Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

papas83

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλησπερα και καλως σας βρηκα στο υπεροχο και ομορφο αυτο forum.την τριτη 8 σεπτεμβριου ταξιδευω για πρωτη φορα με την ryanair στη ρωμη και γενικα εξωτερικο για 5 μερες.εχω ξεκοκαλισει απο την σελιδα σας σχεδον ολες της ιστοριες σας που αφορουν την πανεμορφη αυτη πολη.για αυτο θα ρωτησω κατι που δεν εχω διαβασει εδω η κατι που μπορει να μην το ειδα.

1)ερωτημα: Επειδη εχουμε σκοπο να παμε και ναπολι η φιορεντια αυθημερον με τρενο βλεπω οτι οι τιμες στην trainitalia ειναι αρκετα τσιμπημενες ,35 ευρω για ναπολι μονο να πας υπαρχει καποιος αλλος τροπος να επισκεφτεις και αλλα μερη;ισως με λεωφορειο ;

2) θα θελαμε να επισκεφτουμε οπωσδηποτε τα μουσεια του βατικανου εισητηρια πως μπορω να βγαλω και απο που; υπαρχει καποιο γκισε εξω; ηλεκτρονικα δεν θελω γτ δεν εχω πιστωτικη

3)επισης εχουμε σκοπο να κλεισουμε εισητηριο 72 ωρων με το open tour και απο οτι ειδα εχει δωρεαν εισοδο σε 2 μουσεια ,σε αυτα συμπεριλαμβανονται και αυτα του βατικανου;η του κολοσαιου;και αν οχι ποια μπορω να εκμεταλευτω;

4) απο νυχτερινη ζωη αξιζει ; υπαρχουνε μπαρακια που να πιεις χαλαρα τα ποτακια σου και να ακουσεις την μουσικη χωρις το απαγορευτικο της ωρας;και τα αστικα η το μετρο μεχρι τι ωρα λειτουργουνε;

Συγνωμη για το κατεβατο προσπαθησα να μετριασω της αποριες μου ως εκει που δεν διαβασα .
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Kαλησπέρα και καλώς ήρθες φίλε μου!

1) Υπάρχουν εταιρίες λεωφορείων που κάνουν τα δρομολόγια που ενδιαφέρεσαι! Πλέον στην Ιταλία υπάρχει η megabus με προσφορές ακόμα κι 1 ευρώ η διαδρομή. Η Νάπολι είναι πιο κοντά (κάτι λιγότερο από 3 ώρες) ενώ η Φλωρεντία 4. Βέβαια στην ουσία θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία να είσαι 6 ή 8 ώρες στο λεωφορείο για να δεις 3-4 ώρες την πόλη αυτή, οπότε στη θέση σου δε θα το επέλεγα! Εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα! :)

2) Για το Βατικανό, θα σου πρότεινα μέσω κάποιου φίλου ή γνωστού με πιστωτική κάρτα να κλείσεις και να εκτυπώσεις εισιτήρια σε αυτό το επίσημο σάιτ. Γλιτώνεις την ουρά και την αναμονή πολλών ωρών αφού μπαίνεις αμέσως, αλλιώς θα βρεις χιλιάδες ανθρώπους μπροστά σου.

3) Δε ξέρω σε τί ακριβώς αναφέρεσαι, στείλε μου ένα λινκ για να σου πω εάν συμπεριλαμβάνονται μέσα αυτά τα αξιοθέατα που αναφέρεις!

4) Γενικά υπάρχει νυχτερινή ζωή και το κέντρο της είναι αναμφισβήτητα η γειτονιά του Trastevere στην απέναντι πλευρά του Τίβερη. Εκεί μαζεύονται η φοιτητές και οι νέοι της πόλης, αν και παντού θα βρεις μπαράκια ανοιχτά, ακόμα και δίπλα στο Κολοσσαίο. Οι Ρωμαίοι συνηθίζουν επίσης να αράζουν σε πλατείες και σκαλάκια πίνοντας το ποτάκι τους.

Μπορείς να ρωτήσεις ό,τι άλλο θες, μπορείς επίσης να διαβάσεις ΕΔΩ τις προτάσεις μου για την Αιώνια Πόλη!
 

papas83

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καταρχην θελω παρα πολυ να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου και την κατατοπιστικη σου βοηθεια..
Εριξα μια ματια στο site που παρεθεσες και εριξα μια ματια για ναπολι με buss ειναι πολυ φτηνα αλλα αρκετος ο δρομος..οπως φυσικα και η φιορεντια οπου την ξεχναμε.πριν 2 βδομαδες που κοιταξα απο το site της trainitalia οι τιμες πηγαινε ελα ηταν 30 ακομα και 18 ευρω πηγαινε ελα ,δυστυχως πλεον δεν υπαρχουν αυτες οι τιμες .

Τα ερωτηματα μου ειναι μονο 2 ακομα μιας και θα κρατησω αρκετες σημειωσεις σου απο τον ομορφο οδηγο που ανεβασες.

1) εχεις να προτεινεις καποια αυθημερον εκδρομη καπου κοντα με λεοφωρειο η τρενο που να αξιζει να επισκεφτουμε;

Και
2) τα μεσα μαζικης μεταφορας και συγκεκριμενα τα αστικα μεχρι τι ωρα κινουνται;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπερα και καλως σας βρηκα στο υπεροχο και ομορφο αυτο forum.την τριτη 8 σεπτεμβριου ταξιδευω για πρωτη φορα με την ryanair στη ρωμη και γενικα εξωτερικο για 5 μερες.εχω ξεκοκαλισει απο την σελιδα σας σχεδον ολες της ιστοριες σας που αφορουν την πανεμορφη αυτη πολη.για αυτο θα ρωτησω κατι που δεν εχω διαβασει εδω η κατι που μπορει να μην το ειδα.

1)ερωτημα: Επειδη εχουμε σκοπο να παμε και ναπολι η φιορεντια αυθημερον με τρενο βλεπω οτι οι τιμες στην trainitalia ειναι αρκετα τσιμπημενες ,35 ευρω για ναπολι μονο να πας υπαρχει καποιος αλλος τροπος να επισκεφτεις και αλλα μερη;ισως με λεωφορειο ;

2) θα θελαμε να επισκεφτουμε οπωσδηποτε τα μουσεια του βατικανου εισητηρια πως μπορω να βγαλω και απο που; υπαρχει καποιο γκισε εξω; ηλεκτρονικα δεν θελω γτ δεν εχω πιστωτικη

3)επισης εχουμε σκοπο να κλεισουμε εισητηριο 72 ωρων με το open tour και απο οτι ειδα εχει δωρεαν εισοδο σε 2 μουσεια ,σε αυτα συμπεριλαμβανονται και αυτα του βατικανου;η του κολοσαιου;και αν οχι ποια μπορω να εκμεταλευτω;

4) απο νυχτερινη ζωη αξιζει ; υπαρχουνε μπαρακια που να πιεις χαλαρα τα ποτακια σου και να ακουσεις την μουσικη χωρις το απαγορευτικο της ωρας;και τα αστικα η το μετρο μεχρι τι ωρα λειτουργουνε;

Συγνωμη για το κατεβατο προσπαθησα να μετριασω της αποριες μου ως εκει που δεν διαβασα .
1..δες megabus.com και στο country διαλεξε Ιταλια.
2.. ναι στη εισοδο μπορεις να κοψεις
3 ..Μουφα! το open tour μια χαρα γυρνας την Ρωμη μονος και με τα ποδια...ισως παρεις και κανα λεωφορειο αναλογα που ειναι το ξενοδοχειο σου
4...αν γυρνας ολη μερα για να δεις την Ρωμη εεε κατα τις 11 το βραδυ θα κανεις ποδολουτρο στο ξενοδοχειο..οπότε ακυρο τα μπαρακια :) δηλαδη αυτο παθαινω εγω..οποτε δεν ξερω να σου πω για βραδυ
 

papas83

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καταρχην να σε ευχαριστησω πολυ για την βοηθεια σου ..στο mega bus ναι μεν εχει πολυ καλες τιμες αλλα για ναπολι που ειναι ποιο κοντα σχετικα απο φιωρεντινα κανει σχεδον 3 ωρες .ισως στην επιστροφη παρουμε το τρενο.

Καλα οταν λεω για μπαρακια δεν εννοω σαν τα δικα μας τα ελληνικα ,στυλ πιανο μπαρ εννοουσα για χαλαρωση .

Γενικα εχω κρατησει αρκετες σημειωσεις απο αναζητηση στο forum και στο μονο που αγχωνομαι ειναι η εκδρομη που θελει η παρεα εκτος ρωμης και η ουρα στο βατικανο η οποια θα μας φαει πολυ χρονο απο οτι διαβαζω .
Επισης επειδη τα δρομολογια για το αεροδρομιο μακεδονια δεν με βολευουν ωστε να ειμαι εκει 2 ωρες νωριτερα ,θα υπαρξει προβλημα αν ειμαι εκει μια-μιαμιση ωρα εκει;
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Αν θελετε μουσειακες περιηγησεις,δεν νομιζω πως πρεπει να σκεφτεστε εκδρομες σε αλλες πολεις,γιατι καθε δρομος εχει δεκαδες απο αυτα,οποτε ο χρονος σας δεν θα σας επαρκεσει για περιηγηση του ιστορικου κεντρου της Ρωμης και επισκεψη αλλων πολεων. Τα ΜΜΜεταφορας λειτουργουν ολη νυχτα,αλλα καποια στεκια (οπως η υπεροχη piazza Navona και το Trestevere για μενα) τα περπατας.
Το Βατικανο προσεξε,μην το προγραμματισεις Τεταρτη,που βγαινει ο παπας να χαιρετισει και δεν μπορεις να περηγηθεις εσωτερικα.
Τα δρομολογια για αεροδρομιο ειναι αρκετα πυκνα και ο χρονος της μιας ωρας πριν, ειναι υπεραρκετος,μην αγχωνεσαι
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Καλημερα Fragkiska Pal
Η διαμονη σου και οι μερες ταξιδιου σου ειναι αντιστοιχες του δικου μας,οταν ειχαμε περιηγηθει την Ρωμη,αρα μπορεις -αν θελεις- να κρατησεις το ιδιο ημερησιο προγραμμα αξιοθεατων με μας.
Συνεπως,αν θελεις μπορω να σου στειλω δυο αρχεια
1.Rome sightseeing information
2.Rome tour
με πληροφοριες αξιοθεατων,φωτο και αποστασεις,καταχωρημενα ανα περιοχη για ημερησιες περιηγησεις -περπατωντας φυσικα-, διοτι πρεπει να ξερεις οτι απαιτειται περπατημα 6-8 χιλ την ημερα για να "απολαυσεις" το ιστορικο κεντρο της Ρωμης, (οπως το αναλυω στα αρχεια που θα σου στειλω),χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορειτε να παιρνεις το λεωφορειο πηγαινοντας,αλλα και γυριζοντας απο εναν προορισμο.αφου το ιστορικο κεντρο θελει περπατημα.
Εμεις παντως στο 4μερο που ειχαμε παει,δεν πηραμε daytickets για λεωφορειο, γιατι τα χρησιμοποιησαμε μονο 3 φορες κι απο αυτες οι δυο ηταν για νυχτερινη επιστροφη απο την υπεροχη PiazzaNavona,οπου ξαναπηγαιναμε καθε βραδυ (ασχετως του ημερησιου προγραμματος μας,αν και ηταν περιπου 3 χιλ μακρια) για ποτο και παγωτο και μια για να παμε στην Piazza del Popolo και να επιστρεψουμε απο εκει περπατωντας και απολαμβανοντας τα αξιοθεατα της ημερας.
Να ξερεις οτι βρυσες υπαρχουν παντου στην Ρωμη και το νερο τους ειναι ποσιμο παντου.
Συνεπως καλα αθλητικα παπουτσια και καλους δρομους ναχεις..
Αν θελεις τα δυο αρχεια επικοινωνησε διοτι δεν μπορεσα να τα "ανεβασω" εδω και φυσικα αν θελεις κι επιπλεον πληροφοριες .
Και φυσικα ο χρονος που εχεις δεν θα συνιστουσα να μοιραστει, με επισκεψη και σε καποια αλλη ιταλικη πολη.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για μένα αξίζει να ξοδέψεις 6 ώρες περίπου στο τρένο..
Ξεχασες κατι?
1.κοντά στον σταθμό Manzoni αρκετά κοντά στο Termini, δεν είμαι σίγουρη πως λέγεται η περιοχή αν ξέρει καποιος ας μου πει :) )
2.να μου προτείνετε τρόπους για να γεμίσω την 3η ημέρα μας.
1.San Giovanni. Ωραια μαγαζια ρουχα, φαι, νυχτα.
2. Σε μια πολη 3+ εκατ. με εκατονταδες αξιοθεατα και απο τους δημοφιλεστερους προορισμούς του πλανητη? Μμμμ. ημερησια στη Βενετια ισως?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.050
1) εχεις να προτεινεις καποια αυθημερον εκδρομη καπου κοντα με λεοφωρειο η τρενο που να αξιζει να επισκεφτουμε;
Τίβολι και ιδιαίτερα την Villa d'Este.Θα πάρετε τηλ.γιατί δεν είναι κάθε μέρα ανοιχτά.
http://www.travelstories.gr/communi...και-κοσμοσυρροή-στην-Αιώνια-Πόλη.51829/page-5
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.715
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom