ko samoui,koh phangan,bangkok τι πρεπει οπωσηποτε να κανω κ να δω

kithira

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
ναι μην σας φαινεται παραξενο ,ηταν πρωτο ταξιδι και μου φανηκε εμπειρια ζωης ,δεν ηταν αυτο που φανταζομουν απο φωτογραφιες και κινηματογραφικες σκηνες αλλα στο τελος ενιωσα οτι ζουσα κατι συναρπαστικο.Εσεις σαν ταξιδευτες εχετε ζησει πραγματα που ουτε φανταζομαι ,ελπιζω να αλλαξουν τα οικονομικα δεδομενα μου και να ξαναπαω και αλλου ταξιδι/α και να μετα να λεω τι ανοησιες ελεγα ..μεχρι τοτε ομως ..εξαλλου το nickname kithira το εχω εμπνευστει γιατι ηταν ενα ταξιδι που ηθελα να κανω και που ολο κατι μου χαλαγε τα σχεδια ,σαν την ταινια ..και θελω να σας ευχαριστησω ξανα και για τις πληροφοριες αλλα και για τις συμβουλες στην αρχικη μου αντιδραση που ημουν σε κατασταση σοκ ,με βοηθησατε να δω τα πραγματα πιο ψυχραιμα και να ευχαρσιτηθω το ταξιδι μου .σας ευχαριστω πολυ
 

kithira

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
dim kyr ,η αληθεια ειναι οτι οταν εισαι πρωταρης, ακομα και αν εχεις πληροφοριες για μια χωρα πχ ταιλανδη και να ξερεις τι προβληματα εχει δεν μπορεις να αντιληφθεις την πραγματικοτητα μεχρι να την δεις με τα ματια σου .τωρα νομιζω οτι θα μου ειναι λιγο πιο ευκολο να δω τα πραγματα στην πραγματικη τους διασταση ..και να κοιταξω λιγο περα απο τις ωραιοποιημενες καρτ ποσταλ..εσυ γιατι συνεχιζεις και πας?λογω δουλειας?
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αγαπητή dim kyr, αν τυχόν είχες διαβάσει -ή θυμόσουν- την ιστορία μου περί Ταϋλάνδης, μόνο φίλη ή φαν της δεν θα με έλεγε κανείς. Ούτε ως εμπειρία ζωής το ένιωσα κι ας ήταν και είναι (και μάλλον θα είναι) το μοναδικό μακρινό μου ταξίδι, ούτε είναι ένα μέρος που θα ήθελα να ξαναπάω.

Για τη δε πορνεία στην ιστορία μου πρέπει να είχα καταντήσει κουραστική με τη τόσο συχνή αναφορά της. Νομίζω είναι ένας από τους λόγους που δεν θυμάμαι το ταξίδι με πολλή αγάπη. Δεν πέρασα πολύ καλά.

ΕΓΩ όμως, ως Μαρία, ως συγκεκριμένη προσωπικότητα που έχει κάνει κάποια ταξιδάκια γενικά, μάλλον μηδαμινά μπροστά σε πολλών εδώ μέσα. Εγώ που γενικά η Ασία δεν με ελκύει.

Για να μην σεντονιάσω περισσότερο αφού βασικά δεν διαφωνώ όσα λες, η ένσταση μου προκύπτει από αυτό:

"κατά την γνώμη μου η Ταυλάνδη είναι ενας "τελειωμένος" προορισμός που πάνε μόνο γκρουπ, συνταξιούχοι, παιδόφιλοι και για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο, ελληνες νεόνυμφοι"

Για μένα είναι ακραίο και υπερβολικό να λες τελειωμένο έναν προορισμό που διαλέγουν τόσοι και τόσοι, χρόνια και χρόνια να πάνε και σίγουρα όχι μόνο οι κατηγορίες που αναφέρεις. Δηλαδή ή τελειωμένο ή διαμάντι παίζουν μόνο? Άλλωστε για να έχεις ταξιδέψει σε όλη τη χώρα μάλλον κάτι ενδιαφέρον θα της βρήκες (φαντάζομαι δεν πήγες σε όλη τη χώρα σε ένα και μόνο ταξίδι).
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
kithira, εχω πάψει να πηγαίνω και σίγουρα η Ταυλάνδη αποτελεί παρελθόν για μένα ως τουριστικός προορισμός. Εχω παει 3 φορές. Μου είναι υπεραρκετές.
Μαρία, για να μην επαναλαμβάνομαι: Για τους λόγους που εκτενώς ανέφερα παραπάνω, σου λεω ότι ναι. Για μένα η Ταυλάνδη είναι τουριστικά εκτεθειμένη. Και το γεγονός οτι την προτιμά ένας τεράστιος όγκος επισκεπτών , δεν αποτελεί από μόνο του λόγο αποθέωσης. Αλλοι λόγοι είναι αυτοί που κρίνουν και χαρακτηρίζουν αρνητικά ή θετικά έναν προορισμό
 

mallias

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα όπως είχα αναφέρει σε άλλο ποστ θέλουμε να πάμε 10-12 μέρες Ταυλάνδη αρχές Δεκέμβρη και τελικά μετά απο αρκετό διάβασμα στο φορουμ αποφασίσαμε για κο παγκαν κ όχι για σαμούι όπως σκεφτόμασταν. Απο ότι είδα αξίζει πολύ περισσότερο να τα κλείσω όλα απο μόνος μου κ όχι απο ταξιδιωτικό,αλλα έχω καποιες απορίες.Κοιτάω για αεροπορικά κ για την ημερομηνία που κοιτάω βρίσκω με 650ε το άτομο με τουρκις(απο Θεσσαλονίκη που μένω)και 480ε απο Αθήνα με ερλοφτ.Το πρόβλημα είναι μετά για κο παγκάν με αιρ ασια(70ε όλα μαζί) που είναι η πιο οικονομική έχει μόνο απο το Bangkok - Don Mueang (DMK) όχι απο το άλλο αεροδρόμιο που φτάνουν οι άλλες αεροπορικές.Με τις άλλες εταιρίες πάει πάνω απο 200ε μέχρι σαμούι κ δεν ξέρω πόσα μετά για παγκαν...Τι κάνω?Κ πως πάω μετά απο σαμούι στο παγκαν?
 

kithira

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
αν και μένα τα κανόνισε ,όλα η πράκτορας οπότε δεν θυμάμαι ονόματα εταιρειών,ξέρω να σου πω οτι απο bangkok σαμουι πηγαμε με ενα αεροπλανο πολυ παλιου τύπου (ψιλοφοβηθηκα) και απο σαμουι(μείναμε 4 μέρες)για παγκαν με καταμαραν,πρεπει να φροντισεις για την μεταφορα στο λιμανι ε?μπορεις να κανονισεις μέσω ιντερνετ να ερθουν να σε παρουν απο το ferry.ετσι καναμε εμεις.οταν πηγαινεις απο thong sala για hadriin κοιτα τριγυρω θα δεις πολλες ελευθερες μαιμουδες .τον ιουλιου η μεταφορα με τα λονγσαιλσ ηταν 200 βατ το ατομο ακατεβατα.πηγα bottle ,υπεροροχα,γενικα εχει περισσοτερη φυση .φανταζομαι δεν εχεις ξαναπαει?
 

mallias

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Όχι δεν έχω ξαναπάει...Απο πιο αεροδρόμιο πήγατε σαμούι?Οταν λες να κανονίσω μέσω ιντερνετ να έρθουν να με πάρουν απο το φέρυ τι εννοείς,απο το ξενοδοχείο?
 

kithira

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
συγνώμη τώρα είδα το μνμ σου ,φαντάζομαι τώρα είναι αργά αλλά απαντώ οτι σίγουρα στη επιστροφή φύγαμε απο το suvarnabhumi στο πήγαινε ειμασταν απλά χαμένοι και να σου πω την αλήθεια απο την είσοδο που μπήκαμε δεν είδαμε όλα τα καταπληκτικά που είδαμε στην επιστροφή .πέσαμε στο αμπου νταμπι σε αμμοθύελλα και υπήρξε καθυστέρηση και καμία ενημέρωση τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις και απο εκείνη την στιγμή απλά τρέχαμε να προλάβουμε ,αλήθεια ξέρει κάνεις να μπυ απαντήσει?η πράκτορας πριν φύγουμε μας διαβεβαίωνε οτι δεν φεύγουν χωρίς εμάς αλλά στο αεροδρόμιο φώναζαν για την πτήση μας last call και last call

να φας σουπιτσά με γάλα καρύδας και κοτοπουλο ,θα με θυμηθείς .noodles..ρύζι με ανανα και κοτόπουλο,μαγκο σεικ,αα επείδη διασκλεδαζουν με αυτους που καίγονται με τις πάστες καρι που βάζουν μέσα στα φαγητά ,στα καυτερά πες να ειναι mild η καλύτερα soft .εγώ λόγω οικονομικών έφαγα και ένα χαμπουγκέρακι με φιλέτο κοτόπουλο και καυτερή σος καταπληκτικό απο το seven11 .
 
Last edited by a moderator:

mallias

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και για τις συμβουλές σου.Μην ανησυχείς δεν είναι αργά, 30 Νοέμβρη φεύγουμε...Έχεις να προτείνεις διαμονή στην Μπαγκοκ και τι να προλάβουμε για τις 2μιση μέρες που θα μείνουμε εκεί?
 

kithira

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
εμείς μείναμε στο anantara sharthorn (υπάρχει και δέυτερο κοντά στο ποτάμι)στο 25 όροφο αν και μας είχε πει η πράκτορας για 35.(το λέω γιατί πληρώσαμε παραπάνω για να είμαστε ψηλότερα αλλά μην φανταστείς πολλά λεφτά παραπάνω απο την κανονική τιμή(285 3 βραδιές).ένα μικρό δωμάτιο με θέα ήταν ουσιαστικά σε έναν ουρανοξύστη 58 ορόφων αν θυμάμαι καλά ,με εστιατόριο στη ταράτσα,ελεύθερη πρόσβαση σε γυμναστήριο και πισίνα .το απλό εστιατόριο τους στον 2ο οπού παίρνεις καταπληκτικό πρωινό.μου άρεσε πολύ (αυτό το ξενοδοχείο είχε και δεύτερο κτίριο,σαν δίδυμοι πύργοι.πολυλογώ . είμαστάν σχετίκα μακρυά απο τους ναους η ετσι μου φάνηκε γιατί σε οποίο τουκ τουκ μπαίναμε μας πήγαιναν βόλτα σε ολά τα μαγαζιά που είχαν προμήθεια ,ετσί ομως είδαμε και την πόλη,παρηγοριά στον άρρωστο,με 30 βατ,μας πήγαιναν όπου θέλαμε παντώς,εμείς τα κάναμε όλα μόνοι μας εκεί .που σημαίνει οτι χάσαμε πολύτιμες ώρες .θελαμε να παμέ ποτάμι να παρούμε καραβί να πάμε στο γκραντ παλάτι,ε αυτος απο το τουκ τουκ μας πηγε στο ιδιωτίκο που εκανε τρελά μπατ το εισιτήριο ενώ με το δημόσιο καραβακι ηταν τίποτα,πολυ λιγα λεφτα.ευτυχως δεν την πατησαμε γιατι δεν ειχαμε κιολας .καναμε το λαθος και αγορασαμε με 700 μπατ το ατομο την εκδρομη στη πλωτη αγορα ενω κανονικα εκανε κοντα στα 2000 και περιελαμβανε και αλλες δραστηριότητες που εντάξει δεν χάσαμε και τίποτα αλλά για μια εκδρομή 4 ωρών (2 ώρες το πήγαινε έλα) φύγαμε 8 το πρωί και γυρίσαμε 6 το απόγευμα .στα λεώ με λεπτομέρειες γιατί θα παιδευτείς και θα χάσεις και ώρα .το καλύτερο είναι να τους αναγκάσεις να σε πάνε εκεί που θες χωρίς να λυγίσεις στα παρακαλία τους οτι θα πάρουν κουπόνια για βενζίνη δώστους 50 μπατ στην τελίκη .αν μοιαζει ο καιρός με αηυτόν που πήγαμε εμείς πάρε καπέλο
 

kithira

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
πολλά έγραψα.
δεν ένιωσα να κινδυνεύω πουθενά αλλά βάλε τα λεφτά πάνω σου να μην φαίνονται .πολλοί πορτοφολαδές λένε οι πινακίδες .καπέλο ,αντιηλιακό ,χαρτομάντιλα δεν έχουν στις δημόσιες τουαλέτες,πλένονται με κατι ειδικά ντουζιέρακια ,ομπρέλα .νερααααα εμφιαλωμένα. να έχεις στο αεροπλάνο μαζί σου μια χειραποσκευή με τουλάχιστον μια αλλαξιά ρούχα γιατί οι δικές μας βαλίτσες χαθηκάν για 2 μέρες και είμασταν μέσα στην υγράσιοζεστομπιχλα ,χάλια .εμείς δεν ειχαμε ξαναταξιδεψεί και αυτα δεν τα ξέραμε οπότε στα λέω .εγώ σου έγραψα τα πρακτικά του θέματος τώρα για προτάσεις διασκέδασης ας βοηθήσει κάποιος που να την έχει γυρίσει αρκετές φόρες .πήγαμε σε κανονικό μασατζιδίκο με 300 μπατ το άτομο για κανονικό ται μασάζ και δεν κάναμε σε παραλία γιατί συγνώμη πάντα ήταν κάποιος σιχαμένος που έκανε και σου χάλαγε τη ατμόσφαιρα η αυτό που μπορεί να έχεις στο μυαλό σου ,τώρα αν κάποιος εχει λεφτά για τα σπα που προσφέρουν τα ξενοδοχεία είμαι σίγουρη οτι θα είναι καταπληκτικά.ειδικά αν το ξενοδοχείο σας στα νησιά είναι δίπλα στη θάλασσα.μετάνιωσα που δεν έκανα και δεύτερο μασάζ .μετάνιωσα που δεν δοκίμασα περισσότερα φαγητά και στεναχωρήθηκα που δεν είχε καλό καιρό να πάω στις εκδρομές στα τριγύρω νησιά .θα ήθελα να δώ και την πατογκ?αν θυμάμαι καλά αλλα είμαι σιγουρή οτι θα είναι σαν την chaweng μπουρδέλο,μασατζίδικο ladyboys,tatoo ,φαγαδικο,seven 11 και ξανα μπουρδέλο,μασατζίδικο ladyboys,tatoo ,φαγαδικο,seven 11.Στεναχωριεμαι που το ματι μου δεν χορτασε φοινικες και ασπρη αμμουδια

φθηνό φαγητό είναι το στριτ φουντ σε μαγαζιά πληρώνεις οσο και Ελλάδα.πατατες τηγανιτές 200 μπατ (στο ξενοδοχείο)
 
Last edited by a moderator:

kithira

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
φθηνό φαγητό είναι το στριτ φουντ σε μαγαζιά πληρώνεις οσο και Ελλάδα.πατατες τηγανιτές 200 μπατ (στο ξενοδοχείο)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom