Νεπάλ Νεπάλ - Ούπς, λάθος μονοπάτι (χαμένοι στα 2750μ.)

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία

Το μονοπάτι ανέβαινε σκαλωτά με μια ατέρμονη ανηφορική, αναθεματισμένη κλίση. Η ζούγκλα πυκνή και σκοτεινή το αγκάλιαζε τόσο σφιχτά που σε σημεία ήταν δύσκολο να εντοπίσεις τις πέτρες που το χάραζαν. Οι στροφές που φύλαγαν ελπίδες για κάποια ισόπεδη πορεία αποδεικνύονταν "πέταλα", με το μονοπάτι να σκαρφαλώνει το βουνό στη κυριολεξία, ενώ τα δέντρα με τις χοντρές τους ρίζες ισορροπούσαν γαντζωμένα στην χαράδρα. Γκρίζα σύννεφα αιωρούνταν σαν ομίχλη μέσα από τις φυλλωσιές, καθώς έχτιζαν ένα κλειστοφοβικό θόλο, ανάμεσα στα όποια κενά δεν κάλυψε η φύση δίνοντας την εντύπωση ότι σύντομα, πολύ σύντομα θα σκοτεινιάσει.

Το ατρόμητο ζεύγος ταξιδιωτών, ο αγαπητός σύντροφος και η συνοδοιπόρος του ανηφόριζαν με γρήγορα βήματα λες και μόλις είχαν αποδράσει από φυλή ιθαγενών που θα τους θυσίαζε στην Θεά Κάλι. Αυτή (η κοπέλα, όχι η Κάλι) προπορευόταν, ανεβαίνοντας δυο δυο αν είναι δυνατόν τις πέτρες καταβάλλοντας υπεράνθρωπες προσπάθειες αφού οι ταλαιπωρημένοι μυς του σώματος από την πολύωρη ανάβαση διαμαρτύρονταν σε κάθε της κίνηση. Η ανάσα της έβγαινε κοφτή και θορυβώδης σαν επιθανάτιος ρόγχος. Πρέπει να ειπωθεί, και όχι άδικα: Που πάς ρε κοπέλα μου με μέσο όρο 1 πακέτο τσιγάρα τη μέρα; Ήθελες εν μια νυκτί να σκαρφαλώσεις το Έβερεστ; Ο άλλος, και αυτός καπνιστής είναι αλλά κυρίως μεσοκομμένος, ο "δεν κάνει να σηκώνεις βάρη ούτε να πιέζεσαι - θα πάς καρφί για εγχείρηση", που πήγαινε αυτός; Μιλάμε για τον άνθρωπο που θα σου στείλει μήνυμα το πρωί "όπως γυρνάς φέρε μου τσιγάρα και ένα μίλκο - ξέμεινα", ενώ ξέρει ότι θα επιστρέψεις το βραδάκι για να μην ανεβοκατέβει 3 ορόφους χωρίς ασανσέρ. Λοιπόν αυτά τα δυο τα παιδιά, παιδιά είναι μην τα βλέπετε που έχουνε πατήσει τα πρώτα -άντα και στο γυμναστήριο από την προεφηβία τους, αυτά τα παιδιά λοιπόν αποφάσισαν να κάνουνε ένα τρέκ. Είχανε κάνει κάποτε ένα στο Πήλιο, από Νταμούχαρη φτάσανε Τσαγκαράδα, οπότε μια προϋπηρεσία την είχανε ... Στο κάτω κάτω τι Ιμαλάια τι Πήλιο βρε αδερφέ. Εδώ στο Νεπάλ τα βουνά κάτω από 2000 μέτρα τα λένε hills. Πάρε να καταλάβεις.


Να κάνουν το τρεκ τους τα παιδιά, βεβαίως, δεν θεωρείται Νεπάλ εάν δεν κάνεις και ένα τρέκ. Έλα που όμως που δεν ήθελαν οδηγό, και για ποιό λόγο άλλωστε, ούτε στην Νταμούχαρη είχαν οδηγό. Πήραν από το βιβλιοπωλείο της Pokhara έναν pocket χάρτη και καθάρισαν, γιατί να κουβαλάνε τον άνθρωπο μαζί τους - και να τον πληρώνουνε και από πάνω. Επέμενε ο σύντροφος να πάρουνε τον μεγάλο χάρτη αλλά καλή του, γνωστή μετεμψύχωση του Σκρουτζ Μακ Ντακ, αποφάσισε ότι αφού γλιτώσανε τα 100 ευρώπουλα που τους ζήταγαν για το τρεκ τα γραφεία γιατί να μην γλιτώσουνε και το 1.5 ευρώπουλο (~ 150 σελίνια) διαφορά που είχε ο ένας χάρτης από τον άλλο. Στο κάτω κάτω ο προορισμός τους φαινότανε, φιγουράριζε εκειδά, στην ακρούλα του χάρτη. Αυτοί λοιπόν είναι οι ήρωες αυτού του δράματος.

Ο ιδρώτας κυλούσε ποτάμι, ενώ οι υγρασία της ζούγκλας μούσκευε μέχρι και την τελευταία ίνα των ρούχων τους. Φιλικά μαμούνια σκάγανε στα κούτελα, θάμνοι και πόες μαστιγώνανε τα πόδια, βδέλλες σουλατσάριζαν σε κάθε τους κράτημα. Αλλά όλες αυτές οι δυσκολίες ήταν ψίχουλα μπροστά στο προφανές. Το προφανές και αμείλικτο ατόπημα τους. Τα παλικάρια μας βλέπετε είχανε χαθεί. Στα Ιμαλάια (απέναντι). Χαθεί. Τροφή για λεοπαρδάλεις. Ή για όρνεα. Τροφή σίγουρα. Και όλα αυτά από μια και μοναδική λάθος στροφή. Κάπως έτσι δεν ξεκινάνε και τα επεισόδια στους "Επιζήσαντες;".
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Ουπς, Νεπάλ. :)
Θαυμάσια.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.599
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Νεπάλ, μια χώρα που χρόνια τώρα θέλω να επισκεφτώ αλλά πάντα κάτι αλλάζει ή με κερδίζει. Μετά τον σεισμό, λεω να το αφήσω για λίγο αργότερα, μετά την ενηλικίωση :D
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Δυναμικό καμ-μπακ από την αγαπητή παραμυθατζού! Like it!

Κι αμα σου πω πως σε σκεφτόμουν χθες κι αναρωτιόμουν "τι να κάνει και πού να έχει χαθεί αυτό το κορίτσι". :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Δυναμικό καμ-μπακ από την αγαπητή παραμυθατζού! Like it!

Κι αμα σου πω πως σε σκεφτόμουν χθες κι αναρωτιόμουν "τι να κάνει και πού να έχει χαθεί αυτό το κορίτσι". :)
Θενκ γιου Emouli μου για τις σκέψεις σου! Φαντάζομαι ο τίτλος της κανούργιας μας ιστορίας σου κάλυψε την απορία, έτσι;;; :):):)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Γιατί δεν βάζεις φωτογραφίες εε? Γιατιιι? Ξέρω εγω τον λόγο. Για να αποφύγεις το ρεζίλεμα. Αλλά έννοια σου... κατάφερα και εξασφάλισα αποκλειστικές φωτογραφίες από την διάσωσή σας και τις προφέρω στην κρίση του αναγνωστικού κοινού (κοινώς σε ξεμπροστιάζω):



(Αγαπάμε Νεπάλ και ιστορίες της Travelstoryteller)
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
Δηλαδή κι εγώ που έχω κάνει αυτό το Νταμούχαρη - Τσαγκαράδα πρέπει να πάω Νεπάλ τώρα? Για να δούμε τη συνέχεια...
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Γιατί δεν βάζεις φωτογραφίες εε? Γιατιιι? Ξέρω εγω τον λόγο. Για να αποφύγεις το ρεζίλεμα. Αλλά έννοια σου... κατάφερα και εξασφάλισα αποκλειστικές φωτογραφίες από την διάσωσή σας και τις προφέρω στην κρίση του αναγνωστικού κοινού (κοινώς σε ξεμπροστιάζω):



(Αγαπάμε Νεπάλ και ιστορίες της Travelstoryteller)
Μόνο tag μη με κάνεις κακομοίρα μου... Εδώ πάλι καλά έβαλες αυτή που φοράω σκουφί, δεν φαίνεται η ρίζα η άβαφτη! :bleh:
(Αγαπάμε Dim & Γκιούλιβερ, τα ΚΤΕΛ και όπου μας βγάλει!!!) :haha:
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Θενκ γιου Emouli μου για τις σκέψεις σου! Φαντάζομαι ο τίτλος της κανούργιας μας ιστορίας σου κάλυψε την απορία, έτσι;;; :):):)
Got it! Θέλω να σας δω όμως κι από κοντά, μην τυχόν σας άφησε κάνα κουσούρι η τελευταία σας περιπέτεια. Και καλά, εσύ είσαι σκληρό καρύδι. Αλλά ο έρμος ο κοψομεσιασμένος βρε, τι φταίει; :p
Όπως καταλαβαίνεις το παραπάνω ήταν έμμεσο καρφί για την συνάντηση της Παρασκευής. Ελπίζω να τα πούμε από κοντά!
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Δηλαδή κι εγώ που έχω κάνει αυτό το Νταμούχαρη - Τσαγκαράδα πρέπει να πάω Νεπάλ τώρα? Για να δούμε τη συνέχεια...
Βεβαίως, είναι υποχρεωτικό! Όταν φτάσεις Τσαγκαράδα παίρνεις το χρίσμα! Γιατί να το αφήσεις να πάει χαμένο; Άσε που με τις συμβουλές μας θα φτάσεις χαλαρά! Εννοείται ότι δεν θα σου πούμε εμείς τι να κάνεις. Στο τι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις βρίσκεται όλο το ζουμί!!!

καταπληκτικό ξεκινημα
Ευχαριστώ Giannoula! Το νου σου θα έχει μεγάααλη ανηφοριά! Ουφ, τα θυμάμαι και πονάνε τα πόδια μου. Του άλλου δεν του τα θυμίζω καν! Ακούει Νεπάλ και πιάνει τη μέση του... :rolleyes:

Νεπάλ, μια χώρα που χρόνια τώρα θέλω να επισκεφτώ αλλά πάντα κάτι αλλάζει ή με κερδίζει. Μετά τον σεισμό, λεω να το αφήσω για λίγο αργότερα, μετά την ενηλικίωση :D
Welcome BASILISPAP! Η αλήθεια είναι ότι το Νεπάλ θέλει λίγο "ψάξιμο" για να πάρεις όλα αυτά που μπορεί να σου προσφέρει. Θέλει και ένα διαβασματάκι για να καταλάβεις τι στο καλό κοιτάς, τι είναι Βουδιστικό, τι Ινδουιστικό, πότε χτίστικε, για ποιό λόγο υπάρχει και ποιά μυθολογία κρύβεται πίσω από το κάθε τι που βλέπεις... Πιστεύω μέχρι να ανακάμψει μετά την καταστροφή που του έλαχε, θα έχεις πάρει και εσύ τις αποφάσεις σου!

Ουπς, Νεπάλ. :)
Θαυμάσια.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
Ευχαριστούμε Chris7! Ανηφορίζει και η συνέχεια!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom