Capital Controls και ταξίδια

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Δεν είναι γκριζα .Είναι Ολοασπρη- Φωτεινοτατη- Πολυχρωμη !!!!
 

TK81

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε ολους!
Σε περιπτωση που θελω να κανω ΕΙΣΑΓΩΓΗ συναλλαγματος στην Ελλαδα, ξερει κανεις τι ισχυει; Παραμενει το οριο των 10,000 Ευρω;
Και εφοσον καποιος ειναι κατοικος Ελλαδας, δεν εχει υποχρεωση η αρχη να ρωτησει "ποθεν εσχες", αφου καποιος δεν μπορει να εξαγει περισσοτερα απο 2,000 Ευρω οταν εξερχεται απο την Ελλαδα;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Καλησπερα σε ολους!
Σε περιπτωση που θελω να κανω ΕΙΣΑΓΩΓΗ συναλλαγματος στην Ελλαδα, ξερει κανεις τι ισχυει; Παραμενει το οριο των 10,000 Ευρω;
Και εφοσον καποιος ειναι κατοικος Ελλαδας, δεν εχει υποχρεωση η αρχη να ρωτησει "ποθεν εσχες", αφου καποιος δεν μπορει να εξαγει περισσοτερα απο 2,000 Ευρω οταν εξερχεται απο την Ελλαδα;
Το όριο των 10.000(εισαγωγή/εξαγωγή) δεν είναι ΄Ελληνικό αλλά της ΕΕ.Λογικά λοιπόν πρέπει να ισχύει ακόμη.Δεν υπάρχει λόγος να το άλλαξαν προς τα κάτω(και οι καταθέσεις επιτρέπονται,στις αναλήψεις είναι οι περιορισμοί).
Τώρα αν τα χρήματα δικαιολογούνται από τα εισοδήματα σου γιατί να έχεις πρόβλημα;Θα μπορούσες να τα είχες καταθέσει(δικαίωμα σου είναι)σε μία τράπεζα εξωτερικού για οποιοδήποτε λόγο και να θέλεις να τα ξαναφέρεις πίσω.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. η δικη μου ιστορια με τα capital....
οκ τα εισιτήρια πληρωθηκαν με πιστωτικες ,αλλα πως επρεπε να στειλουμε στο εξωτερικο στο πρακτορειο που ειχε αναλάβει τη εκδρομη το εμβασμα??
paybal οπως με συμβουλεψε ο Τaver , δεν το δουλευει το πρακτορειο για την ωρα...
επιλογες τωρα..
Πρωτον...Αιτηση στη τραπεζα και η απαντηση σε 4 μερες...Στη ιδια τραπεζα παμε και οι 4 του γκρουπ, το δικο μου αιτημα το εστειλαν στο υπουργειο γιατι λεει δεν εχω εταιρεια ,δεν ειμαι εμπορος κτλ..στη Αγγελικη και Κικη ηλθε απορριπτική ενω στη Σοφια εγκριθηκε..εγω απο τα νευρα μου την ακυρωσα..
Δευτερον..Ωραια παμε να πληρωσουμε με καρτα με μια επιβαρυνση4%.. στελνω φωτοτυπια τη καρτα, το διαβατηριο και μια εξουσιοδοτηση και μετα απο μια εβδομάδα παω να καταθέσω τα λεφτα στη καρτα..Δεν μπορεις μου λεει ο υπαλληλος...γιατι? γιατι λεει υπαρχει capital control... Καλε μου και αργυρε μου ανθρωπε,διαβασε το ΦΕΚ που λεει οτι οι πιστωσεις σε καρτες ειναι ελευθερες..Το διαβαζει, παιρνει 20 τηλ ρωτώντας να του εξηγησουν τι σημαινει'''πιστωσεις ελευθερες''.εκατσα 2 ωρες στη τραπεζα μεχρι να αποφασισουν αν θα παρουν τα χρηματα...Ολα αυτα θα μπορουσα να τα ειχα αποφυγει αν ειχα και ηξερα να δουλεψω το ι -μπακινγκ...
Συμπερασμα...ο καθε υπαλληλος ερμηνευει το νομο οπως γουσταρει, οι εγκρισεις ειναι καθαρα θεμα του υπαλληλου της επιτροπης και αν γουσταρει βαζει το συν αλλιως το μειον...και ορκιζομαι πως απο τωρα και στο εξης δεν θα αντιδρω τοσο στις εφαρμογες του ιντερνετ .....ορκιζομαι ..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Άσχετο με τα ταξίδια αλλά μήπως έκανε κάποιος αγορά με paypal; Μπορώ να αγοράσω από ebay και να πληρώσω με paypal (αξία 110 ευρώ); Ευχαριστώ!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Άσχετο με τα ταξίδια αλλά μήπως έκανε κάποιος αγορά με paypal; Μπορώ να αγοράσω από ebay και να πληρώσω με paypal (αξία 110 ευρώ); Ευχαριστώ!
Λοιπόν εμένα σε κάποιες σελίδες μου το δέχεται το paypal, σε άλλες όχι. Έκλεισα μια πεζοπορία και όλα καλά, αλλά σε κάποιες προσπάθειες να ψωνίσω ρούχα τόσο από ελληνικές, όσο και από ξένες εταιρείες δεν! Να διευκρινίσω ότι το έχω συνδέσει με την πιστωτική μου, όχι με το λογαριασμό τραπέζης.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Λοιπόν εμένα σε κάποιες σελίδες μου το δέχεται το paypal, σε άλλες όχι. Έκλεισα μια πεζοπορία και όλα καλά, αλλά σε κάποιες προσπάθειες να ψωνίσω ρούχα τόσο από ελληνικές, όσο και από ξένες εταιρείες δεν! Να διευκρινίσω ότι το έχω συνδέσει με την πιστωτική μου, όχι με το λογαριασμό τραπέζης.
Και γω σε σύνδεση με πιστωτική το έχω.. Αλλά το σκέφτομαι να κάνω αγορά από ebay γιατί μετά μπορεί να μη με αφήνει να πληρώσω..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και γω σε σύνδεση με πιστωτική το έχω.. Αλλά το σκέφτομαι να κάνω αγορά από ebay γιατί μετά μπορεί να μη με αφήνει να πληρώσω..
Δοκιμάζεις και βλέπεις. Αν δεν σε αφήσει δεν θα χρεωθείς.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Λοιπόν εμένα σε κάποιες σελίδες μου το δέχεται το paypal, σε άλλες όχι. Έκλεισα μια πεζοπορία και όλα καλά, αλλά σε κάποιες προσπάθειες να ψωνίσω ρούχα τόσο από ελληνικές, όσο και από ξένες εταιρείες δεν! Να διευκρινίσω ότι το έχω συνδέσει με την πιστωτική μου, όχι με το λογαριασμό τραπέζης.
H αγορά ειδών ένδυσης και υπόδυσης δεν επιτρέπεται προς το παρόν από ιστοσελίδες του εξωτερικού ασχέτως paypal ή όχι. Υπάρχει σαν επίσημη εξαίρεση από τις συναλλαγές που έχουν ανακοινωθεί μέσω των τραπεζών.

Άσχετο με τα ταξίδια αλλά μήπως έκανε κάποιος αγορά με paypal; Μπορώ να αγοράσω από ebay και να πληρώσω με paypal (αξία 110 ευρώ); Ευχαριστώ!
Έχω κάνει αγορές μέσω ebay με paypal, αλλά υπάρχουν μερικές εξαιρέσεις όπως ένδυση, υπόδηση, έργα τέχνης, κάποια ηλεκτρονικά κ.λ.π.
 
Last edited by a moderator:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Εμένα με χρεωστική και paypal, το ebay μου δίνει χ σε ο,τιδήποτε. Φαντάζομαι πως με πιστωτική θα είναι διαφορετικα. Το Αmazon επιτρέπει πάντως...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δοκιμάζεις και βλέπεις. Αν δεν σε αφήσει δεν θα χρεωθείς.
Δε θα χρεωθώ αλλά δεν ακυρώνεται η συναλλαγη και ο έμπορος μπορεί να μου βάλει αρνητική κριτική..
Έχω κάνει αγορές μέσω ebay με paypal, αλλά υπάρχουν μερικές εξαιρέσεις όπως ένδυση, υπόδηση, έργα τέχνης, κάποια ηλεκτρονικά κ.λ.π.
Για ένδυση ήταν οπότε δε δοκιμάζω.. έχουν πει κάτι για το πότε θα αλλάξει αυτό;
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Δε θα χρεωθώ αλλά δεν ακυρώνεται η συναλλαγη και ο έμπορος μπορεί να μου βάλει αρνητική κριτική..

Για ένδυση ήταν οπότε δε δοκιμάζω.. έχουν πει κάτι για το πότε θα αλλάξει αυτό;
Oχι ακομα δυστυχως και δεν καταλαβαινω τον λογο που το εξαιρουν αυτο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom