμε gospel, έχετε να μας προτείνετε κάποια εκκλησία;
θα σου προτείνω μερικές που ας πούμε δεν είναι πολύ χωμένες στο harlem..να έχεις υπόψιν σου όμως ότι παρότι έχει γίνει μεγάλο τουριστικό αξιοθέατο παραμένει εκκλησία και έχει κάποιους κανόνες..δεν πάτε με σορτσάκια κτλ..πρέπει να πας στην ώρα σου και να να φύγεις μόλις τελειώσει..
1)Abyssinian Baptist Church είναι 132 West 138street και νομίζω δεν δέχονται τουρίστες στην πρωινή τους λειτουργία..μόνο στις 11 μπορείτε να πάτε..αλλά δεν δέχονται και σε κάποιες συγκεκριμένες γιορτές τους οπότε θα πρέπει όταν ξέρεις πότε θέλετε να πάτε να επικοινωνήσεις μαζί τους και να δεις αν είναι όλα ok..
2)Canaan Baptist Church of Christ είναι 132 West 116street εδώ νομίζω ότι έχει εκκλησία κάθε κυριακή στις 10.
3)1st Corinthian Baptist Church είναι 1912 Adam Clayton Powell Jr. Blvd εδώ έχει εκκλησία κυριακές στις 7:30,9:30 και 11:30.

και υπάρχει και μια στο times square 1657 Broadway..αυτή νομίζω έχει και καθημερινές..έχει και απογεύματα..

κρατάω επιφύλαξη για τα ωράρια μπορεί να έχει αλλάξει κάτι..σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με την εκκλησία για να πάρεις πληροφορίες για την μέρα που σε ενδιαφέρει..

επίσης μπορείς να φας στο red rooster όπως σωστά έχεις ακούσει αλλα και στο Dinosaur Bar-B-Que επίσης στο harlem..το καλύτερο είναι να φας και στα δυο:)
 

GioKarais1990

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Γειά σε όλους...
Θλω να κλεισω εισητηρια για Νεα Υορκη...Ρωτησα ενα ταξιδιωτικο μόνο για εισητηρια και μου ειπαν για 2 εισητηρια 200 ευρο παραπάνω απ οτι τα ειδα στο σκαι σκανερ...Θελω να κλεισω μόνος μου απο σκαι σκανερ απλα κολλαω στην ΕΣΤΑ...Αν μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως πρεπει να κανω και τι ρωτανε για την ΕΣΤΑ...Ευχαριστώ πολύ....
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Γειά σε όλους...
Θλω να κλεισω εισητηρια για Νεα Υορκη...Ρωτησα ενα ταξιδιωτικο μόνο για εισητηρια και μου ειπαν για 2 εισητηρια 200 ευρο παραπάνω απ οτι τα ειδα στο σκαι σκανερ...Θελω να κλεισω μόνος μου απο σκαι σκανερ απλα κολλαω στην ΕΣΤΑ...Αν μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως πρεπει να κανω και τι ρωτανε για την ΕΣΤΑ...Ευχαριστώ πολύ....
Για την εστα,αυτο εδω ειναι το επισημο σαιτ...συμπληρωνεις τα ερωτηματα.Οτι αποριες εχεις,διπλα στην ερωτηση εχει ενα ερωτηματικο που απανταει σε τυχον αποριες.Συμπληρωσε το πολυ προσεκτικα.
Προσεξε το διαβατηριο σου να ειναι απο της τελευταιας γενιας,με τσιπακι που περιεχει τα βιομετρικα στοιχεια σου.
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/application.html?execution=e2s1
 

myrt.aki

Member
Μηνύματα
44
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού !
@Boxeraki @Joanna29 σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, τελικά δεν μας βγαίνει να πάμε σε κάποια εκκλησία δυστυχώς λόγω χρόνου παρόλα αυτά όμως θα πάμε στο Χάρλεμ για μια μικρή βόλτα και φυσικά για φαγητό. Όταν επιστρέψουμε με το καλό θα επανέλθω με νέα απο το Μεγάλο μήλο! :xalara:
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
@Boxeraki @Joanna29 σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, τελικά δεν μας βγαίνει να πάμε σε κάποια εκκλησία δυστυχώς λόγω χρόνου παρόλα αυτά όμως θα πάμε στο Χάρλεμ για μια μικρή βόλτα και φυσικά για φαγητό. Όταν επιστρέψουμε με το καλό θα επανέλθω με νέα απο το Μεγάλο μήλο! :xalara:
Για φαγητο να πατε στο tao asian φοβερο μαγαζι με ασιατικη κουζινα.
 

GioKarais1990

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Για την εστα,αυτο εδω ειναι το επισημο σαιτ...συμπληρωνεις τα ερωτηματα.Οτι αποριες εχεις,διπλα στην ερωτηση εχει ενα ερωτηματικο που απανταει σε τυχον αποριες.Συμπληρωσε το πολυ προσεκτικα.
Προσεξε το διαβατηριο σου να ειναι απο της τελευταιας γενιας,με τσιπακι που περιεχει τα βιομετρικα στοιχεια σου.
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/application.html?execution=e2s1
Ευχαριστώ πολυ.....
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Για φαγητο να πατε στο tao asian φοβερο μαγαζι με ασιατικη κουζινα.
πολύ καλό όντως..αλλά ενημέρωσε τον άνθρωπο να έχει γεμάτο πορτοφόλι όταν πάει..:)
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
πολύ καλό όντως..αλλά ενημέρωσε τον άνθρωπο να έχει γεμάτο πορτοφόλι όταν πάει..:)
Ναι η αληθεια ειναι οτι ειναι ακριβο. Εγω πληρωσα για ενα ποτηρι σαμπανια και ενα πιατο με κοματια κοτοπουλου με διαφορα λαχανικα , και λιγο κινεζικο 65 δολαρια
 

myrt.aki

Member
Μηνύματα
44
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού !
Καλησπέρα καλησπέρα! Αχ πώς πέρασαν έτσι οι μέρες !!! Πότε φύγαμε πότε γυρίσαμε!? Εντάξει απλά η Νέα Υόρκη δεν περιγράφεται! Ότι και να πω θα είναι λίγο παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να γράψω κι εγώ τη δική μου ιστορία όταν βρω λίγο χρόνο! Ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια !
:3523:
 

v.angel

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα καλησπέρα! Αχ πώς πέρασαν έτσι οι μέρες !!! Πότε φύγαμε πότε γυρίσαμε!? Εντάξει απλά η Νέα Υόρκη δεν περιγράφεται! Ότι και να πω θα είναι λίγο παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να γράψω κι εγώ τη δική μου ιστορία όταν βρω λίγο χρόνο! Ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια !
:3523:
επειδή ταξιδεύω σε λίγες μέρες και έχω αγχωθεί με τα capital control μπορείς να μου πεις αν γίνονται δεκτές οι χρεωστικές χάρτες για αγορές ή αναλήψεις και αν είναι προτιμότερο να βγάλω συνάλλαγμα από δω ή όχι! Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom