Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

ulini

Member
Μηνύματα
57
Likes
20
καλησπερα.εκλεισα αυτο το ξενοδοχειο για δεκεμβριο για ρωμη.θα ηθελα να μου πειτε πως σας φαινεται σαν ξενοδοχειο και σαν τοποθεσια.ευχαριστω πολυ
http://www.booking.com/hotel/it/argentinaroma.el.html?label=gen173nr-15CAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaFyIAQGYAQi4AQTIAQTYAQPoAQE;sid=90682fdcfc86492d3111f6b6b0d611ba;dcid=4;checkin=2015-12-13;checkout=2015-12-17;dist=0;group_adults=2;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=e7861053635e0e599ec8424d72b1ac313788b2c5X1;type=total;ucfs=1&
Μια χαρά είναι η τοποθεσία, πολύ κοντά στο Termini .
 

zouzou92

Member
Μηνύματα
114
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Επειδή τέθηκε το θέμα των εισιτηρίων έψαχνα να βρω αν υπάρχει κάποια λίστα με τα καταστήματα που υπάρχουν εισιτήρια καθότι δεν θέλω να αγοράσω από την αρχή ένα συγκεκριμένο νούμερο γιατί δεν ξέρω πόσα λεωφορεία θα χρησιμοποιήσω σίγουρα αλλά από την άλλη δεν θέλω να τρώω και χρόνο για να ψάχνω να βρω κατάστημα που πουλάει την τελευταία στιγμή.
Στην σελίδα της atac υποτίθεται ότι υπάρχει στην εμφάνιση του χάρτη η δυνατότητα να στα εμφανίσει αλλά δεν μου τα έβγαλε όσες φορές δοκίμασα.

Καμιά ιδέα;
 

vanessachai

Member
Μηνύματα
44
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Καλησπέρα και πάλι! Οι πληροφορίες εδώ μέσα είναι θησαυρός!! :) Απ,ό,τι διάβασα οι περισσότεροι βγάζετε τη Roma Pass για τη μετακίνηση και την είσοδο σε μουσεία. Επίσης διάβασα ότι συμφέρει η έκδοση εκ των προτέρων (on line) των εισιτηρίων για τα αξιοθέατα που έχουν μεγάλη αναμονή (Βατικανό κλπ). Πόσο καιρό πριν πρέπει να μπει κανείς στη διαδικασία; Το γεγονός ότι με τη Roma Pass δικαιούσαι δωρεάν την είσοδο σε δύο (αν θυμάμαι καλά) αξιοθέατα, συνεπάγεται ότι δε συμφέρει η έκδοση on line του εισιτηρίου; Το αναφέρω με την έννοια ότι on line πρέπει να το πληρώσεις επί τόπου....Πώς το έχετε χειριστεί; Ευχαριστώ!
Εγώ φεύγω αυτή τη βδομάδα για Ρώμη! Όπως τα έψαξα δε με συνέφερε η roma pass. Θα κάτσω 7 μέρες οπότε θα βγάλω εβδομαδιαίο εισιτήριο για τα μέσα. Επίσης είμαι κάτω των 25 (στο παρατσάκ :p) και έχω εκπτώσεις για τα μουσεία οπότε βάλε τα κάτω με χαρτί και μολύβι για τις χρεώσεις των μουσείων και δες αν σε συμφέρει η roma pass. Από κει και πέρα επειδή θα κάτσω 7 μέρες τα έχω ψάξει όλα! Για το Βατικανό για να γλιτώσω τις τεράστιες ουρές έχω κλείσει ήδη τα εισιτήρια. Για την πινακοθήκη Borghese είναι απαραίτητο να τα έχεις κλείσει από πριν γιατί μπαίνει συγκεκριμένος αριθμός ατόμων σε συγκεκριμένες ώρες. Για το Κολοσσαίο δε χρειάζεται να κλείσει από πριν γιατί το εισιτήριο είναι ενιαίο και για τη Ρωμαική Αγορά και το Παλατίνο οπότε ξεκινάς την βόλτα σου από την Αγορά και πας στο τέλος Κολοσσαίο!

καλησπερα σε ολους.θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου να κανω μερικες ερωτησεις.πριν λιγο εκλεισα με rayn για ρωμη και ειμαι πολυ χαρουμενη.μολις ξεκινησα να ψαχνω για ξενοδοχειο και τα εχω βρει σκουρα.........λοιπον θα ηθελα την γνωμη σας.τι μου προτεινετε;θα ταξιδεψω 31/10/2015 μ3 4/11/2015 και το μπατζετ που διαθετω ειναι 200-250 ευρω για 2κλινο αν γινεται με πρωινο.περιμενω με αγωνια τις προτασεις σας.επισης ποια περιοχη βολευει πιο πολυ για να τα περπατησουμε ολα;;;;εχω μεγαλες προσδοκιες για αυτο το ταξιδι!!!!
Εγώ ταξιδεύω αυτή τη βδομάδα! Έκλεισα bed and breakfast στην περιοχή prati (σχετικά κοντά στο βατικανό) με 65 ευρώ τη βραδιά. Το κέντρο απέχει λίγο αλλά η διαφορά των χρημάτων είναι μεγάλη! Την κράτηση την έκανα από το hotels.com αν και είχαμε κάποιο πρόβλημα με την κράτηση ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 
Last edited by a moderator:

Mariapa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, ανδαλουσία
Καλησπέρα και πάλι! Οι πληροφορίες εδώ μέσα είναι θησαυρός!! :) Απ,ό,τι διάβασα οι περισσότεροι βγάζετε τη Roma Pass για τη μετακίνηση και την είσοδο σε μουσεία. Επίσης διάβασα ότι συμφέρει η έκδοση εκ των προτέρων (on line) των εισιτηρίων για τα αξιοθέατα που έχουν μεγάλη αναμονή (Βατικανό κλπ). Πόσο καιρό πριν πρέπει να μπει κανείς στη διαδικασία; Το γεγονός ότι με τη Roma Pass δικαιούσαι δωρεάν την είσοδο σε δύο (αν θυμάμαι καλά) αξιοθέατα, συνεπάγεται ότι δε συμφέρει η έκδοση on line του εισιτηρίου; Το αναφέρω με την έννοια ότι on line πρέπει να το πληρώσεις επί τόπου....Πώς το έχετε χειριστεί; Ευχαριστώ!
Αν είσαι φοιτητής δεν χρειάζεσαι roma pass γιατι συνήθως έχεις έκπτωση στα μουσεία. Βοηθάει βέβαια στις τεράστιες ουρές, όπως πχ στο κολοσσαίο που προσπερνας όοοοολο τον κόσμο και μπαίνεις κατευθείαν :) Επίσης, πιστεύω οτι ειδικά για το Βατικανό είναι καλύτερα να έχεις αγοράσει απο πριν online το εισιτήριο σου γιατί δεν θα ξεχάσω ποτέ την ουρά που είχε ..
 

Vassiliki S

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! vanessachai καλό ταξίδι και περιμένουμε εντυπώσεις! ;) Ο καιρός τι λέει συνήθως τέλη Νοέμβρη για όσους έχει τύχει να πάνε εκείνη την περίοδο; Να αναμένουμε πολλή βροχή;
 

vanessachai

Member
Μηνύματα
44
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! vanessachai καλό ταξίδι και περιμένουμε εντυπώσεις! ;) Ο καιρός τι λέει συνήθως τέλη Νοέμβρη για όσους έχει τύχει να πάνε εκείνη την περίοδο; Να αναμένουμε πολλή βροχή;
Αυτό είναι και ένα άγχος δικό μου! Γιατί και για τη βδομάδα αυτή βλέπω ότι θα έχει βροχές! Ελπίζω να πέφτουν έξω!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Όντως. Εγώ είδα μόνο αυτές που έλεγε ονομαστικά στο κάτω μέρος της σελίδας οι οποίες μάλλον είναι οι στάνταρ αν κατάλαβα καλά . Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom