Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Όσο αφορά το πρώτο ερώτημα, προσυπογράφω στην πρόταση της Κλεοπάτρας από πάνω, εάν θες να βγεις εκτός πρωτεύουσας! Η προσωπική μου άποψη είναι ότι έχεις να δεις τόσα μα τόσα πολλά στη Ρώμη, που δεν αξίζει να βγεις από αυτήν, άσε που δε χορταίνεις να περνάς από σημεία όπως η Πλατεία Ναβόνα, το Πάνθεον και η Ντι Τρέβι. Για την πόλη με τα περισσότερα μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς στον κόσμο μιλάμε! Στα όρια της πόλης, μπορείς να πας και στη Βίλα Μποργκέζε να κάνεις βόλτα στο απέραντο πάρκο με τα διπλά ποδήλατα.

v.jpg


v2.jpg


v3.jpg


v4.jpg


Όσο αφορά στο δεύτερο ερώτημα σου, το μετρό λειτουργεί 05.30-23.30 (έως 00.30 το Σάββατο) και προσωπικά μόνο αυτό χρησιμοποίησα γιατί με κάλυψε. Εξαρτάται βέβαια πού είναι το ξενοδοχείο σου! Προσωπικά έμενα στο Termini αλλά την πρώτη μέρα έφτασα μέχρι το Βατικανό με τα πόδια και πίσω γιατί ήταν τέλειος ο καιρός και η ατμόσφαιρα οπότε δεν καταλαβαίναμε τίποτα! :) Bέβαια μάλλον είναι μονόδρομος το μετρό όταν θα πας σε κουραστικές δραστηριότητες, όπως τα μουσεία του Βατικανού, η Ρωμαϊκή Αγορά ή η Μποργκέζε, προκειμένου να τα απολαύσεις ξεκούραστος.
 

papas83

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
chrgkoutz: σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, τα ΜΜΜ θα τα χρησιμοποιησω αποκλειστικα και μονο το βραδυ ,εννοειται πως μεχρι το βραδυ θα εχει περπατημα σε ολη την πολη . οσο αντεξουμε βεβαια .
τεταρτη ευτυχως εχουμε προγραμματισσει για μια αυθημερων επισκεψη την ναπολη ,οποτε το βατικανο θα παει απο πεμττη ,αν ηταν στο χερι μου φυσικα θα διαλεγα να γυρισω αποκλειστικα αυτες της μερες μονο την ρωμη ,δυστυχως ομως ειμαι μειοψηφια

jimp: να σε ευχαριστησω και σενα φιλε μου , εχω ριξει μια ματια στα δρομολογια της trainitalia και βλεπω οτι οι τιμες ειναι καπως υψηλες 40 e πηγαινε ελα για ναπολη .
καποια παιδια μου προτειναν το megabus με 10 e πηγαινε ελα ,σιγουρα ομως ειναι παραπανω χρονος. μπορει να φυγουμε με λεωφορειο και να γυρισουμε με τρενο το βραδυ
 

papas83

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Ποια ειναι αυτη;η Φλωρεντια;

...βαλε την σελιδα.
συγνωμη για τα ορθογραφικα ,αλλα εγραφα απο το κινητο μου ,εννοουσα φλωρεντια .

http://www.romapass.it/

το roma pass ηταν τελικα αυτο με της 2 εισουδοτς δωρεαν ,και δεν ξερω αν ισχυει και για τα μουσεια του βατικανου . το open tour παντως θα το κλεισουμε ουτως η αλλως για να γλυτωσουμε οσο το δυνατον χρονο ,τουλαχιστον για τα ποιο σημαντικα αξιοθεατα.
σε ευχαριστω παρα πολυ ,για την προταση σου , με ποιο μεσο μπορουμε να φτασουμε εκει ;
πραγματικα η φωτογραφιες ειναι πανεμορφες ,και β λεπω να καταλληγουμε τελικα εκει αντι της ναπολης. η μονη απορια που εχω ειναι η αποσταξη μεταξυ της ρωμης, και με ποιο μεσο μπορω να μετακινηθω ως εκει ;

Όσο αφορά το πρώτο ερώτημα, προσυπογράφω στην πρόταση της Κλεοπάτρας από πάνω, εάν θες να βγεις εκτός πρωτεύουσας! Η προσωπική μου άποψη είναι ότι έχεις να δεις τόσα μα τόσα πολλά στη Ρώμη, που δεν αξίζει να βγεις από αυτήν, άσε που δε χορταίνεις να περνάς από σημεία όπως η Πλατεία Ναβόνα, το Πάνθεον και η Ντι Τρέβι. Για την πόλη με τα περισσότερα μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς στον κόσμο μιλάμε! Στα όρια της πόλης, μπορείς να πας και στη Βίλα Μποργκέζε να κάνεις βόλτα στο απέραντο πάρκο με τα διπλά ποδήλατα.

View attachment 129764

View attachment 129765

View attachment 129766

View attachment 129767

Όσο αφορά στο δεύτερο ερώτημα σου, το μετρό λειτουργεί 05.30-23.30 (έως 00.30 το Σάββατο) και προσωπικά μόνο αυτό χρησιμοποίησα γιατί με κάλυψε. Εξαρτάται βέβαια πού είναι το ξενοδοχείο σου! Προσωπικά έμενα στο Termini αλλά την πρώτη μέρα έφτασα μέχρι το Βατικανό με τα πόδια και πίσω γιατί ήταν τέλειος ο καιρός και η ατμόσφαιρα οπότε δεν καταλαβαίναμε τίποτα! :) Bέβαια μάλλον είναι μονόδρομος το μετρό όταν θα πας σε κουραστικές δραστηριότητες, όπως τα μουσεία του Βατικανού, η Ρωμαϊκή Αγορά ή η Μποργκέζε, προκειμένου να τα απολαύσεις ξεκούραστος.
δυστυχως αυτο θα ηθελα και εγω, αυτες της μερες να εξερευνησουμε αποκλειστικα την ρωμη ,μιας και απο οτι διαβασα απο ολους σχεδον , 4 μερες ειναι λιγες για να την χορτασεις ..δυστυχως ειμαι μειοψηφια της παρεας ,οποτε ακολουθω το μπουγιο. και δυστυχως η παρεα προτιμα οπωσδηποτε ναπολι και πομπηια
 
Last edited:

papas83

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Οκ ευχαριστω παρα πολυ ,και γενικα ολα τα παιδια του φορουμ για τον πολυτιμο χρονο τους και την απιστευτη βοηθεια που μου προσφερανε.με την επιστροφη μου απο την ρωμη θα επανελθω για εντυπωσεις .και παλι ενα μεγαλο ευχαριστω προς ολους
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημερα Fragkiska Pal
Η διαμονη σου και οι μερες ταξιδιου σου ειναι αντιστοιχες του δικου μας,οταν ειχαμε περιηγηθει την Ρωμη,αρα μπορεις -αν θελεις- να κρατησεις το ιδιο ημερησιο προγραμμα αξιοθεατων με μας.
Συνεπως,αν θελεις μπορω να σου στειλω δυο αρχεια
1.Rome sightseeing information
2.Rome tour
με πληροφοριες αξιοθεατων,φωτο και αποστασεις,καταχωρημενα ανα περιοχη για ημερησιες περιηγησεις -περπατωντας φυσικα-, διοτι πρεπει να ξερεις οτι απαιτειται περπατημα 6-8 χιλ την ημερα για να "απολαυσεις" το ιστορικο κεντρο της Ρωμης, (οπως το αναλυω στα αρχεια που θα σου στειλω),χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορειτε να παιρνεις το λεωφορειο πηγαινοντας,αλλα και γυριζοντας απο εναν προορισμο.αφου το ιστορικο κεντρο θελει περπατημα.
Εμεις παντως στο 4μερο που ειχαμε παει,δεν πηραμε daytickets για λεωφορειο, γιατι τα χρησιμοποιησαμε μονο 3 φορες κι απο αυτες οι δυο ηταν για νυχτερινη επιστροφη απο την υπεροχη PiazzaNavona,οπου ξαναπηγαιναμε καθε βραδυ (ασχετως του ημερησιου προγραμματος μας,αν και ηταν περιπου 3 χιλ μακρια) για ποτο και παγωτο και μια για να παμε στην Piazza del Popolo και να επιστρεψουμε απο εκει περπατωντας και απολαμβανοντας τα αξιοθεατα της ημερας.
Να ξερεις οτι βρυσες υπαρχουν παντου στην Ρωμη και το νερο τους ειναι ποσιμο παντου.
Συνεπως καλα αθλητικα παπουτσια και καλους δρομους ναχεις..
Αν θελεις τα δυο αρχεια επικοινωνησε διοτι δεν μπορεσα να τα "ανεβασω" εδω και φυσικα αν θελεις κι επιπλεον πληροφοριες .
Και φυσικα ο χρονος που εχεις δεν θα συνιστουσα να μοιραστει, με επισκεψη και σε καποια αλλη ιταλικη πολη.
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης του φόρουμ:
"απαγορεύεται η παράθεση προσωπικών στοιχείων στα φόρουμ (email, τηλέφωνα, διευθύνσεις, κλπ)"
Τα μέλη μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους, με μηνύματα στο φόρουμ ή με προσωπικά μηνύματα.
 

sofia84

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Γεια σας! Έχει πάει κάποιος τώρα τελευταία Ρώμη?
Πήγε γνωστός μου μέσα στο καλοκαίρι και δε λειτουργεί η fontana di trevi και επειδή θα πάω θέλω να αποφασίσω σε ποια μέρα (1η, 2η) θα την επισκεφτώ.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.617
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom