Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

Nikos77ier

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Για συνάλαγμα καλύτερα Ελλάδα ή Λονδίνο? Συμφέρει να πληρώνω με κάρτα (χρεωστική) ή μετρητά? Οταν πληρώνω με κάρτα "κρατάνε" τίποτα έξτρα?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Για συνάλαγμα καλύτερα Ελλάδα ή Λονδίνο? Συμφέρει να πληρώνω με κάρτα (χρεωστική) ή μετρητά? Οταν πληρώνω με κάρτα "κρατάνε" τίποτα έξτρα?
Η καλύτερη επιλογή είναι η χρήση πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας. Δεν κρατούν καμμία έξτρα προμήθεια.
Αν χρειαστείς μετρητά καλύτερα από ΑΤΜ ή από ανταλλακτήρια (όχι σε κεντρικά τουριστικά μέρη, όπως Oxford Street, Big Ben, Leicester Square ή Piccadilly για παράδειγμα). Στην πλειοψηφία δεν χρεώνουν προμήθεια, αλλά πάντα να κοιτάς τον εξωτερικό πίνακα με τις ισοτιμίες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Κάποιες πιστωτικές έχουν προμήθεια 2% για αγορές (είχα μια visa). Η καλύτερη επιλογή για εμένα είναι η χρεωστική και για αγορές και για ανάληψη (ethnocash).
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Κάποιες πιστωτικές έχουν προμήθεια 2% για αγορές (είχα μια visa).
Έχεις συναντήσει προμήθεια σε χρήση κάρτας στο Λονδίνο?
Μήπως παίζει ρόλο από ποιά τράπεζα είναι?
Γιατί εδώ και παρα πολλά χρόνια που πηγαίνω στο Λονδίνο και έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν όλους τους τύπους καρτών (mastercard, visa, AmEx) ποτέ δεν μου κράτησαν προμήθεια σε αντίθεση με την Στοκχόλμη και την Κοπεγχάγη όπου εκεί σχεδόν πάντα κρατούσαν από 3% έως 7%.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
και απο εκεί τα τα υπόλοιπα.
Δεν ξέρω αν γνωρίζεις καθόλου από Λονδίνο και γενικά από περιοχές, αλλά πολύ καλή ισοτιμία βρίσκω πάντα στο Bayswater. Είναι μία γειτονιά στα δυτικά του κέντρου (στάση μετρό: Queensway / Central Line, κόκκινη γραμμή του μετρό) που είναι δημοφιλής στους Έλληνες επισκέπτες γιατί εκεί βρίσκεται και η ελληνορθόδοξη εκκλησία της Αγ. Σοφίας. Η περιοχή έχει πολύ χρώμα, ιδίως το βράδυ, με πολλά εστιατόρια και μαγαζάκια από πολλά μέρη του κόσμου.
Βγαίνοντας από το μετρό και απέναντι υπάρχουν στη σειρά πολλά τουριστικά μαγαζάκια - ανταλλακτήρια με την καλύτερη ισοτιμία που έχω βρει (όχι το πρώτο στη γωνία με τη λεωφόρο Bayswater - βάζει προμήθεια). Αυτό που προτιμώ είναι στον αρ. 6 της Queensway.
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
καλημερα. μολισ επικοινωνησα με τη eurobank οπου μου ειπαν οτι για λονδινο εχουν προμηθεια για τη χρηση πιστωτικων 2% ενω για τη χρεωστικη 2,5 % επι των αγορων γτ οπως ειπε δεν ανηκει στην ευρωζωνη κ επισης μου ειπε οτι πρεπει μια μερα πριν φυγω πρεπει να ενημερωσω τη τραπεζα οτι προκειται να ταξιδεψω
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Δεν ξέρω αν γνωρίζεις καθόλου από Λονδίνο και γενικά από περιοχές, αλλά πολύ καλή ισοτιμία βρίσκω πάντα στο Bayswater. Είναι μία γειτονιά στα δυτικά του κέντρου (στάση μετρό: Queensway / Central Line, κόκκινη γραμμή του μετρό) που είναι δημοφιλής στους Έλληνες επισκέπτες γιατί εκεί βρίσκεται και η ελληνορθόδοξη εκκλησία της Αγ. Σοφίας. Η περιοχή έχει πολύ χρώμα, ιδίως το βράδυ, με πολλά εστιατόρια και μαγαζάκια από πολλά μέρη του κόσμου.
Βγαίνοντας από το μετρό και απέναντι υπάρχουν στη σειρά πολλά τουριστικά μαγαζάκια - ανταλλακτήρια με την καλύτερη ισοτιμία που έχω βρει (όχι το πρώτο στη γωνία με τη λεωφόρο Bayswater - βάζει προμήθεια). Αυτό που προτιμώ είναι στον αρ. 6 της Queensway.
Συγχαρητηρια για το τροπο με τον οποιον απαντησες και ενημέρωσες .Μπραβο σου.Μου εφτιαξες τη διαθεση .
 

MARIGIANNA

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
καλησπερα σε ολη την Λονδρεζικη παρεα...αν αναρτω σε λαθος μερος , διορθωστε με να παω αλλου......ψαχνω ενα ΠΟΛΥ καλο εστιατοριο στο Λονδινο , να εχει ωραια θεα κι ας ειναι λιγο ακριβο...Το ταξιδι το κανουμε δωρο οποτε θελω παω τους φιλους μου στα καλυτερα....ενα υποψηφιο ειναι το shard aqua shard ...ξερει καποιος αν αξιζει τα χρηματα του??
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Ναι τα αξιζει
Αλλά:
Duck and waffle
Sky garden (booking required)
Hilton Park Lane
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom