Ειμαι καινουρια εδω..κ θελω να παω στη Ρωμη..

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
ωραια!!!σ ευχαριστω πολυ για την υπομονη σ και για τις πληροφοριες..με βοηθησες πολυ..
εκτυπωσα τα δρομολογια για να τα εχω,θα παω κ να ρωτησω πιο νωρις και ολα οκ!!
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Παρακαλώ, για οποιαδήποτε άλλη απορία, μη διστάσεις! ΕΔΩ είναι κάποιες συμβουλές μου για τη Ρώμη, εύχομαι να περάσετε υπέροχα!
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
να κ αλλη ερωτηση.....:)
η εισοδος για την ρωμαικη αγορα κ εκει που θα βγαλω το εισητηριο απο που ειναι?ξερει κανεις απο ποια οδο?αξιζει να την γυρισω?κ μ αυτο το εισητηριο μπαινω κατευθειαν κ στο κολοσσαιο,ετσι?
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
2. The entrance of the Coliseum is close to that of the Roman Forum?
No, the Roman Forum has 2 main entrances: the first one in Via di San Gregorio, from there you can also access the Palatine Hill, but it is a long walk of about 10 minutes. The second entrance is in Largo della Salara Vecchia, just in front of Via Cavour (about 5 minutes by foot). Here below the map.

* Στις κόκκινες σημαίες είναι οι είσοδοι για Παλατινό Λόφο και Ρωμαική Αγορά. Εκεί οι ουρές είναι ανύπαρκτες σε αντίθεση με το Κολοσσαίο, οπότε παίρνεις από εκεί το ενιαίο εισιτήριο και μπαίνεις αμέσως σε όποιο θες από τα 3!
 

Attachments

magic feeling

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Ενταξει όμως παιδιά αλήθεια βοηθήστε με....δεν υπάρχει περίπτωση και οσο τα κοιταω μπερδεύομαι και πιο πολύ να αποφασίσω ποιο είναι το καλύτερο...σας το αφήνω πάνω σας ειλικρινά...Kill Bill helppppp!!
http://www.booking.com/hotel/it/the-upper-suites.el.html?aid=318615;label=New_Greek_EL_5226380905-fz3n6438Dtq2sVDJvW_3zgS73336379185:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;sid=4b74e74e45df15e87d1261db04c3c84f;dcid=4;checkin=2015-10-16;checkout=2015-10-19;dist=0;no_rooms=1;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=e1ba09d8d5e08f39e07be7c530a2125e3edf70c2X70;type=total;ucfs=1&#availability
http://www.booking.com/hotel/it/gardenia-suite.el.html?aid=318615;label=New_Greek_EL_5226380905-fz3n6438Dtq2sVDJvW_3zgS73336379185:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;sid=4b74e74e45df15e87d1261db04c3c84f;dcid=4;checkin=2015-10-16;checkout=2015-10-19;dist=0;no_rooms=1;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=e1ba09d8d5e08f39e07be7c530a2125e3edf70c2X597;type=total;ucfs=1&

http://www.booking.com/hotel/it/san-pietro-chic-resort.el.html?aid=318615;label=New_Greek_EL_5226380905-fz3n6438Dtq2sVDJvW_3zgS73336379185:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;sid=4b74e74e45df15e87d1261db04c3c84f;dcid=4;checkin=2015-10-16;checkout=2015-10-19;dist=0;group_adults=2;no_rooms=1;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=e1ba09d8d5e08f39e07be7c530a2125e3edf70c2X222;type=total;ucfs=1&
http://www.booking.com/hotel/it/blue-suite-vatican.el.html
http://www.booking.com/hotel/it/aran-mantegna.el.html?
aid=318615;label=New_Greek_EL_5226380905-fz3n6438Dtq2sVDJvW_3zgS73336379185%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=4b74e74e45df15e87d1261db04c3c84f;dcid=4;checkin=2015-10-16;checkout=2015-10-19;dist=0;group_adults=2;no_rooms=1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=007f2db47fc8f99d5f10d135a985a5e19082f056X14;type=total;ucfs=1&
http://www.booking.com/hotel/it/san...7be7c530a2125e3edf70c2X222;type=total;ucfs=1&
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Kαλησπέρα και ψυχραιμία! Κοίτα, ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια. Τα δικά μου είναι κυρίως η καθαριότητα, να βρίσκεται σε κεντρικό σημείο το ξενοδοχείο και να υπάρχουν πολλά σχόλια ώστε να αποφύγουμε τις κακοτοπιές. Συνεπώς, κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα:

Στη θέση σου και όσο αφορά τις επιλογές που μου βάζεις η καλύτερη είναι το The upper suits που πληροί όλα μου τα κριτήρια: Εξαιρετική βαθμολογία στην καθαριότητα (9,3) και γενικώς στα σχόλια (9,1), κανένας δεν αναφέρει κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό. Και σίγουρα 89 κριτικές είναι αρκετές για να υπάρχει αντικειμενική εικόνα. Το σημείο είναι εξαιρετικό, δίπλα σε στάση μετρό, ενώ σε 5 λεπτά είσαι στο Βατικανό και σε 6-7 στην όμορφη πλατεία Ντελ Πόπολο.

Το Gardenia Suites είναι μακριά σχετικά, καλύτερα να είσαι κοντά στο κέντρο για να γυρίσεις όποτε θες, δεν υπάρχει και μετρό. Σαφώς λιγότερες οι κριτικές (50), μολονότι στην καθαριότητα (σκίζει).

Το Sun Piettro είναι λίγο καλύτερο στις παροχές και την καθαριότητα κι έχει πολλές κριτικές. Όμως και αυτό δεν έχει άμεση επαφή με σταθμό μετρό, οπότε θες λεωφορείο ή περπάτημα +10 λεπτά. Δε φαίνεται στην άκρη του κόσμου θεωρητικά, όμως εάν βρέχει, όπως καταλαβαίνεις αλλάζει το πράγμα.

Το Βlue Suite είναι κοντά στην πρώτη επιλογή, όμως οι 9 κριτικές είναι πολύ λίγες και αυξάνει ο κίνδυνος παγίδας, για να μην αναφέρω το 7,8 στην καθαριότητα που με βάση τις εμπειρίες μου σημαίνει λίγο βρώμικο για τους παρατηρητικούς.

Οπότε την κουρτίνα The Upper Suits προτείνω! :clap:
 

magic feeling

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Kαλησπέρα και ψυχραιμία! Κοίτα, ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια. Τα δικά μου είναι κυρίως η καθαριότητα, να βρίσκεται σε κεντρικό σημείο το ξενοδοχείο και να υπάρχουν πολλά σχόλια ώστε να αποφύγουμε τις κακοτοπιές. Συνεπώς, κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα:

Στη θέση σου και όσο αφορά τις επιλογές που μου βάζεις η καλύτερη είναι το The upper suits που πληροί όλα μου τα κριτήρια: Εξαιρετική βαθμολογία στην καθαριότητα (9,3) και γενικώς στα σχόλια (9,1), κανένας δεν αναφέρει κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό. Και σίγουρα 89 κριτικές είναι αρκετές για να υπάρχει αντικειμενική εικόνα. Το σημείο είναι εξαιρετικό, δίπλα σε στάση μετρό, ενώ σε 5 λεπτά είσαι στο Βατικανό και σε 6-7 στην όμορφη πλατεία Ντελ Πόπολο.

Το Gardenia Suites είναι μακριά σχετικά, καλύτερα να είσαι κοντά στο κέντρο για να γυρίσεις όποτε θες, δεν υπάρχει και μετρό. Σαφώς λιγότερες οι κριτικές (50), μολονότι στην καθαριότητα (σκίζει).

Το Sun Piettro είναι λίγο καλύτερο στις παροχές και την καθαριότητα κι έχει πολλές κριτικές. Όμως και αυτό δεν έχει άμεση επαφή με σταθμό μετρό, οπότε θες λεωφορείο ή περπάτημα +10 λεπτά. Δε φαίνεται στην άκρη του κόσμου θεωρητικά, όμως εάν βρέχει, όπως καταλαβαίνεις αλλάζει το πράγμα.

Το Βlue Suite είναι κοντά στην πρώτη επιλογή, όμως οι 9 κριτικές είναι πολύ λίγες και αυξάνει ο κίνδυνος παγίδας, για να μην αναφέρω το 7,8 στην καθαριότητα που με βάση τις εμπειρίες μου σημαίνει λίγο βρώμικο για τους παρατηρητικούς.

Οπότε την κουρτίνα The Upper Suits προτείνω! :clap:
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου ειλικρινά!!! Και εγω αναμεσα σε αυτα τα δύο είμαι...αλλα αν στην περίπτωση επιλέξει κάποιος να πάει σε ένα μεγάλο ξενοδοχείο που βρισκεται οπως αναφέρουνε τα περισσότερα μισή ώρα απο το κέντρο,θεωρείς ότι είναι πολύ δύσκολο κάποιος να μετακινηθεί?? Γιατι η αλήθεια είναι πως ειναι πολύ ωραία και άνετα ξενοδοχεία και σε πάρα πολύ καλές τιμές...
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Nαι όσο να'ναι υπάρχει μεγάλη διαφορά. Ο καιρός είναι ευμετάβλητος αυτήν την εποχή και το να περπατάς υπό βροχή ένα τέταρτο μπορεί να αποβεί αρκετά αρνητικό. Επίσης, επειδή προσωπικά ξυπνάω πολύ νωρίς στα ταξίδια μου για να προλάβω τα μουσεία και παίρνω έναν υπνάκο το μεσημέρι για να έχω γεμάτες μπαταρίες ως το βράδυ, πάντα κοιτάω να μπορώ να επιστρέψω άμεσα. Οπότε εάν είναι να θέλω μισή ώρα να πάω και μισή ώρα να έρθω, πάνε 2-3 πολύτιμες ώρες τη μέρα χαμένες, που μπορείς να δεις πολλά πράγματα. Ειδικά τώρα που χειμωνιάζει και νυχτώνει νωρίς, ακόμα μεγαλύτερη η ζημιά. Επίσης,εάν ξεχάσεις π.χ. κάτι ή θες να αφήσεις ψώνια ή θες να πας τουαλέτα κλπ, καλό είναι να βρίσκεσαι κοντά. ;)
 

magic feeling

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Nαι όσο να'ναι υπάρχει μεγάλη διαφορά. Ο καιρός είναι ευμετάβλητος αυτήν την εποχή και το να περπατάς υπό βροχή ένα τέταρτο μπορεί να αποβεί αρκετά αρνητικό. Επίσης, επειδή προσωπικά ξυπνάω πολύ νωρίς στα ταξίδια μου για να προλάβω τα μουσεία και παίρνω έναν υπνάκο το μεσημέρι για να έχω γεμάτες μπαταρίες ως το βράδυ, πάντα κοιτάω να μπορώ να επιστρέψω άμεσα. Οπότε εάν είναι να θέλω μισή ώρα να πάω και μισή ώρα να έρθω, πάνε 2-3 πολύτιμες ώρες τη μέρα χαμένες, που μπορείς να δεις πολλά πράγματα. Ειδικά τώρα που χειμωνιάζει και νυχτώνει νωρίς, ακόμα μεγαλύτερη η ζημιά. Επίσης,εάν ξεχάσεις π.χ. κάτι ή θες να αφήσεις ψώνια ή θες να πας τουαλέτα κλπ, καλό είναι να βρίσκεσαι κοντά. ;)
Εχεις δίκιο...απλά πραγματικά είναι πολύ δεαλιστικές οι τιμές τους και τα δωμάτια είναι υπερπαραγωγή σε σύγκριση με αυτά που είναι πιο κεντρικά! Αλλη ερώτηση...χαχαχαχαχ εντάξει σε ζάλισα κυριολεκτικά όμως!! Θεωρείς οτι 14-15 τετραγωνικά που λένε πως είναι το δωμάτιο είναι ικανοποιητικά ή είναι πολύ μικρό??
οπως κατάλαβες η γυναικεία φύση αδυνατεί να τα σκεφτεί αυτά και να υπολογίσει!!
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Μια χαρά είναι τα 14-15 τετραγωνικά! Σκέψου ότι έχω κλείσει 7 διανυκτερεύσεις στο Λονδίνο σε δίκλινο 8 τετραγωνικών! :bleh: Δε θέλουμε υπερπαραγωγές, θέλουμε να νιώσεις την υπέροχη Ρώμη έξω από το ξενοδοχείο! Τις πλατείες, τις κρήνες, τα σκαλάκια, τα υπέροχα μνημεία, την ασύγκριτη ομορφιά...
 

magic feeling

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Μια χαρά είναι τα 14-15 τετραγωνικά! Σκέψου ότι έχω κλείσει 7 διανυκτερεύσεις στο Λονδίνο σε δίκλινο 8 τετραγωνικών! :bleh: Δε θέλουμε υπερπαραγωγές, θέλουμε να νιώσεις την υπέροχη Ρώμη έξω από το ξενοδοχείο! Τις πλατείες, τις κρήνες, τα σκαλάκια, τα υπέροχα μνημεία, την ασύγκριτη ομορφιά...
Εχεις απόλυτο δίκιο Kill Bill...ευχομαι να νιώσω την Αιώνια Πόλη όπως ακριβώς την περιγράφεται όσοι εχετε πάει..!! Το καλύτερο καφεδάκι που θα το πιώ??
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Τον καλύτερο και παλιότερο καφέ της Αιώνιας Πόλης θα τον πιεις στο Cafe Sant' Eustachio, ακριβώς πίσω από το Πάνθεον! Εδώ και πολλές δεκαετίες οι Ρωμαίοι εκεί πίνουν το καφεδάκι τους στο όρθιο στον πάγκο! Δε σου το λέω τυχαία, εάν καθίσεις και σε σερβίρουν θα τον πληρώσεις επί 3. :rolleyes:
Γενικώς οι Ρωμαίοι δεν είναι σαν εμάς, δεν έχουν αυτό το ''πάμε για καφέ'' και να κάθονται 2-3 ώρες, ΟΜΩΣ θα σου δώσω ένα πολύ καλό tip: Πάτε για βολτίτσα στη Via dei Coronari, ένα υπέροχο στενό ιταλικό δρομάκι, ανάμεσα στην Πλατεία Ναβόνα και τη Γέφυρα του Αγίου Αγγέλου. Εκεί έχει υπέροχα μαγαζάκια και ένα ωραίο καφέ με 2-3 τραπεζάκια απ' έξω, εκεί μπορείτε να πιείτε ένα ωραίο καπουτσινάκι σε καθαρά ιταλική ατμόσφαιρα! Kαι βέβαια ΜΗΝ παραλείψεις να δοκιμάσεις τα υπέροχα ζυμαρικά στο Pasta Imperiale στο δρόμο αυτό, όπου φτιάχνουν μπροστά σου τα ζυμαρικά και έχει μεγάλη ποικιλία, χορταστικές μερίδες και καλές τιμές (μόνο 5 ευρώ, είτε κάτσεις, είτε τα πάρεις πακετάκι). Το τίμησα 3 φορές σε δύο μέρες! :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom