Capital Controls και ταξίδια

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Δεν έχει άμεση σχέση με ταξίδια(ίσως έμμεση...).
Θα επιτρέπεται πλέον η ρευστοποίηση(πώληση) μεριδίων αμοιβαίων κεφαλαίων.Βέβαια φαντάζομαι ότι θα γίνεται υποχρεωτική κατάθεση σε λογαριασμό ταμιευτηρίου όπου οι αναλήψεις θα γίνονται με τους γνωστούς περιορισμούς.Πιθανόν κάποιοι "εγκλωβισμένοι" θα έχουν τώρα περισσότερη άνεση για κατανάλωση και ταξίδια.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Do
Την άλλη εβδομάδα θέλω να αγοράσω εισιτήρια για την Όπερα του Παρισιού απο το site τους με πληρωμή online με Visa και απ οτι διαβαζω εδώ φοβάμαι οτι δεν θα περάσει η συναλλαγή. Εχει δοκιμάσει κανείς να αγοράσει εισιτήρια για θέατρο κτλ μέσω internet?
Δοκίμασε τελικά την συναλλαγή; Πιστεύω ότι θα περάσει , εγώ έκανα σήμερα συναλλαγή με site του εξωτερικού, με πιστωτική κάρτα για αγορά ενός βιβλίου. Λογιά ισχύουν πλέον οι διαδικτυακές συναλλαγές με πιστωτική κάρτα, αρκεί να μην πληρώσεις μέσω paypal.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
εμένα πάντως αγορά card reader από το aliexpress ,με απευθείας χρήση πιστωτικής και όχι paypall, δεν την επέτρεψε
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
τζίφος!
Προσπάθησα να κλείσω εκδρομή με Rabbies (προπληρωμή), αλλά δεν το δέχεται: ουτε με master ούτε με debit της Εθνικής, ούτε με visa της Πειραιώς...
θα επικοινωνήσω με Τράπεζες, έστειλα email και στο πρακτορείο..
Αλλη λύση ..?
 

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Περουπολη
Do

Δοκίμασε τελικά την συναλλαγή; Πιστεύω ότι θα περάσει , εγώ έκανα σήμερα συναλλαγή με site του εξωτερικού, με πιστωτική κάρτα για αγορά ενός βιβλίου. Λογιά ισχύουν πλέον οι διαδικτυακές συναλλαγές με πιστωτική κάρτα, αρκεί να μην πληρώσεις μέσω paypal.
Αυριο Τριτη βγαινουν τα εισητηρια και θα δοκιμάσω χωρις να εχω πολλες ελπίδες. Τα βιβλία ειναι στις κατηγορίες που επιτρέπεται η αγορα μέσω internet, τα εισητήρια θεαμάτων οχι.
 

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Περουπολη
Τζίφος :
"Your booking n° xxxxxxxxxxxxx did not go through due to a problem with your payment card. Consequently it has been automatically cancelled."

Δοκίμασα με τρείς διαφορετικές πιστωτικές Eurobank, Alpha και Attica.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.490
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
τζίφος!
Προσπάθησα να κλείσω εκδρομή με Rabbies (προπληρωμή), αλλά δεν το δέχεται: ουτε με master ούτε με debit της Εθνικής, ούτε με visa της Πειραιώς...
θα επικοινωνήσω με Τράπεζες, έστειλα email και στο πρακτορείο..
Αλλη λύση ..?
Εγώ πήγα τον Αύγουστο Λονδίνο και έκλεισα από εδώ εκδρομές με τα εξής σάιτ: goldentours.com & viator.com

Σου προτείνω να προσπαθήσεις και με αυτά αν θες. Αλλά νομίζω ότι θα μπορούσες κιόλας αν έχουν κάποια γραφεία το συγκεκριμένο πρακτορείο που θες να κλείσεις στη πόλη που θα πας, να πας αυτοπροσώπως εκεί να κλείσεις εκδρομή με πιστωτική..

Υ.Γ. Εγώ χρησιμοποίησα πιστωτική visa της Alpha
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Γεια σας! Προσπαθώ εδώ και 1 εβδομάδα να κλείσω εισιτήρια σε Βατικανό και Galleria Borghese και μου απορρίπτει συνεχώς τη συναλλαγή με χρεωστική της Alpha Bank και από την τράπεζα που ρώτησα μόλις σήμερα μου λένε ότι είναι λόγω Capital controls και ότι η κάρτα δεν έχει κανένα πρόβλημα. Είναι δυνατόν;;; Νόμιζα ότι κάθε είδους εισιτήρια είχαν απελευθερωθεί! Πώς γίνεται να αγοράζετε εσείς βιβλία και να μη μπορώ να αγοράσω εισιτήρια; Είναι μήπως θέμα του ίδιου του Βατικανού και της Γκαλερί; Να το δοκιμάσω από άλλο σάιτ;
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Άραγες, εισητήρια για μουσεία και παραστάσεις, δεν γίνεται ακόμα να παραγγείλουμε online.?
Τι να σου πω φιλε μου, αγνωστο, απ'οτι εχω καταλαβει μεχρι στιγμης εχω διαβασει οτι καποιος τα καταφερε και ενα σωρο αλλα ατομα δεν το πετυχανε. Θεωρητικα δε γινεται, αλλα θα ελεγα δοκιμασε, γιατι εγω εκανα αγορα απο bookdepository και amazon μεσω πιστωτικης επιτυχημενα. Τωρα αν εχει αγορασει καποιος αλλος εισιτηρια ας μας ενημερωσει. Το paypal σιγουρα παντως δεν λειτουργει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.691
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom