Γαμήλιο ταξίδι -Νέα Υόρκη

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
@pxanth
Η αλήθεια είναι ότι τώρα δεν βρίσκω ούτε εγώ την επιλογή. Στο link παραπάνω αλλά και αλλού που κοίταξα δεν φαίνεται να μπορώ να κάνω από Ελλάδα, αλλά σε κάθε περίπτωση θα κάνω σε κάποια μεγάλη ασφαλιστική εδώ.
Το έψαξα και εγώ λιγάκι στο My Delta, μήπως και μού είχε διαφύγει κατά την κράτηση. Η μοναδική επιλογή που βρήκα είναι "Shop"-->"Trip Protection", όπου βέβαια, όπως πολύ σωστά αναφέρεις, δεν υπάρχει επιλογή για Ελλάδα. Επειδή το θεωρώ πολύ σημαντικό, θα κοιτάξω και εγώ στις μεγάλες ασφαλιστικές.
 

ira2510

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι καινουρια στη παρεα σας και χρειαζομαι τη βοηθεια σας.... Σκεφτομαστε με το αντρα μου να παμε γαμηλιο ταξιδι αρχες γεναρη γιατι μονο τοτε μπορουμε λογο αδειων και θελουμε να παμε νεα υορκη! Αλλα με αγχωνει καπως ο καιρος... Αξιζει αυτη η περιοδος? Θα μπορουμε να κινηθουμε και να δουμε οσα θελουμε? Γιατι εχω ακουσει οτι μπορει να χιονιζει παρα πολυ. Εχει παει κανεις τετοια περιοδο? γνωριζει να μου πει καποιος πληροφοριες? Ευχαριστω!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι καινουρια στη παρεα σας και χρειαζομαι τη βοηθεια σας.... Σκεφτομαστε με το αντρα μου να παμε γαμηλιο ταξιδι αρχες γεναρη γιατι μονο τοτε μπορουμε λογο αδειων και θελουμε να παμε νεα υορκη! Αλλα με αγχωνει καπως ο καιρος... Αξιζει αυτη η περιοδος? Θα μπορουμε να κινηθουμε και να δουμε οσα θελουμε? Γιατι εχω ακουσει οτι μπορει να χιονιζει παρα πολυ. Εχει παει κανεις τετοια περιοδο? γνωριζει να μου πει καποιος πληροφοριες? Ευχαριστω!!!
Χωρις να εχω παει Ιανουαριο,θεωρειται κρυος μηνας και με πιθανοτητα και για χιονι...δες ενα σαιτ που βρηκα,αν βοηθαει http://www.holiday-weather.com/new_york_city/averages/january
 

ira2510

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
σ'ευχαριστω πολυ karfitsa! τα βλεπω δυσκολα τα πραγματα... αλλα θελουμε τοσο πολυ να παμε.... θα δειξει..... εχετε να μου προτεινετε κανενα αλλο προορισμο για εκεινη τη περιοδο που να αξιζει?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Το πιο προορισμός αξίζει είναι σχετικό. Πρέπει να μας πεις τις προτιμήσεις σας,εκτός από την περίοδο που μας είπες πως είναι ο Γενάρης. Εμένα π.χ. μπορεί η Κούβα το Γενάρη να μου φάνηκε υπέροχη, ενώ κάποιος άλλος να προτιμάει προορισμούς για να κάνει ψώνια, να πηγαίνει σε ακριβά εστιατόρια κλπ
 

eirininikos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σου!!νεα κι εγω εγω στο φορουμ αλλα εχει τυχει να κανω το ταξιδι αυτο πριν ενα χρονο χωρις ταξιδιωτικο γραφειο.
1)διαβατηριο βγαζεις σε 2 εβδομαδες αλλα καλου κακου καντο νωριτερα.ισχυει για 5 χρονια.
2)σαφως το να το οργανωσεις μονη σου ειναι οικονομικοτερο αλλα εχει ψαξιμο κ εδω κι εκει οταν πας ωστε να συμπεριλαβεις ολα οσα αξιζουν.εχει σημασια αν εχεις ξανακανει ταξιδι μονη σου στην ευρωπη ή ειναι η πρωτη φορα!δεν ειναι δυσκολο αλλα λογω γαμου εχεις πολλα στο μυαλο σου οποτε δε ξερω αν προλαβαινεις να το δεις κ το ταξιδι μονη!ουσα νυφη πριν 4 μηνες καταλαβαινω τι περνας αυτο το καιρο!!
3)ειναι ενσωματωμενο στην τιμη γενικα...οι βαλιτσες δεν ειναι παντα...παντως γνωμη μου επειδη πεταξα με alitalia(αεροπλανο της delta) απευθειας απο αθηνα νεα υορκη χωρις σταση μονο με 330 κ βαλιτσες μεσα στην τιμη...μην το βιαστεις...βαλε price alert στο παμεδιακοπες που ειχα βαλει κι εγω κ ελεγχε κ το σκαισκανερ καθε τοσο κ θα βγει κατι καλο!ιουνιο βγηκαν για σεπτεμβρη που πηγα!
4)μεινε κεντρικα!εχει ξενοδοχεια που αντεχει η τσεπη σου.κατω απο 100 τη βραδια δυσκολα βρισκεις εις την νεαν υορκην!!!οποτε με αυτη την τιμη στην ταιμς σκουεαρ στο μπεστ γουεστερν βρικαμε με 110 τη βραδια.κ επειδη τους ειπαμε οτι ειμαστε οτι ειμαστε νεοωυμφοι μας εβαλαν στον 18 οροφο!!!!
5)καλη εποχη βασει παντα ταξιδιωτικους οδηγους ειναι σεπ - οκτ.
6)ολο το χρονο εχει τουρισμο κ πολυ μαλιστα!σκεψου οτι ακομα κ ιαν φεβ που εχει χιονια κ αποκλειονται περιοχες εχει υψηλες τιμες σε ειστηρια!ομως ειναι της πολιτικης βγαζω κραχτη τρια τεσσερα εισιτηρια κ μετα τα υπολοιπα ανεβαινουν σταδιακα σε τιμη...
7)μεχρι κ τρεις μηνες ολοκληρους ομως ειναι καλα πιστευω.κι αυτο το λεω γτ χρειαζεσαι χρονο να οργανωσεις ολα τα αλλα του ταξιδιου..ξενοδοχειο κλπ...
8)στο μπουκινγκ υπαρχει αυτο που λες κ η ακυρωση αναλογως τιμης βεβαια!δλδ χρεωνεται αλλιως το δωματιο που εχει δωρεαν ακυρωση κ αλλιως το μη επιστρεψιμη τιμη!!!ειναι στην τσεπη σου!χαχα!!

εκανα το ταξιδι με το φθηνοτερο δυνατο τροπο αλλα τα ειδαμε ολα κ κοιμομασταν σε ξενοδοχειο 3 κ 4 αστερων κ οχι σε χοστελ κμε 1-8 δολαρια με τα megabus που εχουν κ ινερνετ μεσα κ ειναι κ ανετα κ καθαρα πηγαμε στην ουασιγκτον,καταρρακτες νιαγαρα κ βοστωνη!4 ωρες ταξιδι με 1 δολαριο!καλο deal!!χαχαχα!!!ετσι λειτουργουν κ στα λεωφορεια τους κ παντου!κραχτες εισιτηρια αρκει να εισαι 2 μ 3 μηνες νωριτερα ετοιμος εσυ να κανεις το ταξιδι!
αυτααααααα απο μενα!!!καλη συνεχεια με το ταξιδι κ με το γαμο!
Καλησπέρα.θα πάμε τα Χριστούγεννα νέα υορκη και θα ήθελα να μάθω πως βρίσκουμε τα mega bus....μέσω internet?? για να κλείσουμε για τις πόλεις που είδατε!
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
Γεια σε όλους! Προγραμματίζουμε ταξίδι του μέλιτος-μετά από περίπου 1,5 χρόνο έγγαμου βίου :lol::lol: - για το Μάιο και έχουμε ήδη κλείσει τα αεροπορικά. Είμαστε στην αναζήτηση ξενοδοχείου και μου έχει δημιουργηθεί μια απορία, ελπίζω κάποιος να με βοηθήσει αν γνωρίζει.. Ψάχνω μέσω booking και μου βγάζω το πχ το χ ποσό για τα 9 βράδια που θα μείνουμε, Σε ψιλά γράμματα αναφέρει σε όλα τα ξενοδοχεία ότι δεν περιλαμβάνονται στην τιμή έξτρα φόροι, κρατήσεις, κάποιοι δημοτικοί φόροι, κλπ. Μπορεί κάποιος να μου πει σε τι ποσό μπορεί να φτάνει αυτό το έξτρα σύνολο?Πχ έξτρα 500e ?? Και πότε το πληρώνω?? Εκεί? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην κουράζω σε περίπτωση που έχει ρωτήσει κάποιος παλιότερα ..
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Νομίζω οτι στο booking αναφέρει το ποσοστό. Συνήθως ειναι 7% και 10%. Εγώ που γύρισα πριν κανενα 10 ήμερο , οταν πήγα να πληρώσω μου έδωσαν αναλυτική κατάσταση του λογαριασμού, που είχε για κάθε μέρα ενα +17% (ίσως ήταν κ λιγο παραπανω δεν έχω το λογαριασμό μπροστά μου)
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
@rena1988 να ρωτήσω σε ποιο ξενοδοχείο έμεινες και αν έμεινες ευχαριστημένη? έχουμε κάνει κράτηση αλλά με δωρεάν ακύρωση μέχρι κάποια ημερομηνία και κοιτάω ακόμη ανα διαστήματα μην τυχόν βρω κάποιο κάποιο οικονομικό.
Και κάποιος άλλος αν έχει κάποια πρόταση από κάποιο που έμεινε και τον ικανοποίησε, καλοδεχούμενη!
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Εμείς είχαμε μείνει στο travel inn midtown Manhattan. Η τοποθεσία ήταν πολυ καλή, πολυ κοντά στην Times Square και η τιμή του ήταν επίσης ικανοποιητική για τα δεδομένα της Νέας Υόρκης. Τα δωμάτια ψιλό αδιάφορα αλλά καθαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom