Ισπανία Φαγητό ποτό στη Βαρκελώνη (Los Restaurantes de Barcelona!!!)

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.909
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραίο θέμα με πάρα πολλές πληροφορίες που θα μου φανούν χρήσιμες σε δύο εβδομάδες.
Ευχαριστώ.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Μήπως έχει φάει κανείς στο εστιατόριο La Paradeta?? Είδα κάποια βιντεάκια και μου φάνηκε καλό.. Ιδού και το site http://www.laparadeta.com/
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μήπως έχει φάει κανείς στο εστιατόριο La Paradeta?? Είδα κάποια βιντεάκια και μου φάνηκε καλό.. Ιδού και το site http://www.laparadeta.com/
Κάνε μια αναζήτηση μέσα στο παρόν θέμα. Το συγκεκριμένο εστιατόριο έχει αναφερθεί από κάποια μέλη.
 

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Βρε σεις! Ντροπή! Μιλάτε για τη Βαρκελώνη και το φαγητό της και δεν έχετε αναφερθεί ακόμα στο El Bulli;;; (Άρα, να υποθέσω ότι κανείς από δω μέσα δεν έχει πάει...)
...Ούτε εγώ! Είχα στείλει ένα e-mail και από κει και ύστερα κυκλοφορούσα με σταυρωμένα δάχτυλα, μπας και γίνει κανα θαύμα και με δεχτούν. μόλις μου έδιναν ημερομηνία, θα έκλεινα και τα υπόλοιπα (εισιτήρια - ξενοδοχείο). Αυτά είναι τα πιο εύκολα! Το να πας να φας εκεί, είναι το δύσκολο. (Τώρα έχει κλείσει για ανακαίνιση...)
Έλεγα, μήπως είχε κανείς από δω την εμπειρία, για να μας έλεγε και μας και να μας έκανε να ζηλέψουμε... Κρίμας! :(
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Eγω εχω να προτεινω μια μικρη καταλανικη ταβερνα με υπεροχο φαγητακι και καλο κρασι.
Πηραμε ενα μπουκαλι κρασι των 20ευρω που εδω μπορει να εκανε τα 3πλασια..
Υπεροχες γευσεις...καταευχαριστημενοι ..και κοντα στο ξενοδοχειο μας ηταν..
Εψαξα κ βρηκα το ονομα δεν το θυμομουν
set de born ,C/ Esparteria 7, 08003 Βαρκελώνη

(και για πιο χαμπουργκερ στυλ το gourmet kiosko burger στην οδο Marques de L_Argentera 1 bis 08003)
 
Last edited by a moderator:

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Kαι για τους φαν των νουντλς εχω να προτεινω το UDON αλυσιδα(βρισκεται στο εμπορικο και σε διαφορα σημεια στην πολη )

http://udon.es/en Εγω το λατρεψα :icon_redface: :bounce:
 

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Γιατι, θεωρειται εστιατοριο της πολης
, που ειναι 2 ωρες μακρια με το αυτοκινητο?
Έλα μου, ντε! Η Βαρκελώνη, πάντως, το σφετεριζόταν. Θες, επειδή δεν υπάρχουν (γνωστοί, τουλάχιστον) οδηγοί για τη Κόστα Μπράβα; Μήπως επειδή θεωρούνε το μέρος - κάτι σαν - επίνειο της πόλης; Όποιος και να ήταν ο λόγος, πάντως, το εστιατόριο είχε ταυτιστεί με την Βαρκελώνη...
...Κάτι σαν Τα "Κιούπια" της Ρόδου, νομίζω. Δεν είναι μέσα στην πόλη της Ρόδου, αλλά 8 χλμ. έξω από αυτή, σε ένα επαρχιακό δρόμο, σε μια περιοχή που ονομάζεται "Ξι". Είναι και χωμένο μέσα από το δρόμο, οπότε μπορείς άνετα να το προσπεράσεις, αν δεν ξέρεις.
Μη μου πεις... Έχεις πάει, βρε θηρίο;;;
 

aloha

Member
Μηνύματα
23
Likes
141
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Χαίρεται και καλώς σας βρήκα. Μόλις χτες γυρίσαμε κι εμείς από την υπέροχη Βαρκελώνη οπότε θα συμβάλλω στο θέμα του φαγητού. Μας είχε προτείνει ένας φίλος που έζησε τα προηγούμενα 2 χρόνια Βαρκελώνη και το τιμήσαμε 2 φορές και μάλιστα φάγαμε ακριβώς τα ιδια και τις 2 φορές. Λέγεται 7 portes και είναι στη Barcelonetta. Ένα παλιό αρχοντικό με ιστορία κοντά 2 αιώνων νομίζω δε θυμαμαι καλά από πότε είναι αυτό το μαγαζί. Υπέροχο περιβάλλον σέρβις και φαγητό άπαιχτο. Φάγαμε 2 παέγιες (έχει 4-5 διαφορετικές), 2 κρέμες καταλάνα (απίθανες) 1 σαλάτα και μισό κιλό σαγκρία (την πιο ωραία την ήπιαμε εκεί) και 2 καφέδες 90 ευρώ. δεν είναι λίγα αλλά σε σύγκριση με τα 60 που δώσαμε στο citrus που ειναι διπλα στο tapa tapa και δε φάγαμε καλά το προτιμώ. Ταπα ταπα δε μας αρεσε, κι επίσης εκει που τρελαθήκαμε ήταν με το boglu ειναι ενα καφε σα φουρνος κι παιρναμε καθε πρωι εκει πρωινο, καθομασταν κ ειχε απιθανα πράγματα, το καλυτερο ηταν το σαντουιτς (απιστευτα αφρατη μπαγκετουλα με τυρι, πεστο κ ντομάτα. Ειναι στην πασε ντε γκρατσια αλλα επανω στη ντιαγκοναλ. Γενικά ενθουσιαστήκαμε με το φαγητό στη βαρκελώνη. και μας προτειναν και αλλα 2 που ηταν οντως καλα γιατι περασαμε απ εξω αλλα δεν πεινουσαμε εκεινη την ωρα οποτε δεν κατσαμε αλλα δεν τα θυμαμαι τωρα.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα!
Καμια πιο φρέσκια πληροφορία παίζει μήπως και επαναφέρουμε το θέμα για εμάς που πάμε πρώτη φορά Βαρκελώνη σε 15 μέρες!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom