Ελβετία Ολλανδία amsterdam 4 ημερες -Ζυριχη 12 ώρες...!!!

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οσον αφορα την Ολλανδια, θα μεινω 1 μερα Αμστερνταμ και 6 Ροτερνταμ. Θα ηθελα να δω και καποια γραφικα χωρια της χωρας. Αν υπαρχει καποια προταση...

Για την Ολλανδία, θα βρεις πληροφορίες στα θέματα της παρακάτω ενότητας:
Ευρώπη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Γεια σας παιδια!
Ετοιμαζομαι για Ολλανδια σε λιγες μερες, οποτε επεσα πανω στο θεμα σας.
Στην Ολλανδια εχω φιλους που θα με ξεναγησουν. Το θεμα ειναι η ανταποκριση στη Ζυριχη με τη 12 ωρα αναμονη. Με βοηθησαν παρα πολυ τα σχολια ολων σας και ιδιαιτερα η λεπτομερης περιγραφη του taver.

Καποιες επιπλεον ερωτησεις. Για να υπολογισω τα εξοδα στη Ζυριχη, μιας και δεν ειμαστε Ελβετοι με τα 5000 το μηνα, το τραινο ποσο κοστιζει πηγαινε-ελα αεροδρομιο?
Εκει θα πιουμε ενα καφε ή μια σοκολατα, αντε να φαμε κι ενα προχειρο φαγητο (αν και δε θελω να πληρωσω ενα hot-dog 8 ευρω, ετσι πληροφορηθηκα!). Για εστιατοριο δεν μας κοβω με κανα 70 ευρω το ατομο (υποθετω). Θα εχουμε κι ενα σνακ στην χειραποσκευη, οποτε καπως θα περασουμε! :)
Ποσο θα μας κοστισει αυτη η βολτα στο κεντρο?
Επισης, μιας και υπαρχει στην πολη μου υποκαταστημα της Τραπεζας της Ελλαδος, ελεγα να εκανα απο εδω συναλλαγμα, αφου ετσι θα πετυχω την καλυτερη ισοτιμια. Οποτε θα μου ηταν χρησιμο να γνωριζω απο τωρα τι περιπου θα κοστισει η Ζυριχη.

Οσον αφορα την Ολλανδια, θα μεινω 1 μερα Αμστερνταμ και 6 Ροτερνταμ. Θα ηθελα να δω και καποια γραφικα χωρια της χωρας. Αν υπαρχει καποια προταση...
Είσαι τυχερός διότι πήγα Ολλανδία το περασμένο Φθινόπωρο! Προσοχή στα ποδήλατα επειδή έρχονται με φόρα και δεν σταματάνε για τους πεζούς...

Καταρχάς στο Άμστερνταμ θα πας οπωσδήποτε στο μουσείο του Βαν Γκονγκ και στο Σπίτι / Μουσείο της Άννας Φρανκ.

Το Ρότερνταμ είναι πολύ μοντέρνο με ουρανοξύστες κτλ, δεν νομίζω ότι αξίζει. Υπάρχει όμως προς Χάγη ένα πολύ γραφικό χωριό / αξιοθέατο που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτείς, το Delft. Είναι φυσικά όλο κανάλια & γεφυρούλες, έχει ωραία μαγαζάκια, τουριστικά (με πορσελάνες και ξύλινες τουλίπες) κτλ! Αφιέρωσε μια μέρα εκεί.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γεια σας παιδια!
Καποιες επιπλεον ερωτησεις. Για να υπολογισω τα εξοδα στη Ζυριχη, μιας και δεν ειμαστε Ελβετοι με τα 5000 το μηνα, το τραινο ποσο κοστιζει πηγαινε-ελα αεροδρομιο?
Εκει θα πιουμε ενα καφε ή μια σοκολατα, αντε να φαμε κι ενα προχειρο φαγητο (αν και δε θελω να πληρωσω ενα hot-dog 8 ευρω, ετσι πληροφορηθηκα!). Για εστιατοριο δεν μας κοβω με κανα 70 ευρω το ατομο (υποθετω). Θα εχουμε κι ενα σνακ στην χειραποσκευη, οποτε καπως θα περασουμε! :)
Ποσο θα μας κοστισει αυτη η βολτα στο κεντρο?
Επισης, μιας και υπαρχει στην πολη μου υποκαταστημα της Τραπεζας της Ελλαδος, ελεγα να εκανα απο εδω συναλλαγμα, αφου ετσι θα πετυχω την καλυτερη ισοτιμια. Οποτε θα μου ηταν χρησιμο να γνωριζω απο τωρα τι περιπου θα κοστισει η Ζυριχη.
Ήμουν με ανταπόκριση για 6 ώρες στη Ζυρίχη προχθές οπότε ταχω πολύ φρέσκα..Το τρένο αεροδρόμιο - κέντρο με επιστροφή κοστίζει 12μιση φράγκα το άτομο (ή 11 ευρώ, οι πληρωμές στο αεροδρόμιο σε ευρώ είναι αποδεκτές). Στην ουσία είναι το ημερήσιο εισητήριο που σε καλύπτει και για λεωφορεία-τραμ μέσα στη πόλη. Ρώτησα πόσο κάνει για να βγάλουμε μόνο για τρένο (γιατί στη πόλη περπατήσαμε και δε χρειαζόμασταν άλλο μέσο) και η υπάλληλος μου είπε ότι κοστίζει το ίδιο. Οπότε βγάζεις αναγκαστικά ημερήσιο. Προσοχή όταν γυρνατε οι πινακίδες γράφουν flughafen (αεροδρόμιο στα γερμανικα) δε το γράφουν στα αγγλικά. Μέσα στα τρένα όμως σου λένε τις στάσεις και στα αγγλικά, ή στα δείχνει σε οθόνη (ανάλογα ποιό τρένο θα πάρεις).
Γενικά είναι πολύ ακριβά. Για συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο δε το προτείνω..Με 20 ευρώ μας εδινε 18 φράγκα (κακή ισοτιμία και κραταγε και 5 φραγκα προμήθεια). Εμεις όπου επιτρεπόταν πληρώσαμε σε ευρώ (πχ εισητήρια και duty free) και για ναχουμε 20 φράγκα να παρουμε κανένα σάντουιτς αγοράσαμε κάτι να πιούμε από το αεροδρόμιο σε ευρώ και μας έδωσαν ρέστα σε φράγκα. Ενδεικτικές τιμές: σαντουιτς σε καντίνα και σε σούπερ μαρκετ 6 με 12 φράγκα, νερό και αναψυκτικά στο αεροδρόμιο 5 φράγκα, στο σούπερ μάρκετ 2-4, μαγνητάκια 8 με 12 φράγκα, φύλαξη χειραποσκευών στο αεροδρόμιο 6 με 12 φράγκα..Εμείς αυτά χρειαστήκαμε, αλλά και να θέλαμε τίποτα άλλο ήταν απλησίαστα.. ότι άλλο θελεις να ρωτήσεις πες μου..Η πόλη είναι πολύ όμορφη!! Και η βόλτα που προτείνει ο taver πoλύ καλή!
 

IoannisSM

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Αγαπητη echo2011 τα ειπες ολα! Μια τελευταια ερωτηση για να αποφασισω εαν θα κανω συναλλαγμα απο Ελλαδα ή οχι. Οταν αγορασεις κατι απο αεροδρομιο για να παρεις ρεστα σε φραγκα (ωραια ιδεα για ευκολο συναλλαγμα, αυτο σκεφτηκα κι εγω), οι ισοτιμια ειναι κανονικη 1 ευρω = 1.20 φραγκα ή σε "κλεβουν"? Γιατι και 10 ευρω "να μπω μεσα", προτιμω να κανω συναλλαγμα απο Ελλαδα...

Κατι ακομη: Σχετικα με τις αποσκευες (οχι χειραποσκευες) πρεπει να δηλωσεις στην Ολλανδια οτι θα τις παραλαβεις στην Ελλαδα (παρά την ολιγόωρη ανταποκριση στη Ζυριχη), ή αυτο εννοειται?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αγαπητη echo2011 τα ειπες ολα! Μια τελευταια ερωτηση για να αποφασισω εαν θα κανω συναλλαγμα απο Ελλαδα ή οχι. Οταν αγορασεις κατι απο αεροδρομιο για να παρεις ρεστα σε φραγκα (ωραια ιδεα για ευκολο συναλλαγμα, αυτο σκεφτηκα κι εγω), οι ισοτιμια ειναι κανονικη 1 ευρω = 1.20 φραγκα ή σε "κλεβουν"? Γιατι και 10 ευρω "να μπω μεσα", προτιμω να κανω συναλλαγμα απο Ελλαδα...

Κατι ακομη: Σχετικα με τις αποσκευες (οχι χειραποσκευες) πρεπει να δηλωσεις στην Ολλανδια οτι θα τις παραλαβεις στην Ελλαδα (παρά την ολιγόωρη ανταποκριση στη Ζυριχη), ή αυτο εννοειται?
H ισοτιμία και στα ρέστα σε μαγαζια, και στο ταμείο των εισητηρίων ήταν περίπου 1,14. Το μόνο θετικό είναι ότι με αυτό το τρόπο δε κρατανε προμήθεια. Το 1,2 είναι η συναλλαγματική ισοτιμία αλλά αγοράζουν και πουλάνε σε άλλη ισοτιμία για να έχουν όφελος. Εννοείται πως αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις συνάλλαγμα από εδώ να το κάνεις, υπολογίζοντας τουλάχιστον τα εισητήρια και τα βασικά έξοδα, και αν χρειαστείς κι άλλα χρήματα κάνεις αυτό με τα ρέστα..Λογικά και μέσω ΑΤΜ μπορείς να έχεις καλή ισοτιμία.
Σχετικά με αυτό που ρωτάς για τις αποσκευές, πάντα οι αποσκευές πηγαίνουν στον τελικό προορισμό άσχετα με τη διαρκεια της αναμονής (εφόσον το εισητήριο κλείστηκε με ανταπόκριση και δεν είναι δύο διαφορετικά εισητήρια).Πάντως όσες φορές ταξιδέψαμε έτσι είτε μας το διευκρίνησαν από μόνοι τους, είτε το ρωτήσαμε εμείς για να μαστε σιγουροι. Ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με τις αποσκευες..
Πρωί ταξιδεύεις ή μεσημέρι/βράδυ; Η swiss έχει συμπαθητικό γεύμα, αλλά το πρωινό ήταν μόνο ένα κρύο κρουασάν (μπλιαχ :haha:)
Καλό ταξίδι!
 

IoannisSM

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
:haha: Να μας πεις πως πέρασες όταν επιστρέψεις!
Γύρισα! Καταρχας το κρουασαν ηταν ζεστο και φρεσκο!:bleh:
Εν συντομια να παρετε μια γευση μιας και δεν εχω πολυ χρονο στη διαθεση μου.
Ροτερνταμ. Το αγαπησα. Τι κτηρια, τι οργανωση, τι καθαριοτητα, τι ποδηλατα(!) - εκανα και ποδηλατο!, τιμες οπως Ελλαδα. Γυρισα Θεσ/νικη και μου φανηκε Αλβανια οσον αφορα τα κτηρια της...
Αμστερνταμ. Για οποιον ψαχνει διασκεδαση στην Ολλανδια. Για ολα τα γουστα.
Αλλες πολεις Ολλανδια. Τυπικες τουριστικες, ΒορειοΕυρωπαικες πολεις. Ιδιαιτερη εντυπωση η Ουτρεχτη, οπου παρα πολυς κοσμος απολαμβανε τον καφε του στα εκατονταδες μαγαζια διπλα στα καναλια. Πως βγηκε η φημη οτι οι (Βορειο)Ευρωπαιοι ειναι ξενερωτοι δεν καταλαβαινω. Απλα ο κοσμος εκει οταν δουλευει, τοτε δουλευει πραγματικα κι οταν εχει διακοπες, τοτε εχει διακοπες.
Ζυριχη. Οπως εχει περιγραφει ηδη. Μια γλυκοπικρη γευση: Σοκολατακια στο αεροδρομιο με τιμη 12,4 Φραγκα...τα 100γρ! 124 Φραγκα το κιλο! 115 περιπου ευρω το κιλο (με την εκει ισοτιμια). Δεν ξερω αλλο φαγωσιμο προιον που να κοστιζει τοσο!:shock:

Εξωτερικο παιδια! Με τα χιλια! Ειτε για ταξιδια ειτε για δουλειες!
:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γύρισα! Καταρχας το κρουασαν ηταν ζεστο και φρεσκο!:bleh:
Εν συντομια να παρετε μια γευση μιας και δεν εχω πολυ χρονο στη διαθεση μου.
Ροτερνταμ. Το αγαπησα. Τι κτηρια, τι οργανωση, τι καθαριοτητα, τι ποδηλατα(!) - εκανα και ποδηλατο!, τιμες οπως Ελλαδα. Γυρισα Θεσ/νικη και μου φανηκε Αλβανια οσον αφορα τα κτηρια της...
Αμστερνταμ. Για οποιον ψαχνει διασκεδαση στην Ολλανδια. Για ολα τα γουστα.
Αλλες πολεις Ολλανδια. Τυπικες τουριστικες, ΒορειοΕυρωπαικες πολεις. Ιδιαιτερη εντυπωση η Ουτρεχτη, οπου παρα πολυς κοσμος απολαμβανε τον καφε του στα εκατονταδες μαγαζια διπλα στα καναλια. Πως βγηκε η φημη οτι οι (Βορειο)Ευρωπαιοι ειναι ξενερωτοι δεν καταλαβαινω. Απλα ο κοσμος εκει οταν δουλευει, τοτε δουλευει πραγματικα κι οταν εχει διακοπες, τοτε εχει διακοπες.
Ζυριχη. Οπως εχει περιγραφει ηδη. Μια γλυκοπικρη γευση: Σοκολατακια στο αεροδρομιο με τιμη 12,4 Φραγκα...τα 100γρ! 124 Φραγκα το κιλο! 115 περιπου ευρω το κιλο (με την εκει ισοτιμια). Δεν ξερω αλλο φαγωσιμο προιον που να κοστιζει τοσο!:shock:

Εξωτερικο παιδια! Με τα χιλια! Ειτε για ταξιδια ειτε για δουλειες!
:D
Ζεστό ε; εμάς μας ρίξανε λοιπόν :p! Ζηλεύω, Ροτερνταμ θα θελα πολύ να πάω...Η Ζυρίχη είναι πολύ όμορφη, και για stopover ήταν μια χαρά! Αλλά για μέρες δε θα πήγαινα, για τη ακρίβεια δε θα μπορούσα να πάω!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Νομιζω οτι χρειαζεται να κρατας διαβατηριο-οχι μονο ταυτοτητα- αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη για αυτο-
Επιβεβαιώνει κάποιος οτι με ταυτότητα μόνο είμαι οκ για Ζυρίχη?
Taver σούπερ πληροφορίες, ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom