Γαλλία Στην Αλσατια...

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Λοιπον παιδια θελω τη βοηθεια σας σε ενα μεγαλο προβλημα!!!!

Απο Δευτερα ως Πεμπτη θα ειμαι Στρασβουργο και Πεμπτη θα παω πανω στα χωρια οπου θα μεινω ως την Κυριακη πρωι οπου 08:00 θα πρεπει ναμαι κεντρο Στρασβουργου για να φυγω με το λεοφωρειο της lufthansa.,

Το ταξι απο το χωριο πανω για Στρασβουργο θελει 150 ευρω μου ειπαν!!!!
οποτε ακυρο το ταξι.
αν εχω νοικιασει αμαξι που σκοπευω να το κανω πως μπορω με καποιο τροπο να το παραδωσω Κυριακη πρωι 07:45??? λογικα θαναι κλειστα τετοια ωρα.

τι επιλογες εχω???
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Πρώτα πρώτα θα πρέπει να δεις το ωράριο του γραφείου ενοικίασης....
Αν όντως ειναι κλειστό,να επικοινωνήσεις μαζι τους και να τους θέσεις το θέμα σου!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
αν εχω νοικιασει αμαξι που σκοπευω να το κανω πως μπορω με καποιο τροπο να το παραδωσω Κυριακη πρωι 07:45??? λογικα θαναι κλειστα τετοια ωρα.

τι επιλογες εχω???
Σε μερικές εταιρείες ενοικίασης υπάρχει δυνατότητα να παραδώσεις το αυτοκίνητο σε ώρες που είναι κλειστό το γραφείο τους και να αφήσεις τα κλειδιά σε ένα κουτί σαν γραμματοκιβώτιο που έχουν εκεί. Ρώτησέ τους.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
έχει δίκιο ο chris7.πιστεύω και εγώ ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα. εγώ σε προηγούμενο ταξίδι μου όταν ήταν να παραδόσω το αυτοκίνητο στο γραφείο της εταιρίας στην πόλη του Μπέργκαμο το οποίο έκλεινε στις 6 το απόγευμα, εγώ έφτασα εκεί στις 6 και τέταρτο και ήταν κλειστό. πήρα τηλέφωνο στα τητέφωνα που είχε γραμμένα στην πόρτα και αφού συνενοήθηκα μαζί τους πάρκαρα το αμάξι έξω από το γραφείο και πέταξα τα κλειδιά από ένα μικρό παραθυράκι μέσα στο γραφείο.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδιά σε πια εταιρία να.κοιτάξω.για αμάξι; Δεν έχω απαιτήσεις κάτι μικρό φτηνό value for money
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδια επειδη για τη γαλλική κουζίνα ακούω τα χειρότερα και μιας και το φαγητό ειναι απτα πιο απολαυστικά πραγματα για μένα στο ταξίδι ηθελα να ζητησω προτάσεις για ωραια εστιατόρια στο στρασβουργο κυρίως ιταλικής κουζίνας αλλα και οποιασδήποτε άλλης αρκεί να ειναι δοκιμασμένο οτι ειναι καλο,
Ευχαριστω

κανεισ...?
 
Last edited by a moderator:

psyhas

Member
Μηνύματα
50
Likes
69
Ψαχνω να βρω χρονο να συνεχισω τις εντυπωσεις απο το Στρασβουργο σε αλλο τοπικ,αλλα δεν βρισκω..
Σε ιταλικο δεν πηγα,απο αυτα που πηγα:
-το chez yvonne καλο αλλα νομιζω ακριβο .Δεν θα το προτεινα,αν κι εκει εφαγα την καλυτερη κολοκυθοσουπα της ζωης μου!
-το Au Brasseur πολυ φοιτητικο και με τρομερη καθυστερηση στο service.Καλες τιμες βεβαια και ωραια μπυρα,οχι κατι ιδιαιτερο στα φαγητα ομως
-στο épicerie δεν μπορεσα να παω,γιατι ηταν σχεδον παντα γεματο μεσα(ειναι και μικρο),αλλα οι μυρωδιες απο τα φαγητα και η αισθητικη του γενικα με ενθουσιασαν
-απο αυτα που πηγα το καλυτερο ηταν το Quai de la Bruche, διπλα στο ποταμι,μετα την petit france. Eξαιρετικο φαγητο,service,κρασια,θεα αν καθησεις εξω και γενικα μου αρεσε πολυ.Οι τιμες βεβαια τσιμπημενες,αλλα για Στρασβουργο μιλαμε.Το προτεινω..
-αν βγεις προς τα εξω εχει ωραια μαγαζακια και στα χωριουδακια,που δεν θυμαμαι τωρα
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
λογικα 1 μερα θα κανω μια ημερησια οποτε πρεπει να διαλεξω αναμεσα σε χαιδεμβεργη,μπαντεν μπαντεν και Frieburg.
ποια λετε να διαλεξω;
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Στραμβουργ0-Χαιδεμβεργη 133 χλμ 1.30 ώρες.
Χαιδεμβεργη-Μπάντεν Μπάντεν 60 χλμ 1 ώρα.
Μπάντεν Μπάντεν -Φράιμπουργκ 100 χλμ 1 ώρα.
Φράιμπουργκ -Στραμβουργο 86 χλμ 1 ώρα.

Εάν σου φαίνονται πολλά πιστεύω ότι Χαιδεμβεργη και Μπάντεν Μπάντεν ειναι ποιο όμορφα.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
αποφάσισα για Χαϊδελβέργη και Φράιμπουργκ.
Να τα δω σε μια μερα η να κανω διανυκτέρευση σε ενα απτα δυο? ειναι κοντα αυτα σωστα?
Είπα για αυτα τα δυο γιατι μαρεσουν πιο πολυ τα μεσαιωνικά και ατμοσφαιρικά και οχι σαν το Μπάντεν Μπάντεν που διαβασα ειναι πιο luxurious
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Όπως θα πηγαίνεις από Χαιδεμβεργη στο Φράιμπουργκ το Μπάντεν Μπάντεν ειναι 8 λεπτά από τον δρόμο.Στο λέω ειλικρινά κάνε μια βόλτα και από ΕΚΕΙ .Αξιζει τον κόπο.Ε ξεκινά μισή ώρα ποιο νωρίς από το Στραμβουργο. Εκτός εάν θέλεις να κανείς μια διανυκτέρευση στο Φράιμπουργκ αν και για μένα εάν κανείς αντίστροφα το προγράμμα κάνε διανυκτέρευση στην Χαιδεμβεργη.

Και εάν κανείς διανυκτέρευση στην Χαιδεμβεργη λίγο έξω υπάρχει ένα ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ Leonardo hotel Mannheim .παρα πολύ φθηνό το έβαλα 4 με 5 Δεκεμβρίου και μου το έβγαλε 58 €.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom