Ισλανδία Ισλανδία

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Κλείσαμε τελικά αεροπορικά για τέλη Μαϊου 2016 Ισλανδία!!! :clap::clap::clap:
Με στόχο σε 7 γεμάτες μέρες να κάνουμε τον κύκλο του νησιού!!
Έχω κλείσει ήδη στο booking κάποιες διανυκτερεύσεις σε διάφορα χωριουδάκια μοιράζοντας τις αποστάσεις.. Θα επανέλθω σύντομα με το πρώτο πρόγραμμα για διορθώσεις κλπ!!
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα παιδιά , εμείς μόλις κλείσαμε για Ισλανδία 13-24 Απριλίου , με συνδυασμό πτήσεων μας βγήκε στα 235 ευρώ το άτομο. Νομίζω είναι καλή τιμή σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει εδώ! Περιμένουμε ιδέες και πληροφορίες και από τους υπόλοιπους εδώ που το προγραμματίζουν! :xalara:
 

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Κλείσαμε τελικά αεροπορικά για τέλη Μαϊου 2016 Ισλανδία!!! :clap::clap::clap:
Με στόχο σε 7 γεμάτες μέρες να κάνουμε τον κύκλο του νησιού!!
Έχω κλείσει ήδη στο booking κάποιες διανυκτερεύσεις σε διάφορα χωριουδάκια μοιράζοντας τις αποστάσεις.. Θα επανέλθω σύντομα με το πρώτο πρόγραμμα για διορθώσεις κλπ!!
Πόσο είναι τα εισιτήρια;
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Τα κλείσαμε 400 ευρω / άτομο
Βρίσκαμε και αρκετά φθηνότερα αλλά είχε μεγάλες αναμονές στα αεροδρόμια και προτιμήσαμε να μην χάσουμε μέρες στο πηγαινέλα για να βγει ο κύκλος του νησιού!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Διαβάζω παντού ότι στην Ισλανδία όλα τα πληρώνεις με κάρτα (φαγητό, σουπερ μαρκετ, βενζίνη κλπ).
Δέχονται προπληρωμένες ή κλασικές χρεωστικές Debit MasterCard?
Ή μόνο πιστωτικές?
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Διαβάζω παντού ότι στην Ισλανδία όλα τα πληρώνεις με κάρτα (φαγητό, σουπερ μαρκετ, βενζίνη κλπ).
Δέχονται προπληρωμένες ή κλασικές χρεωστικές Debit MasterCard?
Ή μόνο πιστωτικές?
Ισχύει. Γενικά δε χρειάζεται πουθενά (ακόμα και για το μικρότερο ποσό) να χρησιμοποιείς μετρητά. Και ένα ανθοπώλη στη μέση του πουθενά να συναντήσεις, θα έχει μηχάνημα για κάρτα. Σε ορισμένα δε σημεία (όπως βενζινάδικα με αυτόματους πωλητές), οι συναλλαγές γίνονται μόνο με κάρτα - ειδικά για τα βενζινάδικα, μόνο με πιστωτική. Τώρα προπληρωμένες, χρεωστικές ή πιστωτικές δεν έχει διαφορά (εκτός από τα βενζινάδικα). Εγώ χρησιμοποίησα χρεωστικές και πιστωτικές χωρίς κανενα πρόβλημα (Ιούλιος - Αύγουστος 2015) εφόσον είναι συναλλαγές με φυσική παρουσία - δηλαδή όχι από το internet. Λόγω capital controls δε μπορούσα να κλείσω μέσω Internet ενοικιαζόμενο και έστειλα ένα mail στο γραφείο με τα ενοικιαστικά, τους εξήγησα τη φάση και χωρίς κανένα πρόβλημα, με περίμεναν εκεί που δώσαμε ραντεβού και μου έδωσαν κανονικά αυτοκίνητο δίνοντας τους τη κάρτα μου. Το Airbnb από την άλλη δούλεψε κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Να έχεις επίσης υπόψη ότι σε μαγαζιά που αναφέρεται το Tax Free, αν κάνεις αγορές πάνω από 4000 ή 6000 (δε θυμάμαι) κορόνες, δικαιούσαι να πάρεις το φόρο πίσω. Σου δίνουν μαζί με την απόδειξη μια φόρμα που τη συμπληρώνεις και τη δίνεις στο αεροδρόμιο πριν την αναχώρηση σου. Η επιστροφή του φόρου ανέρχεται στο 15% και αν ζητήσεις να σου βάλουν το ποσό πίσω στη κάρτα σου, η διαδικασία δε παίρνει πάνω 30 δευτερόλεπτα για να ολοκληρωθεί.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση!
Εγώ έχω κάνει προκρατήσεις χωρίς πρόβλημα μέσω booking, θα ανεβάσω σύντομα και το πρόγραμμα του γύρου του νησιού.
Οπότε απ ότι καταλαβαίνω δεν το γλιτώνω, θα πρέπει να βγάλω πιστωτική..
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Ναι γενικα το booking, εισητήρια, διαμονή και τέτοια εξαιρούνται και δεν έχουν τους περιορισμούς των capital controls.
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Εχω κλείσει Ισλανδία 30 Μαρτίου με 13 Απριλίου. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με τις διανυκτερεύσεις γιατι εχω μπερδευτεί? Τον Golden Circle μπορώ να τον κάνω σε μια μέρα? Στο Ρέικιαβικ να μείνω στο τέλος ή στην αρχή?
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Εχω κλείσει Ισλανδία 30 Μαρτίου με 13 Απριλίου. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με τις διανυκτερεύσεις γιατι εχω μπερδευτεί? Τον Golden Circle μπορώ να τον κάνω σε μια μέρα? Στο Ρέικιαβικ να μείνω στο τέλος ή στην αρχή?
Είναι μάλλον γενική η ερώτηση. Θέλεις να δώσεις μερικές παραπάνω πληροφορίες ως προς το τί θέλεις να κάνεις, πώς θα κινηθείς, το golden circle για παράδειγμα πώς το έννοεις "μια μέρα"? Ξεκινώντας από πού; Με δικό σου αυτοκίνητο ή με λεωφορείο;

Η πρόταση μου για το Ρέκιαβικ είναι ότι είναι καλύτερο να μείνεις στο τέλος. Αλλά είναι τόσο ωραία η Ισλανδία και τόσο μικρό το Ρέκιαβικ, που είναι κρίμα να αφιερώσεις πάνω από μια-δυο μέρες εκεί. Μείνε στο τέλος για ξεκούραση/χαλάρωση.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εχω κλείσει Ισλανδία 30 Μαρτίου με 13 Απριλίου. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με τις διανυκτερεύσεις γιατι εχω μπερδευτεί? Τον Golden Circle μπορώ να τον κάνω σε μια μέρα? Στο Ρέικιαβικ να μείνω στο τέλος ή στην αρχή?
Το Golden Circle μπορείς να το κάνεις σε μια μέρα. Ο κύκλος είναι κάπου 350 χλμ και το όριο ταχύτητας είναι συνήθως στα 90, οπότε είτε το κάνεις με αυτοκίνητο είτε με άλλο μέσο (βανάκι, λεωφορείο) βγαίνει άνετα σε μια μέρα.
Ανάλογα με το πότε φτάνεις στο Ρέικιαβικ θα σου πρότεινα να μείνεις καναδυό νύχτες ώστε να έχεις το χρόνο μια μέρα να δεις την πόλη και την άλλη να κάνεις το Golden Circle ή αντίστροφα.
Επίσης, θα σου πρότεινα να προσθέσεις μια νύχτα στο Ρέικιαβικ και στο τέλος του ταξιδιού ανάλογα πάντα με την ώρα πτήσης αναχώρησης που έχεις.
Όσο για το Ρέικιαβικ προσωπικά μου άρεσε πολύ και τώρα που το σκέφτομαι θα του έδινα άνετα περισσότερο καιρό μόνο και μόνο για την ευρωπαϊκή μοντέρνα αίσθηση που αποπνέει σε ένα περιβάλλον που κανονικά θα έπρεπε να είναι έρημο και ακατοίκητο. Η φύση της Ισλανδίας έξω από την πρωτεύουσα είναι όμορφη αλλά επειδή οι υπόλοιποι οικισμοί είναι διάσπαρτοι και μικροί δεν έχεις πουθενά αλλού την ευκαιρία να παρατηρήσεις τους κατοίκους ή να συναναστραφείς μαζί τους ή να πιεις ένα καφέ ή να ξενυχτήσεις ή να επισκεφτείς ένα μουσείο όπως στο Ρέικιαβικ.
 
Last edited:

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Νοίκιασα αμάξι για 15 μέρες. Μου έμειναν οι διανυκτερεύσεις που είναι 15 και δεν μπορώ να τις μοιράσω (πού και πόσο) ανάλογα με το τι έχει γύρω. Τον κύκλο του νησιού θέλω να κάνω. Φτάνω 3 το μεσημέρι και φεύγω βράδυ στις 10.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom