Βέλγιο Βοήθεια για Βρυξέλλες

yianis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας,σχεδιάζω να ταξιδέψω στις Βρυξέλλες (γιατί πληθυντικό ???).Έχω ήδη τα αεροπορικά εισιτήρια και θέλω βασικά πληροφορίες για τα μεταφορικά μέσα και κοστος ,χρονος κα . Από και προς Charleroi to Brussels .Μια ημερησία η και διανυκτερευση στο Αμστερνταμ η αλλη ημερησια (θελω προτασεις). Βασικα αξιοθεατα των Βρυξελλων .Μου αρέσει να βλέπω και να δω πως ζουν οι ντοπιοι, οχι τουριστικα μερη ,παραδοσιακα. .Εχω διαβασει το forum ,αλλα καλο ειναι να ανανεωνονται οι πληροφοριες. Καποιο μαγαζι για φαγητο με παραδοσιακα, καποιες μπυραριες που επισκεφθήκατε..Φυσικά το low budget είναι προτεραιότητα. Εαν ξεχασα κατι συμπληρωστετο ,Ευχαριστω και ολα θα πανε καλα.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Βρ
Γεια σας,σχεδιάζω να ταξιδέψω στις Βρυξέλλες (γιατί πληθυντικό ???).Έχω ήδη τα αεροπορικά εισιτήρια και θέλω βασικά πληροφορίες για τα μεταφορικά μέσα και κοστος ,χρονος κα . Από και προς Charleroi to Brussels .Μια ημερησία η και διανυκτερευση στο Αμστερνταμ η αλλη ημερησια (θελω προτασεις). Βασικα αξιοθεατα των Βρυξελλων .Μου αρέσει να βλέπω και να δω πως ζουν οι ντοπιοι, οχι τουριστικα μερη ,παραδοσιακα. .Εχω διαβασει το forum ,αλλα καλο ειναι να ανανεωνονται οι πληροφοριες. Καποιο μαγαζι για φαγητο με παραδοσιακα, καποιες μπυραριες που επισκεφθήκατε..Φυσικά το low budget είναι προτεραιότητα. Εαν ξεχασα κατι συμπληρωστετο ,Ευχαριστω και ολα θα πανε καλα.
Βρυξελλες κ low budget ειδικα σε φαγητο λιγο δυσκολο...εκτος αν τρως τηγανιτες πατατες απ εξω..ημουν προσφατα κ ενα κυριως δεν πεφτει κατω απο 20 ευρω
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Μέσα Αυγούστου πήγαμε για 5 μέρες...Από Σαρλερουά για βρυξέλλες πήγα με λεωφορείο ( 14 Ε το άτομο μέσω ίντερνετ,το έβγαλα μία βδομάδα πριν το ταξίδι).
Πήρα τo εισιτήριο 10 διαδρομών με τραίνο (railpass 76Ε),που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και απο 2 ή περισσότερα άτομα και έκανα 2 μονοήμερες σε Μπρυζ και Γανδη.....
Με τις τελευταίες 2 διαδρομες που περίσσεψαν πήγα στο Σαρλερουά και απο εκεί με λεωφορείο της ΤEC (bus Line A) με 5Ε πήγα στο αεροδρόμιο.
Για μπύρες την βγάζαμε στην Πλατεία Saint Gery κοντά στο Χρηματιστήριο που συχνάζουν αρκετοί ντόπιοι ( 3-4Ε η μπύρα)
Φτηνό φαγητό δεν υπάρχει,ακόμα και μια πίτα με γύρο δεν πέφτει κάτω απο 4,5-5Ε....
Εισιτήρια για μετρό-τραμ(2,1E) πήρα μόνο για να πάω στο Αtomium....(δες το,βγάλε φωτογραφίες,μην μπαίνεις μέσα...δεν αξίζει)
Μακριά απο τα εστιατόρια της Grand Place με μύδια ,πατάτες και άλλες τουριστικές ΜΠΟΥΡΔΕΣ,που πληρώνεις το βάρος τους σε χρυσό...;)
Οτι άλλο θες,ρώτα.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
Βρυξελλες..χμ..η πιο αδιαφορη πολη της Ευρώπης που εχω δει,Επίσης βρωμικη..
Αν θες τη γνωμη μου θα φυγεις οσο πιο γρηγορα γινεται και θα πας Γανδη, Μπρυζ,Αμβερσα.
Mαγικο το αμστερνταμ θελει οπωσδήποτε μια διαμονη τουλάχιστον.
ποσες μερες πας;
 

Dpapatheo

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum. Σε 1,5 μήνα, συγκεκριμένα 25/11 με 29/11, θα επισκεφτώ τις Βρυξέλλες. Έχω κλείσει αεροπορικά με ryan και διαμονή μέσω airbnb. Θα ήθελα μερικές πληροφορίες για την εν λόγω πόλη αλλά και για την χώρα. Καταρχήν κάνω της εξής σκέψη...Να αφιερώσω 2 ή 3 μέρες στις Βρυξέλλες και μια μέρα να κάνω μια εκδρομή είτε στην Μπρυζ είτε στην Γάνδη...Αρχικά, σκεφτόμουν μήπως αφιερώσω 2 μέρες σε εκδρομές αλλα ενδεχομένως να ναι προτιμότερο να δω λίγο τις Βρυξέλλες. Ακόμα και για μια πόλη, που θεωρητικά πάντα δεν έχει κάτι το σπουδαίο 2 μέρες ίσως να ναι πολύ λιγες...Περιμένω τις απαντήσεις σας. :)
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Καλό θα είναι αν μπορείς να μείνεις 1 βράδυ Γάνδη ή Μπρυζ,όπου αποφασίσεις να πας.Όποιο από τα 2 μέρη διαλέξεις δεν νομίζω να απογοητευθείς πάντως..
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Να βάλεις διανυκτέρευση ενα βράδυ Μπρύζ ή Γάνδη. Στη θέση σου θα έβαζα απο μια διανυκτέρευση και στις δυο. Είναι μοναδικές και οι δύο. Αν ξαναπήγαινα Βρυξέλλες δεν θα έκανα πάνω απο 1 διανυκτέρευση, αλλα γούστα είναι αυτά.
 

Dpapatheo

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή. Έχω ήδη κλείσει διαμονή 4 βράδια στις Βρυξέλλες. Να αφιερώσω 2 μέρες Βρυξέλλες και δυο εκδρομές σε Γάνδη και Μπρυζ? Η 3 μέρες Βρυξέλλες και μια εκδρομή σε μια πόλη εκ των δυο ?
 

nansialex

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σε ολους...σκεφτομαστε να επισκεφτουμε τις βρυξελλες και θα θελαμε πληροφοριες για το που αξιζει ν μεινει κανεις, τι να δει, κτλ θια μεινουμε 4 βραδια...οποιοσδηποτε πληροφοριες θα μας φανουν χρησιμες!
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
http://www.booking.com/hotel/be/ada...c45d82e1d094b8ad4adf591cX1;type=total;ucfs=1&

Μείναμε εδώ. το καλύτερο της κατηγορίας του κατ εμε και στην καρδια των Βρυξελλών (4 λεπτα απο την Γραντ Πλαζ)

Τωρα στις Βρυξελλες τρομερά αξιοθέατα δεν εχει. Πιο πολυ να δειτε Γκράντ Πλαζ και τα σοκάκια εκει γυρω,Άτομιουμ και Μινι Ευρώπη ,εχει και κάποια μουσεία ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σας και πολυ σοκολάτα. Προτείνω έξοδο στο Delirium,ρόφημα σοκολάτας στο Wittamer,και μια μονοήμερη εκδρομη στην Μπριζ.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
σπαστο σε 2 βραδια βρυξελλες(τα τελευταια) και απο ενα Μπρυζ και Γανδη...μεταφορες με τρενα ,κοντινες αποστασεις....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
γεια σε ολους...σκεφτομαστε να επισκεφτουμε τις βρυξελλες και θα θελαμε πληροφοριες για το που αξιζει ν μεινει κανεις, τι να δει, κτλ θια μεινουμε 4 βραδια...οποιοσδηποτε πληροφοριες θα μας φανουν χρησιμες!
Γεια. Πληροφορίες για Βρυξέλλες και γενικά για Βέλγιο μπορείς να πάρεις διαβάζοντας από αυτά τα θέματα
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=113
και από αυτές τις ιστορίες
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=113
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom