Τοιχογραφίες τριών διαστάσεων

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
@giannismits και @vasnorth , το οτι το Κολωνάκι έχει γκρι σκαλιά για να ανέβεις στο Λυκαβηττό, δεν σημαίνει οτι είναι μίζερο! Ειναι μια γειτονιά με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και ένα συγκεκριμένο αστικό ύφος. Το οτι επέλεξαν να βάψουν την ψηλότερη σκάλα της Αθήνας με τα χρώματα του ουρανίου τόξου, χωρις να εντάσσεται αυτή η hip εικόνα στα πλαίσιο της γειτονιάς ήταν εκτρωματικό. Μου κάνει σαν να βρήκαν μια σκάλα και να τους κατέβηκε η ιδέα. Οι κάτοικοι έκαναν αγωγές γιατί δεν συμφωνούσαν. Δεν ειναι πολυ διαφορετικό απο το να γεμίζεις με ροζ καρδούλες το τοιχάκι της Διονυσιου Αρεοπαγιτου γιατί είδες ένα μεγάλο τοίχο για βάψιμο...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αγαπητή @paefstra μην τα σοβαρεύουμε όλα πια τόσο πολύ. Εσύ η ίδια έκανες αναφορά για το κτίριο του πολυτεχνείου και τις σκάλες του Λυκαβητού που δεν θυμόμουν καν οτί εκεί υπήρξαν οι αγωγές.
Το θέμα έχει να κάνει όπως το ξεκίνησε ο @vasnorth με ιδιαίτερες ζωγραφιές που κοσμούν κτίρια. Τώρα ο προβληματισμός περί αισθητικής και Αθήνας δεν νομίζω πως είναι το αντικείμενο του θέματος.

Εγώ όπως και οι υπόλοιποι απλά συμφωνήσαμε πως απλά κτίρια, άσχημες πολυκατοικίες θα μπορούσαν έτσι να μεταμορφωθούν. Ποίος χαρακτήρισε μίζερη αυτή τη γειτονιά του Κολωνακίου που εγώ προσωπικά άντε να έχω πάει μια φορά πριν πολλά χρόνια και ούτε τη θυμάμαι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ελα, απλά μια συζήτηση ξεκίνησα... Επανορθώνω για τη σοβαρότητα με τον αγαπημένο μου street artist, τον Sonke. Δεν είναι δικές μου οι φωτό, αλλά είναι από το κέντρο της Αθήνας.:). Κάπου κάπου εκθέτει και σε γκαλερί.






 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Επανορθώνω για τη σοβαρότητα με τον αγαπημένο μου street artist, τον Sonke.
Πολύ καλλιτεχνική ματιά. Δεν τον ήξερα τον συγκεκριμένο. Ευχαριστούμε για την παρουσίαση.

Να συμπληρώσω και κάποιες δικές μου που παρόλο τις έχω στην ιστορία μου για τον Καναδά, τις ξαναπερνώ για να είναι συγκεντρωμένες και σ΄αυτό το post.
Οι τρεις πρώτες είναι από την πόλη του Κεμπέκ.







και κάποιες από το το Oberammergau, ένα από τα ωραιότερα χωριά της Βαυαρίας, το οποίο ολόκληρο είναι μία υπαίθρια πινακοθήκη. Το επισκεφθήκαμε στο δρόμο για το κάστρο του Neuschwanstein και για το παλάτι του Linderhof.











 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ


Σε μια 'υποβαθμισμένη' γειτονιά της Δυτικής Θεσσαλονίκης, την Ξηροκρήνη, πίσω από το σιδηροδρομικό σταθμό της πόλης! Δημιουργήθηκαν από την ομάδα Carpe Diem στα πλαίσια της Μπιενάλιε Νέων Καλλιτεχνών το 2011.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Να συμπληρώσω και κάποιες δικές μου που παρόλο τις έχω στην ιστορία μου για τον Καναδά, τις ξαναπερνώ για να είναι συγκεντρωμένες και σ΄αυτό το post.
Οι τρεις πρώτες είναι από την πόλη του Κεμπέκ.












Οι συγκεκριμένες είναι μαγευτικές στην αίσθηση που δίνουν. Σε μεταφέρουν σε άλλη εποχή. Μου αρέσουν πάρα πολύ, απίστευτες.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Οι συγκεκριμένες είναι μαγευτικές στην αίσθηση που δίνουν. Σε μεταφέρουν σε άλλη εποχή. Μου αρέσουν πάρα πολύ, απίστευτες.
Όλη η πόλη του Κεμπέκ κάπως έτσι είναι. Ανακαλύπτοντας τις απίστευτες γωνιές της χάνεις την αίσθηση του χρόνου!

Παραθέτω κ γω 2 τρισδιάστατες τοιχογραφίες από τη Lyon
Εξαιρετική ενσωμάτωση και συνέχεια της τοιχογραφίας με το υπάρχον κτήριο, σου έρχεται να ανοίξεις την πόρτα και να μπεις στο βιβλιοπωλείο ή να προσέξεις μη σου έρθει κανένα βιβλίο κατακούτελα και καθόλου υπερβολική σαν κάποιες στο πρώτο post (καλά αυτή με το τριαξονικό έχει ξεφύγει τελείως :lol:).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom