Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Σχετικα με τα δωρεαν μουσεια που ανεφερες μπορεις να μου τα ονοματησεις....ποια ειναι;
Το Βρετανικό μουσείο, το Ναυτικό μουσείο, η Εθνική Πινακοθήκη...
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Λίστα με τα δωρεάν μουσεία θα δεις εδώ. Γενικά θα έλεγα για ό,τι θέλετε να κάνετε να προτιμήσετε διαδικτυακή κράτηση και κυρίως να δείτε από την κάρτα που θα κάνετε ποια προσφέρει έκπτωση σε κάποια ατραξιόν, σα να λέμε κάτι σαν πακέτο. Άρα μήπως να ξεκαθαρίσετε τι θα επισκεφτείτε (θέατρο-ποια παράσταση και τι άλλο έξτρα όπως το London's eye); Έτσι θα δείτε στο σύνολο τα έξοδά σας τόσα για θέατρο τόσα για το χ μουσείο, κάρτα κλπ και μετά θα δείτε τι σας μένει για καθημερινά έξοδα. Αν στο φαγητό είστε όπως τα λες, τότε πραγματικά είστε μια χαρά. Αν θες μια γνώμη, επειδή το έζησα, αν και είμαι φαγανό παιδί, με πρωινό κι ένα γεύμα το απόγευμα ήμουν μια χαρά. Δεν πεινάς, όταν είσαι τουρίστας... ;) Για την αλλαγή του χρόνου δε γνωρίζω, σίγουρα κάποιος άλλος θα ξέρει, μα πιστεύω πως σίγουρα θα αξίζει τον κόπο, Λονδίνο είναι αυτό... Τώρα, σχετικά με το πού να μείνετε, νομίζω όσο πιο κέντρο τόσο καλύτερα γιατί είναι και μεγάλη και δύσκολη πόλη όπου δεν προσανατολίζεσαι εύκολα. Τέλος, μιας και απ'ό,τι κατάλαβα δεν έχετε κάνει κρατήσεις, μήπως, αντί για ξενοδοχείο, να νοικιάζατε δωμάτιο στο https://www.airbnb.gr/; Τα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα στο Λονδίνο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σχετικα με τα δωρεαν μουσεια που ανεφερες μπορεις να μου τα ονοματησεις....ποια ειναι;
Βρετανικό Μουσείο
Μουσείο φυσικής ιστορίας
Museum of London
Science Museum / Μουσείο Επιστημών
Εθνική Πινακοθήκη
Tate Modern
Tate Britain
Εθνικό Ναυτικό Μουσείο
Victoria and Albert Museum

Σίγουρα υπάρχουν και άλλα λιγότερα γνωστά στο κοινό. Και βέβαια μη ξεχνάς τις υπαίθριες αγορές, τα πάρκα..Όλα δωρεάν!
 

mpempa

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Εισαι κατατοπιστικοτατη σε ευχαριστω πολυυυ :clap::innocent::lol: πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου για μενα. Θα επανελθω συντομα με νεες αποριες για το λονδινο πριν το ταξιδι μας. Σας θελω ετοιμοπολεμουςςς :D:p
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Και ακομα η καλυτερη περιοχη για να μεινεις ωστε να εισαι κεντρο ποια ειναι?
H ζώνη 1 είναι το κέντρο. Όπου και να μείνεις σε αυτή την περιοχή θα είσαι κεντρικά. Το μετρό έτσι κι αλλιώς δεν το γλιτώνεις, οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες. Εγώ είχα μείνει στην περιοχή Gloucester Rd στο South Kensington μόλις 5 στάσεις με το μετρό από το κοινοβούλιο. Και θεωρείται σχετικά οικονομική περιοχή στα ξενοδοχεία. Η πράσινη και η κίτρινη γραμή του μετρό είναι από τις πιο βολικές.
london-underground-tube-map-revised.gif
 

eirman

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Καλημερα και απο εμενα!Ειχα σκοπο να κανω μονοημερη στο Λονδινο αλλα τελικα μαζευτηκε κοσμος και θα το κανω τριημερο χεχε.Μπορειτε να μου πειτε για 3 μερες απεριοριστα μετρο και λεωφορεια ποια καρτα να βγαλω?oyster η travelcard?νομιζω η travelcard ειναι 10 λιρες τη μερα ενω η oyster χρεωνει μεχρι και 7 λιρες τη μερα που ειναι το μαξιμουμ και απο εκει και περα ειναι δωρεαν?Επισης ποιο site θεωρειτε πιο αξιοπιστο για να κλεισουμε ξενοδοχειο?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλημερα και απο εμενα!Ειχα σκοπο να κανω μονοημερη στο Λονδινο αλλα τελικα μαζευτηκε κοσμος και θα το κανω τριημερο χεχε.Μπορειτε να μου πειτε για 3 μερες απεριοριστα μετρο και λεωφορεια ποια καρτα να βγαλω?oyster η travelcard?νομιζω η travelcard ειναι 10 λιρες τη μερα ενω η oyster χρεωνει μεχρι και 7 λιρες τη μερα που ειναι το μαξιμουμ και απο εκει και περα ειναι δωρεαν?Επισης ποιο site θεωρειτε πιο αξιοπιστο για να κλεισουμε ξενοδοχειο?
https://tfl.gov.uk/cdn/static/cms/documents/tube-dlr-lo-adult-fares.pdf
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Για να οργανωνώμαστε σιγα σιγα!!

1. Σε κάποιο προηγούμενο πόστ ένα παιδί έδωσε αυτή την διεύθυνση για θεατρικο http://www.uktickets.co.uk/london-theatre/musicals
Είναι καλύτερα να κλείσουμε από πριν τα ειςιτήρια ή υπάρχει περίπτωση να βρούμε φθηνότερα την ίδια μέρα της παράστασης;

2. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε από προςωπική εμπειρία κάποιο εστιατόριο για 24/12;; Γύρω στα 100€ βρίσκουμε τίποτα ή μπααα;;
Και ένα ακόμα για 26/12 που θα έχουμε επέτειο με τον φίλο μου:)
Έχω διαβάσει τα προηγούμενα ποστ αλλά είναι λίγο παλιά..
Και φαντάζομαι χρείαζεται κράτηση από τώρα;

3. Επίσης, έχει πάει κανείς στο the shard? Πιστεύετε ότι αξίζει κανείς να πληρώσει εισιτήριο για να ανέβει μέχρι πάνω; Ή καλύτερα για ποτό προς τ βράδυ; Πάλι χρείαζεται κράτηση; Και για φαγητό; Οι τιμές που κυμαίνονται;

Ευχαριστώ πολύ:)

Επίσης, για bicester village τι γνώμη έχετε; Αξίζει;
Κοιτάζω http://www.nationalrail.co.uk/ και εδώ http://www.chilternrailways.co.uk/ ?
Δεν ισχύει κάποια κάρτα για το συγκεκριμένο δρομολόγιο σωστά;
 
Last edited by a moderator:

mpempa

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Καλημερα σας.. Να κανω και εγω μια ερωτηση ακομα. Επειδη θα αλλαξουμε χρονο φετος στο λονδινο εχει κανεις να μου προτεινει κατι για εστιατοριο? Ενδιαφερομαι για κατι που να ειναι ψηλα ισως σε καποιο οροφο κτιριου ωστε να κανουμε εκει αλλαγη του χρονου αλλα να φαινονται και τα πυροτεχνηματα και ολο το σοου τελος παντων απο το london eye...Αν εχετε κατι υποψη σας θα με βοηθησετε..
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη
mpempa καλησπέρα! Από πέρυσι είναι περιορισμένο το κέντρο του Λονδίνου από το απόγευμα της παραμονής (7 το απόγευμα) και περνάς στις ζώνες γύρω από το ποτάμι μόνο με εισιτήριο. Τα εισιτήρια για να δεις τα πυροτεχνήματα κοστίζουν 10 λίρες και απελευθερώθηκαν χτες στο σάιτ του Δημάρχου! Από ό,τι λένε τα παιδιά που μένουν στο Λονδίνο, δε φαίνονται τα πυροτεχνήματα από πουθενά, παρά μόνο από τις ζώνες των 100.000 εισιτηρίων. Άσε που υποπτεύομαι πως εάν υπάρχει κάπου το εστιατόριο που ζητάς, θα έχει τιμές λιποθυμίας! :cool:
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
mpempa καλησπέρα! Από πέρυσι είναι περιορισμένο το κέντρο του Λονδίνου από το απόγευμα της παραμονής (7 το απόγευμα) και περνάς στις ζώνες γύρω από το ποτάμι μόνο με εισιτήριο. Τα εισιτήρια για να δεις τα πυροτεχνήματα κοστίζουν 10 λίρες και απελευθερώθηκαν χτες στο σάιτ του Δημάρχου! Από ό,τι λένε τα παιδιά που μένουν στο Λονδίνο, δε φαίνονται τα πυροτεχνήματα από πουθενά, παρά μόνο από τις ζώνες των 100.000 εισιτηρίων. Άσε που υποπτεύομαι πως εάν υπάρχει κάπου το εστιατόριο που ζητάς, θα έχει τιμές λιποθυμίας! :cool:
Για δείπνο δηλαδή σε κάποιο πύργο την περίοδο των γιορτών να το ξεχάσουμε καλύτερα??;p
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Για δείπνο δηλαδή σε κάποιο πύργο την περίοδο των γιορτών να το ξεχάσουμε καλύτερα??;p
Bicester αξίζει αλλα τη συγκεκριμένη περίοδο καλυτερα να μην πας, αφού 26/12 εχει ξεπουλήματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom