Τατζικιστάν Αλλο Τζατζίκι κι άλλο Τατζίκοι

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Οταν πας, πρόσεξε αν βρίσκεις μπύρες προς καταναλωση παντού (εστιατόρια, αγορες κλπ) και κατά πόσο ελαστικοί είναι με το αλκοολ για να ξέρω αν θα την κατατάξω κι αυτήν την χώρα στο άξονα του κακού (όπως πχ Ιραν, Αιγυπτο κλπ).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.083
Να πω ότι δε γέλασα θα πω ψέματα!Μα πόσο σ'αγαπάει πια αυτός ο άντρας σου και αντέχει τέτοιες περιπετειες;;;
Αααα θα αρχίσω κρεββατομουρμούρα

ΜΗΝ του διαβάζεις τις ιστορίες της dim kyr για να πειστεί πιο γρήγορα....εγώ του τις διάβαζα και δεν πείστηκε για τα ωραία -σταν. Κι εσύ βρε @dim kyr τι ειλικρίνεια είναι αυτή στις ιστορίες σου; Μία οι απερίγραπτοι δρόμοι, μία τα "λουξ" ξενοδοχεία, χάθηκε να λες για το πόσο...ωραία διαμονή είχατε, τι "άνετες" διαδρομές που κάνατε....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Βρε Alma, μετά το ταξίδι λέμε την αλήθεια. Πρίν όμως και στα πλαίσια του ψησίματος, λέμε ψεματάρες και χωρίς να αισθανόμαστε και τύψεις (θα δεις... ωραία που θα είναι... σαν γαμήλιο.... μοναδικό.... τέλεια ξενοδοχεία.... καμια ταλαιπωρία καλε! πως σου πέρασε απο το μυαλο? κλπ).
Πάντως καλά της λες της Villi. Αν και δεν νομίζω να μην το σκέφτηκε. Ηλίου φαεινότερο...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Οταν πας, πρόσεξε αν βρίσκεις μπύρες προς καταναλωση παντού (εστιατόρια, αγορες κλπ) και κατά πόσο ελαστικοί είναι με το αλκοολ για να ξέρω αν θα την κατατάξω κι αυτήν την χώρα στο άξονα του κακού (όπως πχ Ιραν, Αιγυπτο κλπ).
Μπα, θα πίνουν τον άμπακο (βότκα, μπύρες κτλ).
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ουζμπεκιστάν ε?
Λοιπόν , άκου. Στο πλαίσο της επίσκεψής μου εις τα περιοχάς των πρωην ΕΣΣΔ δημοκρατιών, η ατυχία* με έκανε και επισκέφτηκα ένα ουζμπέκικο χωριό θύλακα, εντός όμως του εδάφους του Κιργιστάν. Ηταν -φυσικά- μουσουλμάνοι και εαν αυτοί οι άνθρωποι που συνάντησα εκεί αποτελούν δείγμα και για τους Ουζμπέκους που ζουν εντός του Ουζμπεκιστάν, έχω να δηλώσω ότι είναι ενας απο τους πιο φιλόξενους, ανοιχτούς, κοινωνικούς λαούς που έχω συναντήσει.
Οταν με το καλό γυρίσεις, επιβεβαιωσε ή όχι την άποψή μου.

*Το ατυχία δεν αφορά τους κατοίκους, αλλά τις συγκυρίες
Συμφωνώ απόλυτα. Οι Ουζμπεκοι που γνώρισα στα νότια του Κιργιστάν ήταν στην πλειοψηφία τους απίστευτα φιλόξενοι, πραγματικά με σκλαβωσαν! Απλα με χάλασε λίγο το υπερβολικά θρήσκο τους στυλακι, καμία σχεση με τους Κιργισιους που στην πλειοψηφία τους ειναι μουσουλμάνοι στα χαρτιά και μόνο.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
ΜΗΝ του διαβάζεις τις ιστορίες της dim kyr για να πειστεί πιο γρήγορα....εγώ του τις διάβαζα και δεν πείστηκε για τα ωραία -σταν. Κι εσύ βρε @dim kyr τι ειλικρίνεια είναι αυτή στις ιστορίες σου; Μία οι απερίγραπτοι δρόμοι, μία τα "λουξ" ξενοδοχεία, χάθηκε να λες για το πόσο...ωραία διαμονή είχατε, τι "άνετες" διαδρομές που κάνατε....
Καλά αν του διαβάσω τις περιπέτειες του Γκιούλιβερ από τη φοβερή και τρομερή σύζυγο dim kyr δε με βλέπω να ξαναμπαίνω σε αεροπλάνο!!!:haha:
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Φαγητό.

Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος που θα μπορούσε να μιλήσει για φαγητό. Κατανάλωσα απειροελάχιστα (ίσα για να μην πάθω διάτρηση στομάχου) και ουτως ή άλλως δεν κάνω πειραματισμούς με τον ουρανίσκο μου. Σασλικ, πιροσκί, κρεατα ψητά, σαλάτες, πλοβ, κεμπάπ, κάτι ρύζια.... Αυτά. Βεβαια ολα τα παραπάνω προυποθέτουν να βρεις εστιατόριο καθαρό για να σε εμπνεύσει να κάτσεις. Εκτός Ντουσανμπέ δεν θα βρεις και πολλά.. Καλή επιτυχία (που δεν το βλέπω)
Νομίζω ότι μόλις απερρίφθη ως προορισμός. Εγώ και ο Μι που τηρούμε ευλαβικά και τα τρία γεύματα, μάλλον αγκαλιά στη τουαλέτα θα τη βγάζαμε ε;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
θελεις και 3 γεύματα βρε αδηφαγο πλασμα......!!!!! Συμβουλευτικά, σε παραπέμπω σε παλιές δηλωσεις Βουλτεψη...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
θελεις και 3 γεύματα βρε αδηφαγο πλασμα......!!!!! Συμβουλευτικά, σε παραπέμπω σε παλιές δηλωσεις Βουλτεψη...
Τι κάνουμε ρε Δημητρούλα, λίγες απολαύσεις έχουν μείνει σε αυτή τη ζωή, ξέρεις εσύ. ;) :p
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
υποκλίνομαι............
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom