Ειμαι καινουρια εδω..κ θελω να παω στη Ρωμη..

ulini

Member
Μηνύματα
57
Likes
20
Δεν γνωρίζω για το πότε σταματάνε τα μμμ την παραμονή αλλά αν είστε πάνω από 2 άτομα συμφέρουν οι ιδιωτικές εταιρείες που έχουν βανάκια για μετακινήσεις από αεροδρόμιο σε ξενοδοχείο (πχ https://www.rometoolkit.com/airport/fiumicino_airport_hotel_shuttle.htm). Σε περιμένουν στο αεροδρόμιο (επιγραφή με το όνομα σου) και σε αφήνουν έξω από το ξενοδοχείο.
Πέρσι έμενα κοντά στο μετρό Berberini , Modigliani Hotel (http://www.booking.com/hotel/it/mod...i:dec:dm;ws=&gclid=CP7j3fuvrcgCFUrpwgodprQA2A) και την περπάτησα όλη τη Ρώμη (μέτρο πήρα μόνο για το Βατικανό)
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
σ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σ..εχω διαβασει διαφορα, θα διαβασω κ αυτα για να δω..:)

ulini, θα ειμαστε 2 ατομα αλλα θα το κοιταξω μπας κ συμφερει για να μαστε κ σιγουρες..αλλιως αν δ εχει μετρο ή λεωφ απο το αεροδρομιο,σκεφτομαι για ταξι..αλλα δ ξερω ποσο θα πληρωσουμε..
 
Last edited by a moderator:

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Σ ευχαριστω κ παλι..
παντως το ξενοδοχειο που εμεινες μια χαρα η περιοχη..ωραια..κ απο κει περπατημα,ε?μια χαρα..μονο που ψαχνω κτ πιο οικονομικο..αλλα νταξει..
 

ulini

Member
Μηνύματα
57
Likes
20
Είχα πάει αρχές Δεκεμβρίου με 75 το δίκλινο αλλά γενικά οι τιμές του ήταν πιο ακριβές για άλλες ημερομηνίες (για την τιμή που το βρήκα τότε ήταν καλό αλλά για 100-120 που έχει δεν αξίζει)
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
ναι δ αξιζει..σκεφτομαι οτι θα μαστε ολη μερα στην γυρα κ να ναι ενα δωματιο απλο κ καθαρο για υπνο..κ θα ταν ιδανικο να χει κ πρωινο..
 

Spy_I

Member
Μηνύματα
67
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Γιατί η περιοχή Termini είναι επικίνδυνη? Εγώ εκεί έμεινα 3 βράδια πριν 2 χρόνια και δεν παρατήρησα τίποτα ύποπτο. Αντίθετα το μετρό με βοήθησε να πάω παντού..Και κέντρο πόλης και στα αξιοθέατα.. και Trastevere που αξίζει βραδυ
Τώρα αν θα είναι κλειστό Χριστούγεννα το μετρό άλλη υπόθεση..
Όμως να θυμάσαι να προσθέσεις εκτός από αξιόθεατα, ψώνια στην Via Corso, και οπωσδήποτε το πάρκο Πόπολο και την Βίλα Μπορκέζε! πραγματικά μην το χάσεις.. Αξίζει.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Δεν ξέρω ακριβώς ποτέ θα πάτε αλλα κοίταξε και το Hotel delle Regioni,νομίζω εχει καλές τιμές για την εποχή και τη θέση του.
Για ψώνια σχετικά οικονομικά μπορείς να κοιτάξεις στα πολυκαταστήματα Coin και Upim, στο κέντρο στις ακριβές οδούς ισως βρεις και μικρά οικονομικά μαγαζιά αλλά χρειάζεται ψάξιμο.

Το Hotel delle Regioni εχει και πακέτα προσφορών με μεταφορά απο και προς το αεροδρόμιο οποτε ισως σας συμφέρει και οι τιμές του ειναι πολυ καλές για τη θέση του,
 
Last edited by a moderator:

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Γιατί η περιοχή Termini είναι επικίνδυνη? Εγώ εκεί έμεινα 3 βράδια πριν 2 χρόνια και δεν παρατήρησα τίποτα ύποπτο. Αντίθετα το μετρό με βοήθησε να πάω παντού..Και κέντρο πόλης και στα αξιοθέατα.. και Trastevere που αξίζει βραδυ
Τώρα αν θα είναι κλειστό Χριστούγεννα το μετρό άλλη υπόθεση..
Όμως να θυμάσαι να προσθέσεις εκτός από αξιόθεατα, ψώνια στην Via Corso, και οπωσδήποτε το πάρκο Πόπολο και την Βίλα Μπορκέζε! πραγματικά μην το χάσεις.. Αξίζει.
ξερω κ γω αν ειναι επικινδυνη?ολοι ετσι λενε..κ επειδη θα μαστε 2 κοπελες λεμε μηπως ειναι καλυτερα πιο μακρυα..
ναι το μετρο λειτουργει πολυ λιγες ωρες τα χριστουγεννα γι αυτο ουσιαστικα θα γυρισουμε με τα ποδια..
οκ θα κοιταξω κ αυτα που μ λες..ευχαριστω!!!

Δεν ξέρω ακριβώς ποτέ θα πάτε αλλα κοίταξε και το Hotel delle Regioni,νομίζω εχει καλές τιμές για την εποχή και τη θέση του.
Για ψώνια σχετικά οικονομικά μπορείς να κοιτάξεις στα πολυκαταστήματα Coin και Upim, στο κέντρο στις ακριβές οδούς ισως βρεις και μικρά οικονομικά μαγαζιά αλλά χρειάζεται ψάξιμο.
μολις το κοιταξα,μια χαρα το βλεπω αυτο το ξενοδοχειο..θα το σκεφτω σοβαρα..σ ευχαριστω..
οκ θα κοιταξω κ τα μαγαζια που μ πες να δω τι παιζει..
σας ζαλισα αρκετα κ ευχαριστω..

λογω συγκεκριμενης ωρας που μπορουμε να φυγουμε απο δω στις 24/12, βλεπω οτι βολευει μονο alitalia γιατι η aegean εχει 16:30 πτηση κ δ μας βολευει δυστυχως..λετε να χουμε θεμα με την alitalia?ή κ με την ωρα που θα φτασουμε?
 
Last edited by a moderator:

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
καλημερα!
κοιτα..εγω δ εχω πολλες μερες κ δυστυχως ειναι μεσα στα χριστουγεννα..φτανω παραμονη κ φευγω 27..4 μερες δλδ..σκεφτομαι για το κολοσσαιο να βγαλω εισητηριο απο τη ρωμαικη αγορα κ να μπω κατευθειαν οπως με συμβουλεψαν οποτε ξεχναω το roma pass..
τωρα για το βατικανο,ειναι η τελευταια κυριακη του μηνα που ειναι ανοιχτα κ δωρεαν..γιατι 25 κ 26 ειναι κλειστα μουσεια κ καπελα σιξτινα..οποτε λεω να παω κυριακη πρωι πρωι..
το αλλο μ θεμα ειναι οτι διαβασα οτι παραμονη μετα τις 9 το βραδυ δ εχει λεωφ κ μετρο..ξερεις αν ισχυει κ γι αυτα που συνδεουν τ αεροδρομιο με την πολη?

ανετα παπουτσια,μην το συζητας καθολου!!!ειναι το μονο σιγουρο!!χαχαχα!!μαγαζια που λες να παω?
Γεια σου και πάλι :)
Λοιπόν .....
Κοντά στην piazza di spagnia ξεκινάει η via dei condotti. (εκει θα βρεις μάρκες .. gucci, chanel klp) Μέτα, εκεί κοντά είναι η via del corso που θα βρεις παααρα πολλά μαγαζιά και με καλές τιμές. Piazza del popolo, piazza venezia είναι και αυτά εκεί κοντά. (έχει και εκεί πολλά μαγαζιά) Και κοντά στο Πάνθεον έχει και κάτι στοκατζίδικα. Γενικά Η Ρώμη έχει ωραία μαγαζάκια και για όλα τα πορτοφόλια..... Αν βρεις χρόνο κάνε και με βόλτα στην συνοικία Τραστεβέρε. (είναι κοντά στον ποταμό Τιβέρη. Εμείς είχαμε πάει με τα πόδια μετά το Κολοσσαιο.)
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Γεια σου και πάλι :)
Λοιπόν .....
Κοντά στην piazza di spagnia ξεκινάει η via dei condotti. (εκει θα βρεις μάρκες .. gucci, chanel klp) Μέτα, εκεί κοντά είναι η via del corso που θα βρεις παααρα πολλά μαγαζιά και με καλές τιμές. Piazza del popolo, piazza venezia είναι και αυτά εκεί κοντά. (έχει και εκεί πολλά μαγαζιά) Και κοντά στο Πάνθεον έχει και κάτι στοκατζίδικα. Γενικά Η Ρώμη έχει ωραία μαγαζάκια και για όλα τα πορτοφόλια..... Αν βρεις χρόνο κάνε και με βόλτα στην συνοικία Τραστεβέρε. (είναι κοντά στον ποταμό Τιβέρη. Εμείς είχαμε πάει με τα πόδια μετά το Κολοσσαιο.)
Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..θα δουμε τι θα πρωτο-προλαβουμε να κανουμε..
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη
Έχω μείνει στην περιοχή του Termini και ΔΕΝ είναι επικίνδυνα. Τέσσερις διανυκτερεύσεις κι αρκετά περάσματα στην ευρύτερη περιοχή και δεν αισθανθήκαμε ποτέ κίνδυνο. Είναι περιοχή με πολλούς μετανάστες (έχουν και τα περισσότερα μαγαζιά εκεί γύρω) και γι'αυτό ίσως σου δημιουργεί λίγη ανασφάλεια, όμως όλα καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom