ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
επειδή ταξιδεύω σε λίγες μέρες και έχω αγχωθεί με τα capital control μπορείς να μου πεις αν γίνονται δεκτές οι χρεωστικές χάρτες για αγορές ή αναλήψεις και αν είναι προτιμότερο να βγάλω συνάλλαγμα από δω ή όχι! Ευχαριστώ
Κάνε συνάλλαγμα αλλά πάρε και την πιστωτική σου μαζί και να πληρώνεις τα πάντα με αυτή.
 

myrt.aki

Member
Μηνύματα
44
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού !
επειδή ταξιδεύω σε λίγες μέρες και έχω αγχωθεί με τα capital control μπορείς να μου πεις αν γίνονται δεκτές οι χρεωστικές χάρτες για αγορές ή αναλήψεις και αν είναι προτιμότερο να βγάλω συνάλλαγμα από δω ή όχι! Ευχαριστώ
Καλημέρα! Κοίτα από τα 4 άτομα που ήμασταν, μόνο εγώ είχα πιστωτική μαζί μου οι υπόλοιποι χρησιμοποιούσαν αποκλειστικά μετρητά. Χρεωστικές δεν είχαμε πάρει καν μαζί μας. Πριν φύγω επικοινώνησα και με την τράπεζα μου για ενημερώσω οτι θα είμαι Αμερική και ήταν όλα οκ. Αν δεν έχεις πιστωτική θα σε συμβούλευα κι εγώ να κάνεις συνάλλαγμα για να είσαι ήσυχος γιατί σίγουρα με τη χρεωστική θα έχεις περιορισμούς. Εμείς κάναμε σε κεντρικό ανταλλακτήριο της Αθήνας! Να περάσετε καλά!
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
Εγω σημερα ειρθα μαιαμι για 40 ημερες , μου κανανε πιο πολλες ερωτησης γιατι ημουν πριν 25 ημερες στις ΗΠΑ , με ρωτησανε να τους πω το ονομα απο το ξενοδοχειο, ακομα αν εχω δουλεια και πια ειναι αυτη και σε ποια χωρα. Την πρωτη φορα που ειρθα δεν με ρωτησανε τοσα πολλα πραγματα!
 

KostasTso

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Θελω να ρωτησω,εσας που εχετε ταξιδεψει ή ζειτε μονιμα στην Νεα Υορκη και σε κοντινες πολεις, ποιες ειναι οι βασικες διαφορες που βλεπετε στην καθημερινοτητα σε σχεση με την Ελλαδα??
Εννοω τι ειναι αυτο που μπορει να ειναι το πιο δυσκολο για να συνηθισει καποιος που θελει να ζησει εκει για λιγο καιρο??
Ευχαριστω για τις απαντησεις..!! :)
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
Τα air condition , τα δουλευουν ολοι στο φουλ. Τα μαγαζια ειναι ψυγεια ζακετα θελεις με το που μπαινεις!
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Θελω να ρωτησω,εσας που εχετε ταξιδεψει ή ζειτε μονιμα στην Νεα Υορκη και σε κοντινες πολεις, ποιες ειναι οι βασικες διαφορες που βλεπετε στην καθημερινοτητα σε σχεση με την Ελλαδα??
Εννοω τι ειναι αυτο που μπορει να ειναι το πιο δυσκολο για να συνηθισει καποιος που θελει να ζησει εκει για λιγο καιρο??
Ευχαριστω για τις απαντησεις..!! :)
Eίναι δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος σε αυτή την ερώτηση..ξέρεις ο καθένας σε μια αλλαγή χώρας μπορεί να τον πειράζουν τόσο διαφορετικά πράγματα..οπότε κάτι που μπορεί να ενοχλεί εμένα εσένα να μην σε πειράζει καθόλου..εγώ σε γενικές γραμμές θα σου πω ότι μιλάμε για μια χώρα που είναι μακριά από την Ελλάδα και σε απόσταση και σε κουλτούρα και γενικότερα σε ρυθμούς και τρόπο ζωής..χωρίς να σου λέω ότι είναι στα πάντα προς το καλύτερο η προς το χειρότερο..απλά είναι διαφορετικά..εγώ προσωπικά εφαρμόζω έναν απλό κανόνα..είμαι σε άλλο μέρος και αποφεύγω τις συγκρίσεις..όταν είμαι Ελλάδα χαίρομαι την Ελλάδα με τα καλά και τα κακά τις και όταν επιστρέφω εδώ κάνω το ίδιο..απολαμβάνω το μέρος με τα καλά και τα κακά του..βέβαια αναπόφευκτα κάποιες φορές μπαίνω σε κάποιου είδος σύγκριση..αλλά γενικά προσπαθώ να το αποφύγω..

πάντως για να προσπαθήσω να απαντήσω λίγο στην ερώτηση σου..για εμένα προσωπικά μόνο ένα πραγμα με ενοχλεί "εδώ"..ότι είναι μακριά η οικογένεια μου..μόνο αυτό δεν μπορείς να αναπληρώσεις με τίποτα..
 

KostasTso

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Eίναι δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος σε αυτή την ερώτηση..ξέρεις ο καθένας σε μια αλλαγή χώρας μπορεί να τον πειράζουν τόσο διαφορετικά πράγματα..οπότε κάτι που μπορεί να ενοχλεί εμένα εσένα να μην σε πειράζει καθόλου..εγώ σε γενικές γραμμές θα σου πω ότι μιλάμε για μια χώρα που είναι μακριά από την Ελλάδα και σε απόσταση και σε κουλτούρα και γενικότερα σε ρυθμούς και τρόπο ζωής..χωρίς να σου λέω ότι είναι στα πάντα προς το καλύτερο η προς το χειρότερο..απλά είναι διαφορετικά..εγώ προσωπικά εφαρμόζω έναν απλό κανόνα..είμαι σε άλλο μέρος και αποφεύγω τις συγκρίσεις..όταν είμαι Ελλάδα χαίρομαι την Ελλάδα με τα καλά και τα κακά τις και όταν επιστρέφω εδώ κάνω το ίδιο..απολαμβάνω το μέρος με τα καλά και τα κακά του..βέβαια αναπόφευκτα κάποιες φορές μπαίνω σε κάποιου είδος σύγκριση..αλλά γενικά προσπαθώ να το αποφύγω..

πάντως για να προσπαθήσω να απαντήσω λίγο στην ερώτηση σου..για εμένα προσωπικά μόνο ένα πραγμα με ενοχλεί "εδώ"..ότι είναι μακριά η οικογένεια μου..μόνο αυτό δεν μπορείς να αναπληρώσεις με τίποτα..

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...μπορω να πω οτι και εγω της ιδιας νοοτροπιας ειμαι και χαιρομαι που ακουσα την αποψη σου γιατι φαινεται οτι μιλας ειλικρινα.
Δυστυχως αυτο για την οικογενεια ειναι ενα αναγκαιο κακ0 και μαλιστα ειναι κατι που δεν αναπληρωνεται με κανενα τροπο...
Το ξερω οτι αναλογα με τον χαρακτηρα του καθενος θα τον ενοχλει και κατι διαφορετικο σε μια ξενη χωρα αλλα με ενδιαφερει να μαθω την προσωπικη γνωμη των ατομων εδω περα.
Να'σαι καλα και οτι καλυτερο ευχομαι :)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Θέλουμε να κλείσουμε ηλεκτρονικα εισητηρια για μουσεια,κτλ. Iσχύει το ελληνικό φοιτητικό πάσο εκεί; Λέμε να κλείσουμε αυτά που είναι για students.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Θέλουμε να κλείσουμε ηλεκτρονικα εισητηρια για μουσεια,κτλ. Iσχύει το ελληνικό φοιτητικό πάσο εκεί; Λέμε να κλείσουμε αυτά που είναι για students.
δε γνωρίζω σίγουρα αλλά δε νομίζω. Εγω όποτε είχα τέτοιου τύπου απορίας έστελνα e-mail και σου απαντουν άμεσα.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Στην Ευρώπη πάντως ξέρω ότι ισχύει το ελληνικό φοιτητικό πάσο,το έχουν χρησιμοποιήσει γνωστοί μου για να μπουν σε μουσεία... Οκ,θα το ψάξουμε. Αν ξέρει κάποιος σίγουρα,ας πει :)
 

Eva_m

Member
Μηνύματα
43
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Παραθέτω την εμπειρία μου από Νέα Υόρκη μέσω link γιατί δεν με "άφηνε" το σύστημα να την γράψω εδώ..

http://explorationsinspirations.blogspot.gr/2015/05/new-york-new-york.html
Παραθέτω την εμπειρία μου από Νέα Υόρκη μέσω link γιατί δεν με "άφηνε" το σύστημα να την γράψω εδώ..

http://explorationsinspirations.blogspot.gr/2015/05/new-york-new-york.html

Σωστό link:
http://travellingar.blogspot.gr/2015/05/new-york-new-york.html
 

fragos34

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλη χρονια και καλως σας βρηκα!Διαβαζωντας διαφορα ταξιδιωτικα εδω,και...αντλωντας πολιτιμες πληροφοριες απο τις εμπειριες των μελων,εχω μερικες αποριες!!Διαβασα διαφορα ευτραπελα με την ESTA.Σε καποιους την αρνηθηκαν γιατι εχουν μισθο κατω απο 1000 ευρω,καποιον τον γυρισαν πισω εχωντας πρωτα ψαξει το κινητο του,και βαζωντας τον σε κελι κτλ !Να ρωτησω τωρα,αυτα γινονται οταν ταξιδευεις μεμονομενα,η και με γκρουπ?? Σκεφτομαστε με μια φιλη μου να παμε Ν.Υορκη για 8-10 ημερες με οργανομενο γκρουπ.Αλλα ουτε παντρεμενος ειμαι,ουτε παιρνω πανω απο 1000 ευρω μηνιατικο,κι ας εχω σταθερη δουλεια.Εχω επισεις συγγενεις στις ΗΠΑ,αλλα οχι στην Ν.Υορκη,σε αλλη πολη,που δεν εχω σκοπο να παω προς τα εκει βεβαια,στο Μανχαταν εγω θελω να τριγυρισω! (δεν ξερω αν μετραει αρνητικα αυτο,δλδ "αυτος εχει σοι εκει και θελει να την κανει") Υπαρχει περιπτωση απορριψης της αιτησης για ESTA??Και αυτο ειναι μικρο το κακο,μια πικριλα σου μενει λογω απορριψης!Αυτο που με θορυβησε ειναι μην πληρωσω του κοσμου τα λεφτα,φαω και την ταλαιπωρια του 11ωρου ταξιδιου,και σε καποιον που δεν του αρεσει η φατσα μου,με κρατησει στο αεροδρομιο και με ξαναστειλει πισω!!
2η απορια! Λεφτα μπορω να βγαλω με τις καρτες μου -ειδοποιοντας βεβαια πρωτα την τραπεζα για το ταξιδι μου- στα ΑΤΜ των αμερικανικων τραπεζων??Εχει και εκει οριο τα 420 ευρω την εβδομαδα?Με την prepaid γινεται το ιδιο,η βολευει καπου περισσοτερο?(δλδ εχει και αυτη οριο τα 420,ασχετα αν την εχω φορτωσει απο εδω με 2000 πχ)
Ευχαριστω για τον χρονο σας,και σορυ για το μακροσκελες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom