Τοιχογραφίες τριών διαστάσεων

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εντυπωσιάστηκα. Ορισμένες είναι αριστουργήματα και άλλες όντως υπερβολικά φορτωμένες, είναι όμως τέχνη. Και θα προτιμούσα όλες αυτές τις εικόνες παρά μια ψυχρή άχαρη λευκή ή βρώμικη πολυκατοικία. Τουλάχιστον τόσο χρώμα και εικόνες θα ζωντάνευαν τα έτσι κι αλλιώς άσχημα κτίρια των πόλεων μας. Αυτή στα Τρίκαλα είναι υπέροχη πάντως.

Να και μια που τράβηξα εγώ στη Θεσ/νικη. Δεν είναι τόσο εντυπωσιακή και τρισδιάστατη σαν αυτές που είδαμε πριν αλλά και πάλι ομόρφηνε και έδωσε άποψη σε ένα άσχημο και παλιό κτίριο.
2015 photo-210.jpg


Πάντως αν θυμάμαι και σε ένα άλλο θέμα με εξαιρετικους χρωματισμούς δημόσιων σκαλιών ανα τον κόσμο, και ενώ στην Αθήνα υπήρξε κάτι ανάλογο έγινε μήνηση και απαγόρευση στους καλλιτέχνες για καταστροφή περιουσίας! Οπότε τι να συζητήσουμε. Είμαστε πίσω σε όλα.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Να και μια που τράβηξα εγώ στη Θεσ/νικη. Δεν είναι τόσο εντυπωσιακή και τρισδιάστατη σαν αυτές που είδαμε πριν αλλά και πάλι ομόρφηνε και έδωσε άποψη σε ένα άσχημο και παλιό κτίριο.
Πολύ ωραία τοιχογραφία Γιάννη. Εδώ φαίνεται ότι αν υπάρχει διάθεση μπορείς να διορθώσεις πολλά πράγματα χωρίς να χρειαστεί να ξοδέψεις και πολλά χρήματα.

Προσθέτω και άλλες δύο που τράβηξα σε πρόσφατο ταξίδι στις Βρυξέλλες, όπου διαπίστωσα ότι τους αρέσει πολύ το γκράφιτι.
Αν και κάποιοι από εσάς έχουν παρόμοιες φωτογραφίες ωραίο θα ήταν να τις ανεβάζατε για να δούμε και από άλλα μέρη τέτοιες ωραίες εικόνες.



 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
H δέυτερη με αποσυντονίζει πλήρως. Είναι λες και είναι μοντάζ 3 φωτογραφιών! Πολύ καλή. Γενικά ωραιο θέμα Billy. Όπου το έχω συναντησει αυτό, δηλαδή τοιχογραφίες σε κτίρια με εντυπωσιάζει. Μου αρέσει αυτή η art street τέχνη. Θα ψάξω να βρω μήπως έχω και άλλες και θα ανεβάσω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Πάντως αν θυμάμαι και σε ένα άλλο θέμα με εξαιρετικους χρωματισμούς δημόσιων σκαλιών ανα τον κόσμο, και ενώ στην Αθήνα υπήρξε κάτι ανάλογο έγινε μήνηση και απαγόρευση στους καλλιτέχνες για καταστροφή περιουσίας! Οπότε τι να συζητήσουμε. Είμαστε πίσω σε όλα.
Το θέμα αυτό καθώς και το graffiti στο ιστορικό κτίριο του Πολυτεχνείου ξεσήκωσε πληθώρα συζητήσεων στην πρωτεύουσα, με βασικά ερωτήματα
-Ποιος και γιατί είναι ο "φορέας" του καλού γούστου και με ποιον τρόπο το επιβάλλει σε μια πόλη/ γειτονιά;
-Έχουν οι κάτοικοι της γειτονιάς λόγο στις ¨εξωθεν" παρεμβάσεις από "χαρούμενους" ακτιβιστές;
Δεν είναι καθόλου απλοϊκά το ερώτηματα. Η "εικαστική" παρέμβαση στο Πολυτεχνείο ήταν μάλιστα προβληματική κατά τη γνώμη μου.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Το θέμα αυτό καθώς και το graffiti στο ιστορικό κτίριο του Πολυτεχνείου ξεσήκωσε πληθώρα συζητήσεων στην πρωτεύουσα, με βασικά ερωτήματα
-Ποιος και γιατί είναι ο "φορέας" του καλού γούστου και με ποιον τρόπο το επιβάλλει σε μια πόλη/ γειτονιά;
-Έχουν οι κάτοικοι της γειτονιάς λόγο στις ¨εξωθεν" παρεμβάσεις από "χαρούμενους" ακτιβιστές;
Δεν είναι καθόλου απλοϊκά το ερώτηματα. Η "εικαστική" παρέμβαση στο Πολυτεχνείο ήταν μάλιστα προβληματική κατά τη γνώμη μου.
Το θέμα του Πολυτεχνείου δεν το είχα στο μυαλό μου. Το ξέχασα να σου πω την αλήθεια και δεν το είχα παρακολουθήσει λεπτομερώς, αλλά νομίζω είναι ειδική περίπτωση. Σαφέστατα δεν μπορεί ο καθένας να ζωγραφίζει ανεξέλεγκτα δημόσια ιστορικά κτίρια. Και καλό θα ήταν να γίνεται σε συννενόηση με τους φορείς ή ιδιοκτήτες της εκάστοτε οικοδομής.
Κατα τη γνώμη μου στο θέμα των σκαλιών στην πλάκα αν θυμάμαι καλά ήταν υπερβολική η αντίδραση. Και βέβαια διερωτώμαι, γιατί σε πολλές προηγμένες και μη χώρες του κόσμου αυτή η τέχνη υπάρχει, εξαπλώνεται και κοσμεί κτίρια και δρόμους?

Στο Παρίσι κάποτε είχε συλληφθεί μια ακτιβίστρια καλλιτέχνης που γέμιζε με γκράφιτι τους τοίχους. Για να περάσουν τα χρόνια και να θεωρηθεί μια αναγνωρισμένη καλλιτέχνης που γκράφιτι της έγιναν και γραμματόσημα. Για μένα το 13ο διαμέρισμα του Παρισιού δεν θα είχε γοητεία αν δεν υπήρχαν τα γκράφιτι.

Θέλω να πω πως φορέας καλού γούστου δεν υπάρχει αλλά ναι θα μπορούσαν κτίρια και δρόμοι να αλλάξουν τη μίζερη όψη τους μ'αυτό τον τρόπο.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Δεν είναι καθόλου απλοϊκά το ερώτηματα. Η "εικαστική" παρέμβαση στο Πολυτεχνείο ήταν μάλιστα προβληματική κατά τη γνώμη μου.
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Ιδιαίτερα όταν έχεις να κάνεις με ένα δημόσιο κτήριο, όπως είναι το εμβληματικό κτήριο του Πολυτεχνείου, τότε όσο και άρτια αισθητικά να είναι η οποιαδήποτε παρέμβαση (που στη συγκεκριμένη περίοτωση νομίζω δεν ήταν, χωρίς φυσικά να είμαι ειδικός της τέχνης) δεν μπορεί να γίνεται ανεξέλεγκτα.
Στην προκείμενη περίπτωση όμως έχουμε απλά κτήρια που πιστεύω ότι οι οποιεσδήποτε παρεμβάσεις θα έγιναν με σύμφωνη γνώμη των κατοίκων του κτηρίου, των περιοίκων αλλά και των δημόσιων φορέων. Διαφορετικά καταλήγουμε στο επίπεδο της αυταρχίας και της ρύπανσης, όπως και συμβαίνει με τα συνήθη γκράφιτι στις γειτονιές των ελληνικών πόλεων.
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.268
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom