Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Στο Βιτόριο Εμανουέλε έχω μάθει ότι μπορείς να ανέβεις μέχρι ένα σημείο δωρεάν που έχει και μια καφετέρια με πολύ όμορφη θέα. Έτσι όπως το βλέπουμε από που είναι η είσοδος για αυτό το πράγμα που λέω και από ποιο σημείο και μετά πληρώνεις; :)
5529811219_c3966aa15f.jpg
 

ulini

Member
Μηνύματα
57
Likes
20
Στο Βιτόριο Εμανουέλε έχω μάθει ότι μπορείς να ανέβεις μέχρι ένα σημείο δωρεάν που έχει και μια καφετέρια με πολύ όμορφη θέα. Έτσι όπως το βλέπουμε από που είναι η είσοδος για αυτό το πράγμα που λέω και από ποιο σημείο και μετά πληρώνεις; :)
View attachment 132522
Αερβαίνεις μέχρι την ταράτσα δωρεάν και εκεί είναι και η καφετέρεια αν θες να κάτσεις (δεν έκατσα). Η θέα πραγματικά είναι πολύ καλή.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@kabamarou θα ανέβεις κανονικά από τις κεντρικές σκάλες.Θα φτάσεις στο πρώτο επίπεδο στο εσωτερικό του κτιρίου και θα βγεις στο μπαλκόνι. Η θέα από το μπαλκόνι είναι στην πίσω πλευρά του κτιρίου. Εκεί θα δεις μπροστά σου το και το ασανσέρ που πληρώνουμε. Οπότε θα καταλάβεις :)
2012 Roma-461.JPG
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αν έχω καταλάβει καλά, το σημείο που βρίσκεται η καφετέρια είναι πίσω από το Βιτόριο Εμμανουέλε και μπορείς να το προσεγγίσεις και από την πλατεία Καπιτωλίου. Φτάνοντας στην πλατεία συνεχίζεις την ανάβαση στα αριστερά. Κι έχεις όλη τη θέα δική σου χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να καθίσεις στην καφετέρια (η οποία σημειωτέον είναι σελφ-σερβις).

SAM_1811.JPG

SAM_1812.JPG

SAM_1813.JPG

SAM_1814.JPG

SAM_1816.JPG
 

spyrospater

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδια,Μολις εκανα εγγραφη στο φορουμ. Θα ταξιδεψω στη Ρωμη μαζι με ττην κοπελα μου στις 4 νοεμβρη(φτανω 7¨55) και φευγουμε στις 18¨45 την Παρασκευη στις 6. οπΩς καταλαβαινετε πολυ λιγος χρονος. Ειναι το πρωτο μας ταξιδι ουσιαστικα στο εξωτερικο (ειμαστε και οι 2 φοιτηττες 21 χρονων). Μπορει καποιος αν εχει την διαθεση να μου περιγραψει ενα προγραμμα για αυτες τις ημερες(δεν τρελαινομαστε για τα μουσεια). ΕΕχω κλεισει αυτο το ξενοδοχειο (https://www.booking.com/hotel/it/al...5;sid=61d7c6c74d5460f2e7382e41e9ef90cf;dcid=5) με 95 ευρω τα 2 βραδια ειχε προσφορα στο booking.Εχω βεβαια δυνατιτητα ακυρωσης .ΠΙστευετε αξιζει?Η τοποθεσια του ειναι μεν στο κεντρο αλλα δεν βλεπω μετρο κοντα.Θα ειναι προβλημα?Και τι ακριβως εεννοει με το bed&breakfast εγω σαν κανονικο ξενοδοχειο το βλεπω και οχι σαν δωματιο σπιτιου.Τελος αν τελικα ειναι οκ το ξενοδοχειο πιστευεται οτι αξιζει να βγαλουμε καρτα γιαα τα ΜΜΜ? Σας ευχαριστω πολυ και σορρυ αν κουρασα,Ανυπομονω για τις απαντησεις σας γιατι εχω αγχωθει με την οργανωση του :p
 

ulini

Member
Μηνύματα
57
Likes
20
Γεια σας παιδια,Μολις εκανα εγγραφη στο φορουμ. Θα ταξιδεψω στη Ρωμη μαζι με ττην κοπελα μου στις 4 νοεμβρη(φτανω 7¨55) και φευγουμε στις 18¨45 την Παρασκευη στις 6. οπΩς καταλαβαινετε πολυ λιγος χρονος. Ειναι το πρωτο μας ταξιδι ουσιαστικα στο εξωτερικο (ειμαστε και οι 2 φοιτηττες 21 χρονων). Μπορει καποιος αν εχει την διαθεση να μου περιγραψει ενα προγραμμα για αυτες τις ημερες(δεν τρελαινομαστε για τα μουσεια). ΕΕχω κλεισει αυτο το ξενοδοχειο (https://www.booking.com/hotel/it/al...5;sid=61d7c6c74d5460f2e7382e41e9ef90cf;dcid=5) με 95 ευρω τα 2 βραδια ειχε προσφορα στο booking.Εχω βεβαια δυνατιτητα ακυρωσης .ΠΙστευετε αξιζει?Η τοποθεσια του ειναι μεν στο κεντρο αλλα δεν βλεπω μετρο κοντα.Θα ειναι προβλημα?Και τι ακριβως εεννοει με το bed&breakfast εγω σαν κανονικο ξενοδοχειο το βλεπω και οχι σαν δωματιο σπιτιου.Τελος αν τελικα ειναι οκ το ξενοδοχειο πιστευεται οτι αξιζει να βγαλουμε καρτα γιαα τα ΜΜΜ? Σας ευχαριστω πολυ και σορρυ αν κουρασα,Ανυπομονω για τις απαντησεις σας γιατι εχω αγχωθει με την οργανωση του :p

Το ξενοδοχείο είναι στο ιστορικό κέντρο για αυτό δεν βλέπεις κοντά μετρό. Σαν τοποθεσία είναι πολύ καλή και δεν θα χρησιμοποιήσεις πολύ τα μμμ. Αλλά λίγο που κοίταξα τα σχόλια στο booking τα περισσότερα είναι θετικά για την τοποθεσία και μέτρια για τα υπόλοιπα (βέβαιά ειναί σε πολύ καλή τιμή). Τα bed&breakfast είναι μικρά ξενοδοχεία που προσφέρουν πρωίνο και ύπνο δηλάδη όχι άλλο γέυμα και έχουν συνήθως λίγα δωμάτια , δεν είναι σπίτια ή διαμερίσματα (τ συγκεκριμένο που βρήκες είναι σε όροφο κτιρίου το οποίο είναι πολύ συνηθισμένο στη Ρώμη).
Όσο για το πρόγραμμα που λες , μέσα στο forum έχει πολλές ιστορίες, ιδέες , πληροφορίες από τους υπόλοιπους χρήστες. Απλά θέλει ηρεμία και χρόνο να τα διαβάσεις όλα και να βρεις αυτά που σου ταιριάζουν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τα bed&breakfast , δεν είναι σπίτια ή διαμερίσματα .
Ακριβως αυτο ειναι. Σπιτια και διαμερισματα με 3, μαξιμουμ 4 δωματια και εννοειται το δωματιο του ιδιοκτητη που το δηλωνει ως μονιμη κατοικια του.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Γεια σας παιδια,Μολις εκανα εγγραφη στο φορουμ. Θα ταξιδεψω στη Ρωμη μαζι με ττην κοπελα μου στις 4 νοεμβρη(φτανω 7¨55) και φευγουμε στις 18¨45 την Παρασκευη στις 6. οπΩς καταλαβαινετε πολυ λιγος χρονος. Ειναι το πρωτο μας ταξιδι ουσιαστικα στο εξωτερικο (ειμαστε και οι 2 φοιτηττες 21 χρονων). Μπορει καποιος αν εχει την διαθεση να μου περιγραψει ενα προγραμμα για αυτες τις ημερες(δεν τρελαινομαστε για τα μουσεια). ΕΕχω κλεισει αυτο το ξενοδοχειο (https://www.booking.com/hotel/it/al...5;sid=61d7c6c74d5460f2e7382e41e9ef90cf;dcid=5) με 95 ευρω τα 2 βραδια ειχε προσφορα στο booking.Εχω βεβαια δυνατιτητα ακυρωσης .ΠΙστευετε αξιζει?Η τοποθεσια του ειναι μεν στο κεντρο αλλα δεν βλεπω μετρο κοντα.Θα ειναι προβλημα?Και τι ακριβως εεννοει με το bed&breakfast εγω σαν κανονικο ξενοδοχειο το βλεπω και οχι σαν δωματιο σπιτιου.Τελος αν τελικα ειναι οκ το ξενοδοχειο πιστευεται οτι αξιζει να βγαλουμε καρτα γιαα τα ΜΜΜ? Σας ευχαριστω πολυ και σορρυ αν κουρασα,Ανυπομονω για τις απαντησεις σας γιατι εχω αγχωθει με την οργανωση του :p
:welcome2:
Ρίξε μια ματιά και εδώ
http://www.romeingreek.eu/?p=10293
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Καλησπέρα!Θα πάμε Ρώμη στις 26/11 με 30/11!Είναι αλήθεια οτι τελευταία Κυριακή του μήνα ειναι δωρεάν οι είσοδοι στα μουσεία?Ξέρετε σε ποιά?Ισχύει και για το Βατικανό?Αν ναι,από τι ώρα να πάμε?
 

drakosofi

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Καλησπέρα και πάλι.Με την βοήθεια όλων σας κατάφερα να κλείσω τα βασικά για το ταξιδάκι μου στη Ρώμη αλλά χρειάζομαι και πάλι τη βοήθεια σας.Διάβασα ότι για την επίσκεψη μας στη Galleria Borghese είναι απαραίτητη η κράτηση.Πήγα λοιπόν πρώτα να κλείσω εισιτήρια αλλα με βγάζει σε κάποιες σελίδες που απο 11 ευρώ που κοστίζει κανονικά έχει 2 ευρώ επιβάρυνση και άλλα 4 ευρώ δεν κατάλαβα γιατί.Δεν υπάρχει άλλος τρόπος;και πως θα κάνω κράτηση μετά με mail μπορώ ή μόνο με τηλ;Σας ευχαριστώ όλους!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom