Βέλγιο Γαλλία Ταξίδι στην Lille λόγω Eurobasket

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα πραγματοποιήσω ένα ταξίδι τον Σεπτέμβριο στην Lille λόγω Eurobasket 5 ημερών (4 διανυκτερευσεις). Ξερω είναι λίγο ριψοκίνδυνος ο λόγος ,αλλά η παρέα είναι πολύ αισιόδοξη και πιστευει ότι θα φτάσουμε τελικό...Θα ηθελα λοιπον να κανω καποιο προγραμματισμό για μονοημερες εκδρομές λαμβάνοντας και το ασχημο ενδεχόμενη της μη πρόκρισης της Εθνικής. Τι θα προτείνατε να δω στην περιοχή δεδομενου οτι έχω παει Βρυξέλες, Γανδη και Μπρυζ. Σκευτομαι να δω καποιες μικροτερες πόλης του Βελγιου , μια που η Lille βρισκεται στα σύνορα με το Βελγιο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Γνωμη μου, Ζαγκρεπ να πας...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα πραγματοποιήσω ένα ταξίδι τον Σεπτέμβριο στην Lille λόγω Eurobasket 5 ημερών (4 διανυκτερευσεις). Ξερω είναι λίγο ριψοκίνδυνος ο λόγος ,αλλά η παρέα είναι πολύ αισιόδοξη και πιστευει ότι θα φτάσουμε τελικό...Θα ηθελα λοιπον να κανω καποιο προγραμματισμό για μονοημερες εκδρομές λαμβάνοντας και το ασχημο ενδεχόμενη της μη πρόκρισης της Εθνικής. Τι θα προτείνατε να δω στην περιοχή δεδομενου οτι έχω παει Βρυξέλες, Γανδη και Μπρυζ. Σκευτομαι να δω καποιες μικροτερες πόλης του Βελγιου , μια που η Lille βρισκεται στα σύνορα με το Βελγιο.
Το Μάιο ήμουν για 4 μέρες στη Lille. Από τις εκδρομές που μπορείς να έκανα (χρησιμοποιώντας αποκλειστικά τρένα), ξεχώρισα τα παρακάτω μέρη (θα τα πω σχεδόν μονολεκτικά, ψάξε περισσότερες λεπτομέρειες στο google):
- Arras. Σήμερα είναι μια μικρή πρωτεύουσα νομού, κοντά στη Lille. Παλιά όμως διετέλεσε βασιλική πόλη και πρωτεύουσα, και δείχνει την ιστορία της.
- Lens. Πρακτικά πας για ένα σύντομο πέρασμα, για να δεις το Παράρτημα του μουσείου του Λούβρου που βρίσκεται στην πόλη, και τον Art Deco σιδηροδρομικό σταθμό.
- Bergues. Μια πολύ μικρή πόλη κοντά στη Δουνκέρκη, με οχυρώσεις, παλιά κτήρια, κανάλια κλπ. Είναι σα να έχει ξεμείνει σε κάποιο προηγούμενο αιώνα.
- Boulgone-sur-Mer. Παραλιακό θέρετρεο, λιμάνι, μεγάλο ενυδρείο, αλλά και μια πανέμορφη παλιά πόλη με κάστρο. Αν πας, συνιστώ και το εστιατόριο L'Ilot Vert στην παλιά πόλη. Αν παίζει αυτοκίνητο, μπορείς να εξερευνήσεις και την υπόλοιπη περιοχή της Cote d' Opal.
- St-Omer. Αριστοκρατική πόλη με αντίστοιχη αστική αρχιτεκτονική (κάποια κτήρια-διαμάντια, κυρίως από τα πανεπιστήμιά της), και ένας φοβερός καθεδρικός.

Επίσης, μπροείς να πας και Δουνκέρκη (εγώ είχα πάει στον εορτασμό της επετείου της μάχης/εκκένωσης, αλλά κατά τα άλλα η πόλη είναι μια μετριότητα) και Calais (επίσης μετριότητα).

Στο Βέλγιο τώρα, τα καλύτερα μέρη που είναι σχετικά κοντά στη Lille, έχεις πάει ήδη. Η Tournai που είναι επίσης κοντά κάτι λέει (αλλά όχι στα επίπεδα των παραπάνω). Επίσης αξίζει η Ανατολική Φλαμανδία (Antwerp, Lier, Mechelen, κλπ) αλλά σου πέφτει σχετικά μακριά από τη Lille (καλύτερα άλλο ταξίδι).

Άμα θες περισσότερες λεπτομέρειες ή/και άλλες ιδέες για την περιοχή, συνιστώ αυτό το βιβλίο: http://www.bookdepository.com/Northern-France-Paris-Region-Green-Guide/9782067190382
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Το Μάιο ήμουν για 4 μέρες στη Lille. Από τις εκδρομές που μπορείς να έκανα (χρησιμοποιώντας αποκλειστικά τρένα), ξεχώρισα τα παρακάτω μέρη (θα τα πω σχεδόν μονολεκτικά, ψάξε περισσότερες λεπτομέρειες στο google):
- Arras. Σήμερα είναι μια μικρή πρωτεύουσα νομού, κοντά στη Lille. Παλιά όμως διετέλεσε βασιλική πόλη και πρωτεύουσα, και δείχνει την ιστορία της.
- Lens. Πρακτικά πας για ένα σύντομο πέρασμα, για να δεις το Παράρτημα του μουσείου του Λούβρου που βρίσκεται στην πόλη, και τον Art Deco σιδηροδρομικό σταθμό.
- Bergues. Μια πολύ μικρή πόλη κοντά στη Δουνκέρκη, με οχυρώσεις, παλιά κτήρια, κανάλια κλπ. Είναι σα να έχει ξεμείνει σε κάποιο προηγούμενο αιώνα.
- Boulgone-sur-Mer. Παραλιακό θέρετρεο, λιμάνι, μεγάλο ενυδρείο, αλλά και μια πανέμορφη παλιά πόλη με κάστρο. Αν πας, συνιστώ και το εστιατόριο L'Ilot Vert στην παλιά πόλη. Αν παίζει αυτοκίνητο, μπορείς να εξερευνήσεις και την υπόλοιπη περιοχή της Cote d' Opal.
- St-Omer. Αριστοκρατική πόλη με αντίστοιχη αστική αρχιτεκτονική (κάποια κτήρια-διαμάντια, κυρίως από τα πανεπιστήμιά της), και ένας φοβερός καθεδρικός.

Επίσης, μπροείς να πας και Δουνκέρκη (εγώ είχα πάει στον εορτασμό της επετείου της μάχης/εκκένωσης, αλλά κατά τα άλλα η πόλη είναι μια μετριότητα) και Calais (επίσης μετριότητα).

Στο Βέλγιο τώρα, τα καλύτερα μέρη που είναι σχετικά κοντά στη Lille, έχεις πάει ήδη. Η Tournai που είναι επίσης κοντά κάτι λέει (αλλά όχι στα επίπεδα των παραπάνω). Επίσης αξίζει η Ανατολική Φλαμανδία (Antwerp, Lier, Mechelen, κλπ) αλλά σου πέφτει σχετικά μακριά από τη Lille (καλύτερα άλλο ταξίδι).

Άμα θες περισσότερες λεπτομέρειες ή/και άλλες ιδέες για την περιοχή, συνιστώ αυτό το βιβλίο: http://www.bookdepository.com/Northern-France-Paris-Region-Green-Guide/9782067190382
Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Ακουγονται πολυ ενδιαφέρουσες. Ξςχασα να πω οτι ηδη εχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο οπότε οι μετακινήσεις θα ειναι σχετικά ευκολες. Αρχιζω το ψαξιμο στο χάρτη.

Γνωμη μου, Ζαγκρεπ να πας...
Από την Lille; Λίγο μακριά πέφτει...o_O

Στις πολεις Dinant, Namur. Leuven, Aalst εχει παει κανεις να μου πει αν αξιζουν;
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Τ
- Boulgone-sur-Mer. Παραλιακό θέρετρο, λιμάνι, μεγάλο ενυδρείο, αλλά και μια πανέμορφη παλιά πόλη με κάστρο. Αν πας, συνιστώ και το εστιατόριο L'Ilot Vert στην παλιά πόλη. Αν παίζει αυτοκίνητο, μπορείς να εξερευνήσεις και την υπόλοιπη περιοχή της Cote d' Opal.
Αν και η πόλη που είδα μ' άρεσε πολύ, δεν είχα και κριτήριο όντας η μοναδική που επισκέφτηκα. Συμπληρώνω τον ασυνήθιστα διακοσμημένο εσωτερικά καθεδρικό ναό με δίχτυα το καλοκαίρι (!) και ενδιαφέρουσες τοιχογραφίες υπό αποκατάσταση στην κρύπτη πίσω από το ναό.
P1030546.JPG


Στα παράλια επανάληψη του γεωλογικού φαινομένου των White Cliffs απέναντι από τη Μάγχη.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Η περιοχή - Boulgone-sur-Mer και - St-Omer που μου προτεινεται ειναι καλή επιλογή για μια ημερήσια. Το Mechelen επίσης το έχω στο μυαλό μου ναπάω.Για τις πολεις ομως του Βελγίου Dinant, Namur. Leuven, Aalst γιατί δεν μου λέτε τίποτα. Ειναι προτιμότερο να κινηθώ στα παράλια της Γαλλίας παρά στις συγκεκριμένες πόλεις του Βελγίου;
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Μια που ήσουν προσφατα στην Lille εχεις να προτεινεις κανενα εστιατότιο με λογικές τιμές. Ας ειναι και εξω απο την Lille δεν θα ειναι προβλημα αφου θα εχουμε αυτοκινητο. Επισης γνωριζεις μηπως πως μπορώ να παω πιο οικονομικα στο αεροδρόμιο Carleroi απο την Lille γιατι σκευτοματε να αφησουμε εκει το αυτοκινητο;[/QUOTE]
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μια που ήσουν προσφατα στην Lille εχεις να προτεινεις κανενα εστιατότιο με λογικές τιμές. Ας ειναι και εξω απο την Lille δεν θα ειναι προβλημα αφου θα εχουμε αυτοκινητο. Επισης γνωριζεις μηπως πως μπορώ να παω πιο οικονομικα στο αεροδρόμιο Carleroi απο την Lille γιατι σκευτοματε να αφησουμε εκει το αυτοκινητο;
Η εμπειρία μου από εστιατόρια στη Lille:
- Είτε είναι καλά αλλά πανάκριβα (τιμές Παρισιού +30%)
- Είτε είναι φτηνά αλλά δεν είναι κάτι που θα το συνιστούσα.

Πάντως επειδή είναι φοιτητούπολη, είναι γεμάτη από φαγητόδρομους. Μια βόλτα π.χ. στη Rue de Gand, Rue Royal, Rue Thiers , δίνει πολλές επιλογές. Γενικά στη Γαλλία, μπορείς να πετύχεις καλές τιμές κλείνοντας online - Για παράδειγμα, από το lafourchette.com, μπορείς να πετύχεις έκπτωση ως 40% σε κάποια εστιατόρια στις τιμές καταλόγου/μενού.

Για Charleroi, υπάρχει είτε η επιλογή τρένου μέσω Βρυξελλών (οπότε και θα πάρεις το γρήγορο τρένο από το σταθμό Lille-Europe), είτε η επιλογή του αργού τρένου που πάει στην πόλη του Charleroi με μια αλλαγή στην Tournai (1 ώρα και 40') - και μετά με το αστικό μέχρι το αεροδρόμιο. Αναλόγως πόσο νωρίς θα το κλείσεις, μπορεί να συμφέρει οποιοδήποτε από τα δυο. Αν επιλέξεις τη δεύτερη επιλογή, στη Lille βγάλε εισιτήριο μόνο μέχρι Tournai. Το επόμενο σκέλος, θα το πληρώσεις πολύ φθηνότερα αν το εκδόσεις είτε από σταθμό στο Βέλγιο είτε online.
 
Last edited:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Η εμπειρία μου από εστιατόρια στη Lille:
- Είτε είναι καλά αλλά πανάκριβα (τιμές Παρισιού +30%)
- Είτε είναι φτηνά αλλά δεν είναι κάτι που θα το συνιστούσα.

Πάντως επειδή είναι φοιτητούπολη, είναι γεμάτη από φαγητόδρομους. Μια βόλτα π.χ. στη Rue de Gand, Rue Royal, Rue Thiers , δίνει πολλές επιλογές. Γενικά στη Γαλλία, μπορείς να πετύχεις καλές τιμές κλείνοντας online - Για παράδειγμα, από το lafourchette.com, μπορείς να πετύχεις έκπτωση ως 40% σε κάποια εστιατόρια στις τιμές καταλόγου/μενού.

Για Charleroi, υπάρχει είτε η επιλογή τρένου μέσω Βρυξελλών (οπότε και θα πάρεις το γρήγορο τρένο από το σταθμό Lille-Europe), είτε η επιλογή του αργού τρένου που πάει στην πόλη του Charleroi με μια αλλαγή στην Tournai (1 ώρα και 40') - και μετά με το αστικό μέχρι το αεροδρόμιο. Αναλόγως πόσο νωρίς θα το κλείσεις, μπορεί να συμφέρει οποιοδήποτε από τα δυο. Αν επιλέξεις τη δεύτερη επιλογή, στη Lille βγάλε εισιτήριο μόνο μέχρι Tournai. Το επόμενο σκέλος, θα το πληρώσεις πολύ φθηνότερα αν το εκδόσεις είτε από σταθμό στο Βέλγιο είτε online.
Σε ευχαριστω πολύ για τις χρησιμες συμβουλές σου
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom