Ισλανδία Ισλανδία

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
6 μήνες νύχτα και 6 μήνες μέρα έχει στους πόλους. Στην Ισλανδία έχει απλά κάποιες μέρες με μεγάλη μέρα και νύχτα (ο ήλιος όμως δύει και ανατέλλει κανονικά γιατί η Ισλανδία είναι νότια του αρκτικού κύκλου).
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Είμαι στο τσακ να κλείσω για Ισλανδία τον επόμενο Μάϊο με 390 ευρώ, βρήκα και με 290 αλλά δεν ήταν πολυ ταλαιπωρία οι αναμονές στα αεροδρόμια!

Και θα θέσω το κλασικό ερώτημα, γιατί εμένα δεν μου φαίνεται τόσο σκότωμα σε 7 μέρες ο γύρος του νησιού! Δεν βγαίνει? Με διανυκτέρευση σε:

Ρέκιαβικ (1)
Hella (1)
Kirkjubæjarklaustur (1)
Hofn (1)
Stori-Bakki (1)
Akureyri (2)
Ρέκιαβικ (1)

Αν εξαιρέσεις την τελευταία διαδρομή (Akureyri-Reykiavik) την τελευταία μέρα, όλες οι αλλες διαδρομές μου φαίνονται χαλαρά μοιρασμένες και βγαίνουν σχετικά άνετα όσες στάσεις για φωτό κλπ κάνω... Εϊναι όλες 200-300 χλμ.. Κάνω κάπου λάθος?
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
εγω πήγα στην ισλανδια τον απρίλιο και ενώ εμεινα 7 μέρες πήγα μόνο στο νότιο τμήμα. θεωρώ ότι είναι απολύτως δυνατό να ακολουθήσεις το πρόγραμμα που αναφέρεις και μάλιστα λυπάμαι που δεν το έκανα και εγώ γιατι φοβήθηκα ότι δεν θα προλάβω.. βέβαια είναι σίγουρο ότι θα είσαι στο τρέξιμο!κάθε ταξιδιώτης έχει άλλα πράγματα στο μυαλό του, οπότε...
καλά να περάσεις, ότι και αν αποφασίσεις!
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Πες πες, με ψήσατε καί μένα γιά Ισλανδία. Εκλεισα οκτώ μέρες γιά τον Μάρτιο. Οί τιμές πολύ δελεαστικές: 330 ευρώ το αεροπορικό με British με πολύ καλές πτήσεις καί ελάχιστες αναμονές ( 1 - 1,5 ώρες) καί διαμονή στο Reykjavik επτά διανυκτερεύσεις μονόκλινο με μπάνιο συνολικά 210 ευρώ.
Επειδή θα είμαι μόνη μου καί δεν οδηγώ, υποχρεωτικά θα χρησιμοποιήσω οργανωμένα τουρ.
Εχετε να μού προτείνετε κάποιο καλό καί σχετικά οικονομικό γραφείο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Παρότι δεν έχω πάει και θα σου πουν καλύτερα οι ειδικοί (hydronetta μ΄ακούς)...
Μήπως η όλη διαμονή σε μία πόλη, σου κάνει κουραστικά τα τουρ .. το πισωγύρισμα ? (πχ Ρέκιαβικ- Djúpivogur 545km ~ 6.5 h)

ρίξε και μια ματιά στο www.farmholidays.is (το έχουν αναφέρει ο hydronetta & konstantinos36 )

(Ζηλεύω πολύ !) .... καλή οργάνωσηι!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Παρότι δεν έχω πάει και θα σου πουν καλύτερα οι ειδικοί (hydronetta μ΄ακούς)...
ρίξε και μια ματιά στο www.farmholidays.is (το έχουν αναφέρει ο hydronetta & konstantinos36 )
Μαλυσάκι μου, εγώ έχω παλιώσει πια για να δίνω update πληροφορίες. Συμφωνώ όμως απόλυτα ότι καλό είναι κάποιος να αφιερώσει ένα 10ήμερο και να έχει νοικιάσει αυτοκίνητο. Δεν ξέρω τι δυσκολίες έχει η οδηγηση χειμώνα.Δεν συνιστώ διαμονή αποκλειστικά στο Reykjavik καθώς οι αποστάσεις είναι μεγάλες για μονοήμερες εκδρομές
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Εχω ήδη κλείσει καί προπληρώσει, δεν μπορώ να κάνω αλλαγή. Αλλωστε δεν σκοπεύω στον γύρω τού νησιού. Μάλλον προς νότια καί κεντρικά με βλέπω. Δεν γνωρίζω πως θα ανταποκριθώ καί στο κλίμα, έχουμε καί κάποια ηλικία άλλωστε.
Εχω δεί κάποιες ενδιαφέρουσες εκδρομές, θα το ψάξω.
Ευχαριστώ πολύ γιά το ενδιαφέρον
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Μιας και η kalove θα πάει μόνη, μονόδρομος είναι η επιλογή tours εκεί .

(σου λεγα γω για πότε θα έβγαζα εισητήριο για Ισλ,ανδία αν υπήρχε οδηγός να μας τριγυρίζει στο νησί :haha::cry:)
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Εχω ήδη κλείσει καί προπληρώσει το ξενοδοχείο, το οποίο θεώρησα πάμφθηνο ,αν όχι δώρο γιά τα δεδομένα της Ισλανδίας: 30 ευρώ η διανυκτέρευση μονόκλινο με μπάνιο (το τονίζω αυτό) ήτοι 210 ευρώ γιά επτά διανυκτερεύσεις.
Υπολογίζω περίπου στα 500 - 600 ευρώ γιά τα τούρς.
Θεωρώ ότι βγαίνει αρκετά οικονομικό πακέτο για τα δεδομένα της χώρας.
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
kalove θα σου εκανα μερικές διαφορετικες προτασεις αλλα αφου εχεις ηδη κλεισει δεν εχει πολυ νοημα. Ομως θα προτεινα το εξης. Συνηθως ειναι εξω απο το "τουριστικο" χαρτη της Ισλανδιας αλλα σε εμας το προτεινε μια κοπελα απο την ισλανδια και ακολουθησαμε τη συμβουλη της. Westfjords. Ειναι ισως το λιγοτερο τουριστικο κομματι της χωρας αλλα εχοντας κανει το γυρο του νησιού (ημασταν 20 μερες εκει Ιουλιο και Αύγουστο 2015) μπορω να σου πω οτι αξιζει με τα χιλια. Δε ξερω ποιες εκδρομες ειναι αυτες που μπορεις να βρεις για αυτο το κομματι, γιατι εμεις κινουμασταν με αυτοκίνητο και σκηνη.

Το καλό σε αυτο που περιγραφεις ειναι οτι πας εκτος τουριστικης περιοδου. Το κακο ειναι οτι πας στα πιο τουριστικα, τα οποια ομως απεχουν αρκετα απο το Reykjavik και πιστευω οτθ θα σε κουρασει αρκετα το πηγαινε-ελα. Οταν παντως νιώθεις κουρασμενη, χαλαρωμα σε πισίνες με θερμα νερα!!!

Οπως και να εχει νομιζω οτι θα περασεις τελεια. Εγω βρηκα ακομα και το Reykjavik κουκλιστικο!! Μονο κοιταξε να παρεις μεγαλες καρτες για τη φωτογραφικη σου μηχανη γιατι σιγουρα θα θες να βγαλεις πολλεεεεςςςς φωτογραφιες!!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.089
Likes
23.822
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
εχοντας κανει το γυρο του νησιού (ημασταν 20 μερες εκει Ιουλιο και Αύγουστο 2015)
Ιστορία να περιμένουμε ή δεν προλαβαίνεις κι εσύ, όπως και πολλοί άλλοι εδώ στο forum, λόγω πολλών διαδοχικών ταξιδιών; :p
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Οχι εντάξει εμενα η δουλεια ειναι το πρόβλημα οχι τα συνεχόμενα ταξιδια. Θα προσπαθησω να γραψω κατι καποια στιγμη αλλα με δεδομενο οτι μολις γραφτηκα στο φορουμ ισως θα ηταν φρονιμο να δω πρωτα τί και πώς εδω μεσα! Ισως εξαλου να εχουν γραψει αλλοι περισσοτερα και καλυτερα απο αυτα που εχω να πω εγω! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.404
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom