Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

kukilia

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Εχμμ.. Αν υποθέσουμε ότι φτάνεις απόγευμα-βράδυ στην Παλαιόχωρα μετά το Ελαφονήσι, την επόμενη περιπλανιεσαι στις εκεί παραλίες, τη μεθεπόμενη καραβάκι για Αγία Ρουμέλη και Καλόγηρο-Μάρμαρα, μπορείς την τέταρτη να κινηθείς προς Χανιά και να μείνετε εκεί αλλα 4 βράδια. Εκτός αν σκοπεύετε να μείνετε νύχτα και στην Αγία Ρουμέλη ας πούμε, τότε αλλάζει.
Θα έχετε αρκετά πράγματα να κάνετε και αρκετές επιλογές και από Χανιά, τις παραλίες στο Ακρωτήρι (Σεϊτάν λιμάνια πηγαίνετε μέρα και ώρα που θα αποφύγετε την πολυκοσμία), τη λίμνη Κουρνά και τις πηγές Αργυρούπολης προς Ρέθυμνο, και διάφορα άλλα ανάλογα την όρεξή σας :) Αν υπάρχει όρεξη, ξεκινάτε κι ενα πρωί από Χανιά εφοδιασμένοι και οδηγείτε περίπου 90 λεπτά για ολοήμερη εκδρομή στα νότια του νομού Ρεθύμνου, παραλία Τριόπετρα για παράδειγμα, ή Πρέβελη,ή,ή....πολλές φανταστικές επιλογές...Δηλώνω ερωτευμένος με νότιο Ρέθυμνο, το παραδέχομαι:xalara:

:clap: πολυ ωραια μου τα λες, ο μακαρονας μου δεν ειναι λατρης των χιλομετρων δυστυχως, κ ως τωρα ευτυχως εχει κανει λιγες ερωτησεις για το τι προγραμμα του ετοιμαζω...οχι τοσο γιατι ο κακομοιρουλης δε με χερει καλα,οσο για το οτι με εμπιστευεται οτι φτιαχνω κατι το χαλαρο...:haha:. Οντως Ελλαδα η οδηγηση ειναι δικια μου, μα δεν σου κρυβω πως για το νησι αυτο, εχω μια αμυδρη ανησυχια....χαχαχα...Πρεβελη ειχα παει με τις κολλητες απο το λυκειο στο μακρινο......και τοτε ηταν που ειπα...Την επομενη φορα νοικιαζω αμαχι και για 25 μερες μονο κρητη...Τωρα περασε μια 20ετια, κ παω Κρητη για 10 μερες μετα απο 2 χρονια τρεχιματος για πολλαπλους λογους..οποτε ειπα να περιοριστω λιγο. Δε θα σε χεχασω για τη Ροδο κ Φυσικα για την επομενη φορα στην Κρητη.;)
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
:clap: πολυ ωραια μου τα λες, ο μακαρονας μου δεν ειναι λατρης των χιλομετρων δυστυχως, κ ως τωρα ευτυχως εχει κανει λιγες ερωτησεις για το τι προγραμμα του ετοιμαζω...οχι τοσο γιατι ο κακομοιρουλης δε με χερει καλα,οσο για το οτι με εμπιστευεται οτι φτιαχνω κατι το χαλαρο...:haha:. Οντως Ελλαδα η οδηγηση ειναι δικια μου, μα δεν σου κρυβω πως για το νησι αυτο, εχω μια αμυδρη ανησυχια....χαχαχα...Πρεβελη ειχα παει με τις κολλητες απο το λυκειο στο μακρινο......και τοτε ηταν που ειπα...Την επομενη φορα νοικιαζω αμαχι και για 25 μερες μονο κρητη...Τωρα περασε μια 20ετια, κ παω Κρητη για 10 μερες μετα απο 2 χρονια τρεχιματος για πολλαπλους λογους..οποτε ειπα να περιοριστω λιγο. Δε θα σε χεχασω για τη Ροδο κ Φυσικα για την επομενη φορα στην Κρητη.;)
Με λίγη προσοχή δε θα έχεις πρόβλημα στην οδήγηση, προσωπικά μου φαίνεται μια χαρά σε σχέση με την τρέλα της Ρώμης στην οδήγηση:):)
Βασικά τώρα σας γράφω από τη Λέρο, μόλις φτάσαμε!!! Οπότε σύντομα θα μπορώ να ανεβάσω τη μεγάλη διετή περιπέτεια "Δωδεκάνησα":)
 

Southampton

Member
Μηνύματα
26
Likes
31
Επιστροφή μετά τις διακοπές και ήδη νομίζω πως έχουν περάσει μήνες από αυτές.

Συνολικά να ευχαριστήσω για ακόμη μία φορά όλους όσους έδωσαν τις προτάσεις τους.
Από παραλίες πήγαμε

Μπάλο
Φαλάσαρνα
Ελαφονήσι
Παλαιόχωρα
Λιανισκάρι
Άγιους Απόστολους

Πιστεύουμε ότι καλύτερη εμπειρία για ακόμη φορά είναι το αγαπημένο Ελαφονήσι.
Μεγαλύτερη απογοήτευση από όλες ήταν η Παλαιόχωρα καθώς ούτε ιδιαίτερα καθαρή ήταν η θάλασσα αλλά κι ούτε κάτι το ιδιαίτερο.

Από φαγητό θα πω ότι λατρέψαμε την Γραμπούσα.
Σέρβις, φαγητό άλλου επιπέδου...αλλά αυτό που κυριολεκτικά έκανε την μεγαλύτερη διαφορά ήταν η τσικουδιά - αγίασμα. Δεν θα μπορούσα να μην την προτείνω.

Η Μηλιά δεν μας άρεσε ιδιαίτερα. Ίσως να μην ήταν κάτι το οποίο ψάχναμε την συγκεκριμένη στιγμή αλλά μας φάνηκε αρκετά υπερτιμημένο και το φαγητό μέτριο, αλλά γούστα είναι αυτά. Προσωπικά δεν θα το πρότεινα ειδικά αν υπολογίσει κανείς ότι και η διαδρομή δεν είναι ιδιαιτέρος καλή.

Για γλυκό - παγωτό εξαιρετικό το ζουμερό στην Κουκουβάγια αλλά πααααααρα πολύ βαβούρα στο μαγαζί που δεν σε αφήνει να απολαύσεις το τοπίο.
Το παγωτό στον Ιταλό στα Χανιά όντως εξαιρετικό.

Οι 5 μέρες ήταν πάρα πολύ λίγες δυστυχώς.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Δεν ξέρω πως είναι το Ελαφονήσι και τα Φαλάσαρνα το καλοκαίρι αλλά χθες (17-3-2016) ήταν υπέροχα.

Ελαφονήσι
View attachment 142012

Φαλάσαρνα
View attachment 142013

View attachment 142014
Το καλοκαιρι δυσκολο να βγαλεις τετοιες φωτογραφιες. (Χωρις κοσμο) παραμενουν ομως το ιδιο ομορφες και οι δυο παραλιες με γαλαζοπρασινα νερα, (αποκλειεται τοσο καθαρα). Ελπιζω να εκμεταλλευτηκες την ευκαιρια και να εριξες μια βουτια. ;)
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
την καλυτερη περιοδο πηγες νομιζω!
το καλοκαιρι ειναι αδυνατον να βρεις αυτες τις παραλιες τοσο ηρεμες και σιγουρα χανουν την ομορφια του με τοσο κοσμο που τις επισκεπτεται αλλα για καποιον που δεν εχει την επιλογη, ανοιξη 'η καλοκαιρι, σιγουρα αξιζει να επισκευτει αυτες τις 2 παραλιες ακομα και με κοσμο!
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Καλησπέρα, προσπαθω οσο μπορω να διαβασω ολες τις πληροφοριες που εχετε προσθέσει αλλα θα ηθελα βοηθεια ως προσ τη διαμονή.
Ειμαστε ζευγαρι και θα παμε για 7 βραδια μεσα προς τέλη ιουλιου, λογω του οτι δε μπορουσαμε να κανονισουμε τις αδειες νωριτερα , ειμαι στο ψαξιμο και βλεπω οτι η πληροτητα εχει ανεβει αρκετα.

Θα προτείνατε καποιο αλλο μερος εκτος της παλιας πόλης για τη διαμονή μας, το προγραμμα θα εχει σιγουρα Ελαφονήσι, φαλάσαρνα, μπαλο και καποια αλλα μέρη και το βραδυ βολτες στην παλιά πολη, σκεφτομουν να μεινουμε καπου πιο δυτικά για να μοιρασουμε την αποσταση με τις παραλιες αλλά εφοσον θα πηγαινουμε φανταζομαι καθημερινα τα βραδια για φαγητο-βολτα στην παλια πολη μηπως ειναι μια η αλλη. Δεν αποκλείω και τη Διαμονή σε καποιο χωριό εφόσον υπαρχει αυτοκίνητο και ορεξη.

Υπαρχει καποιο ξενοδοχειο-καταλλυμα που θα προτεινατε για διαμονή. κοστος απο 60-120 αναλογα και με τις παροχες. Ψαχνουμε κατι ομορφο, με πρωινό δεν εχουμε πρόβλημα να μεινουμε σε μεγαλο ξενοδοχείο αλλα προτιμαμε συνήθως μικρότερα και πιο ησυχα καταλλυματα.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Στάθη έρχεσαι σε πολύ δύσκολη σαιζόν κλείσε άμεσα ξενοδοχείο δες από το booking τι ακριβώς σε βολεύει καλό θα είναι να μην απομακρυνθείς πολύ από τα Χανιά που το καλοκαίρι -αν και καταποντισμός - εξακολουθούν να είναι υπέροχα .
Επιλογές για φαγητό έχουμε γράψει αρκετές το ίδιο και για τις παραλίες
άρχισε λοιπόν το ψάξιμο και αν κάπου έχεις απορίες εδώ είμαστε να βοηθήσουμε .
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Στάθη έρχεσαι σε πολύ δύσκολη σαιζόν κλείσε άμεσα ξενοδοχείο δες από το booking τι ακριβώς σε βολεύει καλό θα είναι να μην απομακρυνθείς πολύ από τα Χανιά που το καλοκαίρι -αν και καταποντισμός - εξακολουθούν να είναι υπέροχα .
Επιλογές για φαγητό έχουμε γράψει αρκετές το ίδιο και για τις παραλίες
άρχισε λοιπόν το ψάξιμο και αν κάπου έχεις απορίες εδώ είμαστε να βοηθήσουμε .
Ευχαριστω παρα πολύ "Ρεθυμνο" :D , ναι εχω διαβάσει πολλα για φαγητο και παραλίες , ειδικα δικά σου και ειναι πολυ χρησιμα αλλα τελικά αποφασισαμε να παμε καπου αλλού τελη ιουλίου και να επισκεφθουμε τα χανιά το σεπτεμβριο μαλλον που θα ειναι πιο ησυχα, εχω ακούσει για την πολυκοσμια και την κινηση κλπ και δε με ψηνουν ιδιαιτερα.. που και το σεπτεμβριο θα εχει κοσμο αλλα σιγουρα πολυ καλυτερα απο τελη ιουλιου
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλησπέρα, προσπαθω οσο μπορω να διαβασω ολες τις πληροφοριες που εχετε προσθέσει αλλα θα ηθελα βοηθεια ως προσ τη διαμονή.
Ειμαστε ζευγαρι και θα παμε για 7 βραδια μεσα προς τέλη ιουλιου, λογω του οτι δε μπορουσαμε να κανονισουμε τις αδειες νωριτερα , ειμαι στο ψαξιμο και βλεπω οτι η πληροτητα εχει ανεβει αρκετα.

Θα προτείνατε καποιο αλλο μερος εκτος της παλιας πόλης για τη διαμονή μας, το προγραμμα θα εχει σιγουρα Ελαφονήσι, φαλάσαρνα, μπαλο και καποια αλλα μέρη και το βραδυ βολτες στην παλιά πολη, σκεφτομουν να μεινουμε καπου πιο δυτικά για να μοιρασουμε την αποσταση με τις παραλιες αλλά εφοσον θα πηγαινουμε φανταζομαι καθημερινα τα βραδια για φαγητο-βολτα στην παλια πολη μηπως ειναι μια η αλλη. Δεν αποκλείω και τη Διαμονή σε καποιο χωριό εφόσον υπαρχει αυτοκίνητο και ορεξη.

Υπαρχει καποιο ξενοδοχειο-καταλλυμα που θα προτεινατε για διαμονή. κοστος απο 60-120 αναλογα και με τις παροχες. Ψαχνουμε κατι ομορφο, με πρωινό δεν εχουμε πρόβλημα να μεινουμε σε μεγαλο ξενοδοχείο αλλα προτιμαμε συνήθως μικρότερα και πιο ησυχα καταλλυματα.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
αφου θα εχεις αυτοκινητο δες στο GBA στον Καλαθα 100 ευρω το δικλινο 150 τα 2 δωματια 170 2 δωματια και κουζινα, η ακομη στα πολλα και ωραια σπιτια σε Βαμο, κοκκινο χωριο, Πλακα, η Πεμονια η βιλλα Καλιθεα καπως ακριβουτσικη, ..επισης στο χωριο σπηλια ειναι οι βιλες Κατερινα, ioanni cottage,( περισυ ειχε 110 το βραδυ) ελια, στις Βουβες ειναι η βιλα Στελλα διπλα ακριβως απο τη περιφημη ελια,.. Τις τιμες για τα τελαυταια δεν τις γνωριζω
 
Μηνύματα
12
Likes
6
Καλησπέρα ταξιδιώτες!!!!είμαστε τρια κοριτσια και ετοιμαζομαστε να κλεισουμε για 15 αυγουστο στα χανια...το προβλημα ειναι οτι ειμαστε νεοι οδηγοι και λεμε να μην παρουμε αμαξι...αξιζει να τριγυρισουμε στο παλιο λιμανι και να κανουμε μια ημερισια εκδρομη με κτελ στο ελαφονησι????
πιστευουμε οτι θα ειναι και πολυ ωραια λογω ημερων...επιπλεων για βραδινες εξοδους πιο μακρια απο την παλια χωρα λεμε να παιρνουμε ταξι!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom