Ισπανία Βαρκελώνη , θα ήθελα την βοήθεια σας ..

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλημέρα σας,
ύστερα από την αναζήτηση προορισμών για το επόμενο ταξίδι μου κατέληξα Βαρκελώνη! Θα πάω με την κοπέλα μου, 30 Οκτώβρη μέχρι 8 Νοέμβρη (9 μέρες)! Έχω ένα προβληματισμό με τις μέρες, γενικά έχω ακούσει ότι έχει πράματα να δείς και να κάνεις στην Βαρκελώνη, έχω και ένα γνωστό μου που μένει εκει και άρα θα μου πει τα κατατόπια :p. Σκεφτόμουνα μήπως αφιερώσω 1-2 μέρες σε κανα κοντινό προορισμό που να αξίζει! Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό! Έχω την δυνατότητα να νοικιάσω και αμάξι.

Ευχαριστώ!!!:clap::clap:

Καλησπέρα! :) Το τελευταίο μου ταξίδι ήταν Βαρκελώνη 7 Διανυκτερεύσεις μέσα στη Βαρκελώνη και μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά πως αν θέλεις να δεις πραγματικά ότι έχει μόνο μία διανυκτέρευση με το ζόρι αλλού!! Βέβαια εξαρτάται και τι θέλεις εσύ.. Πχ αν θέλεις απλά να τα χαζέψεις (επί τροχαδην) κάποια πράγματα κ όχι να γυρίσεις να κάνεις και τις χαλαρές σου τις βόλτες τότε μπορείς άντε να πας κ αλλού! Σκέψου εγώ 7 διανυκτερεύσεις και δεν πρόλαβα να πάω στο κάστρο του monjuic το οποίο δεν ήταν μακριά , το είχαμε αφήσει τελευταία μέρα αλλά έπαιζε η Εθνική στο mundial και είδαμε τον αγώνα!! (Ναι ο μοναδικός χρόνος που είχαμε να πάμε εκεί ήταν αυτός!) άλλοι θα σου πουν οτι η Βαρκελώνη δεν έχει τίποτα κ ασκοπα θα περάσεις τόσες μέρες εκεί αλλά αξίζει πραγματικά ΟΛΕΣ τις ημερες σου!!!!
Οχι γενικά θέλω να τη γυρίσω όσο μπορώ. Ναι μου είπαν και άλλοι ότι έχει πάρα πολλά πράματα να δω και δεν πρόκειτε να βαρεθώ! Άρα με βλεπω να μένω Βαρκελώνη και τα 8 βράδια! Ευχαριστώ :):)
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
20
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη-Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καλησπέρα! :) Το τελευταίο μου ταξίδι ήταν Βαρκελώνη 7 Διανυκτερεύσεις μέσα στη Βαρκελώνη και μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά πως αν θέλεις να δεις πραγματικά ότι έχει μόνο μία διανυκτέρευση με το ζόρι αλλού!! Βέβαια εξαρτάται και τι θέλεις εσύ.. Πχ αν θέλεις απλά να τα χαζέψεις (επί τροχαδην) κάποια πράγματα κ όχι να γυρίσεις να κάνεις και τις χαλαρές σου τις βόλτες τότε μπορείς άντε να πας κ αλλού! Σκέψου εγώ 7 διανυκτερεύσεις και δεν πρόλαβα να πάω στο κάστρο του monjuic το οποίο δεν ήταν μακριά , το είχαμε αφήσει τελευταία μέρα αλλά έπαιζε η Εθνική στο mundial και είδαμε τον αγώνα!! (Ναι ο μοναδικός χρόνος που είχαμε να πάμε εκεί ήταν αυτός!) άλλοι θα σου πουν οτι η Βαρκελώνη δεν έχει τίποτα κ ασκοπα θα περάσεις τόσες μέρες εκεί αλλά αξίζει πραγματικά ΟΛΕΣ τις ημερες σου!!!!

Άμα χρειαστείς άλλες πληροφορίες ενημέρωσέ με!!! :) Καλό ταξίδι!! :)
 
Last edited by a moderator:

μαγια71

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημερα,ειμαι νεο μελος και ψαχνω πληροφοριες για ενα πενταημερο ταξιδι στην Βαρκελώνη τελος νοεμβρη με αρχες Δεκεμβρη.Δεν εχω αποφασισει ακομα εαν θα παω οργανωμενα ή μονη μου με τον αντρα μου.Μου εχει κανει εντυπωση οτι ολα τα ταξιδιωτικα γραφεια φευγουν τις ιδιες ημερομηνιες κι εχουν το ιδιο προγραμμα(ξεναγηση π.χ. στον Γκαουντι δεν έχει κανεναν).Μας ενδιαφερει σαφως να δουμε καποια αξιοθεατα αλλα και να παρουμε μια γευση απ την ζωη της πολης .Εχετε να μας προτεινετε ιδεες (π.χ. σε ποια περιοχη να μεινουμε,εαν συμφερει να παμε οργανωμενα ή οχι κτλ)? Ευχαριστω πολυ
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.911
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μάγια, καλώς όρισες.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλώς ήρθες,εχω παει 2 φορές οχι οργανωμένα και ειναι πολυ εύκολη πολη να δεις τα παντα και να κινηθείς .Δε χρειάζεται να δώσεις παραπάνω χρήματα για ξεναγήσεις,αν ξέρεις αγγλικά στα αξιοθέατα του Gaudi εχει οδηγίες και ακουστικά που σε πληροφορούν για τα παντα.
Η πολη περίπατο ετσι άνετα στο μεγαλύτερο μέρος της,εχει τα τουριστικά λεοφωρεία hop on hop off που σε γυρνάνε ολη την πολη και εννοειται κατεβαίνεις οπου θελεις και μετα περνεις το επομενο οταν δεις αυτο που θελεις.Στο κέντρο ειναι καλο να μείνεις ανάλογα ποσά χρήματα διαθέτετε θα βρείτε ανάλογο κατάλυμα και εστιατορια.
Αν μελετήσεις λίγο στο φορουμ και σε οδηγους θα είναι ευκολο να το οργανώσεις.
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλημέρα σας,
στις 30 του μήνα θα επισκεφθώ την Βαρκελώνη και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες!

1.έχει επισκεφθεί κανείς το παρακάτω μουσείο http://museocerabcn.com/en/museu.html ? Εγώ έψαχνα το μουσείο κέρινων ομοιωμάτων αλλά είδα στη σελίδα τους οτί έχει και άλλα πράματα μέσα να δεις. Το έχει επισκεφθεί κανείς, αξίζει?

2.Έχει αγοράσει κανείς την Barcelona Card online και αν ναι, ποιο site να προτιμήσω?

Ευχαριστώ!
 

pinokio

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας!λεμε με τη παρεα μου να παμε βαρκελωνη τον μαιο(για 5 βραδια) και εχω καποιες ερωτησεις : χρειαζονται μεσα μεταφορας για να γυρισει καλα καποιος την πολη ; τα αξιοθεατα εχουν εισοδο; και αν ναι ποσο περιπου; η ζωη σε σχεση με την ελλαδα ειναι πιο ακριβη; και τελος τι τιμες παιζουν σε bar club κλπ;
ευχαριστω ! :)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
χρειαζονται μεσα μεταφορας για να γυρισει καλα καποιος την πολη ;
Ναι,είναι μεγάλη η πόλη.
τα αξιοθεατα εχουν εισοδο;
Ναι.
και αν ναι ποσο περιπου;
Τσιμπιμένα,εξαρτάτε που θα πας.

η ζωη σε σχεση με την ελλαδα ειναι πιο ακριβη;
Ναι είναι πιο ακριβή.
και τελος τι τιμες παιζουν σε bar club κλπ;
10-15 ευρώ το ποτό.
 

alterego

Member
Μηνύματα
52
Likes
201
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
γεια σας!λεμε με τη παρεα μου να παμε βαρκελωνη τον μαιο(για 5 βραδια) και εχω καποιες ερωτησεις : χρειαζονται μεσα μεταφορας για να γυρισει καλα καποιος την πολη ; τα αξιοθεατα εχουν εισοδο; και αν ναι ποσο περιπου; η ζωη σε σχεση με την ελλαδα ειναι πιο ακριβη; και τελος τι τιμες παιζουν σε bar club κλπ;
ευχαριστω ! :)
Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Εμείς πήγαμε για δύο μέρες Βαρκελώνη και η ταπεινή μας άποψη είναι ότι χρειάζονται τα μέσα για τα περισσότερα αξιοθέατα. Τα σημαντικότερα αξιοθέατα (βλέπε πάρκο Γκαουντί, Σαγράδα Φαμίλια, Σπίτια του Γκαουντί, ενυδρείο, camp nou) έχουν είσοδο με μέσο όρο κάπου στα 18-20 ευρώ. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια κάρτα που να συμφέρει. Εμείς μπήκαμε μόνο ενυδρείο λόγω έλλειψης χρόνου. Αν προλαβαίναμε όμως θα μπαίναμε σε όλα. Για μπαρ κλαμπ δεν μπορούμε να βοηθήσουμε εμείς. Αυτά για μία πρώτη γεύση! Περίμενε τους ειδήμονες...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom