Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πιστευω οτι εννοεις ομπρελα σπαστη που μπαινει στην τσαντα. Δεν εχεις προβλημα.
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
αυτες τις ημερες ταξιδεψα ρωμη και είδα σακίδια άλλων επιβατών μεγαλύτερα των προβλεπομένων διαστάσεων. ιδίως στομήκος της αποσκευής δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα αρκεί να χωράει, το ύψος της ιδίως, στο χώρο αποσκευών της καμπίνας
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Ήθελα να ήξερα πόσο δύσκολο είναι να πάρει κάποιος μια μεζούρα από την μάνα του,
την γυναίκα του-την γειτόνισσα-την πεθερά του κλπ και να πάει στον κινέζο της
γειτονιάς του και να αγοράσει μια χειραποσκευή με 15-20 ευρώ στις σωστές
διαστάσεις και να την έχει για τα επόμενα 5-10 χρόνια.
Έχουμε γράψει 11 σελίδες και συνεχίζουμε να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια.
Πάρτε μια χειραποσκευή επιτέλους στις σωστές διαστάσεις και μην γράφει ο καθένας
ότι νάναι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Έχουμε γράψει 11 σελίδες και συνεχίζουμε να γράφουμε τα ίδια
2.Πάρτε μια χειραποσκευή επιτέλους στις σωστές διαστάσεις και μην γράφει ο καθένας
ότι νάναι.
1. Λογικο αφου περασαν 3 χρονια και η εταιρεια εχει αλλαξει τους κανονες απο τοτε..και θα γραψουμε αλλες 111 οσο τους αλλαζει. Λογικο να ειναι μια ζωντανή συζητηση. Ακομα και σε μενα που ταξιδευω σπανιοτατα με την εταιρεια μου φαινεται ενδιαφερουσα.
2. Δεν ειναι τοσο απλο. Αρκει να ριξει καποιος μια ματια στους κανονισμους της..καταρχην οι χειραποσκευες ειναι δυο και οχι μια. Και δευτερον οι ανθρωποι δεν παιζουν. Στην Ιταλια, Ισπανια που ειδα σε στελνουν στο ταμειο για εκατοστα παραπανω. Επομενως αξιζει προσοχης ο κανονισμος τους και η συζητηση επ αυτου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Δεν ειναι τοσο απλο.
Προφανώς αστειεύεσαι.
Είχε συγκεκριμένες διαστάσεις και τώρα πρόσθεσε ακόμα μία χειραποσκευή με
συγκεκριμένες διαστάσεις.Ότι πιο λιγότερο από τις διαστάσεις περνά,ότι ξεπερνά
τις διαστάσεις υπάρχει η πιθανότητα να πας ταμείο.
Την δυσκολία δεν καταλαβαίνω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προφανώς αστειεύεσαι.
Είχε συγκεκριμένες διαστάσεις και τώρα πρόσθεσε ακόμα μία χειραποσκευή με
συγκεκριμένες διαστάσεις.Ότι πιο λιγότερο από τις διαστάσεις περνά,ότι ξεπερνά
τις διαστάσεις υπάρχει η πιθανότητα να πας ταμείο.
Την δυσκολία δεν καταλαβαίνω.
δεν αστειεύομαι καθολου. αν ταξιδευεις μονος με ελαχιστα καλοκαιρι ανετος και ωραιος όλα καλα. αν όμως ταξιδευεις αλλιως μη νομιζεις ότι είναι ευκολο να κανεις τη χειραποσκευη σου. (που είναι 2 ή και 3 αν εχεις βρεφος)..φαρμακα, παιδικες τροφες, ομπρελες, μπαστουνια, ορθοπεδικα βοηθήματα, ιατρικες συσκευες ετσι ενδεικτικα για να καταλάβεις ότι στον κοσμο αυτό δεν ταξιδευουν μονο ανετοι και ωραιοι. και λογικο να υπαρχουν αποριες για τους υπολοιπους. οποιον δεν ενδιαφερουν δεν διαβαζει. υπαρχουν τοσα θεματα.

Επιτρέπονται οι ομπρέλες, ναι.
μια και το ξερεις μου λυνεις την απορια: πρεπει να περιλαμβάνεται ή όχι μέσα στη χειραποσκευή? στην easy πχ θεωρείται εξτρα αντικειμενο όπως και το μπαστουνι, και το ορθοπεδικο πι, ο περιπατητήρας που λενε. ενδεικτικα παλι αναφερω αποριες που μου εχουν τυχει (σε άλλες εταιρειες) για να δειξω ποσο απλο δεν είναι το θεμα χειραποσκευή..
 
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
δεν αστειεύομαι καθολου. αν ταξιδευεις μονος με ελαχιστα καλοκαιρι ανετος και ωραιος όλα καλα. αν όμως ταξιδευεις αλλιως μη νομιζεις ότι είναι ευκολο να κανεις τη χειραποσκευη σου. (που είναι 2 ή και 3 αν εχεις βρεφος)..φαρμακα, παιδικες τροφες, ομπρελες, μπαστουνια, ορθοπεδικα βοηθήματα, ιατρικες συσκευες ετσι ενδεικτικα για να καταλάβεις ότι στον κοσμο αυτό δεν ταξιδευουν μονο ανετοι και ωραιοι. και λογικο να υπαρχουν αποριες για τους υπολοιπους. οποιον δεν ενδιαφερουν δεν διαβαζει. υπαρχουν τοσα θεματα.
Αν διάβασες το πρώτο μήνυμα μου μιλάω για τις διαστάσεις και μόνο.
Δεν είπα τίποτα για περιεχόμενο.Είναι συγκεκριμένες και τέλος.
Τι δεν καταλαβαίνεις;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν διάβασες το πρώτο μήνυμα μου μιλάω για τις διαστάσεις και μόνο.
Δεν είπα τίποτα για περιεχόμενο.Είναι συγκεκριμένες και τέλος.
Τι δεν καταλαβαίνεις;
δεν καταλαβαινω τη χρησιμοτητα του ποστ ν.133 αλλα εχεις κάθε δικαιωμα να γραφεις τετοια ποστ. σου ειπα αν δεν σε ενδιαφερει μην διαβαζεις. οι 11 σελιδες που ανεφερες δεν αφορουν αποκλειστικα τις διαστασεις και κακως τις ανεφερες. οι δε διαστασεις από τοτε και φυσικα εχουν αλλαξει μια και επιτρεπεται 2η χειραποσκευή. και 3η αν εχεις βρεφος με άλλες διαστασεις. κουλ νταουν λοιπον και ασε τον κοσμο να συζητα οσο θελει. τελος εδώ από μενα γιατι η πολυλογια και τα ασχετα ποστ με το θεμα που δεν βοηθουν κανενα μου φερνουν αλλεργια.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
μια και το ξερεις μου λυνεις την απορια: πρεπει να περιλαμβάνεται ή όχι μέσα στη χειραποσκευή? στην easy πχ θεωρείται εξτρα αντικειμενο όπως και το μπαστουνι, και το ορθοπεδικο πι, ο περιπατητήρας που λενε. ενδεικτικα παλι αναφερω αποριες που μου εχουν τυχει (σε άλλες εταιρειες) για να δειξω ποσο απλο δεν είναι το θεμα χειραποσκευή..
Ανάθεμα κι αν γράφει τίποτα στο site της. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει η ομπρέλα να μπει μέσα στη μία από τις δύο χειραποσκευές που επιτρέπονται.
Όσον αφορά τον περιπατητήρα κτλ, εδώ λέει
"Ταξίδι με βοηθήματα κινητικότητας και/ή ιατρικό εξοπλισμό
Επιβάτες που παρουσιάζουν μειωμένη κινητικότητα επιτρέπεται να μεταφέρουν, δωρεάν, δύο είδη βοηθήματος κινητικότητας συν τον ιατρικό εξοπλισμό που αναγκαίος είναι κατά τη διάρκεια της παραμονής τους.


Επιβάτες που επιθυμούν να μεταφέρουν ιατρικό εξοπλισμό ως επιπρόσθετο είδος αποσκευής προς αποθήκευση θα πρέπει να επικοινωνήσουν με την Γραμμή ειδικής βοήθειας της Ryanair για να λάβουν επιστολή αποποίησης αποσκευής προς αποθήκευση για παρουσίαση στο γκισέ αποσκευών.


Επιβάτες που επιθυμούν να μεταφέρουν ιατρικό εξοπλισμό ως επιπρόσθετο είδος χειραποσκευής θα πρέπει να επικοινωνήσουν με την Γραμμή ειδικής βοήθειας της Ryanair για να λάβουν επιστολή αποποίησης χειραποσκευής για παρουσίαση στην πύλη επιβίβασης."


Ως προς τις διαστάσεις πάντως (και το βάρος) ναι είναι απλό, είναι συγκεκριμένες. Όσον αφορά το περιεχόμενο ανακύπτουν ζητήματα που έχουν να κάνουν είτε με την αεροπορική είτε με την ασφάλεια του αεροδρομίου. Θέλει ψάξιμο.

edit: Πάντως, αυτό που λέει ο @panpan νομίζω, αναφέρεται μεταξύ άλλων και σε αυτό που ειπώθηκε νωρίτερα στο #131 ότι "είδα σακίδια άλλων επιβατών μεγαλύτερα των προβλεπομένων διαστάσεων. ιδίως στομήκος της αποσκευής δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα αρκεί να χωράει, το ύψος της ιδίως, στο χώρο αποσκευών της καμπίνας" (τα bold δικά μου). Και η απάντηση σε αυτό είναι ότι οι διαστάσεις είναι οι τάδε, πάρε μια χειραποσκευή σε αυτό το μέγεθος να τελειώνει το ζήτημα. Κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όταν η αεροπορική δίνει συγκεκριμένες διαστάσεις, πρέπει να υπάρχει πάντα κάποιος που ρωτάει "η δική μου χειραποσκευή είναι χ εκ μεγαλύτερη, δεν πειράζει ε;". Είναι απλό.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.710
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom