Capital Controls και ταξίδια

Dimitrispearljam

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Χιλη-Αργεντινη-Βραζιλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλια
Πού πότε ; Μίλα χριστιανέ μου κι έδωσες άλλη πνοή στη βαρετή και μίζερη κυριακή μου!!
παω στις συναυλιες των Pearl Jam ,Χιλη-Αργεντινη -ΒραζιλιαΤον Νοεμβριο!!
- SANTIAGO
- BUENOS AIRES
- PORTO ALEGRE
- SAO PAULO
- BRASILLA
- BELO HORIZONTE
- RIO DE JANEIRO
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
πφφφφ άναψες φωτιές τώρα
ψάχνω απεγνωσμένα παρέα για Κολομβία
είναι πιο κοντα και βολεύουν και οι ημ/νιες
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
πάντως (για να επανέλθουμε και στο θέμα μας)
Η χρήση των καρτών (χρεωστικών και πιστωτικών) παίζεται ανάλογα με την κάθε επιχείρηση που σε κάθε περιοχή-πόλη δεν είναι ίδια !
δλδ πρόσφατα γύρισα απο Γαλλία και στα Carrefour που που ανεφοδίαζα το αυτοκίνητο με καύσιμα σε άλλα τις χρέωνα κανονικά, σε άλλα δέχονταν μόνο την Mastercard και σε κάποια άλλα δεν δέχονταν ΚΑΜΙΑ και πλήρωνα μόνο με μετρητά !
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Καλησπέρα στη παρέα. Εκλεισα εισιτήρια την προπερασμένη εβδομάδα στην ryanair για Βουδαπέστη με paypal χωρίς προβλήματα. Το ξενοδοχείο το εκλεισα από booking με Ελληνική κάρτα visa χωρίς προβλήματα επίσης.
Η ερώτηση είναι τι παίζει με το συνάλλαγμα στα ατμ της Βουδαπέστης δλδ θα μπορω να βγάλω φιορίνια από χρεωστική Πειραιώς αντίστοιχα με 420 ευρώ την Παρασκευή?
Κοντά να πας το ταξίδι σου, τηλεφώνησε στην αντίστοιχη Τράπεζα για τις κάρτες που θα χρησιμοποιήσεις στο εξωτερικό, για να τους ενημερώσεις.

πάντως (για να επανέλθουμε και στο θέμα μας)
Η χρήση των καρτών (χρεωστικών και πιστωτικών) παίζεται ανάλογα με την κάθε επιχείρηση που σε κάθε περιοχή-πόλη δεν είναι ίδια !
δλδ πρόσφατα γύρισα απο Γαλλία και στα Carrefour που που ανεφοδίαζα το αυτοκίνητο με καύσιμα σε άλλα τις χρέωνα κανονικά, σε άλλα δέχονταν μόνο την Mastercard και σε κάποια άλλα δεν δέχονταν ΚΑΜΙΑ και πλήρωνα μόνο με μετρητά !
Είχες τηλεφωνήσει και στην Τράπεζα, για να τους ενημερώσεις ότι θα ήσουνα εξωτερικό και για ποιες κάρτες θα χρησιμοποιούσες?
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Φίλε μου ... μην τα λες σε μένα ... τραπεζικός είμαι ;)
...και βέβαια επικοινώνησα με το κέντρο της ΕΤΕ για τις κάρτες και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν έχεις φυσική παρουσία εκεί ...
όμως στην πράξη ΔΕΝ ήταν έτσι !
Το 80% των επιχειρήσεων τις δέχονταν , αλλά υπήρχε και το 20% που δεν !
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά

Φίλε μου
... μην τα λες σε μένα ... τραπεζικός είμαι ;)
..και βέβαια επικοινώνησα με το κέντρο της ΕΤΕ για τις κάρτες και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν έχεις φυσική παρουσία εκεί ...
όμως στην πράξη ΔΕΝ ήταν έτσι !
Το 80% των επιχειρήσεων τις δέχονταν , αλλά υπήρχε και το 20% που δεν !
κατ΄ αρχήν... φίλη είμαι :haha:
κατά δεύτερον, στο φόρουμ συνήθως δεν γνωρίζουμε τι επαγγέλλεται ο καθένας :cool:

κατά τρίτον σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση;)
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
ωωω sorry malysa ... ο δαίμονας του πληκτρολογίου !

επ ευκαιρίας ... και εγώ προτίθεμαι για Σκωτία (Χάμιλτον) ... και ίσως κάποια πληροφορία σε ανάλογο threat θα ήταν χρήσιμη

ευχαριστω !
 
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
κατ΄ αρχήν... φίλη είμαι :haha:
κατά δεύτερον, στο φόρουμ συνήθως δεν γνωρίζουμε τι επαγγέλλεται ο καθένας :cool:

κατά τρίτον σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση;)
Εδώ δεν ξέρουμε αν είσαι εσύ ή η άλλη.!!! :haha:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Το βάζω γιατί παλαιότερα αναρωτιόμαστε τι γίνεται αν έχεις παραπάνω χρήματα από το όριο.

http://www.naftemporiki.gr/story/1012979/paranomi-eisagogi-euro-kai-dolarion-ipa-kai-australias

Βέβαια μιλάει για εισαγωγή και όχι εξαγωγή.Επίσης δεν ξεκαθαρίζει τα ποσά ανά περίπτωση.Το μόνο σίγουρο(όπως λέει) είναι ότι το πρόστιμο είναι 25% του ποσού αλλά και πάλι χωρίς να διευκρινίζει για τα υπόλοιπα χρήματα(κατάσχονται;μπλοκάρονται;επιστρέφονται μετά τον έλεγχο από την αρμόδια διεύθυνση που λέει;άντε τρέχα να βρείς άκρη....)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Τώρα γιατί σε μένα αυτό μου φάνηκε γκρίζα διαφήμιση.!!!!
Είναι και κανένας άλλος που έχει την ίδια εντύπωση;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom