Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Καλησπέρα και απο έμενα! θα ήθελα να ρωτήσω , φτάνουμε στο αεροδρόμιο του bergamo και θέλουμε να πάμε Βενετία, απο πού να το πάρουμε το τραίνο? απο Milano ή απο Bergamo? επίσης πώς φτάνουμε στο σταθμό τραίνων του Bergamo? και κατι τελευταίο υπάρχει κάποια σύνδεση με λεοφωρεία ή κάποιο άλλο μέσο Bergamo α-αεροδρόμιο?
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Καλησπερα!ψαχνοντας ειδα αυτο και μπηκα αμεσως στη σελιδα του ξενοδοχειου ομως δεν ειδα καπου διευκρινιστικο θα μπορουσες να μου πεις αν ξερεις πρεπει να πληρωσεις εκεινη την ωρα την κρατησης ή μπορεις να κανεις κρατηση με δωρεαν ακυρωση;
Χμμμμ
Η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι πως το είχαμε κλείσει ,, νομίζω τα κλείσαμε από το booking με πρωινό ... Δύσκολα γενικώς να κάνεις κράτηση σε ξενοδοχείο χωρίς έστω μια προκαταβολή ! Πάντως είναι πολύ καλή περίπτωση :)
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα και απο έμενα! θα ήθελα να ρωτήσω , φτάνουμε στο αεροδρόμιο του bergamo και θέλουμε να πάμε Βενετία, απο πού να το πάρουμε το τραίνο? απο Milano ή απο Bergamo? επίσης πώς φτάνουμε στο σταθμό τραίνων του Bergamo? και κατι τελευταίο υπάρχει κάποια σύνδεση με λεοφωρεία ή κάποιο άλλο μέσο Bergamo α-αεροδρόμιο?
Καλημέρα. Υπάρχει αστικό λεωφορείο από το αεροδρόμιο του Μπέργκαμο προς το κέντρο της πόλης, το οποίο σε αφήνει ακριβώς έξω από το σταθμό των τρένων. Η απόσταση είναι μικρή, δε θυμάμαι ακριβώς πόσο αλλά νομίζω γύρω στο 20λεπτο. Αν θυμάται κάποιος καλύτερα ας με διορθώσει. Για Βενετία που ρώτησες δεν ξέρω γιατί δεν το είχα ψάξει. :)
 

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
Γεια σας νέο μέλος εδώ αν και πάντα έπαινα τώρα γράφτηκα, την άλλη εβδομαδα θα κάνουμε ταξίδι Πάτρα-Ανκόνα-Φαενζα-Φλωρεντία-Μπολόνια όλα έγιναν πολύ γρήγορα και ανορθόδοξα για πρώτο ταξίδι σε εξωτερικό, οπότε τρέχουμε απο εδώ και απο εκεί να προλάβουμε. Έχω κάποια ερωτήματα αν ξέρει-θέλει κάποιος να βοηθήσει, θα είμαστε κατάστρωμα το καράβι έχει αρκετες πρίζες για λαπτοπ κλπ?Υπάρχει κάποιος χώρος να αφήσουμε τη μια βαλίτσα? Με τις κρατήσεις μέσω booking τι γίνετε? Έχω βάλει πληρωμή με μετρητά και υποτίθεται οτι η κάρτα μου είναι σαν εγγύηση(το υπόλοιπο υπάρχει μέσα) αν πάνε να κάνουν κάποια χρέωση όμως και η τράπεζα την απορίψει λόγω κάπιταλ κοντρόλς? Αναλήψεις φαντάζομαι μπορώ να κάνω κανονικα μέχρι το όριο? Με τα τρενα ανκόνα φαένζα κλπ εχω δει σημαντικές διαφορές στις τιμές ανα ώρες να κάνω απο τώρα κράτηση ή θα βρίσκω ανετα σε οικονομικές θέσεις?
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Θα ταξιδεψω το καλοκαιρι Ιταλια 2 μερες Μιλανο 3 Βενετια 5 Φλωρεντια και 2 Ρωμη. Οι μετακινησεις μου απο πολη σε πολη προτιμω να γινουν με τρενο.Τελη Μαρτιου ανοιγουν τα δρομολογια για την εποχη που θα παω Εχω την εξης ερωτηση.Μπορω να κλεισω τα εισητηρια των τρενων με χρεωστικη καρτα ειτε στην trenitalia ειτε στην italotreno που ειναι οι δυο εταιριες της Ιταλιας ή θελουν υποχρεωτικα πιστωτικη καρτα?
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Θα ταξιδεψω το καλοκαιρι Ιταλια 2 μερες Μιλανο 3 Βενετια 5 Φλωρεντια και 2 Ρωμη. Οι μετακινησεις μου απο πολη σε πολη προτιμω να γινουν με τρενο.Τελη Μαρτιου ανοιγουν τα δρομολογια για την εποχη που θα παω Εχω την εξης ερωτηση.Μπορω να κλεισω τα εισητηρια των τρενων με χρεωστικη καρτα ειτε στην trenitalia ειτε στην italotreno που ειναι οι δυο εταιριες της Ιταλιας ή θελουν υποχρεωτικα πιστωτικη καρτα?[/QUOTE

Απο τη στιγμη που η χρεωστικη εχει χρηματα δεν φοβασαι τιποτα. (Για τα τρενα) Αν ομως θελησεις να νοικιασεις καποιο σκουτερ η αυτοκινητο χρειαζεσαι την πιστωτικη για εγγυηση.
 

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
Ξέρει κανείς τι γίνετε με την απεργία 4 και 5 Φεβρουαρίου στα καράβια? Η σουπερφαστ είναι σε κατάσταση δεν ξέρουμε δεν έχουμε κάποιο επίσημο χαρτί για απεργία αλλά ούτε μπορούμε να πούμε και οτι δεν θα γίνει, το θέμα είναι το ταξίδι είναι σε 4 μέρες τα φθηνά εισητήρια στο τρένο εξαντλούντε κλπ κλπ, μπορουν δλδ να εμφανιστούν την τεταρτη και να πουν άκυρο το δρομολόγιο ή θα γίνει με καθυστέρηση 5 ωρών.?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μπορουν δλδ να εμφανιστούν την τεταρτη και να πουν άκυρο το δρομολόγιο ή θα γίνει με καθυστέρηση 5 ωρών.?
Μα φυσικα! Καλως ηρθες στη ελλαδα, τη χαρουμενη χωρα του τριτου κοσμου.
Η ΠΝΟ εχει ηδη προειδοποιησει για 4-5/2, τα δρομολογια θα ξεκινησουν παλι απο τις 06.00 της 6/2. Κανε ηδη το plan B σου..και το Γ κ το Δ δεν θα ηταν κακο...
 

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
Το πλαν Β έγινε πήγε 6/2 το θέμα είναι μην δοθει παράταση και παμε και σε Γ Δ κλπ ήδη έχασα το ενα ξενοδοχείο που είχα κάνει κράτηση
 

MAROULIA

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Στο Μιλάνο ουσιαστικά δεν θα δείτε τίποτα.Τώρα σε 3 μέρες Βερόνο,Βενετία και Φλωρεντία μου φαίνεται υπερβολή.Ειδικά τη Βενετία να την κάνεις ημερήσια είναι κρίμα.Για τρένα δες στο http://www.trenitalia.com/
καλησπέρα,
ξέρετε αν πάμε επιτόπου στα τρένα τι τιμές θα βρούμε???δεν βγάζω και άκρη σε αυτή τη σελίδα. θέλουμε από bergamo να πάμε βενετία!

ευχαριστώ πολύ
 

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
Θα κάνω μια χαζή ερώτηση αλλά επειδη θέλω να είμαι σίγουρος στα εισητήρια που έκλεισα η επιλογή rome (tutte le stazioni)-ancona (tutte le stazioni) σημαίνει το προφανές οτι κατεβαίνω σε οποιο σταθμό της ανκόνα θέλω κλπ?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλησπέρα,
ξέρετε αν πάμε επιτόπου στα τρένα
1. τι τιμές θα βρούμε???
2.δεν βγάζω και άκρη σε αυτή τη σελίδα.
1. Δεν θα βρεις προσφορες αλλα ουρες.
2.η σελιδα ειναι εξαιρετικα ευχρηστη κ γρηγορη. Μηπως να ζητησεις βοηθεια απο καποιον περισσοτερο εξοικοιωμενο με τεχνολογια κ αγγλικα?


1.χαζή ερώτηση
2.κλεισα η επιλογή rome (tutte le stazioni)
1. Ναι
2. Δεν εκλεισες κατι τετοιο. Οι σταθμοι στη Ρωμη δεν ειναι κ στασεις. Προσεξε απο που φευγει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom