Κούβα Κουβα Δεκεμβριο ! προτασεις και πιθανη παρεα !

Themis_81

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Καλημερα σε ολους !
Απο το πρωι διαβαζω οσο πιο πολλα μπορω για να κανω πραγματικοτητα ενα ταξιδι στην Κουβα που θα ηθελα να ειχα ηδη κανει καμμια 10ρια χρονια πριν ! Ειμαι φωτογραφος οποτε λεω να απλωσω χρονικα λιγο το ταξιδι ωστε να μου δωθει χρονος για ενα ομορφο φωτορεπορταζ .

Anyway
το πλανο ειναι να παω με την κοπελλα μου για 14 μερες περιπου στην περιοδο απο 18-20 Δεκεμβριου μεχρι αρχες Ιανουαριου . Το προβλημα ειναι οτι βλεπω πως τα εισητηρια ειναι ακριβοτερα απο οτι πριν κανα 2μηνο που τα κοιταζα παλι για την ιδια περιοδο ... Υπαρχουν τιποτα προτασεις ?

Το σημαντικοτερο για εμενα ειναι να μου προτεινει καποιος εμπειρος που να μπορει να μας κατευθυνει λιγακι σε χρονοδιαγραμμα και το πως να γινει να δω οσα περισσοτερα μπορω ?

Εχω καταληξει πως δεν θα μεινω σε ξενοδοχεια αλλα σε ντοπιους ( με οτι ρισκο συνεπαγεται αυτο στην φερεγγυοτητα της κρατησης )

Αν υπαρχουν αντιστοιχα προτασεις για σπιτακια καλοδεχουμενα

Ηδη διαβαζω τα εξης
http://www.travelstories.gr/community/threads/Μπορεί-κάποιος-να-με-βοηθήσει-για-Κούβα.916/
http://www.travelstories.gr/communi...r/community/threads/προγραμμα-ταξιδιου.43676/
http://www.travelstories.gr/communi...-να-θυμάμαι-κι-όσα-προσπαθώ-να-ξεχάσω….44742/
http://www.travelstories.gr/community/threads/road-trip-ανατολικά-της-Κούβας-Αβάνα.11561/
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Κ-Νότια-Αμερική.61/?prefix_id=324

αλλα θα ηθελα να τα εχω και συγκεκριμενα τακτοποιημενα εδω ;)

Εχει να πεσει πολυ διαβασμα !
Αν υπαρχουν και αλλοι για την περιοδο που σκεφτομαστε να παμε ας στειλουν ενα μηνυμα

Ευχαριστω εκ των προτερων !!!

ααα πολυ καλη παρουσιαση !!
http://www.travelstories.gr/community/threads/Κούβα-απ-άκρη-σ΄άκρη-14-μέρες-3500-χλμ.52377/
 
Last edited by a moderator:

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Καλησπερα, την εποχη που θελετε να πατε τα εισητηρια συνηθως ειναι πανακριβα.Αν μπορειτε να πατε πιο νωρις (3 με 20 Δεκεβριου) εχει η Air France πολυ καλη προσφορα με 850Ε.
Επισης ψαξε και τις Virgin atlantic,blu-express,jetairfly εχω ακουσει οτι βαζουν φθηνες πτησεις για Κουβα αλλα δεν εχω πεταξει ποτε με αυτες λογο οτι ειμαι μελος στην skyteam και πεταω παντα με εταιρειες της.
Διαβασε τις ιστοριες των παιδιων και διαλεξε ποια μεροι θελεις να δεις,εγω με τις περιγραφες-εκθεσεις δεν τα παω πολυ καλα αλλα θα προτεινα σιγουρα καγιο κοκο και καγιο γκιγιερμο.
Αν χρειαστεις βοηθεια για σπιτι για Τρινιδαδ-Σαντα Κλαρα-Σιενφουεγγος ευχαριστως να βοηθησω.
 

Themis_81

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
ναι δυστυχως τα εισητηρια ειναι πανακριβα πλεον και μαλλον θα γινει επαναπρογραμματισμος ημερομηνιων
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ειναι ακριβά γιατι διαλεξες μερες γιορτινες και αργιων .
Ψαξε ή πριν ή μετά . Αλλά ετσι και αλλοιως Νοεμβριο εως μαρτιο ειναι η "καλή" εποχή για Κουβα και ειναι υψηλή περίοδος .
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επισης την εποχη που θες να πας ειναι και το αμαξι πανακριβο.
Για 14 μερες που λες να νοικιασεις θα σου κοστισει οσο ενα αεροπορικο εισητηριο μπορει και παραπανω!!!!
 

Themis_81

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
θα αναβληθεί για πιο μετά γιατι με αλλα τόσα που βγαίνουν κάνω άλλο ένα ταξίδι ...
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Η καλυτερη εποχη για να πας ειναι Μαρτιος-Απριλιος,και απο θεμα καιρου(υποφερτη ζεστη,λιγες βροχες) και απο οικονομικου(φθηνα αεροπορικα και αυτοκινητο).
 

Themis_81

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Βαση προγραμματισμου, αδειων , φωτογραφισεων κλπ δεν βγαινει με ευκολια για αλλη περιοδο , οποτε αν δωσουν το οκ στην κοπελλα μου για τοσες μερες αδεια θα παμε στην περιοδο απο 24 Δεκ μεχρι 9-10 Ιανουαριου . Τα εισητηρια τωρα μας βγαινουν κανα 300ρι παραπανω στο ατομο οποτε θα "σφιχτουμε" λιγακι παραπανω μεχρι να παμε και αφου γυρισουμε , αλλααα θα εχει γινει !
 

Themis_81

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Χτες το βραδυ βρεθηκα με κατι φιλους που περασαν 28 μερες στην Κουβα φετος τον Αυγουστο και ανταλλαξαμε αρκετες πληροφοριες ...
Απο αυτα που μου εμειναν ειναι οτι γενικα αν εχεις το τοπικο νομισμα για τις συναλλαγες γλυτωνεις πααααρα πολλα χρηματα και γενικα οτι με το παζαρι σιγουρα θα γλυτωσεις τα 2/3 απο αυτα που σου λεει ο καθε περιπλανομενος πωλητης πχ πουρων ...
Σχεδον ολοι οι Κουβανοι τους ελεγαν οτι τους εμοιαζαν με κουβανοι και οτι ηθελαν να τους πιασουν την κουβεντα για παρεακι και καλα και μετα τους ζητουσαν ενα ποτακι σαν κερασμα σε μαγαζια που τυχαια τους ηξεραν και ηταν
για τους ντοπιους κλπ ...
Οποτε μου τονισαν οτι οοοολοι θελουν στην ουσια να βγαλουν εστω και ενα cuc με οποιοδηποτε τροπο !
Για τα ταξι οτι οπου και αν θελεις να πας να μπαινεις μεσα και στο τελος να δινεις 1 cup γιατι τοσο ειναι η ταριφα και οχι 12 και 15 cuc που σου ζητανε ολοι αν απλα ρωτησεις !
Μεγαλη προσοχη στο τι χρεωνουν σε αποδειξεις κλπ γιατι και απο εκει προσπαθουν να σου πουν αλλο συνολο στο τελος κλπ
Γενικα τους εκανε μεγαλη εντυπωση το ποσο εχουν εξελιξει την μεθοδο τους
για να αποσπασουν με τετοια τρυκ καποιο μικρο ποσο απο τους τουριστες .
Επισης οτι τους κακοφανηκε οτι ενω περπατουσαν πχ τους επιαναν την κουβεντα και κατεληγαν στο "δωσε μου το μπλουζακι σου γιατι εσυ εχεις κ αλλο ενω εγω δεν εχω ! "

Δεν ειπαμε και πολλα περισσοτερα γιατι δεν κατσαμε πολυ μαζι , αλλα θα τους δω παλι για περισσοτερες και πιο ουσιαστικες πληροφοριες ;)
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Φιλε Θεμη αυτο που σου ειπαν με τα ταξι δεν ισχυει και θα σε συμβουλευα να μην το δοκιμασεις.
1 ευρω=1.10 cuc περιπου,1 cuc=24 cup.Η βενζινη κοστιζει 1,20 cuc το λιτρο,καταλαβαινεις οτι δεν γινεται να παρεις ταξι να κανεις μια διαδρομη πχ Αβανα βιεχα-Μιραμαρ και να του πεις παρε ενα cup.
Το καλυτερο ειναι να κανεις παζαρια απο πριν με τον ταξιτζη.
Παζαρια γινονται με τους πλανοδιους που πουλανε σουβενιρ,πουρα(σχεδον ολα ειναι μουφα).
Αν πας ν'αγορασεις πουρα απο μαγαζι ή σ'ενα σουπερ μαρκετ ή στις καφετεριες- ντισκο δεν μπορεις να κανεις παζαρια.Ειτε πληρωσεις σε cup ή σε cuc το ιδιο πραμα ειναι(στις ντισκο μπορει και να μην δεχονται cup)
Για τους Κουβανους που σε πλησιαζουν και γινονται κολιτσιδες μην τους δινεις σημασια μετα απο λιγο θα φυγουν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
1 ευρω=1.10 cuc περιπου,1 cuc=24 cup.Η βενζινη κοστιζει 1,20 cuc το λιτρο...
Δηλαδή για ένα ντόπιο που πληρώνεται σε CUP, η βενζίνη θα του στοιχίσει αναλογικά γύρω στα 26 ευρώ το λίτρο. Ωραία ανάπτυξη έχουν και εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.116
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom