Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Έλεγα μήπως υπάρχουν και βιολογικά μπαχαρικά, τα χύμα με τη σκόνη από το πεζουλάκι δώρο :shock: λίγο τα φοβάμαι
Εγώ πάντως ψώνισα από ένα μαγαζάκι έξω ακριβώς από την Αιγυπτιακή αγορά. Τα μπαχαρικά, τα τσάγια του και γενικά όλα βρίσκονταν μέσα σε κλειστά ξύλινα ντουλαπάκια-συρταράκια με τζάμι από πάνω, δηλ. δεν ήταν χύμα σε τσουβάλια. Δεν αγόρασα ξήρους καρπούς γι' αυτό και δεν θυμάμαι τις τιμές τους, αλλά τα μπαχαρικά, τα τσάγια και τα αποξηραμένα φρούτα που πήρα ήταν όλα εξαιρετικής ποιότητας, όμως δεν τα λες και πάμφθηνα. Σίγουρα πάντως ήταν πιο οικονομικά από δω. Το μόνο πρόβλημα είναι πως δεν θυμάμαι την επωνυμία του μαγαζιού.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν αγόρασα ξήρους καρπούς γι' αυτό και δεν θυμάμαι τις τιμές τους, αλλά τα μπαχαρικά, τα τσάγια και τα αποξηραμένα φρούτα που πήρα ήταν όλα εξαιρετικής ποιότητας, όμως δεν τα λες και πάμφθηνα. Σίγουρα πάντως ήταν πιο οικονομικά από δω. Το μόνο πρόβλημα είναι πως δεν θυμάμαι την επωνυμία του μαγαζιού.
Γι' αυτό δε θυμάσαι, οι ξηροί καρποί κάνουν καλό στη μνήμη...για προσπάθησε λίγο, έχουμε χρόνο. Οι τιμές απ' έξω είναι πιο οικονομικές από την αγορά?
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Γι' αυτό δε θυμάσαι, οι ξηροί καρποί κάνουν καλό στη μνήμη...για προσπάθησε λίγο, έχουμε χρόνο. Οι τιμές απ' έξω είναι πιο οικονομικές από την αγορά?
Ωχ, τώρα μου βάζεις δύσκολα! Θυμάμαι πως τα τιπς, που είχα διαβάσει πριν το ταξίδι στην Πόλη, έλεγαν πως καλύτερα να αγορασεις μπαχάρια στα μαγαζιά που βρίσκονται εκτός των τειχών τις Αιγυπτιακής αγοράς. Λογικά, βλέποντας τον χάρτη, πιστεύω πως το συγκεκριμένο μαγαζί βρισκόταν στον δρόμο Hasircilar, ο οποίος σε βγάζει ακριβώς στην είσοδο της αγοράς. Για τιμές θα σε γελάσω.
Αυτό όμως που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι να μην λησμονήσεις να πάρεις Sumak, το οποίο δίνει έξτρα ανατολίτικη γεύση στο ταμπουλέ και βέβαια στο κεμπάπ. (Α, και πού 'σαι, φέρε και σε μένα ένα σακουλάκι :D)
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
πιστεύω πως το συγκεκριμένο μαγαζί βρισκόταν στον δρόμο Hasircilar, ο οποίος σε βγάζει ακριβώς στην είσοδο της αγοράς.
Τον ξέρω τον δρόμο, τον περπατήσαμε λίγο πριν να φύγουμε αλλά δεν είχαμε χρόνο να μπούμε στην αγορά. Θυμάμαι όμως ένα εστιατόριο (στον ίδιο δρόμο) που φάγαμε ένα θεσπέσιο κιουνεφέ στα κάρβουνα!!! από εκεί θα ξεκινήσω όταν ξαναπάω:)
(Α, και πού 'σαι, φέρε και σε μένα ένα σακουλάκι :D)
Βέβαια και θα σου φέρω...εσύ ετοίμασε το κεμπάπ:D
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Καλησπερα σε ολους. Μιας και εχω αναλαβει να βοηθησω στην οργανωση του ταξιδιου που θα κανει η κολλητη μου με το αγορι της στην Πολη, θα ηθελα να ρωτησω το εξης: η τιμη των 30€ που τους ειπε το ξενοδοχειο για να τους μεταφερει απο το Ατατουρκ μεχρι εκει (σταση Gulhane του τραμ) ειναι καλη η ειναι πολλα? Εγω ειχα παει τελευταια φορα πριν 3 χρονια αλλα ειχαμε κλεισει μεταφορα απο/ προς το αεροδρομιο και δε θυμαμαι ποσα πληρωσαμε...

Επισης αν μπορειτε να με βοηθησετε με καποιες προτασεις για φαγητο, ισως πιο "φρεσκες"... Εγω εχω υποψη μου τα παρακατω - σε καποια απο αυτα τα εχω παει τις δυο φορες που πηγα Κων/λη και τα υπολοιπα ειναι προτασεις που εχω βρει απο μελη του φορουμ:
Asitane στη Μονη Χωρας
Ciya sto Καντικου
Pasazade
Reina στο Ορτακιου
360 στην Ιστικλαλ
Naum Pasa Conagi στην Ιστικλαλ
Konyali στο Τοπ Καπι
Sultanahmet Koftecisi
Balkan Lokanta δε θυμαμαι που....
Και για γλυκα τα Saray, Hafiz mustafa και Karakoy Gulluoglou
Σιγουρα μου διαγευγουν αρκετα...οποιες προτασεις ευπροσδεκτες. Ευχαριστω :)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπερα σε ολους. Μιας και εχω αναλαβει να βοηθησω στην οργανωση του ταξιδιου που θα κανει η κολλητη μου με το αγορι της στην Πολη, θα ηθελα να ρωτησω το εξης: η τιμη των 30€ που τους ειπε το ξενοδοχειο για να τους μεταφερει απο το Ατατουρκ μεχρι εκει (σταση Gulhane του τραμ) ειναι καλη η ειναι πολλα? Εγω ειχα παει τελευταια φορα πριν 3 χρονια αλλα ειχαμε κλεισει μεταφορα απο/ προς το αεροδρομιο και δε θυμαμαι ποσα πληρωσαμε...

Επισης αν μπορειτε να με βοηθησετε με καποιες προτασεις για φαγητο, ισως πιο "φρεσκες"... Εγω εχω υποψη μου τα παρακατω - σε καποια απο αυτα τα εχω παει τις δυο φορες που πηγα Κων/λη και τα υπολοιπα ειναι προτασεις που εχω βρει απο μελη του φορουμ:
Asitane στη Μονη Χωρας
Ciya sto Καντικου
Pasazade
Reina στο Ορτακιου
360 στην Ιστικλαλ
Naum Pasa Conagi στην Ιστικλαλ
Konyali στο Τοπ Καπι
Sultanahmet Koftecisi
Balkan Lokanta δε θυμαμαι που....
Και για γλυκα τα Saray, Hafiz mustafa και Karakoy Gulluoglou
Σιγουρα μου διαγευγουν αρκετα...οποιες προτασεις ευπροσδεκτες. Ευχαριστω :)
Μια χαρα ειναι οπως τα λες...για καποιον που παει για πρωτη φορα...τι αλλο να κανει.?..
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Μια χαρα ειναι οπως τα λες...για καποιον που παει για πρωτη φορα...τι αλλο να κανει.?..
Χαιρομαι που μου απαντησε μια expert της Πολης..Μηπως μπορεις να μου απαντησεις και στην ερωτηση που εγραψα αν η τιμη των 3ο€ για μεταφορα απο το Ατατουρκ που τους ζητησαν ειναι καλη?
Επισης οι προτασεις που εγραψα ειναι για φαγητο...εννοειται πως δε θα πανε σε ολα. Απλα ηθελα να δω αν καποιος εχει καμια αλλη προταση που μου διαφευγει.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Χαιρομαι που μου απαντησε μια expert της Πολης..Μηπως μπορεις να μου απαντησεις και στην ερωτηση που εγραψα αν η τιμη των 3ο€ για μεταφορα απο το Ατατουρκ που τους ζητησαν ειναι καλη?
Επισης οι προτασεις που εγραψα ειναι για φαγητο...εννοειται πως δε θα πανε σε ολα. Απλα ηθελα να δω αν καποιος εχει καμια αλλη προταση που μου διαφευγει.
Ναι καιστις 2 ερωτησεις
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
μπραβο @vasilakis που τα εβαλες όλα μαζι με βοήθησες καργα :haha:
@Vegerazaros ενδιαφέρομαι για Καππαδοκια πως μπορει να παει κανεις από Πολη χωρις γκρουπ;ποιο είναι το πιο βολικο αεροδρομιο αλλα να εχει ευκαιριες για ΜΜΜ-οχι ενοικιαση αυτοκινητου;
έχει νόημα χειμωνιάτικα ή θα έχει χιόνια;Για Γενάρη ενδιαφέρομαι
ευχαριστωω
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
κ εγω νομιζω ότι είναι πολλα τα 30 ευρω για την μεταφορα.μπορουν να μετακινηθουν πανεύκολα με το μετρο κ το τραμ που είναι πολυυυυ πιο οικονομικα χρησιμοποιοντας την istanbulcart.οσο για το φαγητο,ορεξη να εχουν στην Πολη κ δεν θα χαθουν!!! από locanta μεχρι street food όλα είναι υπεροχα!!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
μπραβο @vasilakis που τα εβαλες όλα μαζι με βοήθησες καργα :haha:
@Vegerazaros ενδιαφέρομαι για Καππαδοκια πως μπορει να παει κανεις από Πολη χωρις γκρουπ;ποιο είναι το πιο βολικο αεροδρομιο αλλα να εχει ευκαιριες για ΜΜΜ-οχι ενοικιαση αυτοκινητου;
έχει νόημα χειμωνιάτικα ή θα έχει χιόνια;Για Γενάρη ενδιαφέρομαι
ευχαριστωω
Ο χειμωνας ειναι συνηθως βαρυς στην Καππαδοκια,εχει και χιονια ναι.Παντως το πιο βολικο αεοδρομιο ειναι του Nevsehir αλλα με πιο λιγες πτησεις.Πιο πολυσυχναστο ειναι του Kayseri που ειναι ομως πιο μακρια.Ως βαση βολευει το χωριο Goreme,που συνδεεται με τοπικα λεωφορεια με ολη την περιοχη.Την ανοιξη που πηγα τα δρομολογια ηταν πολυ συχνα.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Μια ερωτηση ακομα..εχετε να μου προτεινετε καποιο site για να αγοραστουν εισιτηρια για Αγια Σοφια, Τοπ Καπι, Αρχαιολογικο Μουσειο? Ευχαριστω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom