Turkish Airlines Τurkish Airlines

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Πτήσεις πιθανόν να βγάζει αλλά δεν δέχεται πληρωμές μέσω πρακτορείων(Ελληνικών).Με κάρτες μάλλον δεν γίνεται σαν ξένη εταιρεία όποτε τι μένει;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
....να ονειρευομαστε οτι μπορει καποτε να παμε...
να μην κοστολογησουμε τα ονειρα μας;:D
Στα σοβαρά και αν συνεχίσουν έτσι τα πράγματα θα φύγουμε:D...2-3 μήνες καλοκαίρι έχουμε μπροστά μας..ακτές/θάλασσες έχουμε...κάποιο πλεούμενο θα βρούμε...τι μας κρατάει..Σε ποιόν Νονό ήταν η μεγάλη φυγή με σκάφη από την Κούβα;;)
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Εχω περίπου 7000 μίλια στη miles&smiles της turkish τα οποία λήγουν 31/12/2015. Ξερει κάνεις πως μπορώ να τα χρησιμοποιησω στην Ελλάδα ? (Aegean ας πούμε ?)
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Εχω περίπου 7000 μίλια στη miles&smiles της turkish τα οποία λήγουν 31/12/2015. Ξερει κάνεις πως μπορώ να τα χρησιμοποιησω στην Ελλάδα ? (Aegean ας πούμε ?)
Νομίζω επειδή και η Aegean και η Turkish ανήκουν στην ίδια αεροπορική συμμαχία (Star Alliance) έχεις τη δυνατότητα εξαργύρωσης μιλίων μεταξύ όλων των εταιρειών που είναι μέλη της συμμαχίας.

Σου επισυνάπτω απόσπασμα από το site της Turkish:

With Miles&Smiles a world of opportunities awaits you!
Our Miles&Smiles Program offers you award tickets, companion tickets and upgrades. They are all to help you enjoy the advantages of this unique program by Turkish Airlines! Spending miles is also possible on other Star Alliance member airlines as well as on Turkish Airlines flights.

Θυμάμαι και εγώ ότι με κάρτα της Lufthansa μπορούσα να συγκεντρώσω και να εξαργυρώσω μίλια από πτήσεις με Aegean και αγορές στα ελληνικά duty free.
Κρίμα που τα μίλια και στην Turkish και στην Lufthansa λήγουν μετά από κάποιο διάστημα, ενώ στην Aegean όχι.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Κρίμα που τα μίλια και στην Turkish και στην Lufthansa λήγουν μετά από κάποιο διάστημα, ενώ στην Aegean όχι.
Ευτυχώς που έχω την ανάλογη πιστωτική κάρτα της Πειραιώς δηλαδή, και με έστω μία χρήση το μήνα, τα μίλια δε λήγουν ποτέ :) Έτσι κι αλλιώς τη χρησιμοποιώ σχεδόν παντού, και μαζεύω μίλια σαν τον Σκρουτζ..Αισίως 35000, όπου να 'ναι θα χρησιμοποιήσω μία από τις δυνατές προσφορές για υπερατλαντικό ταξίδι δωρεάν :clap:
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Απο χτες δοκιμάζω να εγγραφώ στο miles&smiles της turkish airlines και απο χτες μου βγαζει ότι το pin μου θα πρέπει να αποτελείται από 6 ψηφία(που το κάνω) και ότι ο verification code είναι άκυρος(που δεν είναι). Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κανέναν;
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Απο χτες δοκιμάζω να εγγραφώ στο miles&smiles της turkish airlines και απο χτες μου βγαζει ότι το pin μου θα πρέπει να αποτελείται από 6 ψηφία(που το κάνω) και ότι ο verification code είναι άκυρος(που δεν είναι). Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κανέναν;
διάβασε αν μπορείς τις οδηγίες για τον κωδικό. Δεν επιτρέπεται να υπάρχει ας πούμε τρεις φορές το ίδιο νούμερο, νούμερα στη σειρά πχ 123 και κάποιοι άλλοι περιορισμοί που ισχύουν
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
διάβασε αν μπορείς τις οδηγίες για τον κωδικό. Δεν επιτρέπεται να υπάρχει ας πούμε τρεις φορές το ίδιο νούμερο, νούμερα στη σειρά πχ 123 και κάποιοι άλλοι περιορισμοί που ισχύουν
τα έκανα όλα αυτά
και πάλι....
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Γεια χαρα παιδια,
Εκλεισα με ΤΚ για IST απο SKG και εχω μερικές απορίες...
Α) Ταξιδευω κανονικα Τουρκία με ελληνικη ταυτοτητα με λατινικούς χαρακτηρες ,σωστα;
Β) κανονικα τι αποσκευή δικαιούμαι ; Απο οτι κατάλαβα μια μεχρι 30 κιλα και την χειραποσκευη,εεε;
Γ) Το τσεκ ιν,ανοίγει ηλεκτρονικά 24 ωρες πριν,αλλα απο οτι κατάλαβα δεν δέχονται στο Skg ηλεκτρονικές κάρτες επιβιβασης. Αρα περναω απο το γκισέ κανονικα να παρω καρτα επιβιβασης;

Ευχαριστω πολυ παιδια εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γεια χαρα παιδια,
Εκλεισα με ΤΚ για IST απο SKG και εχω μερικές απορίες...
Α) Ταξιδευω κανονικα Τουρκία με ελληνικη ταυτοτητα με λατινικούς χαρακτηρες ,σωστα;
Β) κανονικα τι αποσκευή δικαιούμαι ; Απο οτι κατάλαβα μια μεχρι 30 κιλα και την χειραποσκευη,εεε;
Γ) Το τσεκ ιν,ανοίγει ηλεκτρονικά 24 ωρες πριν,αλλα απο οτι κατάλαβα δεν δέχονται στο Skg ηλεκτρονικές κάρτες επιβιβασης. Αρα περναω απο το γκισέ κανονικα να παρω καρτα επιβιβασης;

Ευχαριστω πολυ παιδια εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
Καλημέρα!
Α)Σωστά
Β)Τους όρους ναύλων και αποσκευών τους γράφει στο site. Λογικά θα είναι 23 κιλά αποσκευή συν τη χειραποσκευή σου, αλλά και πάλι διάβασε τα baggage terms στο site της εταιρείας και στην κράτησή σου.
Γ)Αν έχεις τρόπο να εκτυπώσεις την κάρτα επιβίβασης, ok.Αν όχι, "στην ουρά κύριε" :):)Έτσι κι αλλιώς θα περάσεις να σου βάλουν τα σχετικά αυτοκόλλητα στη βαλίτσα, οπότε παίρνεις και την κάρτα εκεί.
Καλό ταξίδι και καλή όρεξη στην Πόλη!!!!
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Καλημέρα!
Α)Σωστά
Β)Τους όρους ναύλων και αποσκευών τους γράφει στο site. Λογικά θα είναι 23 κιλά αποσκευή συν τη χειραποσκευή σου, αλλά και πάλι διάβασε τα baggage terms στο site της εταιρείας και στην κράτησή σου.
Γ)Αν έχεις τρόπο να εκτυπώσεις την κάρτα επιβίβασης, ok.Αν όχι, "στην ουρά κύριε" :):)Έτσι κι αλλιώς θα περάσεις να σου βάλουν τα σχετικά αυτοκόλλητα στη βαλίτσα, οπότε παίρνεις και την κάρτα εκεί.
Καλό ταξίδι και καλή όρεξη στην Πόλη!!!!
Φιλαρακι μου ευχαριστω θερμα!

Οσο για την βαλιτσα,αυτο το εχω τραβηξει screenshot απο το booking info της κρατησης μου : http://imgur.com/sCfVWU4

Απο οτι καταλαβαινω ειναι μαλλον 30 κιλα... σωστα;;;
Μαλλον ειναι large η Turkish :p

Αν και προσωπικα ποτε δεν θα εφτανα αυτο το οριο για ταξιδακι 4 ημερων ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom